Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mαμάδες... και μουσική!!


fish1982

Recommended Posts

:) Γειά σας κορίτσια!!Λατρεύω να ακούω μουσική,με χαλαρώνει απίστευτα.Ακούτε γενικά μαζί με τα μωράκια σας οι μανούλες?

Εκτός από τα παιδικά τραγουδάκια ή νανουρίσματα κτλ συνηθίζω να βάζω καθώς κάνω δουλειές και παίζει η μπέμπα και άλλα ακούσματα..τώρα ειδικά που δε δουλεύω ακόμα και έχω χρόνο.Εσείς τί βάζετε?

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα και να ανταλλάσουμε απόψεις και μουσικά κομμάτια,τί λέτε?

 

Θα ποστάρω κάποια που ακούω και έχω τσεκάρει πως είναι κ για τους δυο (μαμά και μωράκι) δηλ. δεν έχουν ''ντάπα ντούπα'' και είναι καλώς ανεκτά στα αυτιά της δικιάς μου τουλάχιστον...αλλά ξεφευγουν και από το κλασικό μωρουδιακό..ξεκινάω:idea:

 

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oiFTXckh0zU

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9yFcklaq2_0

 

 

περιμένω και άλλες ιδέες!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:) Γειά σας κορίτσια!!Λατρεύω να ακούω μουσική,με χαλαρώνει απίστευτα.Ακούτε γενικά μαζί με τα μωράκια σας οι μανούλες?

Εκτός από τα παιδικά τραγουδάκια ή νανουρίσματα κτλ συνηθίζω να βάζω καθώς κάνω δουλειές και παίζει η μπέμπα και άλλα ακούσματα..τώρα ειδικά που δε δουλεύω ακόμα και έχω χρόνο.Εσείς τί βάζετε?

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα και να ανταλλάσουμε απόψεις και μουσικά κομμάτια,τί λέτε?

 

Θα ποστάρω κάποια που ακούω και έχω τσεκάρει πως είναι κ για τους δυο (μαμά και μωράκι) δηλ. δεν έχουν ''ντάπα ντούπα'' και είναι καλώς ανεκτά στα αυτιά της δικιάς μου τουλάχιστον...αλλά ξεφευγουν και από το κλασικό μωρουδιακό..ξεκινάω:idea:

 

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=oiFTXckh0zU

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9yFcklaq2_0

 

 

περιμένω και άλλες ιδέες!:)

 

Συγχαρητηρια για τη μουσικη που ακους! Ετσι, πρεπει σιγα-σιγα να εκπαιδευουμε τα παιδακια μας απο μικρα σε ομορφα ακουσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για τη μουσικη που ακους! Ετσι, πρεπει σιγα-σιγα να εκπαιδευουμε τα παιδακια μας απο μικρα σε ομορφα ακουσματα.

 

εξίσου όμορφα ακούσματα ειναι και οι μελωδίες του Χατζιδακη, του Λοιζου, του Μάλαμα, του Θ.Παπακωνσταντινου κ.π.α. Ποια η γνώμη σας για αυτές, όσες τις γνωρίζουν; Θεωρείτε ότι ειναι κάπως ¨βαριες¨ για τα νήπια;

Link to comment
Share on other sites

εξίσου όμορφα ακούσματα ειναι και οι μελωδίες του Χατζιδακη, του Λοιζου, του Μάλαμα, του Θ.Παπακωνσταντινου κ.π.α. Ποια η γνώμη σας για αυτές, όσες τις γνωρίζουν; Θεωρείτε ότι ειναι κάπως ¨βαριες¨ για τα νήπια;

Μαλαμας και Παπακωνσταντινου για παιδακια.....δε νομιζω. Εκτος αν εννοεις για παιδακια ανω των 15 ετων. Εκει, ναι με χιλια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emma.c τί μου θύμισες αχχ...:mrgreen:

ο πατέρας μου όταν πηγαίναμε ταξίδι κ είμασταν μικρές,νήπια δηλ..έβαζε στο αμάξι μια κ μοναδική κασέτα που είχε με Παπακωνσταντίνου,Αρλέτα,Φατμέ κτλ..η οποία έπαιζε κ ξανά κ ξανά μέχρι να φτάσουμε.Ξέραμε ''το γάτο'' απ' έξω, τη ''σερενάτα'', το ''μπαρ το ναυάγιο'' και πολύ μας άρεσαν με την αδερφή μου.Ακόμα τα θυμάμαι χαχα γι αυτό βγήκαμε έτσι:P

Χατζιδάκι ειδικά που είπες θεωρώ πως έχει από τα πιο ωραία ενορχηστρωμένα κομμάτια δίχως λόγια όπως το βαλς χαμένων ονείρων κτλ..που δεν είναι καθόλου βαριά για νήπια σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Να ανησυχησω που ο σύζυγος νανουριζε το γιο με το "Γερο-νεγρο Τζιμ" της Φαραντούρη και τη μικρή με το ανεκδιήγητο χασισοτράγουδο του Άσιμου "Δωμάτιο στο Άμστερνταμ";;; :)

 

Πολύ καλές είναι και οι μπαλάντες του Αλκίνοου...

 

Τι ωραίο θέμα, ρε κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς όταν κάνουμε δουλειές βάζουμε "baby radio"! Έτσι και οι δουλειές γίνονται με κέφι και ο μικρός τραγουδάει και χορεύει!!! Έχουμε πολύ γέλιο!!! 'Οτι άλλο του βάλω μου λέει "άλλο άλλο"!!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα παιδιά μου έχουν απορρίψει προς το παρόν τα ακούσματά μου (brit pop, pop, rock, electro). Όμως, την έχουν καταβρεί με ελληνικό - έντεχνο και έτσι πλέον στο αυτοκίνητο ακούμε Μαραβέγια, Μαχαιρίτσα, Πορτοκάλογλου, Σαββόπουλο, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Πρωτοψάλτη κτλ Sofi@p, εγώ μεγάλωσα με Λοϊζο και Χατζηδάκη, μια χαρά τα βρίσκω για παιδάκια δημοτικού :)

 

Αγαπούν πολύ επίσης αυτό:

και αυτό:

 

Α και αυτά:

 

 

Αν δεν διαμαρτυρηθούν, ακούμε Pepper FM - που παίζει τραγούδια σαν αυτά που πόσταρε η θεματοθέτρια.

 

Τέλος, μια μέρα η μεγάλη μου είπε "Μαμά, ωραίο τραγούδι" και ήταν το Paradise City - Guns n Roses. Ένιωσα πολύ περήφανη :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα παιδιά μου έχουν απορρίψει προς το παρόν τα ακούσματά μου (brit pop, pop, rock, electro). Όμως, την έχουν καταβρεί με ελληνικό - έντεχνο και έτσι πλέον στο αυτοκίνητο ακούμε Μαραβέγια, Μαχαιρίτσα, Πορτοκάλογλου, Σαββόπουλο, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Πρωτοψάλτη κτλ Sofi@p, εγώ μεγάλωσα με Λοϊζο και Χατζηδάκη, μια χαρά τα βρίσκω για παιδάκια δημοτικού :)

 

Αγαπούν πολύ επίσης αυτό:

και αυτό:

 

Α και αυτά:

 

 

Αν δεν διαμαρτυρηθούν, ακούμε Pepper FM - που παίζει τραγούδια σαν αυτά που πόσταρε η θεματοθέτρια.

 

Τέλος, μια μέρα η μεγάλη μου είπε "Μαμά, ωραίο τραγούδι" και ήταν το Paradise City - Guns n Roses. Ένιωσα πολύ περήφανη :mrgreen:

 

καλημέρα!!

 

μια χαρά σας βρίσκω κι εσένα και τα κοριτσάκια σου...

 

μη νομίζεις, κι εγώ μεγάλωσα με Χατζηδάκι, Λοίζο, Αλεξίου, Μοσχολιού και στο τσακίρ κέφι Μητροπάνο και Καζαντζίδη. απλά ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου μου έπεσε λίγο βαρύς (έως πολύ) για παιδάκια δημοτικού.

 

ως έφηβη άκουγα ρεμπέτικα (Τσιτσάνη, Βαμβακάρη) και ροκ (ελληνικό και ξένο). ως φοιτήτρια έντεχνο ελληνικό και ροκ/blues.

 

και μετά ανακάλυψα τη τζαζ (που πάντα με γοήτευε)

 

πάντως, ελπίζω και τα παιδιά μου να διαλέξουν μουσικές (και στίχους) που να μου ταιριάζουν :mrgreen:

 

 

προς το παρόν τρελλαίνονται για αυτό

 

 

 

κι εμείς ακούμε Pepper, en lefko και Red

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραίο θέμα!

 

Η δικιά μας μεγάλωσε με πολύ Κηλαηδόνη, Λιλιπούπολη (στο repeat), Γαργαληστή (Δ.Μπασλάμ) αλλά και κάποια του Πουλικάκου και του Γιοκαρίνη. Τα ορχηστρικά τα βαριόταν, ήθελε πάντα κάτι με στίχο. Από τα 7-8 (μαζί με τα αγγλικά) άρχισε να δείχνει προτίμηση σε ξενόγλωσσα ακούσματα και να ψάχνει τους στίχους. Επίσης της άρεσε να ακούσει τα soundtrack από ταινίες που έβλεπε. Προσπάθησα να την φέρω σε επαφή με κλασική μουσική (που παίζω και ακούω εγώ) αλλά την ενδιέφεραν περισσότερο τα ροκ ακούσματα του μπαμπά της. Τώρα πια (που έφτασε τα 14) ακούει συνέχεια μουσική, αποκλειστικά ξένη, κάποια κοινά με εμάς (pop, punk, rock, new-wave), κάποια τελείως άσχετα (π.χ. της αρέσει πολύ η soul και η country).

 

Σαν παιδί τα δικά μου ακούσματα ήταν πραγματικά αντιφατικά, ο πατέρας μου άκουγε από κλασική μουσική, μέχρι Beatles και Μητροπάνο ή Διονυσίου! Έπαιζε πιάνο και ο ίδιος, οπότε άκουγα τους αυτοσχεδιασμούς του. Με αυτό όμως που διασκέδαζα περισσότερο σαν παιδί ήταν μία κασέτα με γνωστά κλασσικά ορχηστρικά (Mozart, Beethoven, Vivaldi) διασκευασμένα με beat. Χόρευα στο αυτοκίνητο κανονικά :D

 

Το πιο αστείο με την κόρη μας είναι ότι ποτέ δεν καταλάβαμε γιατί μικρή φοβόταν πάρα πολύ την φωνή της Μαρίζας Κωχ! Κλάμματα μιλάμε!

 

Πάντως βρίσκω τρομερά θετικό να ακούγεται μουσική στο σπίτι είτε για χαλάρωση είτε να τόνωση (π.χ.δουλειές σπιτιού). Η αδελφή μου βάζει μουσική στην τάξη της (Α' δημοτικού), ορχηστρική και σε χαμηλή ένταση, όσο τα παιδιά κάνουν εργασίες γιατί έχει παρατηρήσει ότι συγκεντρώνονται καλύτερα και ηρεμούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...