Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σωματική τιμωρία από δασκάλα δημοτικού


Recommended Posts

Ήδη έκανα έγγραφη αίτηση-καταγγελία στην διευθύντρια του σχολείου κατά της δασκάλας του γιού μου (16-6-10), μαθητή της τρίτης δημοτικού, και αύριο (21-6-10) θα καταθέσω στην Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σχετική επιστολή, που θα κοινοποιώ την από 16-6-2010 καταγγελία μου, που παρελήφθη ήδη από την διευθύντρια του σχολείου.

Που αλλού να κοινοποιήσω το πρόβλημα, για να μην το θάψουν?

Βρήκα μετά από αναζήτηση στο ιντερνέτ την ύπαρξη κάποιου γραφείου Ενημέρωσης Πολιτών, του Υπουργείου Παιδείας, και θα τους τηλεφωνήσω αύριο το πρωί. Βρήκα επίσης το φόρουμ αυτό, κι έτσι σας γράφω για να με βοηθήσετε όπως μπορείτε...

Προτίμησα τις έγγραφες ενέργειες, γιατί τα λόγια, εκτός ότι είναι φτώχεια, τα παίρνει ο άνεμος και τα σκορπά, ενώ τα γραπτά μένουν.

Το πρόβλημα μου είναι πως η δασκάλα, εφάρμοσε σαν εκπαιδευτική μέθοδο την σχεδόν καθημερινή ορθοστασία του παιδιού μου (και όχι μόνο), να βάζει να κοιτάζει τον τοίχο, την τοποθέτηση στο βάθος της αίθουσας ενός θρανίου και να κάθεται ο ψωριάρης ο γιός μου χώρια, μια φορά ενώ ήταν όρθιος στον τοίχο, ο γιός μου έκατσε στο πάτωμα σαν τον σκύλο και έγραψε την ορθογραφία σε ένα άσπρο χαρτί, και όταν την παρέδωσε, η δασκάλα χαρακτήρισε παρουσία όλων των συμμαθητών του το γραπτό ως χαρτί τουαλέτας, και πολλά άλλα παρεμφερή...

Κάναμε υπομονή να τελειώσει η χρονιά, αλλά το προφορικό αίτημα μας να αλλάξει τουλάχιστον τμήμα, πήρε αρνητική απάντηση από την διευθύντρια...

Παρακαλώ, θα ήθελα την γνώμη και τις συμβουλές σας...

Εάν θέλετε, μπορώ να δημοσιεύσω τις ακριβείς επιστολές, αλλά δεν γνωρίζω εάν επιτρέπεται στο φόρουμ αυτό να κάνουμε καταγγελίες με τα πλήρη στοιχεία των καταγγελλόντων και των καταγγελλομένων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 366
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • amangos

    amangos 51 δημοσιεύσεις

  • love4

    love4 21 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 21 δημοσιεύσεις

  • miriki

    miriki 20 δημοσιεύσεις

Μπράβο για την ψυχραιμία σου και τις προσπάθειες να κυνηγήσεις το θέμα.

Εγώ θα είχα πάει και θα την είχα πλακώσει στο ξύλο :mad: Κάνουμε την κάθε ανισόρροπη δασκάλα των παιδιών μας!

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση...η συγκεκριμενη ''δασκαλα'' χρησιμοποιει τις μεθοδους της μονο στο δικο σου παιδι ή σε ολα????μηπως να κανατε και οι γονεις ολοι μια καταγγελια???

 

η διευθυντρια τι ακριβως σου εχει απαντησει μεχρι τωρα???(αλλα τι ρωταω κλασικα θα κουκουλωνει το θεμα)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

η δασκαλα τι σου ειπε για ολα αυτα;ο γιος σου πως συμπεριφεροταν γενικα;δεν εχει καμια δικαιολογια βεβαια αν το εκανε αλλα θα ηθελα να "δω"την ατμοσφαιρα που υπηρχε στην ταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου δεν είναι κανένα αλητάκι, είναι πάρα πολύ καλόψυχο και ευαίσθητο παιδάκι, δεν έχω καμία αμφιβολία όμως πως έχει δώσει δικαιώματα... Εμένα, αυτό που με απασχολεί στην πραγματικότητα, είναι ο γιός μου, αλλά... άσχετα πόσα δικαιώματα και να έδωσε, αυτό δεν νομιμοποιεί ενέργειες έξω από κάθε λογική και παιδαγωγική, και πάνω από όλα, σωματική και ψυχολογική βία έξω από κάθε νομιμότητα.

 

Επισήμως, η ιστορία, είναι εδώ.

(Έτσι, δεν χρειάζεται να φέρω σε δύσκολη θέση το φόρουμ)

 

Ένα είναι βέβαιο: Πως πολλές φορές, όταν βαριέται ο γιός μου, ενώ κάθεται ή στέκεται, κινείται στην θέση του, μπρος πίσω. Αυτό ήταν αρχικά η αφορμή, για να απομονωθεί στο πίσω μέρος της αίθουσας, σε ένα θρανίο μόνος του, 3-4 μέτρα πίσω από το τελευταίο θρανίο, δίπλα σε μια ντουλάπα.

 

Βάζοντας αυτό το παιδί σε μια απομόνωση, σε τι το βοήθησε η δασκάλα? Ένα είναι βέβαιο: Δεν σταμάτησε να το κάνει...

 

Έχει επίσης θέματα, στην επικοινωνία του με τα άλλα παιδιά. Για παράδειγμα, εάν ένα παιδάκι του πει: "Δεν μπορείς να με πιάσεις". δεν το εκλαμβάνει σαν προσκληση σε κυνηγητό, αλλά σαν κοροϊδία. Λατρεύει τους φίλους του, αλλά έχει μείνει χωρίς φίλους, και αισθάνεται πως όλοι είναι εναντίον του. Μιλήσαμε (τώρα τελευταία) με κάποιαν ειδικό, και μας έδωσε κάποιες συμβουλές, να τονίζουμε τα καλά όσων συμβαίνουν για να μην στέκεται σε κάποιο αρνητικό που ο ίδιος εντοπίζει, να εκφράζουμε εμείς με λόγια τα συναισθήματα μας, ώστε να μάθει να αντιλαμβάνεται και τον δικό του συναισθηματικό κόσμο, κλπ. Ήδη βλέπουμε θετική διαφορά, αλλά πάνω απόλα, έχει καταλάβει πως τον έχουμε υποστηρίξει στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο σχολείο, και η απενοχοποίηση του από αυτό, του έχει βοηθήσει την ψυχολογία.

 

Ενώ στις 2 πρώτες τάξεις λάτρευε την πρώτη δασκάλα του, είχε καλούτσικες σχέσεις με τα άλλα παιδιά, φέτος έγινε παντελώς αδιάφορος με την νέα του δασκάλα, απομακρύνθηκε από τους συμμαθητές του, δεν έκανε τον κόπο ούτε να σημειώσει τις ασκήσεις και τι έχει να μάθει για την επόμενη μέρα, και προφανώς αποδέχτηκε έναν ρόλο του να είναι μόνος του, εναντίον όλων των άλλων.

 

Η δασκάλα δεν βάζει τιμωρίες μόνο τον δικό μου γιό, αλλά ο δικός μου είναι κάτι σαν τον πρωταθλητή της τάξης του. Δεν επιδιώκω να ξεσηκώσω τους άλλους γονείς, γιατί ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του, ίσως να θεωρούν πως τα παιδιά τους αξίζουν να τιμωρηθούν για κάποιες συμπεριφορές, και δεν θέλω να χάσω χρόνο μέχρι να αποφασίσουν να ξεσηκωθούν. Είμαι όμως βέβαιος, πως εάν χρειαστεί, θα μιλήσουν κι αυτοί και θα πουν πως και τα δικά τους παιδιά μπήκαν τιμωρίες όρθιοι, με την μούρη στον τοίχο.

 

Γενικά όμως, ο γιός μου έχει χρησιμοποιηθεί, σαν το αρνητικό παράδειγμα για τους υπόλοιπους συμμαθητές του.

 

Το παιδί, έκρυβε το πρόβλημα, μάλλον νόμιζε πως θα τον μαλώσουμε κι εμείς, εάν μάθουμε πως η δασκάλα θα τον μάλωνε...

 

Λίγο πριν το Πάσχα, ζήτησε να τον πάμε να κοινωνήσει, για να τον συγχωρέσει ο Θεός, αφού η δασκάλα του δεν τον συγχωρεί... Έτσι υποψιάστηκα αρχικά ότι κάτι δεν πάει καλά στην τάξη του.

 

Εξήγησα στο παιδί πως... ένα παιδάκι δεν μπορεί να είναι αμαρτωλό, και δεν έχει κανέναν λόγο να περιμένει παρηγοριά από τον ίδιο τον Θεό. Έτσι μου αποκάλυψε πως αυτό το συνέστησε η δασκάλα του...

 

Μετά από λίγο καιρό, έμαθα πως είναι στο τελευταίο θρανίο, και μάλιστα πολύ πιο πίσω από τους συμμαθητές του, για να μην μπορεί να τους μιλήσει την ώρα του μαθήματος... Εάν θυμάμαι καλά, αφορμή για να το μάθω, ήταν ότι του "ξεφυγε" ότι πέταξε σε κάποιο παιδί ένα χαρτί...

Την επόμενη μέρα, πήγα και ζήτησα να μιλήσω με την Διευθύντρια, τελικά μίλησα με τον Υποδιευθυντή, αλλά πρώτα ζήτησα να δω την τάξη σε ώρα μαθήματος, μπήκαμε με μια αφορμή ότι κάτι θέλαμε να δώσουμε στο παιδί, και όταν είδα όλη την τάξη μαζί, και τον ψωριάρη χώρια, έγινα έξαλος, αλλά συγκρατήθηκα για το καλό του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι απο την αρχη υπηρχε ενα ελλειμμα επικοινωνιας αναμεσα στο σχολικο και οικογενειακο περιβαλλον δηλαδη απο την αρχη δεν εγιναν οι απαραιτητες διαδικασιες για να βελτιωθει κυριως η θεση του παιδιου. Από τη στιγμη που η δασκαλα καταλαβε οτι κατι συμβαινει και το παιδι δεν μπορει να συνεργαστει την ωρα του μαθηματος ανελαβε καποιες πρωτοβουλιες; πχ. συζητησε για το αν συμβαινει κατι το αντιστοιχο και στο σπιτι? ζητησε την παρεμβαση ειδικου? παραπομπη σε ΚΕΔΔΥ ισως? καλεσε σχολικο συμβουλο? προτεινε εναλλακτικες λυσεις για να γινει το μαθημα πιο ελκυστικο στο παιδι?

Χωρις να θελω να κρινω, καταλαβαινω οτι το παιδι ειχε καποιες δυσκολιες τις οποιες η δασκαλα δε γνωριζε, δεν αντιλαμβανοταν , δεν ηταν εκπαιδευμενη για να τις αντιμετωπισει?

Παρ'ολα αυτα εσεις μονος σας πηγατε σε ειδικο. Εκεινος επρεπε να επικοινωνησει με τη δασκαλα. Συνεργαστηκε εκεινη μαζι του? Υπαρχουν πολλα θεματα εδω που δειχνουν λαθη απ'ολες τις μεριες. Νομιζω δηλαδη οτι δεν υπηρχε καλη συνεργασια. Δεν ειμαι εγω σε θεση να πω ποιος φταιει. Νομιζω ομως οτι απο την ολη κατασταση αυτος τελικα που θα βγει ταλαιπωρημενος θα ειναι το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Επισκευτήκαμε ειδικό, μετά από σχετικη σύσταση που μας έκανε ο υποδιευθυντής, όταν πήγαμε να διαμαρτυρηθούμε γιατί το παιδί ήταν σε απομόνωση στο τελευταίο θρανίο. Η ειδικός, γνωρίζει την δασκάλα, και γνωρίζει τις "παιδαγωγικές" της ικανότητες. Η ειδικός είπε να εστιάσουμε στο παιδί, το πρόβλημα μας δεν είναι η δασκάλα. Αυτό κάνουμε κι εμείς. Αλλά την δασκάλα, δεν θα την αφήσω έτσι... Ούτε διανοούμαι να έχει αυτήν την δασκάλα ο γιος μου, για άλλο ένα χρόνο.

 

Με την συγκεκριμμένη δασκάλα, έχουμε προϊστορία. Ο κατά 2 χρόνια μεγαλύτερος γιός μου, την είχε στην πρώτη και στην δευτέρα... Τότε νομίζαμε πως έφταιγε το παιδί και δεν αντιδράσαμε, μόνο που όταν το παιδί πήγε τρίτη δημοτικού και άλλαξε δασκάλα, άλλαξε και το παιδί προς το καλύτερο...

 

Μας κλήρωσε η δασκάλα αυτή, να τύχει και στον άλλο μου γιό, και από την αρχή της χρονιάς, αποφύγαμε τα πολλά πολλά, γιατί είχαμε παρελθόν...

 

Αλλά η υπομονή μας, εξαντλήθηκε. Μέχρι εδώ και μη παρέκει με την δασκάλα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι απο τη στιγμη που για διαφορους λογους εχει διαταραχτει το παιδαγωγικο κλιμα μεσα στην ταξη , η ιδια η δασκαλα επρεπε να μην επιθυμουσε να ξαναπαρει το ιδιο τμημα. Σας ειπε ο διευθυντης οτι επιθυμουν να παρει ξανα το ιδιο τμημα γι'αυτο κανατε την καταγγελια? Δηλαδη επιθυμειτε να μη ξανασυνεργαστειτε με την ιδια δασκαλα ή να κατηγορηθει πειθαρχικα για τη σταση που κρατησε ολη τη χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου που το κυνηγάτε..

Επειδή έχω παρόμοια εμπειρία την οποία δεν θα ήθελα να συζητήσω ανοιχτά(αν πιστεύετε πως μπορεί να σας βοηθήσει στείλτε μου πμ για να σας την διηγηθώ),

θα σας πρότεινα να αλλάξετε σχολείο στο παιδί -συνεχίζοντας φυσικά τις καταγγελίες- και να συζητήσετε με τον/την νέο/α του δάσκαλο/α την κατάσταση ώστε να προσέξει το παιδί περισσότερο και να "αναγκάσει"(με την καλή έννοια) τα υπόλοιπα παιδιά να τον κάνουν παρέα προετοιμάζοντάς τα από πριν..

είναι τεράστιο το πλήγμα για το παιδί! Αν το κάνει και σε άλλα παιδάκια(αυτό δεν το κατάλαβα) είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρχικά πήγα στην διευθύντρια και στον υποδειυθυντή εν συνεχεία, και ζήτησα απλώς να αλλάξει τμήμα το παιδί.

 

Αρνήθηκαν...

 

Μου είπαν να κάνω αίτηση, αλλά δεν θα την εγκρίνουν...

 

Και έκατσα και έγραψα την αίτηση, και αφού το έκανα, δεν ζητώ απλώς την αλλαγή τμήματος, αλλά και την τιμωρία της.

 

Συζητώντας με άλλους αλλά και με το παιδί, έμαθα πως είναι 5-6 παιδάκια στο πρόγραμμα των τιμωριών με ορθοστασία και το πρόσωπο στον τοίχο, ο δικός μου βέβαια είναι ο πρωταθλητής της τάξης του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις μίλησα με το Υπουργείο Παιδείας, δεν είπα λεπτομέρειες, είπα απλώς πως έχω πρόβλημα με την δασκάλα, και έκανα σχετική καταγγελία στην διεύθυνση πρωτοβάθμια εκπαίδευσης...

 

Μου απάντησαν να μην τους κοινοποιήσω ακόμα κάτι, να περιμένω πρώτα την απάντηση της Πρωτοβάθμιας, και σε περίπτωση που δεν με ικανοποιεί, τότε να επικοινωνήσω ξανά μαζί τους, και να τους γνωστοποιήσω το θέμα.

 

Λογικό μου φάνηκε.

 

Θα περιμένω...

 

ΥΓ. Αφαίρεσα τα ονόματα των δασκάλων κλπ από το μπλογκ μου, μετά από συμβουλή κάποιου δικηγόρου που το διάβασε, για να μην πατήσουν πάνω στην δημοσιοποίηση των ονομάτων, και στραφούν εναντίον μου. Βέβαια μου είπε να μην ελπίζω σε πολλά, αλλά αυτό θα το δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Οι αιτήσεις και οι επιστολές μου, μόλις παραδώθηκαν και στην πρόεδρο του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, και την Τετάρτη θα απασχοληθεί το Δ.Σ. με αυτές.

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία, και το δικό μας σχολείο μπήκε στην λίστα των ολοήμερων... Περισσότερες ώρες στο σχολείο, με την δασκάλα που ξεφτυλίζει τον γιό μου, που τον βάζει τιμωρίες, κλπ. Πολύ ωραία!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να αγχωνεστε γι'αυτο γιατι οι δασκαλες του ολοημερου ειναι αλλες απο αυτες του ημερησιου προγραμματος δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να απασχολειται η συγκεκριμενη δασκαλα και στο ημερησιο προγραμμα και να παραμενει και στο ολοημερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως αν υπάρχει πρόβλημα με έναν δάσκαλο, απευθύνεσαι στον προϊστάμενό της και όχι στο διευθυντή του σχολείου. Είχα άσχημη εμπειρία από όλες τις δασκάλες και δασκάλους που είχα, (με διακρίσεις από τους άλλους συμμαθητές μου, σωματική βία και προσβολή, να με λέει χαζή μπροστά σε όλους), δεν μίλησα ποτέ στους γονείς μου, παρά μόνο τώρα που έγινα 26 και ξέρω πως αυτά τα βιώματα με σημάδεψαν για μια ζωή. Μην αφήνετε τέτοιους ανθρώπους κοντά στα παιδιά. Ας προσλάβουν ανθρώπους που αγαπούν τα παιδιά και όχι κομπλεξικούς που το μόνο που θέλουν είναι να έχουν εξιλαστήρια θύματα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν υπάρχει πρόβλημα με έναν δάσκαλο, απευθύνεσαι στον προϊστάμενό της και όχι στο διευθυντή του σχολείου. Είχα άσχημη εμπειρία από όλες τις δασκάλες και δασκάλους που είχα, (με διακρίσεις από τους άλλους συμμαθητές μου, σωματική βία και προσβολή, να με λέει χαζή μπροστά σε όλους), δεν μίλησα ποτέ στους γονείς μου, παρά μόνο τώρα που έγινα 26 και ξέρω πως αυτά τα βιώματα με σημάδεψαν για μια ζωή. Μην αφήνετε τέτοιους ανθρώπους κοντά στα παιδιά. Ας προσλάβουν ανθρώπους που αγαπούν τα παιδιά και όχι κομπλεξικούς που το μόνο που θέλουν είναι να έχουν εξιλαστήρια θύματα.

 

ούτε το δικό μου παιδί μίλησε, συμπτωματικά τα μάθαμε, και ανοίχτηκε σιγά σιγά, βλέποντας πως το υποστηρίζουμε... Δεν το περίμενε, είχε αποδεχτεί πως είχε ευθύνη γι αυτό που συνέβαινε με την δασκάλα του.

 

Αυτό που γράφεις, είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου, μην ανακαλύψω κατόπιν εορτής, πολλά χρόνια μετά, πράγματα που δεν μου εμπιστεύτηκε το παιδί, και δεν το βοήθησα να τα ξεπεράσει ή να τα διαχειριστεί. Αυτή είναι η πλήρης αποτυχία του γονιού, κατά την γνώμη μου.

 

Σήμερα, και ο μεγάλος (5η δημοτικού) ξεφούρνισε πως... και στην δικιά του τάξη έχει συμβεί τέτοια τιμωρία, αλλά όχι σε εκείνον. Προφανώς, το έχουν συνήθειο το καψόνι και τον εξευτελισμό!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλω αν εκφράσω ότι μου αρέσει πάρα πολύ η όλη κινητοποίηση του θέματος !!!!!

και πραγματικά τετοια περιστατικά θα πρέπει να επαναφέρουν - τους εκπαιδευτικούς

στα θρανία !!!!! (το λιγότερο !!!)

 

ο καλός εκπαιδευτικός αφυπνίζει το πνεύμα του ζωηρού μαθητή και κάνει το παιδί να ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΤΗΝ μάθηση, να αγαπήσει το βιβλίο και να ερωτευτεί την πρόοδο στην ζωή .

 

(αυτά τα λίγα από μια παρολίγον εκπαιδευτικό και μεγάλο καημό να μπει σε τάξη .....)

 

και πάλι καλή συνέχεια .

θα σας παρακολουθήσω με ενδιαφέρον !!!!!

 

να χαίρεστε το παιδάκι σας.

Link to comment
Share on other sites

απο ολους; γιατι ετσι; τοσο ατυχη;

 

Η πρώτη δασκάλα μεχρι την τετάρτη δημοτικού έκανε τις διακρίσεις, η δεύτερη στην πέμπτη δημοτικού με χτυπούσε ή τραβούσε το μαλλι μπροστά σε όλα τα παιδιά όταν με σήκωνε στον πίνακα να λύσω άσκηση και δεν ήξερα τι ήθελε, και ο τρίτος και ο χειρότερος στην έκτη με μείωνε συνεχώς μπροστά σε όλους. Απέκτησα στρες από μικρό παιδί τόσο που έφτανα σε κατάσταση πανικού και έφερνα δικαιολογίες για να μην πάω στο σχολείο. Γιατί έτσι? Δεν ξέρω. Ισως να τους έμπαινα στο μάτι γιατι και η μανα μου ήταν εκπαιδευτικος...

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα η σχολική χρονιά πάει τελείωσε. Υπάρχει κανένας συγγενής εκεί που μένετε, για να στείλετε το παιδί σε άλλο σχολείο δηλώνοντας τη διεύθυνση αυτού του συγγενή? Η δασκάλα τι ηλικία έχει? Το υπουργείο παιδείας πού βρίσκεται σε όλα αυτά? Μόνο να κάνουν τους έξυπνους ξέρουν?

Δυστυχώς τέτοιες συμπεριφορές υπάρχουν μέχρι και το νηπιαγωγείο, έχω ακούσει περιστατικά.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δασκαλα μου στην πρωτη δημοτικου μου βαραγε το αριστερο χερι με τον χαρακα και μου ελεγε οτι γραφουμε μετο δεξι γιατι το αριστερο ειναι του διαβολου δεν ελεγα τιποτα μεχρι που το ειπε ο ξαδερφοσ μου (ηταν ιδια ταξη με εμενα)στην θεια μου και αυτη στην μαμα μου και εγεινε χαμοσ.μην αφησετε κανεναν να χρεισιμοποιει ψυχολογικη βια στα παιδιαοτι και να εχουν κανει ειναι παιδια και αν ειχε προβλημα να σασ ενημερωσει να παρετε τα μετρα σασ.αυτεσ βγαζουν τα αποθυμενα τουσ στα δικα μασ παιδια.και προσ θεου μην αφησετε το παιδι στα χερια τησ ουτε μια μερα ακομη.δεν ειναι λυση να φυγει το παιδι απτο σχολειο που ειναι γνωστο το περιβαλον ,λυση ειναι να φυγει αυτη η κυρια μακρια απ το παιδι σασ.

Link to comment
Share on other sites

η δασκαλα μου στην πρωτη δημοτικου μου βαραγε το αριστερο χερι με τον χαρακα και μου ελεγε οτι γραφουμε μετο δεξι γιατι το αριστερο ειναι του διαβολου δεν ελεγα τιποτα μεχρι που το ειπε ο ξαδερφοσ μου (ηταν ιδια ταξη με εμενα)στην θεια μου και αυτη στην μαμα μου και εγεινε χαμοσ.μην αφησετε κανεναν να χρεισιμοποιει ψυχολογικη βια στα παιδιαοτι και να εχουν κανει ειναι παιδια και αν ειχε προβλημα να σασ ενημερωσει να παρετε τα μετρα σασ.αυτεσ βγαζουν τα αποθυμενα τουσ στα δικα μασ παιδια.και προσ θεου μην αφησετε το παιδι στα χερια τησ ουτε μια μερα ακομη.δεν ειναι λυση να φυγει το παιδι απτο σχολειο που ειναι γνωστο το περιβαλον ,λυση ειναι να φυγει αυτη η κυρια μακρια απ το παιδι σασ.

 

Να σου πω απλά πως σε αυτήν την ηλικία τα παιδιά επηρεάζονται για τους συμμαθητές τους πάρα πολύ από τη γνώμη των δασκάλων. Σίγουρα η λύση είναι να φύγει η δασκάλα, αλλά υπάρχουν και μερικοί εκπαιδευτικοί που έχουν δικά τους άτομα στη διεύθυνση και δεν φεύγουν. Θα έλεγα καλύτερα, να πάτε προσωπικά στον προϊστάμενό της στην διεύθυνση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και να του μιλήσετε προσωπικά για να της κάνουνε έστω μια παρατήρηση άμεσα. Οι αιτήσεις μου φαίνονται απρόσωπες.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

...μην αφησετε το παιδι στα χερια τησ ουτε μια μερα ακομη.δεν ειναι λυση να φυγει το παιδι απτο σχολειο που ειναι γνωστο το περιβαλον ,λυση ειναι να φυγει αυτη η κυρια μακρια απ το παιδι σασ.

 

Aυτό θα προσπαθήσω να κάνω. Ακούστηκε πως οι 3 τάξεις της τρίτης Δημοτικού, θα γίνουν 2 τάξεις στην Τετάρτη, με περισσότερα παιδιά η κάθε μια. Έτσι, αφού θα γίνουν έτσι κι αλλιώς ανακατατάξεις στα τμήματα, υποθέτω πως θα τους έρθει πιο εύκολο να αλλάζουν δασκάλα στο παιδί μου.

 

Όμως, ακόμα κι αν του αλλάξουν δασκάλα, δεν θέλω να περάσει το μήνυμα στο παιδί, πως... λόγω ανακατατάξεων, έτυχε και γλύτωσε από την δασκάλα αυτή. Θέλω να μάθει πως δόσαμε μια μάχη, και την νικήσαμε. Εξ άλλου, δεν ξέρουμε εάν η άλλη δασκάλα δεν εφαρμόζει άλλες (ή τις ίδιες) απαράδεκτες συμπεριφορές και μεθόδους.

 

Μετά την φασαρία που ήδη κάναμε, και με όση θα κάνουμε εν συνεχεία, θα καταλάβουν όλοι στο σχολείο, πως άνοιξαν οι ασκοί του Αιόλου, και πως από εδώ και πέρα, θα ελέγχονται για τα πάντα, ήδη ξεκίνησα να διαβάζω κάθε σχετική νομοθεσία, θα διαβάζω κάθε εγκύκλιο, και θα βρίσκω παρατυπίες και παραλείψεις, δεν θα τους αφήσω σε χλωρό κλαδί.

 

Από την ανακοίνωση της διδασκόμενης ύλης στην νέα σχολική χρονιά, ήδη "ανακάλυψα" πως πέρυσι του πρώτους μήνες της χρονιάς, εξ αιτίας ότι δεν υπήρχε ακόμα ειδικός δάσκαλος, τα παιδιά σχολούσαν νωρίτερα, ενώ (τουλάχιστον) από φέτος θα υποχρεούται η δασκάλα να τους κάνει αυτά τα ειδικά μαθήματα... Να τους δω από Σεπτέμβρη, εάν τολμήσουν να διώξουν τα παιδιά έστω και ένα λεπτό νωρίτερα!

 

Όσο θα διαβάζω και θα ενημερώνομαι, κάτι θα βρίσκω... Αμφιβάλλω εάν όλα τα κάνουν τέλεια, γιατί εάν είχαν τέτοια προσήλωση στην νομιμότητα, δεν θα είχαν σε καθημερινή βάση τιμωρίες έξω από κάθε λογική και νομιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...