Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

200 ευρώ για ύλη;;;


Recommended Posts

Κατσε βρε κορίτσι, η μικρή σου στην ίδια ηλικία με τον δικό μου δεν ειναι, γυρω στα 2,5???

Εμας μας εδωσαν λιστα με υλικά, πήγα και τα πήρα, όχι μάρκες Τζαμπο, καλά υλικά και δεν εδωσα ούτε 30 ευρώ (και μιλαμε ολοκληρο κατεβατό, με κηρομπογιές, δακτυλομπογιές, κανσον χαρτιά, μπλοκ διαφορα, κολλες κλπ δε θυμαμαι τι αλλο).

 

Τι ποσά ειναι αυτά που ακούω, αν ειναι δυνατον!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατσε βρε κορίτσι, η μικρή σου στην ίδια ηλικία με τον δικό μου δεν ειναι, γυρω στα 2,5???

Εμας μας εδωσαν λιστα με υλικά, πήγα και τα πήρα, όχι μάρκες Τζαμπο, καλά υλικά και δεν εδωσα ούτε 30 ευρώ (και μιλαμε ολοκληρο κατεβατό, με κηρομπογιές, δακτυλομπογιές, κανσον χαρτιά, μπλοκ διαφορα, κολλες κλπ δε θυμαμαι τι αλλο).

 

Τι ποσά ειναι αυτά που ακούω, αν ειναι δυνατον!

 

 

Τι να πω......εγώ έχω ξεκινήσει πρόγραμμα οικονομίας....και το θεωρώ οικονομία να γλυτώσω τα 200 ευρώ που μου ζητάει ο παιδικός......ειλικρινά αρχικά σκεφτόμουν να τα δώσω αλλά μετά είπα έλεος. Δεν ξέρω αν οι άλλες μανάδες τα δώσαν και δεν θέλω να αισθάνομαι ότι μόνο εγώ δεν έδωσα;; Αν θέλουν ας μου στείλουν λίστα με ότι χρειάζονται και δέχομαι να πάρω και τις μάρκες που θέλουν και να έχουν όλα τα παιδάκια τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

και γω κορίτσια την κόρη μου την στέλνω σε παιδικό σταθμό μέσω ετααα αλλά είναι δημόσιος το μόνο που μας ζήτησαν ήταν μαρκαδόρούς έναν φάκελο βεντάλια και ένα μπλοκ ακουαρέλας ούτε καν λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτα ειναι χουι των ιδιωτικων σταθμων στο εσπα να ζητανε λεφτα αντι λιστα υλικων. οι δημοσιοι φυσικα επειδη ελεγχονται απο τον οργανισμο προσχολικης αγωγης δε μπορουν να ζητησουν τοσα πολλα λεφτα ετσι "παρανομα". Μαντεψτε γιατι οι ιδιωτικοι ζητανε, και πειτε μου αν μια μανουλα εχει δωσει σε ιδιωτικο σταθμο λεφτα και εχει παρει πισω αποδειξη η κατι τελοσπαντων που να δειχνει τι εχει αγοραστει, εστω μια φωτοτυπια εστω απο αποδειξη η τιμολογιου χονδρικης (οπως ισχυριζονται στους ιδιωτικους οτι τα αγοραζουν χονδρικη γιατι συμφερει...)!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την προλαλησασα,θα τους ζητουσα αποδειξη.στον δικο μας παιδικο ιδιωτικο μας εδωσαν τη λιστα με τα υλικα.τα αγορασα περιπου 70 ευρω σε βιβλιοπωλειο.το αξιοπεριεργο ειναι οτι με τοσα λιγα υλικα(παντα σε συγκριση με τις τιμες που λετε) καθε εβδομαδα κανουν χειροτεχνιες,απο πηλο μεχρι σπιτακια με ξυλακια.τι να πω?σας κοροιδευουν ρε παιδια.στη θεση σας θα τους ζητουσα τα υλικα,κι αν τα χρησιμοποιουσαν ολα(πραγμα αδυνατο,ισως μετα απο 3 χρονια) χαλαλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμας μεσω εσπα η μικρη σε ιδιωτικο.Στην πρωτη συναντηση μας ζητησαν 250 για γραφικη υλη.Του ειπα οτι απο το προγραμμα πρεπει να μας δωσουν λιστα.Μου απαντησαν ενταξει θα σας την ετοιμασουμε.Εναμιση μηνα μετα δεν μου εχουν στειλει τιποτα.Και παρολο που κανουν πολλες δραστηριοτητες και μου φερνει η μικρη κατασκευες συχνα τα λεφτα δεν παβουν να ειναι πολλα για ενα παιδι 2 ετων

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς στο δημόσιο την πρώτη χρονια μου έδωσαν λίστα αλλά μου λένε αν ήθελα έδινα 20 ευρώ κ τα ψώνιζαν αυτοί!Με ένα πρόχειρο υπολογισμό για να τα αγοράσω ήθελα 60-80 ευρώ, σε καμία περίπτωση 20ευρώ!Ετσι έδωσα λεφτά εννοείται!

Πέρσι ζήτησαν 15 ευρώ και τα έδωσα ευχαρίστως και φέτος ακόμα δεν μου χουν ζητήσει κάτι!Ο μεγάλος είναι με ΕΣΠΑ η μικρή όχι!

Παρεπιπτόντως δείτε λίγο κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=80661 μήπως ξερει καμία να μου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνειδητοποίησα κι εγώ τι παίζεται με αυτό το θέμα (και αισθάνθηκα απολύτως ηλίθια). Μας πήρανε σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό με το πρόγραμμα ΕΣΠΑ και τα δύο παιδιά. Για την μεγάλη μου ζήτησαν 200? για υλικά και επειδή δεν είχα διαβάσει την περίφημη σελίδα 11 και επίσης είμαι γερμανοτραφής και δεν φαντάζομαι ποτέ οτι μπορεί κάποιος να μου ζητάει κάτι που είναι ανήθικο, τα έδωσα αν και είμασταν και οι δύο άνεργοι (ο σύζυγος 2 χρόνια και εγώ 6 μήνες - εννοείται δεν δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας ως ελ επαγγελματίες). Το μόνο που έκανα είναι οτι ζήτησα απόδειξη. Επί 2 μήνες την ζητούσα και τελικά χθές μου έδωσαν μία με αιτιολογία "δίδακτρα παιδικού σταθμού" και μόνο τότε ξύπνησα...

Σήμερα μπηκα εδώ και βρήκα αυτό το θέμα και έκτοτε φυσάω και ξεφυσάω και πάνω απ' όλα είμαι θυμωμένη με τον εαυτό μου. ζώ στην Ελλάδα από 6 ετών και ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση οτι περιβάλλομαι από λαμόγια...

Σήμερα θα πάω από εκεί και θα κάνω μια "συζήτηση"...

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον σταθμό και δεν θέλω να δημιουργηθεί κακή ατμόσφαιρα, ούτε να επηρεαστούν τα παιδιά....

Link to comment
Share on other sites

Επί 2 μήνες την ζητούσα και τελικά χθές μου έδωσαν μία με αιτιολογία "δίδακτρα παιδικού σταθμού" και μόνο τότε ξύπνησα...

Σήμερα μπηκα εδώ και βρήκα αυτό το θέμα και έκτοτε φυσάω και ξεφυσάω και πάνω απ' όλα είμαι θυμωμένη με τον εαυτό μου. ζώ στην Ελλάδα από 6 ετών και ακόμα δεν έχω πάρει απόφαση οτι περιβάλλομαι από λαμόγια...

Σήμερα θα πάω από εκεί και θα κάνω μια "συζήτηση"...

 

Αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι είμαι πολύ ευχαριστημένη από τον σταθμό και δεν θέλω να δημιουργηθεί κακή ατμόσφαιρα, ούτε να επηρεαστούν τα παιδιά....

 

O παιδικός σταθμός μόνο τέτοια απόδειξη μπορεί να σου δώσει. Δεν μπορεί να σου δώσει απόδειξη για τα υλικά (δική του), γιατί δεν έχει άδεια να πουλάει υλικά. Γενικά οι επιχειρήσει δίνουν αποδείξεις για το σκοπό που έχουν κάνει έναρξη στην εφορία.

Αν σου έδινε απόδειξη για τα υλικά, θα πρέπει να ήταν η απόδειξη του μαγαζιού που τα αγόρασε.

Με την απόδειξη που πηρες είσαι βέβαιη ότι τα χρήματα τα φορολογήθηκε, τουλάχιστον.

 

ΥΓ. Κι εγώ είχα πάθει πολιτισμικό σοκ όταν γύρισα από τη Γερμανία.

ΥΓ2. Δεν δημιουργείς κακή ατμόσφαιρα αν ρωτάς και 'ξεκαθαρίζεις' πράγματα. ΤΟ αντίθετο θα έλεγα από προσωπική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

natalia δεν ψιλιαστηκες οταν σου εδωσαν αποδειξη για διδακτρα πως κατι δε παει καλα? τελοσπαντως το θεμα ειναι πως τα εχεις δωσει οποτε καλυτερα να μη πας με διαθεση για φασαρια. Απλα στα "περι ανεμων και υδατων" πες τους πως ειχες κατι αποριες για το προγραμμα και ξαναδιαβαζοντας την προκυρηξη ειδες το ταδε σημειο και αναρωτηθηκες γιατι πες πως μιλησες με αλλες μαμαδες και δε τους ειχαν ζητησει χρηματα μονο λιστα με υλικα να τα παρουν οι ιδιες...και αν σου πουν "για ευκολια δικη σας το καναμε" πες τους πως σε αλλους σταθμους η λιστα υλικων για ολη τη χρονια δε ξεπερασε τα 50 ευρω κ μαλιστα ειχε ενα καρο πραγματα!!!! Δε ξερω πως θα τα μπαλωσουν:confused:αλλα ειμαι πολυ περιεργη να δω!

 

επισης δε μπορουσαν να σου βγαλουν μια φωτοτυπια του τιμολογιου για να δεις ποσο? ειμαι σιγουρη πως αν πολλαπλασιαζες 200 ευρω επι τα παιδακια του εσπα που μπορεις να μαθεις ποσα ειναι απο τη κατασταση με τις θεσεις που προσφερε στο προγραμμα ο σταθμος) θα βγαινε ενα αστρονομικο ποσο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει, με καλό και ευγενικό τρόπο το έλυσα το θέμα...

 

(την απόδειξη μας την έστειλαν χθές, γιαυτό μόλις τώρα κατάλαβα τι συνέβαινε)

 

Τελοσπάντων εγώ "αποδέχθηκα" ότι επρόκειτο περί αμοιβαίας παρεξήγησης (επειδή πρώτη φορά παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα εκ παραδρομης τα ζήτησαν και μετά τους ενημέρωσε ο υπέυθυνος οτι έκαναν λάθος, το οποίο βέβαια δεν διόρθωσαν ) και αντιπρότεινα να καλυφθούν με αυτά τα χρήματα όλα τα έξοδα για επιπλέον δραστηριότητες που κάνουν (θέατρα, επισκέψεις εκτός σχολείου κτλ) έξοδα στα οποία δυσκολευόμουν τρελλά να ανταποκριθώ και είχα άγχος...

 

Κι επειδή όπως έγραψα και παραπάνω είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον σταθμό, χαίρομαι που τελείωσε αναίμακτα το ζήτημα και θα είμαι πιό προσέκτικη αν του χρόνου έχω την τύχη να με ξαναπάρουν στο πρόγραμμα (αν συνεχίσει να υπάρχει...)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ζητησαν 350 για την μεγαλη και 300 για τον μπεμπη ειναι ενα ποσο για ολη τη χρονια και περιλαμβανει ολα τα υλικα και τις εκδρομες θεατρα και οτι αλλο πανε...ομως μου ειπαν αν θελω να μου δωσουν τη λιστα με τα υλικα και να τα αγορασω εγω και καθε επιπλεον πραγματα να τα πληρωνω εξτρα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλοί υδατοδιαλυτοί μαρκαδόροι που φεύγουν με σκέτο νερό από τα χεράκια, άρα διπλή η κοροιδία, και σας έπιασαν τον κώλο με το συμπάθειο για τα υλικά και αγόρασαν φτηνιάρικους μαρκαδόρους από τα Jumbo με 1 ευρώ!

 

Μα αυτό είναι που μου τη δίνει στα νεύρα! Οι μαρκαδόροι που ζωγραφίζει στο σπίτι γιατί φεύγουν αμέσως δηλαδή;;; Μιλάμε και για θέμα υγείας εδώ πέρα! Είναι δυνατόν να τρίβω με σαπούνια και σφουγγάρι το πρόσωπο και τα χέρια της και να φεύγουν με τα χίλια ζόρια (και πάλι μένουν σκιές και καταλαβαίνω ότι έχουν μπει μέσα στο δέρμα :evil:);;;

Link to comment
Share on other sites

Τελοσπάντων εγώ "αποδέχθηκα" ότι επρόκειτο περί αμοιβαίας παρεξήγησης (επειδή πρώτη φορά παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα εκ παραδρομης τα ζήτησαν και μετά τους ενημέρωσε ο υπέυθυνος οτι έκαναν λάθος, το οποίο βέβαια δεν διόρθωσαν ) και αντιπρότεινα να καλυφθούν με αυτά τα χρήματα όλα τα έξοδα για επιπλέον δραστηριότητες που κάνουν (θέατρα, επισκέψεις εκτός σχολείου κτλ) έξοδα στα οποία δυσκολευόμουν τρελλά να ανταποκριθώ και είχα άγχος...

μπραβο που βρηκες ακρη γιατι πολλες δε θα το εκαναν στη θεση σου για διαφορους λογους! πολυ καλη εξελιξη ;)

το λαθος που δε διορθωσαν δε το σχολιαζω!!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μπραβο που βρηκες ακρη γιατι πολλες δε θα το εκαναν στη θεση σου για διαφορους λογους! πολυ καλη εξελιξη ;)

το λαθος που δε διορθωσαν δε το σχολιαζω!!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Καλά, οι γονείς μου κατευθείαν άρχισαν τα "μην μιλήσεις και διώξουν τα παιδιά από το σχολείο" και κερ... και δαρμένος δηλαδή. Γιαυτό έχω νοοτροπία κορόϊδου. Αμά έχω μεγαλώσει με το "σκύψε το κεφάλι και μη δίνεις δικαίωμα"....

Λες και έκλεψα κανέναν για να μπώ στο πρόγραμμα (με οικογενειακό εισόδημα στον πάτο) και λες και το σχολείο δεν πληρώνεται από το ΕΣΠΑ- χάρη μας κάνουν!

 

Απορώ κι εγώ με τον εαυτό μου που το είπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενδεικτικά με τιμές από το πλαίσιο, παραθέτω τη "δική" μου λίστα για το νηπιαγωγείο. Στην παρένθεση είναι η τιμή επί την ποσότητα.

 

κάνσον χαρτόνια (2,75*4)

πακέτο Α4 (10,95*1)

μαρκαδόροι χοντροι συσκευασία 12 τεμαχίων (2,29*2)

ξυλομπογιές 12 τεμαχιων (1,99*1)

μολύβια, γόμα, ξύστρα (0,50*1)

πλαστελίνη πακέτο (1,00*1)

κόλλες στικ (1,99*2)

Κόλλα ρευστή (0,99*1)

ψαλιδι (0,50*1)

Φάκελοι με "αυτιά" (0,98*2)

πηλός άσπρος (1,99*1)

σιντι με θήκη πλαστική (0,55*1)

κρεμοσάπουνο (1,99*1)

 

ΣΥΝΟΛΟ: 36,48

 

Αυτή ήταν πάντα η δική μου λίστα....

Τώρα, τσάντα, παγούρι, πετσέτα, που επίσης είναι απαραίτητα, ο κάθε γονιός μπορεί να πάρει ό,τι θέλει και να διαθέσει όσα θέλει.

Επίσης, αυτές είναι τελείως ενδεικτικές τιμές, που βρήκα τώρα στο πλαίσιο. Μπορεί αλλού να είναι πιο φτηνά ή και πιο ακριβά....

 

Πάντως, πριν λίγα χρόνια, αυτά τα υλικά έφταναν ως τα Χριστούγεννα περίπου. Μετά, το σχολείο έπιαρβνε την επιδότηση του, και αγοράζαμε επιπλέον υλικά. Φέτος, που οι επιδοτήσεις έχουν μειωθέι, πολύ πιαθνόν οι γονείς να πρέπει να πάρουν δεύτερη δόση....

 

Επίσης, εκτός από αυτά, ζητούσα από τους γονέις και ό,τι άλλο μπορεί να είχαν στο σπίτι και να το θεωρούσαν "άχρηστο", όπως κουμπιά, κορδέλες, υφάσματα, ρούχα, καπάκια, κουτιά από χυμούς, δημητριακά κλπ, ρολά από χαρτίο υγείας και κουζίνας, τάπες, κοχύλια, βότσαλα κλπ κλπ κλπ

 

Μιλάω πάντα για δημόσιο νηπιαγωγείο. Δεν γωνρίζω τι γίνεται σε παιδικούς σταθμούς και σε ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να πω πως εκτός απο τα 240 της γραφικής ύλης, έχουμε και 50 εγγραφή, σύνολο 290 ευρώ χωρίς απόδειξη τελικά.

 

Εμείς φταίμε, αλλά τι να σου κάνει ένας γονιός όταν όλη κάνουν την πάπια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...