Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάτι πιάνω στο στήθος...


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου, μια ερωτησούλα θα ήθελα να κάνω και ζητώ τη βοήθειά σας. Όλα σ' εμένα συμβαίνουν μου φαίνεται...

:cry:

Είμαι στην 7η εβδομάδα, δεν έχω καθόλου άσχημα συμπτώματα εγκυμοσύνης, ευτυχώς. Μόνο που από την αρχή πονάει το στήθος μου.

Πριν 2 μέρες έπιασα ένα μικρό γρομπαλάκι στον ένα μαστό, μικρό και σκληρό. Αυτό το είχα ξαναπιάσει πριν 5-6 χρόνια πάλι ακριβώς εκεί, μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι λίπωμα και τελικά έφυγε από μόνο του. Τώρα το ξαναπιάνω γαμώτο! Τη Δευτέρα θα πάω στο γιατρό για να μου γράψει τις πρώτες εξετάσεις μου και θα ρωτήσω αλλά μέχρι τότε...

Λέτε να είναι κάτι σοβαρό ή απλά να οφείλεται στη μεγάλη αύξηση των ορμονών; Η αλήθεια είναι ότι πριν την εγκυμοσύνη δεν είχα τίποτα, είμαι σίγουρη γι αυτό γιατί γενικά ψηλαφώ το στήθος μου συχνά. Δώστε τα φώτα σας, please...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειχες κανει καποιο υπερηχο στηθους πριν την εγγυμοσυνη ???

 

στο λεω γιατι εγω π.χ εχω ινοαδενωματα και μου ειπε ο γιατρος οτι αυτα με την εγγυμοσυνη μεγαλωνουν !! λογω διαταραχη ορμονων

 

μην ανυσυχεις δεν ειναι τιποτα ... απλα απο το πρηξιμο μεγαλωνει και αυτο ... και για αυτο το προσεξες

 

βεβαια μπορει να εμφανιστηκε το λιπωμα ... αλλα και παλι δεν ειναι λογος για να ανυσηχεις !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου mama2008, ευχαριστώ για την απάντηση! Μόνο μία φορά είχα κάνει υπέρηχο στήθους, τότε πριν 5-6 χρόνια, όταν είχα πιάσει το λιπωματάκι στο ίδιο σημείο, που τελικά έφυγε μόνο του. Έκτοτε δεν ξαναέπιασα κάτι και αρκέστηκα στην ψηλάφηση που κάνω εγώ και αυτή που μου κάνει ο γιατρός μου όταν πηγαίνω για τεστ παπ, μία φορά το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

1045506huqr3mmk4s.gif

 

:oops::oops::oops: Είχα τόσο καιρό να σε δώ που δεν έμαθα τα νέα σου fallenangel!!! Καλη και απολαυστική εγκυμοσύνη :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια.εδω και λιγες μερες πιανω ψηλαφωντας το στηθος μου στο πανω τμημα ενα πολυ μικρο (σε σχημα μικρου μπιζελιου) και σκληρο εξογωματακι.η αληθεια ειναι οτι απο την αρχη της εγκυμοσυνης το στηθος μου ειχε πρηστει και πονουσε πολυ αλλα το δεξι ειχε πιο πολλα γρομπαλακια στην κατω πλευρα.αυτο ομως ειναι κατι τελειως διαφορετικο.τον γιατρο μου που ρωτησα ειπε οτι το στηθος γενικα πρηζεται,ομως δεν το ειδε κ ο ιδιος το συγκεκριμενο.να ανησυχησω???επομενο ρνβ με τον γιατρο αργει λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

Λίγες μέρες????

 

έχεις δει αλλαγή σε μέγεθος και πόνο????

 

τον γιατρο σου που ρωτησες ειπε οτι το στηθος γενικα πρηζεται ????

 

Κορίτσι μου αν εμεις βλέπουμε κάτι διαφορετικό στο στήθος μας το οποίο εξελίσετε μέρα την μέρα και μεταλλάσετε ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ.......Πάμε άμεσα για έλεγχο....

 

Μην πας στον γυναικολόγο σου αν αυτος σε αργει και δεν του καιγετε καρφάκι πηγενε στο αντικαρκινικό του Αγιου Σαββα ας πούμε (δεν ξέρω και που ζείς)...

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά η γιαγια μου μέσα σε λίγες μέρες όπως εσύ βρήκε κόκο ρυζιού στο στήθος της και μετά απο λιγες μέρες δεν θες να ξέρεις πως κατέληξε....

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν, μην πανικοβάλλεσαι, είσαι και εγκυούλα (?) και δεν κάνει να ταράζεσαι!

στην εγκυμοσύνη είχα και εγώ πολλά γρομπαλάκια στο στήθος και -στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον - δεν ήταν τίποτα.

να επισκεφτείς όμως άμεσα έναν γιατρό ώστε να επιβεβαιώσει ότι δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Stellinula, δεν είπε πως αλλάζει μέρα με τη μέρα..

 

Φυσικά όμως και πρέπει να το τσεκάρεις αλλά μην τρελαθείς κιόλας..

Το πιθανότερο είναι να είναι καμιά κύστη..

Είχα κι εγώ αλλά το αφαίρεσα για να το σιγουρέψουμε επειδή ήταν ΠΟΛΥ μεγάλο(8cm) και όλα οκ..

 

Κι εγώ όταν το ανακάλυψα έπεσα σε κατάθλιψη.. Μην αγχώνεσαι χωρίς λόγο!!! Ειλικρινά σου το λέω, δεν αξίζει.. Οι πιθανότητες να είναι κάτι κακοηθες, ειδικά αν δεν υπάρχει και ιστορικό στην οικογένειά σου είναι ελάχιστες!!

Πήγαινε κάνε τις εξετάσεις σου με ηρεμία και θα δεις πως δεν είναι τίποτα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Stellinula, δεν είπε πως αλλάζει μέρα με τη μέρα..

 

 

Γιαυτο και η πρωτη μου ερώτηση ήταν αυτη ακριβώς.....Για να μας πεί αν έχει παρατηρήσει η κοπέλα κάτι τέτοιο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρώτο που θα σου πω κι εγώ είναι να μην πανικοβληθείς..μπορεί να είναι μία κυστούλα ή ινοαδένωμα(αυτό στην ψηλάφηση είναι κινητό..) το οποίο να μεγάλωσε αφού πρήστηκε το στήθος σου και τώρα να το καταλαβαίνεις. Εγώ που έχω ινοαδένωμα στην 1η εγκυμοσύνη δεν το ελέγχαμε μιας και αφού πρήζεται το στήθος ήταν λογικό κι αυτό να μεγαλώνει..όταν γέννησα επανήλθε και πάλι. Τώρα το νιώθω και πάλι πιο πρησμένο.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Πήγαινε να το κοιτάξεις πάνω απ'όλα για να ηρεμήσεις..

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

κατ αρχάς μην τρελένεσαι! Εγώ έχω πολύ σοβαρό ιστορικό καρκίνου του μαστού στην οικογένεια. Είμαι ομάδα υψηλού κινδύνου δηλαδή. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη λοιπόν, παρουσίασα κάποιο "γρομπαλάκι" στο ένα στήθος. Πήγα στη γιατρό μου (μαστολόγο) μου έκανε μια ψιλάφιση, έκανα και έναν υπέρηχο, είδε πως δεν φαινόταν να είναι κάτι ανησυχητικό και όλα καλά. 2 χρόνια μετά τη γέννα, τελικά αυτό το γρομπαλάκι το αφαίρεσα κιόλας γιατί είχε μεγαλώσει και πάλι όλα καλά.

Συμπέρασμα....πήγαινε σε κάποιον μαστολόγο να κάνεις μια ψιλάφιση και είμαι σίγουρη πως δεν είναι τίποτα!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι αλλα να μην το αφησεις!αφου το επιασες να πας να δεις τι ειναι χωρις να περιμενεις το γιατρο σου για να σου φυγει και αμεσα το αγχος δηλαδη!μη ταραζεσαι!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Συμπέρασμα....πήγαινε σε κάποιον μαστολόγο να κάνεις μια ψιλάφιση και είμαι σίγουρη πως δεν είναι τίποτα!

 

Αυτό ακριβώς. Καλύτερα να πας σε κάποιον ειδικό μαστολόγο, όχι στον γυναικολόγο σου.

Έτσι κι αλλιώς καλό είναι να κάνεις μια επίσκεψη το χρόνο για τσεκ απ.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα ,σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,λοιπον ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο ειναι οι γαλακτοφοροι ποροι που αρχιζουν και φυτρωνουν κ οτι λογικα θα βγουν κ αλλοι.ετσι και εγινε σε τρεις μερες βγηκε αλλο ενα ιδιο.ελπιζω να ειναι ετσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...