Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός: Τί ρωταμε την 1η μερα?


Recommended Posts

Λοιπον ξεκιναμε την δευτερα στον δημοτικο παιδικο...ειναι 2η χρονια που παει σταθμο και δε χρειαστηκε προσαρμογη καν περσι πηγε κατευθειαν 8ωρο.

 

Επειδη δεν εχω και πολυ μεγαλη πειρα θα ηθελα να μου πειτε εσεις τι θα ρωτουσατε τις βρεφονηπιαγωγους? Δεν εχουμε ξαναπαει σε δημοσιο και δεν εχω ιδεα τι διαφορες μπορει να εχει απο εναν ιδιωτοκο....

 

Το παιδακι μου ειναι σε ηλικια προνηπιου (σχεδον 4 ετων).

πχ κατι που σκεφτομαι ειναι αν τα πηγαινουν τουαλετα αν το ζητησουν η τα αφηνουν να πανε μονα τους?

Και τι προγραμμα ημερησιο ακολουθουν?

 

Κατι αλλο που νομιζετε πως πρεπει να ρωτησω?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βασικα ρωτας ΑΝ τα σκουπιζει κανεις, αν και ειμαι σχεδον βεβαιη πως δε τα σκουπιζει κανεις! (δεν ειναι βρεφικος... παιρνει μονο ανω των 2.5 ετων που υποτιθεται πως αυτοεξυπηρετουνται!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω καθε μερα ρωταγα αν ΤΡΩΕΙ,,,,,,, ετσι οταν ανοιγαν την πορτα τους οταν επαιρνα την μικρη το πρωτο που μου ελεγαν ηταν αν εφαγε η οχι...

 

έχω δει σε παιδικό σταθμό,να πετάνε κάποιες μπουκιές από το κατσαρολάκι των παιδιών που δεν έτρωγαν καλά και μετά έλεγαν ότι έφαγαν σχεδόν όλο το φαγητό τους...:rolleyes: Να ρωτάτε το παιδάκι σας τα πάντα όταν έρχεται από το σχολείο!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω δει σε παιδικό σταθμό,να πετάνε κάποιες μπουκιές από το κατσαρολάκι των παιδιών που δεν έτρωγαν καλά και μετά έλεγαν ότι έφαγαν σχεδόν όλο το φαγητό τους...:rolleyes: Να ρωτάτε το παιδάκι σας τα πάντα όταν έρχεται από το σχολείο!!

 

καλα εκτος απο το να; ρωτας,,, μπορεις να καταλαβεις αν εχει φαει η οχι...

Link to comment
Share on other sites

προγραμμα εκπαιδευσης αν υπαρχει , τροπος διευθετησης προβληματων με τα παιδια,τιμωρια πχ η οχι.αν κανουν εκπαιδευτικες επισκεψεις,καθημερινοτητα,πχ πως τα συγκεντρωνουν στην ομαδα;τι δραστηριοτητες κανουν;

 

με ηρεμο υφος με ενδιαφερον για τη δουλεια τους για να δεις αν μπορεις να κανεις κατι κ εσυ στο σπιτι.

το λεω αυτο για να μην ενοχληθουν απο τις ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

αν ρωτησω το παιδι αν τρωει, μου λεει παντα οχι. περσι ειχα το προγραμμα καθε μερα ο φαι εχουν. ρωταγα κ το πρωι τι θα φανε. το απογευμα που ρωτουσα αν εφαγε καθε μερα ελεγε οχι. μα αποκλειεται να μην ετρωγε μακαρονια η πιτσα!!!!ξερω πως αυτα θα τα τρωγε ο κοσμος να χαλασει. στο σχολειο δεν ειχαν προβλημα να μου πουν οτι δεν εφαγε.... συνηθως το χαρτακι που μας στελναν καθε μετα ελεγε "φαι: τιποτα"

καμια φορα μου λεγε εφαγα φακες και μια αλλη φορα μου πε εφαγα αμυγδαλα!!!! (μετα καταλαβα εννοουσε γιγαντες!)δε μπορω να την εμπιστευτω στο θεμα φαι να μου πει σιγουρα αν εφαγε...

 

για πειτε καμια αλλη ερωτηση, τηη δευτερα παμε σταθμοοοο!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω γενικα ψαρευω καθε μερα την μικρη εχουμε αποσταση σπιτι παιδικο 7 λεπτα με τα ποδια περιπου κ ενα παρκο αναμεσα κ ετσι παντα ρωταω την μικρη τι εκαναν?? τι επαιξαν . τι φαγητο ειχε , αν σας μαλωσε η κυρια αν την πηραξε κανενα παιδακι εν επαιξε με τις φιλες τις...ειναι τωρα 4.5 κ μου λεει τα παντα αναλυτικα οποτε ιεναι ο καλυτερος τροπος να μαθεις τι γινεται στο σχολειο...αν ρωτας την δασκαλα δεν θα σου πει παντα την αληθεια...ενω το μικρο ναι... οποτε εγω μονο για το φαγητο ρωταγα,,,επισεις αν θα την αφηνεις να κοιμαται εκει να ρωτας (δασκαλα) αν κοιμηθηκε κ λεπτομεριες που σε ενδιαφερουν π.χ αν κοιμηθικε ευκολα αμεσως κ.τ.λ...

Link to comment
Share on other sites

ελενα εχεις δικιο αλλα εμενα εχει μεγαλη φαντασια και πλεον δε ξερω αν πρεπει να πιστευω ~! η δασκαλα περσι μας εστελνε πχ τι κανανε καθε μερα και τι φαγανε κλπ..

το τι ασυναρτησιες μου λεγε η μικρη δε φανταζεσαι! πχ τη ρωταγα μολις ερχομουν

"τι κανατε σημερα?"

"τραγουδησαμε το παπαγαλο".

μετα απο 2 ωρες η ιδια ερωτηση αλλη απαντηση. μετα τη ρωτησε ο μπαμπας αλλη απαντηση.... το ιδιο και με το φαι.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χμ ναι τωρα ειδα το τικερ ειναι 3+ ε,,,?? ναι η αληθεια ειναι οτι περυσι ειχα τα ιδια με εσανα μερικα ηταν πολυ κουλα δηλαδη της ελεγα π.χ αν την πειραξε ενα παιδακι κ δεν ηταν τιποτα αν της ελεγα π.χ σε χτυπησε με ποδηλατο στο ακεφαλι θα ελεγε ναι....... οποτε ειναι της ηλικιας τωρα του χρονου θα καταλαβαινει πια την διαφορα της αληθειας κ του ψεματος...οποτε ειναι αυτο που σου ειπα πιο πανω ρωτα αν εφαγε αν κοιμηθηκε αν ηταν ησυχη .. την πρωτη μερα ρωτα πως ηταν γενικα εκει ησυχη αν εκλαψε η σε ζητησε αν επαιξε με αλλα παιδακια...αν και γενικα εμεις εχουμε συνελευση καθε 3-4 μηνες με ψυχολογο κ εκει μας λενε οι καθηγητριες πως ειναι γενικα αν ειναι ησυχο η ανησυχο παιδι αν ειναι κλειστος χαρακτηρας .κ.τ.΄λ κ η ψυχολογος μας με την σειρα της...

Link to comment
Share on other sites

οποτε ειναι αυτο που σου ειπα πιο πανω ρωτα αν εφαγε αν κοιμηθηκε αν ηταν ησυχη .. την πρωτη μερα ρωτα πως ηταν γενικα εκει ησυχη αν εκλαψε η σε ζητησε αν επαιξε με αλλα παιδακια...

θα μεινω μαλλον μονο στο αν ηταν ησυχη. ολα τα αλλα ειναι αυτονοητα για τη κορη μου. χθες με ρωτουσε σκεφτικη ποτε θα παει σχολειο...βαρεθηκε σπιτι με τη γιαγια ολη μερα.:oops::oops::oops::oops:

ελπιζω σιγα σιγα να μου λεει και τη πραγματικοτητα οχι μονο αυτα που σκεφτεται!

κι εμας η περσινη μας ειχε πει και καλα θα κανουμε συναντηση με ψυχολογο αλλα οσο τον ειδες εσυ τοσο κι εγω! μαλλον ηταν στα "θα"....εντυπωσιασμου(ιδιωτικος σταθμος). Φετος ο σταθμος ειναι δημοτικος και γιαυτο ισως να αλλαζουν καποια βασικα πραγματα αλλα δε μπορω να φανταστω ποια!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμας ειανι δημοσιος κ ειχαμε περυσι συναντιση 3-4 φορες με ψυχολογο δεν θυμαμαι ακριβος γιατι πηγαιναμε εναλαξ με το συζυγοοποτε δεν θυμαμαι αλλα γενικα τακτικα βλεπαμε κ παιδιατρο κ μας ελενχαν βιβλιαρειο για εμβολια κ τα ζυγιζε τα εξεταζε κ.τ.λ εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη με το δημοσιο παιδικο κ να ειχα οικονομικη ανεση θα επελεγα δημοσιο κ παλι δημοσιο...τουλαχιστον ο δικος μας παιδικος ειναι καλος,,,

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που υπαρχουν τετοιοι σταθμοι! Κι εμενα μου ειπαν πως φετος θα εχει νεα διευθυντρια οποτε ελπιζω να ειναι καποια με προγραμμα και ορεξη να κανει πραγματα και να παρακινει και το προσωπικο της! αχχχ κατα τα αλλα αυριο τα υπολοιπα!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη αρχη στον παιδικο σας και πολυ σωστο το θεματακι σου......

ειναι τοοοοσο επικαιρο και σιγουρα απασχολει πολυ κοσμο....

v & a μην αναρωτιεσαι αν σε κυνηγαω απλως τυχαινει να εχουμε διαφορα κοινα......

το μελος katerinak μας εδωσε πολυ σωστες οδηγιες και θα τις ακολουθησω....

κι εμενα με ενδιαφερει το θεμα "σκουπισμα" γιατι φυσικα δεν ξερει..... εδω με το ζορι λεει και τα τσισα ή κακα της..... εχουμε συχνα ατυχηματα.....

σε δικη μου ερωτηση αντιστοιχη σε δημοσιο παιδικο σταθμο μου ειπαν οτι θα το μαθουμε σιγα σιγα να το κανει μονο του..... εμενα φυσικα μου φαινεται κομματακι δυσκολο αλλα αν το μαθουν καλοδεχουμενο φυσικα!!!!

εγω ρωτησα τι ωρα κοιμουνται τα παιδια αν γινεται την δικια μου να μην την κοιμιζουν και μεχρι τι ωρα ειναι η ωρα υποδοχης ...... φανταζομαι οτι αυτα ομως τα εχεις ρωτησει.....?

στις 20 Σεπτεμβρη μας εχουν καλεσει εμας και εχω σκοπο να ρωτησω τα εξης:

1. το θεμα της τιμωριας

2. πως τα απασχολουν.....( υπαρχει καποιο προγραμμα????)

3. τα χωριζουν σε ομαδες ανα ηλικια??

 

υγ: ωραιες απαντησεις σου δινει με το φαγητο της η δικια σου ( η καλοφαγη....) εεεεερε τι με περιμενει!!!!! χαχαχαχαχαχ

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

v & a μην αναρωτιεσαι αν σε κυνηγαω απλως τυχαινει να εχουμε διαφορα κοινα......

ΧΑΧΑ αστα αυτα!!!! καμια μερα θα σκασεις σπιτι μου μου φαινεται. και δεν ειμαστε κ μακρια, 2 ωρες δρομο!!!!

 

λοιπον μαλλον αυτα που μαζευω για να ρωτησω θα αργησω να τα ρωτησω. σημερα γινοταν πανικος. και ολη τη βδομαδα μαλλον το ιδιο θα επικρατει. αλλα κλαιγανε φωναζανε ουρες οι γονεις να υπογραψεις! τι να ρωτησεις!!!! μονο το κυριο τι ωρα σχολανε και αν ειναι αναγκαστικο να κατσει 1 βδομαδα 2ωρο. ευτυχως θα σχολανε 4. αυτη η υποχρεωτικη προσαρμογη θα μας σκοτωσει! σημερα μου λεγε "γιατι εκατσα τοσο λιγο σχολειο και μετα ηρθε και με πηρε η γιαγια?"....τι να εξηγησεις τωρα!

 

οποτε αν εχετε κ αλλες ιδεες για ερωτησεις πειτε μου!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αααα εγω ρωτησα ποσα παιδια ειναι συνολο και ποσα στην ηλικια της κορης μου......

εμας μας "εκλεισαν ραντεβου" για τις 20 σεπτεμβριου στις 10 το πρωι.....

καπως ριζοσπαστικο μου φανηκε να κλεινει ραντεβου ο δημοσιος σταθμος για να πας το παιδι σου 1 ωριτσα και καλα για να κανεις αυτην την προσαρμογη που ειναι απαραιτητη.....

αααααα θα ρωτουσα ακομα αν μπορω να εχω καποιο κινητο τηλεφωνο (πχ της διευν/τριας) για επειγουσες περιπτωσεις φυσικα μονο.....

αν μου ρθει κι αλλο θα σου πω....

εξαλλου την παρασκευη θα ειμαι στα μερη σου οποτε μπορει να σου ερθω για καφε......χιχιχιχιχιχιχιχιχι

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχουμε την τριτη την πρωτη μας επισημη συναντηση με τον παιδικο απο τοτε που ξεκινησαν.ισως ειναι χαζο αλλα δεν ξερωτι πρεπει να ρωτησω.help....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...