Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τοπική αναισθησία


C@t

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!

 

Πρέπει να κάνω μία τοπική αναισθησία για ένα δερματικό προβληματάκι, και μου είπε ο ντόκτορ πως καλύτερα να μη θηλάσω εκείνη τη μέρα. :cry: Τι λέτε;

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!

 

Πρέπει να κάνω μία τοπική αναισθησία για ένα δερματικό προβληματάκι, και μου είπε ο ντόκτορ πως καλύτερα να μη θηλάσω εκείνη τη μέρα. :cry: Τι λέτε;

 

Δηλαδή η επισκληρίδιος που μπαίνει για ώρες στην κυκλοφορία του αίματος και την παίρνει το μωρό από τον πλακούντα δεν είναι πρόβλημα και είναι πρόβλημα η τοπική αναισθησία; Να του κάνεις την ερωτησούλα να δούμε τι θα απαντήσει. :wink:

 

Ο ντόκτορ δεν έχει ούτε κοινή λογική...

 

Ο ντόκτορ δεν ξέρει τι του γίνεται στο θέμα τοπική αναισθησιά και θηλασμός και καλά θα κάνει να ασχολείται μόνο με τη δουλειά που ξέρει να κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Πρέπει να κάνω μία τοπική αναισθησία για ένα δερματικό προβληματάκι, και μου είπε ο ντόκτορ πως καλύτερα να μη θηλάσω εκείνη τη μέρα. :cry: Τι λέτε;

 

Δηλαδή η επισκληρίδιος που μπαίνει για ώρες στην κυκλοφορία του αίματος και την παίρνει το μωρό από τον πλακούντα δεν είναι πρόβλημα και είναι πρόβλημα η τοπική αναισθησία; Να του κάνεις την ερωτησούλα να δούμε τι θα απαντήσει. :wink:

 

Ο ντόκτορ δεν έχει ούτε κοινή λογική...

 

Ο ντόκτορ δεν ξέρει τι του γίνεται στο θέμα τοπική αναισθησιά και θηλασμός και καλά θα κάνει να ασχολείται μόνο με τη δουλειά που ξέρει να κάνει...

 

O ντόκτορ που ξέρει όμως (:wink:) σου λέει θήλασε άφοβα :)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

 

Πρέπει να κάνω μία τοπική αναισθησία για ένα δερματικό προβληματάκι, και μου είπε ο ντόκτορ πως καλύτερα να μη θηλάσω εκείνη τη μέρα. :cry: Τι λέτε;

 

Δηλαδή η επισκληρίδιος που μπαίνει για ώρες στην κυκλοφορία του αίματος και την παίρνει το μωρό από τον πλακούντα δεν είναι πρόβλημα και είναι πρόβλημα η τοπική αναισθησία; Να του κάνεις την ερωτησούλα να δούμε τι θα απαντήσει. :wink:

 

Ο ντόκτορ δεν έχει ούτε κοινή λογική...

 

Ο ντόκτορ δεν ξέρει τι του γίνεται στο θέμα τοπική αναισθησιά και θηλασμός και καλά θα κάνει να ασχολείται μόνο με τη δουλειά που ξέρει να κάνει...

Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ όταν το διάβασα,το μόνο που γνωρίζω καθότι το γράφει μέσα η τοπική αναισθησία στην οδοντιατρική που μπορώ να έχω πρόσβαση είναι για τα αγγειοσυσπαστικά (ουσίες που περιέχουν ορισμένα τοπικά αναισθητικα της οδοντιατρικής πράξης)ο,τι είναι καλό δηλαδή να αποφεύγονται κατά την εγκυμοσύνη και κατά την γαλουχία αλλά για αυτό τον λόγο υπάρχουν και τα τοπικά αναισθητικά χωρίς αγγειοσυσπαστικό, τα οποία χρησημοποιούνται και σε άλλες ομάδες π.χ. καρδιακοι.Σωστά felinidoc?

Link to comment
Share on other sites

Ο ντόκτορ δεν ξέρει τι του γίνεται στο θέμα τοπική αναισθησιά και θηλασμός και καλά θα κάνει να ασχολείται μόνο με τη δουλειά που ξέρει να κάνει...
O ντόκτορ που ξέρει όμως () σου λέει θήλασε άφοβα

 

:D:D:D Γιούπι!!! Εμ, το φαντάστηκα εγώ, γι'αυτό σας ρώτησα.

 

Δε φτάνει που έχω βγάλει αυτό το σπυρί στη μύτη :x , θα πάω εκεί και θα πονέσω :cry: γκρινια-γκρίνια-γκρίνια !!

 

Αλλά μετά θα γυρίσω και θα πάρω αγκαλιά τη μπεμπούλα μου να με παρηγορήσει! Και τι θα της πω, όχι δεν δίνω μαμ; Πριτς!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

O ντόκτορ που ξέρει όμως (:wink:) σου λέει θήλασε άφοβα :)

 

Ντοκτόρ, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λείπει η κοινή λογική από τους συναδέφους σου; Δηλαδή τι μπορεί να κάνει η τοπική αναισθησία στο γάλα που δεν το κάνει η επισκληρίδιος; Τοπική είναι η έρμη, αν περνούσε τόσο πολύ στην κυκλοφορία δεν θα ήταν τοπική.

Link to comment
Share on other sites

 

O ντόκτορ που ξέρει όμως (:wink:) σου λέει θήλασε άφοβα :)

 

Ντοκτόρ, μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί λείπει η κοινή λογική από τους συναδέφους σου; Δηλαδή τι μπορεί να κάνει η τοπική αναισθησία στο γάλα που δεν το κάνει η επισκληρίδιος; Τοπική είναι η έρμη, αν περνούσε τόσο πολύ στην κυκλοφορία δεν θα ήταν τοπική.

 

Είναι απλό, δεν ξέρουνε και για να μην κάνουν λάθος λένε καλύτερα μην θηλάσεις, μην το ένα, μην το άλλο....

 

Δεν περνάει ή ελάχιστα στην κυκλοφορία η τοπική σε αντίθεση με την επισκληρίδιο.

Πρόσφατα κάναμε μία έρευνα στο Αττικό και μετρήσαμε ένα τοπικό αναισθητικό (για καισαρική με επισκληρίδιο) στο αίμα και στο μητρικό γάλα. Οι συγκεντρώσεις είναι ανευ κλινικής σημασίας.... 8)

 

Προσέξτε όσες διαβάζουν, μην νομίζετε ότι αν κάνετε επισκληρίδο σε καισαρική θα πάθει κάτι το παιδί, αντίθετα μάλιστα, τα αναισθητικά που χρησιμοποιούνται στην ολική νάρκαωση περνούν και πολύ περισσότερο στο γάλα...

 

Cat go for it και μην ανησυχείς...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό, δεν ξέρουνε και για να μην κάνουν λάθος λένε καλύτερα μην θηλάσεις, μην το ένα, μην το άλλο.....

 

Απλούστερο θα ήταν να πούνε ότι δεν ξέρουν και ή να το ψάξουν, ή να ρωτήσουν, ή να παραπέμψουν...

 

Όμως προτιμούν να βάλουν σε σοβαρό κίνδυνο το θηλασμό παρά να παραδεχθούν ότι δεν γνωρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέμε τώρα; Εγώ πήγα στον καθηγηταρά-διευθυντή για να κάνω την επεμβασούλα. Θα πει δεν ξέρω; Και πώς θα δικαιολογήσει τα 75 ευρώ επίσκεψη που παίρνει στο απογευματινό ιατρείο μέσα στο νοσοκομείο;

 

Επιπλέον νομίζω πως ο θηλασμός προκαλεί και λίγο τρόμο ως έννοια και ως εικόνα. Η φίλη μου, που θήλασε και 6 μήνες παρακαλώ, μου είπε να μην θηλάσω παραπάνω από τόσο, πρώτον γιατί δεν προσφέρω τίποτα στο παιδί, και δεύτερον γιατί μπορεί να είναι επικίνδυνο για τον ψυχισμό του (αυτό με πονηρό υπονοούμενο, μην ξεράσω). :evil:

 

Εγώ, σας το λέω, δεν ξανασυζητώ το θέμα θηλασμός με κανέναν! Πάντα κάπου στραβά με βγάζει η κουβέντα. Και για να μην τσακωθώ λέω "έχεις δίκιο" (και κάνω του κεφαλιού μου).

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Όμως προτιμούν να βάλουν σε σοβαρό κίνδυνο το θηλασμό παρά να παραδεχθούν ότι δεν γνωρίζουν...

 

Οχι, ούτε αυτό το ξέρουν.... Αγλαΐα, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουν πως λειτουργεί ο θηλασμός και συνεπώς δεν ξέρουν και πως να το διαφυλάξουν...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...