Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη στο κρεβάτι


Recommended Posts

Κορίτσια,

χρειάστηκε να μείνει καμιά σας καθόλου στο κρεβάτι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? περνάει ο χρόνος ή είναι βάσανο? Ο γιατρός μου μου λέει να ετοιμαστώ ψυχολογικά ότι μπορεί να χρειαστεί κι από την πρώτη μέρα και μου φαίνεται βουνό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έμεινα 2 μήνες στο κρεβάτι. Από τις 22/11/2001 μέχρι τις 15/01/2002 που πήγα να γεννήσω. Λοιπόν, εάν έχεις ένα λαπτοπ, μερικά καλά βιβλία και πολλά καλά dvd ο καιρός περνάει νεράκι. Και προσοχή: ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ!!! Όχι σαν εμένα που ήταν και γιορτές, μου φέρνανε όλοι γλυκά, φιλότιμο παιδί εγώ τα τσάκιζα όλα... και στο τέλος έγινα μια ομορφιά με 30 κιλά συν! Ξού κακά τα φαγητά και τα γλυκά!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κοριτσακι... Εγω τους 6μιση μηνες που κρατησε η εγκυμοσύνη μου περασα τους μισους στο κρεβατι και τους μισους στο νοσοκομειο... Μπορω να πω με καποια δοση χιουμορ...(χεχε) οτι στο νοσοκομειο περναγα καλυτερα... Φαγητο σε δισκακι και στην ωρα του..και μπολικος χαβαλες με τις συγκρατουμενες... :roll:

Στο σπιτι κλασικα, dvd βιβλια, πισι, τηλεφωνα με τις ωρες (ο ΟΤΕ μ' εχει φωτο στους ευεργετες) αλλα προβλημα το φαΪ. Εγω δεν ειχα κανεναν να μου μαγειρεψει, το ντελιβερι δεν ειναι κι οτι καλυτερο για εγκυμοσυνη...Κατα τα αλλα μια χαρα ηταν. Οταν εισαι και λίγο τεμπελόσκυλο δεν τραβας και κανενα χοντρο ζορι... Τις αναπολώ εκεινες τις μερες... Κοιμομουν οσο ηθελα...κοινως σαπιζα...

Φτανει να πανε ολα καλα, που θα πανε και κατα τ΄αλλα κοιτα να το απολαυσεις!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

έκατσα 2 εβδομάδες σε πλήρη ακινησία και άλλες 2 με περιοερισμένη κίνηση. Είδα τα πρωινάδικα της ζωής μου, γενικότερα τηλεόραση διαβασμα και πολύς ύπνος. Φαγητό δεν μπορούσα να φάω γιατί το σπίτι ήταν διόροφο και δεν μπορόύσα να κατέβω κάτω που ήταν η κουζίνα. μου έφερνε ο άντρας μου ένα δίσκο με πρωινο πρίν φύγει για δουλεια και έναν το μεσημέρι όταν γύριζε. Α! και μου είχε πάρει και έναν ακρκούδο να μου κάνει παρέα :lol:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

K μενα η γυναικα μου τωρα θα ειναι αναγκασμενη να μεινει στο κρεβατι ισως κ για ολη την υπολοιπη εγκυμοσυνη...Αν ειναι ομως για το καλο των παιδιών μας,τι να κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

θα έχεις το χρόνο να διαβάσεις ΟΛΑ τα καλά βιβλία -

΄

- για το παιδί σου

 

- για αυτοβελτίωση ενηλίκων

 

- για ότι άλλο θέλεις

 

δες στην κατηγορία βιβλία για την ψυχολογία των παιδιών, είναι πολλά ωραία και must..!

 

embryoula οπωσδήποτε λαπτοπάκι (υπάρχουν με 600 ευρώ και δόσεις πολύ καλά) και σύνδεση ίντερνετ. :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα,

έχω πέντε μέρες στο κρεβάτι. Είναι κουραστικό γιατί πιάνεται το σώμα σου και όταν σηκώνεσαι ζαλίζεσαι αλλά φαντάζομαι αξίζει τον κόπο..

Διάβασμα, dvd, τηλέφωνο...

Αν έχεις συνηθίσει να είσαι σε κίνηση σε κουράζει αλλά νομίζω -και ελπίζω- σιγά σιγά συνηθίζεται..

Καλό κουράγιο

.png
Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να μήνω μια εβδομάδα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου και δεν αντεξα παρα μόνο δυο μέρες στο κρεβάτι είναι που είμαι και νευρικό άτομο και δεν μπορώ να κάτσω πολύ ώρα και είχαν σπάσει τα νεύρα μου.Τώρα βέβαια που έχει μεγαλώσει η κοιλίτσα μου να πω την αλήθεια το ευχαριστιέμαι να είμαι στον καναπέμου και όχι όρθια στην δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Εμεινα στο κρεβατι 2 εβδομαδες στην αρχη της εγκυμοσυνης μου γιατι στον πρωτο υπερηχο που ειχα κανει στην 6η εβδομαδα,μου ειχαν πει οτι υπηρχε αποκολληση. Το περιεργο ειναι οτι δεν ειχα καθολου αιμα,γι΄αυτο και η μητερα μου που ειναι γιατρος ελεγε οτι δεν ηταν αποκολληση αλλα απλα δεν ειχε προλαβει ακομη το κυημα να "φωλιασει" καλα στη μητρα,αφου ειχα κανει πολυ νωρις το υπερηχογραφημα. Ακομη και σημερα παραμενει μυστηριο το τι ειχε συμβει τελικα,αλλα εγω εμεινα 2 εβδομαδες στο κρεβατι με Utrogestan και παρ΄ολο που ειμαι αρκετα κινητικο ατομο απο το σοκ που ειχα παθει και απο το φοβο μου για το εμβρυο δε με ενοιαξε καθολου που περιοριστηκα. Δοξα Τω Θεω πηγαν ολα καλα,εχω ομως βρε κοριτσια ακομη την απορια και με την ευκαιρια αυτη αν θελετε και γνωριζετε απαντηστε μου: γινεται να εχει κανεις αποκολληση τοσο νωρις στην εγκυμοσυνη χωρις αιμα; Κι αν ηταν ετσι,σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα με το ενδομητριο γενικα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ίσως με βοηθάει το ότι δεν χρειάζεται αν είμαι συνέχεια ξαπλωμένη. Σηκώνομαι αρκετά συχνά.

Φοβήθηκα τόσο πολύ -είχα αιμορραγία- που 'έκανα την ανάγκη φιλοτιμία'.

Μου λείπει όμως η δουλειά, η οδήγηση, το περπάτημα, το σινεμά ...

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω Joe. ϊσως είχες λιγουλάκι αίμα και δεν το πρόσεξες.

Είμαι 5,5 εβομάδων, ο υπέρηχος εδειξε πιθανή αποκόλληση και παίρνω κι εγώ utrogestan.

Παίρνω κουράγιο από αυτά που διαβάζω, όταν είδα το αίμα νόμιζα ότι είχα αποβάλλει. τελικά είναι πιο κοινό απ' όσο νόμιζα.

Επίσης, μη σκέφτεσαι τι θα μπορούσε να είναι, απέλαυσε το γεγονός ότι όλα πήγαν καλά. Εγώ ακόμα αγωνιώ...

.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πανε καλα,μην αγχωνεσαι,το Utrogestan ειναι φοβερο φαρμακο.Να φανταστεις οτι εχω κρατησει ακομη το κουτι κι οποτε το βλεπω σκεφτομαι οτι αυτα τα μικρα στρογγυλα χαπακια εσωσαν το μωρο μου. Ναι,ειναι πολυ συνηθισμενη η αποκολληση.Στην αρχη οταν μου το πρωτοειπανε απορουσα πώς γινεται να υπαρχει αποκολληση αφου τοσο νωρις δεν υπαρχει ακομα πλακουντας,αλλα στη συνεχεια καταλαβα οτι αφορα το σακο κι οχι τον πλακουντα. Μην ανησυχεις,ακολουθα κατα γραμμα ο,τι λεει ο γιατρος σου και ολα θα πανε πολυ καλα. Σου ευχομαι να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη απο δω και στο εξης κι ενα γερο μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πανε καλα,μην αγχωνεσαι,το Utrogestan ειναι φοβερο φαρμακο.Να φανταστεις οτι εχω κρατησει ακομη το κουτι κι οποτε το βλεπω σκεφτομαι οτι αυτα τα μικρα στρογγυλα χαπακια εσωσαν το μωρο μου. Ναι,ειναι πολυ συνηθισμενη η αποκολληση.Στην αρχη οταν μου το πρωτοειπανε απορουσα πώς γινεται να υπαρχει αποκολληση αφου τοσο νωρις δεν υπαρχει ακομα πλακουντας,αλλα στη συνεχεια καταλαβα οτι αφορα το σακο κι οχι τον πλακουντα. Μην ανησυχεις,ακολουθα κατα γραμμα ο,τι λεει ο γιατρος σου και ολα θα πανε πολυ καλα. Σου ευχομαι να εχεις μια πολυ καλη εγκυμοσυνη απο δω και στο εξης κι ενα γερο μωρακι στην αγκαλιτσα σου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ,σ ευχαριστω! Μακάρι να πάνε όλα καλά.. Τελικά έχει πολύ σασπένς η εγκυμοσύνη! Νομιζεις στην αρχή πως το δύσκολο είναι να συλλάβεις και τελικά διαπιστώνεις πως και η εγκυμοσύνη είναι ένας αγώνας!

Τελικά ποτε σου είπε ο γιατρός να σηκωθείς?

Όσο για το Utrogestan όταν δάβασα τις παρενέργειες φρίκαρα! Επίσης κάπου λέει πως δε χεησιμοποιείται πια για επαπειλούμενες εγκυοσύνες..

Αλλά για να το δίνει ο γιατρός κάτι θα ξέρει..

 

Φαντάζομαι όταν γεννιεται το μωρακι σου δε σε νοιάζει τίποτα πια..

.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο,στην αρχη αγωνιουμε για τη συλληψη και μετα για την ομαλη εξελιξη της εγκυμοσυνης!!! Θυμαμαι οταν εκανα το τεστ και βγηκε θετικο νομιζα οτι ολα θα ηταν ευκολα,απλα και χωρις αγχος,γιατι πιστευα οτι ολο το αγχος ηταν μεχρι να γινει η συλληψη. Και μετα ερχεται εκεινο το υπερηχογραφημα οπου μου λενε "αποκολληση" και παθαινω σοκ. Νομιζα οτι κατι ειχα κανει στραβα,οτι εφταιγε που καπνιζα δυο τσιγαρα τη μερα (πριν μεινω εγκυος καπνιζα 2 πακετα 25αρια),οτι εχω καποιο προβλημα. Φυσικα δεν ειναι ετσι,οπως βλεπεις κι εσυ ειναι συχνοτατη η αποκολληση στην αρχη.

Εμενα με αφησε να σηκωθω μετα απο 2μιση βδομαδες αλλα αν θυμαμαι καλα τα Utrogestan τα συνεχισα για λιγο καιρο ακομα.

Μη σε ανησυχει το χαρτακι μεσα στο κουτι,κι εγω οταν το διαβασα φρικαρα και πηρα το γιατρο μου εντρομη,αλλα εκεινος με συμβουλεψε απλως να το σκισω και να το πεταξω στα σκουπιδια. Ετσι κι εκανα λοιπον. Εμεινα που λες αρχικα 1 βδομαδα ξαπλα,σηκωνομουν μονο για φαγητο,μπανιο και τουαλετα και μετα καναμε αλλο ενα υπερηχο,ειδαμε οτι δεν ειχε αποκατασταθει πληρως το προβλημα,εμεινα αλλη μια βδομαδα,καναμε ξανα υπερηχο κι οταν ειδαμε οτι τελικα ηταν ολα ενταξει με αφησε να σηκωθω και να γυρισω και στη δουλεια κανονικοτατα. Απλα μου συνεστησε να μην κουραζομαι πολυ κι επειδη ηταν και καλοκαιρι δε με αφησε να κανω μπανιο στη θαλασσα-αν και πολλοι γιατροι δεν επιτρεπουν θαλασσα ακομη κι οταν δεν υπαρχει προβλημα,κυριως για τα μικροβια.

Απο κει και περα,οταν τελειωσε η ιστορια με την αποκολληση η εγκυμοσυνη μου Δοξα Τω Θεω εξελιχθηκε οχι απλα ομαλα αλλα αψογα και δεν ξαναειχα το παραμικρο προβλημα μεχρι τη γεννα. Θα δεις που ετσι ακριβως θα γινει και με σενα και σε λιγο θα εισαι ορθια και μια χαρα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

μακάρι! κι εγώ όταν είδα το τεστ πέταξα απ τη χαρά μου! Αρχισα να σκέφτομαι που θα βάλουμε την κούνια του μωρού και πού θα γεννήσω, πράγματα που τώρα μου φαίνονται επουσιώδη.

Δεν έχω πάθει αποκόλληση,αλλά υπάρχει πιθανότητα.

Την Τρίτη θα κανω υπέρηχο κι εγώ να δω πως πάει...

 

Δεν είναι και τόσο άσχημα στον ....καναπε. Από σήμερα έχω laptop, συν βιβλία, dvd κλπ.

Απλά για δέκα μέρες που ήξερα ότι είμαι έγκυος πριν τον υπερηχο, το χαιρόμουν, παρακολουθούσα το σώμα μου να αλλάζει και χαιρόμουν! Τώρα είμαι κάπως πιο επφυλακτικη.

Τώρα όμως που βλέπω ποσο συνηθισμένο είναι αρχίζω να σκέφτομαι ότι μάλλον θα γινω μαμά! Πρέπει να είναι απιστευτο συναίσθημα..

.png
Link to comment
Share on other sites

Elena σου έυχομαι να πάνε όλα καλά και ο χρόνος να περάσει σα νερό, μέχρι να έρθει η στιγμή να πάρεις αγκαλια το αγγελούδι σου. Όσο για το πως είναι να είσαι μαμά , δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψουν ...... :lol: Θα με θυμηθείς :!:8)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει "μαλλον θα γινω μαμα" παιδι μου,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα γινεις μαμα!!! Ακου "μαλλον"!!! Βρε μην αγχωνεσαι λεμε,ολα θα πανε καλα!!!

Για πες μου κατι,οταν λες πιθανη αποκολληση τι εννοεις; Ειχες δει αιμα,ειχες πονακια,τι συμπτωμα υπηρχε γενικα; Σε ρωταω γιατι οπως σου εγραψα ακομη προσπαθω να καταλαβω τι ειχε συμβει και σε μενα τοτε.

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ευχαριστώ και τις δυο σας! νομίζω πως όταν δω το μωρό θα κλαίω από τη χαρά μου!

 

λοιπόν, πονάκια είχα αλλά υποτίθεται φυσιολογικά. Τη μέρα που είδα το αίμα δεν είχα περισσότερο πόνο από ότι συνήθως. Δεν ήταν πολύ το αίμα. Ετυχε κάτι εκείνη τη μερα κι στενοχωρήθηκα αρκετα, ίσως γι αυτό.

Από τότε είχα αλλές δυο τρεις φορές μια-δυο σταγόνες αίμα. Τις επόμενες όμως φρές ήταν τόσο λίγο που θα μπορούσα και να μην το παρατηρήσω.

Λες να μην είχες πάθει αποκόλληση και ο γιατρός να σε έβαλε απλά για σιγουριά στο κρεβάτι?

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,αιμα δεν ειχα ουτε καποιο αλλο συμπτωμα,απλα στον υπερηχο μου ειπαν για αποκολληση. Η μανα μου λεει οτι επειδη εγινε πολυ νωρις το υπερηχογραφημα μαλλον ηταν ατελης εμφωλεασμος αλλα εγω μενω σε αυτο που μου ειχε πει η γυναικολογος (την αποκολληση δηλαδη) και θεωρω οτι κατα πασα πιθανοτητα αυτο ηταν. Δεν ειναι τιποτα ομως,σου λεω απ΄ο,τι ξερω κι απο αλλες κοπελες αν κανεις ο,τι σου λεει ο γιατρος και παρεις και τα Utrogestan ξεπερνιεται πολυ γρηγορα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

σημασια εχει οτι τωρα έχεις το μωράκι σου...

ναι, ρε παιδι μου μάλλον ξεπερνιέται αλλά εδώ και μια βδομάδα μέρα παρ΄μερα έχω λίγο αίμα και ανησυχώ..

ο γιατρός λέει ξεκούραση στο σπίτι αλλά οποιαδήποτε κίνηση φαίνεται να επηρεάζει και την κοιλιά! Σηκωνομαι από το κρεβάτι και νιώθω την κοιλιά μου να τραβιέται.. Μάλλον πρέπει να κάνω υπομονή μεχρι τον υπέρηχο..

αγοράκι ή κοριτσάκι έχεις?

.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να απολαύσουμε αυτήν την περίοδο γιατί θα την αναζητούμε. Κοιμόμαστε όσο θέλουμε, ξυπνάμε ότι ώρα θέλουμε, δουλειές με μέτρο. τρώμε και όσο θέλουμε...Καλά είναι να το εκμεταλευτείς.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να μη δισταζεις να παιρνεις το γιατρο σου τηλεφωνο για οτιδηποτε σε ανησυχει,μη σε πιανουν οι ντροπες οπως επιαναν εμενα!!! :oops: Τοσα λεφτα παιρνουν οι γυναικολογοι,οφειλουν κατα τη γνωμη μου να μας απαντανε προθυμα σε καθε απορια!!! Εγω εχω κοριτσακι!!! Παντως αυτο που λενε,οτι δηλαδη αν χρειαστει να μεινεις στην εγκυμοσυνη στο κρεβατι κοιτα να το απολαυσεις οσο μπορεις,ειναι πολυ σωστο!!! Μετα εχει μπολικο ξενυχτι και αρκετη κουραση-εννοειται οτι ειναι η πιο γλυκια κουραση της ζωης μας,ωστοσο κοιτα να μαζεψεις δυναμεις για μετα και ξεκουρασου πολυ τωρα που μπορεις!!!

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...