Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΟΥΧΛΑ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Ένας συνάδελφος μου έχει αυτά τα πλυντήρια που ανοίγουν από πάνω και του έχει γεμίσει μούχλα εσωτερικά και εξωτερικά ο κάδος μέσα με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα ρούχα. Του είπα αυτά που έχω διαβάσει εδω για τη σόδα το ξύδι και το πλύσιμο στους 90 βαθμούς αλλά τίποτα δεν έγινε .μήπως γνωρίζει καμια σας κάτι πιο δραστικό? Σκέφτεται να αγοράσει καινούργιο αλλά του λέω κρίμα είναι γιατί είναι σχετικά καινούργιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα

 

Ένας συνάδελφος μου έχει αυτά τα πλυντήρια που ανοίγουν από πάνω και του έχει γεμίσει μούχλα εσωτερικά και εξωτερικά ο κάδος μέσα με αποτέλεσμα να γεμίζουν τα ρούχα. Του είπα αυτά που έχω διαβάσει εδω για τη σόδα το ξύδι και το πλύσιμο στους 90 βαθμούς αλλά τίποτα δεν έγινε .μήπως γνωρίζει καμια σας κάτι πιο δραστικό? Σκέφτεται να αγοράσει καινούργιο αλλά του λέω κρίμα είναι γιατί είναι σχετικά καινούργιο

 

Η μούχλα προφανώς προήλθε από το ότι δεν άφνε ανοιχτή την πόρτα του πλυντηρίου και δεν σκούπιζε τα νερά. Ας καλέσε έναν τεχνικό από την εταιρία που έχει αγοράσει το πλυντήριο να το δει και να το πει τι γίνεται. Αν για να το φτιάξει το κόστος είναι το ίδιο με την αγορά ενός καινούργιου τότε ας προτιμήσει το καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εδώ και λίγο καιρό έχει αρχίσει να μυρίζει το πλυντήριο ρούχων μούχλα και τα πλυμένα και καθαρά ρούχα επίσης… Δε ξέρω τι να κάνω:confused::confused::confused:. Η πόρτα του πλυντηρίου είναι από μπροστά. Πάντα την αφήνω ανοιχτή μετά το πλύσιμο, σκουπίζω το λάστιχο και τοποθετώ πανάκι ενδιάμεσα για να τραβάει την υγρασία. Το μέρος βέβαια που είναι τοποθετημένο το πλυντήριο είναι η αποθήκη του σπιτιού μου, η οποία δεν έχει εξαερισμό και την έχουμε μονίμος κλειστεί για να μη πηγαίνει η μικρή. Επίσης υπάρχει άλλη μια ιδιαιτερότητα. Επειδή το μέρος οπού έφευγαν τα νερά είχε βουλώσει, το έχουμε κλείσει και με επέκταση του σωλήνα εξόδου, τα νερά φεύγουν μέσα στη λεκάνη της τουαλέτας(αυτό μέχρι να αξιωθούμε να κάνουμε ανακαίνιση:roll::roll:).

 

Έκανα πλύση με άδειο πλυντήριο στους 90 βαθμούς και με σόδα-ξυδι λευκό και βραστό νερό στη θήκη του, καθάρισα το φίλτρο αλλά πάλι μυρίζει… έχετε καμία άλλη ιδέα??? Σήμερα θα πάω να βγάλω και το σωλήνα και να τον καθαρίσω ξεχωριστά αν και δε πιστεύω ότι η μυρωδιά στα ρούχα μπορεί να οφείλεται στο σωλήνα αυτό…:rolleyes:

 

Κάπου διάβασα για την φαρμακευτική ποτάσα(όχι την καυστική:shock:). Την έχετε ακουστά???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πιανει μουχλα και απο το μαλακτικο.καλυτερα να χρησιμοποιησει καπιο αλλο λιγοτερο παχυρευστο.επισης υπαρχει ειδικο καθαριστικο για τα πλυντηρια(το προμηθευυστε απο το service) και το οποιο καθαριζει τον καδο εσωτερικο εκει που δεν βλεπετε.καλο ειναι να αφηνει την πορτα ανοιχτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από αυτό που αναφέρει η Νικόλ για τον καθαρισμό του κάδου εσωτερικά, μπορείς να βγάλεις το συρταράκι με τις θήκες που βάζεις μέσα τα απορρυπαντικά και μαλακτικό και να το καθαρίσεις ολόκληρο γιατί κάποτε λερώνεται και σε σημεία που δεν βλέπουμε. Όταν το βγάλεις μπορείς να καθαρίσεις προσεκτικά και πάντα με κλειστό διακόπτη ηλεκτρικού (αυτονόητο αλλά κάποτε ξεχνάμε) το σημείο γύρω από το συρταράκι και την οδό που πάει το νερό προς τον κάδο. Αν υπάρχει φίλτρο (το μικρό πορτάκι που έχει στο κάτω μέρος το πλυντήριο) μπορείς να το ανοίξεις για να φύγουν τα διάφορα που μαζεύει το φίλτρο και που πιθανά αυτά να έχουν μουχλιάσει. Αν θα ανοίξεις όμως αυτό ετοιμάσου για μεγάλη φασαρία γιατί από εκεί θα βγουν νερά χνούδια,ακαθαρσίες κουμπιά που πιθανά να τράβηξε το πλυντήριο κτλ. Η γνώμη μου είναι κάνε τα πρώτα και αν δεν λύσεις το πρόβλημα τότε να ανοίξεις το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτό που αναφέρει η Νικόλ για τον καθαρισμό του κάδου εσωτερικά, μπορείς να βγάλεις το συρταράκι με τις θήκες που βάζεις μέσα τα απορρυπαντικά και μαλακτικό και να το καθαρίσεις ολόκληρο γιατί κάποτε λερώνεται και σε σημεία που δεν βλέπουμε. Όταν το βγάλεις μπορείς να καθαρίσεις προσεκτικά και πάντα με κλειστό διακόπτη ηλεκτρικού (αυτονόητο αλλά κάποτε ξεχνάμε) το σημείο γύρω από το συρταράκι και την οδό που πάει το νερό προς τον κάδο. Αν υπάρχει φίλτρο (το μικρό πορτάκι που έχει στο κάτω μέρος το πλυντήριο) μπορείς να το ανοίξεις για να φύγουν τα διάφορα που μαζεύει το φίλτρο και που πιθανά αυτά να έχουν μουχλιάσει. Αν θα ανοίξεις όμως αυτό ετοιμάσου για μεγάλη φασαρία γιατί από εκεί θα βγουν νερά χνούδια,ακαθαρσίες κουμπιά που πιθανά να τράβηξε το πλυντήριο κτλ. Η γνώμη μου είναι κάνε τα πρώτα και αν δεν λύσεις το πρόβλημα τότε να ανοίξεις το φίλτρο.

 

το φιλτρο πρεπει να το ανοιγετε συχνα.μπορει να συγκρατησει καποιο μικρο ρουχο το οποιο κ να μουχλιασει.επεισης αν παει στο φιλτρο καποιο κερμα η καποιο κουμπι μπορει και να μην βγαζει τα νερα το πλυνηριο.ενα ακομα που μπορει να προκαλει μουχλα ειναι η χαμηλη πιεση νερου η ποια δεν απομακρυνει ολα τα υπολειματα των απορρυπαντικων γι αυτο χρησιμοποιηστε καλυτερα τα υγρα που μπαινουν στον καδο

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα, το φίλτρο το ανοίξαμε και το καθαρίσαμε και μετά έπλυνα ξανά με σόδα-ξυδι και καυτό νερό στους 90 αλλά και πάλι μυρίζει… να το ξανακαθαρίσω???:confused::confused::confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ όποτε δω μούχλα στο πλυντήριο ρίχνω πολύυυυυυ χλωρίνη στο λάστιχο της πόρτας (που εκεί έχει την περισσότερη συνήθως), το αφήνω να μουλιάσει 2 ώρες και μετά σε άδειο πλυντήριο κάνω μια γρήγορη πλύση 15 λεπτών με λίγο απορρυπαντικό και εξαφανίζονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα, το φίλτρο το ανοίξαμε και το καθαρίσαμε και μετά έπλυνα ξανά με σόδα-ξυδι και καυτό νερό στους 90 αλλά και πάλι μυρίζει… να το ξανακαθαρίσω???:confused::confused::confused:

 

ποσων ετων ειναι το πλυντηριο σου???

Link to comment
Share on other sites

ποσων ετων ειναι το πλυντηριο σου???

 

Μμμ δε θυμάμαι… κάπου 5 χρονών πρέπει να είναι…:rolleyes::rolleyes:

 

Εντάξει με το πλυντήριο!!!!:-D:grin::-D

 

Εχτές πήγα στο Σουπερ Μάρκετ (στο μεγαλύτερο)με την προϋπόθεση να πάρω λευκό ξύδι και μαγειρική σόδα για να κάνω άλλη μια πλύση με αυτά σε άδειο πλυντήριο… Δε βρήκα ούτε λευκό ξύδι, ούτε σόδα:shock::shock::shock:!!!!

 

Και μιας και ήταν άμεση ανάγκη να το καθαρίσω από τη μούχλα για να βάλω επιτέλους να πλύνω μετά, αγόρασα χλωρίνη πλυντηρίου(αν και είπα ότι δε θα ξαναγοράσω χλωρίνη… τέλος πάντων…:oops::oops:)και όταν γύρισα στο σπίτι έβαλα μια μεγάλη δόση από αυτήν στο πλυντήριο και στους 90 βαθμούς και καθάρισε τελείως.:-D:grin::-D

 

Ούτε ίχνος μούχλας.

 

Έπλυνα μετά και τα ρούχα μοσχοβολάνε!!!:-P:razz::-P

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χλωρίνη πλυντηρίου χρησιμοποιώ και γω ελάχιστη ποσότητα στα λευκά ρούχα, εκτός του ότι μοσχοβολάνε καθαριότητα (στην πρόπλυση βάζω την χλωρίνη) γίνονται και αστραφτερά λευκά.

 

Ειδικά με τα ρούχα και το πλύσιμο έχω κόλλημα. Αν δεν μυρίζουν καθαριότητα δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν στις ντουλάπες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μπες εδώ και διάβασε. Θα βρεις αυτό που ψάχνεις!!! Και εγώ με αυτόν τον τρόπο το έκανα!!!

 

 

Μήπως έχετε ψάξει να βρείτε αυτή τη σκόνη που περιγράφει το άρθρο για τον καθαρισμό;

Υπάρχει πράγματι μόνο στο εξωτερικό;

 

Και....που είναι το φίλτρο του πλυντηρίου βρε κορίτσια;

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέχασες να μου βαλεις το Link???

 

Χεχε όχι δε ξέχασα… άμα πατήσεις στο «εδώ» που είναι με μπλε γράμματα σου το ανοίγει… στο βάζω όμως παρακάτω για να μη μπερδεύεσαι…;););)

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χεχε όχι δε ξέχασα… άμα πατήσεις στο «εδώ» που είναι με μπλε γράμματα σου το ανοίγει… στο βάζω όμως παρακάτω για να μη μπερδεύεσαι…;););)

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009/05/blog-post_31.html

 

Ευχαριστώ το είδα τελικά ... αλλά αφού σου είχα κάνει το post....

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε ψάξει να βρείτε αυτή τη σκόνη που περιγράφει το άρθρο για τον καθαρισμό;

Υπάρχει πράγματι μόνο στο εξωτερικό;

 

Και....που είναι το φίλτρο του πλυντηρίου βρε κορίτσια;

 

Λοιπόν να σου πω αναλυτικά τι έκανα…

 

Πήρα ένα (μεγάλο) φακελάκι σόδα και το άδειασα στη θέση του απορρυπαντικού, μετά άδειασα ένα μπουκαλάκι λευκό ξύδι και μετά έριξα βραστό νερό (ένα γεμάτο βραστήρα). Έβαλα το πλυντήριο να πλύνει χωρίς ρούχα στους 90 βαθμούς και μετά άνοιξα το φίλτρο (στο δικό μου πλυντήριο είναι κάτω δεξιά) αφού είχα βάλει από κάτω ένα δισκάκι για τα νερά που τρέχουν όταν ανοίγει και το καθάρισα. Να σου πω την αλήθεια, μετά από αυτό μου φάνηκε ότι πάλι μύριζε και επειδή όταν ξαναπήγα στο σουπερ μάρκετ δε βρήκα ούτε σόδα ούτε ξύδι λευκό, πήρα χλωρίνη πλυντηρίου και έκανα άλλη μια πλύση με άδειο πλυντήριο στους 90 βαθμούς και με μπόλικη χλωρίνη στη θέση στου απορρυπαντικού. Μετά από αυτό, το πλυντήριο μοσχοβολάει…;););)

 

Α!!! Μετά καθάρισα και την θήκη των απορρυπαντικών πολύ καλά!!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη η χλωρίνη πλυντηριου τι είναι? που τη βρίσκετε? στα σουπερ μαρκετ? Μήπως εννοήτε τη κλασσική όχι παχύρευστη χλωρίνη? εγώ πάντως στα λευκά βάζω λίγη σόδα. Α, και κάτι άλλο σας έχει τύχει να βλέπετε λεκέδες σας μεγάλα γαριάσματα στα παιδικά ρούχα? Ιδίως στις πετσέτες. Υποψιάζομαι το βρεφικό μαλακτικό

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη η χλωρίνη πλυντηριου τι είναι? που τη βρίσκετε? στα σουπερ μαρκετ? Μήπως εννοήτε τη κλασσική όχι παχύρευστη χλωρίνη? εγώ πάντως στα λευκά βάζω λίγη σόδα. Α, και κάτι άλλο σας έχει τύχει να βλέπετε λεκέδες σας μεγάλα γαριάσματα στα παιδικά ρούχα? Ιδίως στις πετσέτες. Υποψιάζομαι το βρεφικό μαλακτικό

 

Για το γάριασμα δε ξέρω γιατί δε μου έχει τύχει ή απλά δεν το έχω προσέξει...

 

Τη χλωρίνη πλυντηρίου τη βρίσκεις στο σουπερ μάρκετ και δεν είναι η κλασική παχύρευστη. Είναι χλωρίνη πλυντηρίου απλά… Έχει και δοσομετρητή στο καπάκι όπως τα απορρυπαντικά και καλό είναι να την αποφεύγουμε γιατί απʼ ότι γράφει μια κοπέλα ποιο πάνω που πουλάει πλυντήρια, η χλωρίνη τα καταστρέφει…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..χλωρινη πληντυριου ειναι η klinex advance σε 3 τυπους..

εχω μια απορια αν βαλεις κανονικο ξυδι και οχι λευκο πειραζει?

 

Χμμμ… δε γνωρίζω… απλά ξέρω ότι το λευκό το χρησιμοποιούμε επειδή δεν αφήνει χρώμα… αλλά από εκεί και πέρα, δε ξέρω αν διαφέρει και σε τίποτα άλλο…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...