Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΣΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σας

 

θα ηθελα πληροφοριες για το αν ειναι δυνατον για μια μητερα να θηλασει και που θα βρει σχετικη στηριξη και πληροφοριες / βοηθεια. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εκτός από το υπόμνημα που σου έδωσε η dooo,

ήθελα να σου πω, έτσι για καθαρά εμψυχωτικούς λόγους,

ότι στο βιβλίο της Άννας Πατσούρου "Θηλασμός. Μια υπέροχη Σχέση", σε ειδικό κεφάλαιο για το θηλασμό του υιοθετημένου παιδίού,

γράφει καθαρά ότι είναι δυνατόν να θηλάσει μια γυναίκα που δε γέννησε.

Μπορώ να σκανάρω το κεφάλαιο και να σου το στείλω, αν θέλεις στείλε μου πμ με το email σου.

Για περισσότερες λεπτομέρειες και στήριξη, το βιβλίο προτείνει το Σύνδεσμο Θηλασμού Έλλάδος και επικοινωνία με εξειδικευμένες συμβούλους θηλασμού. Μπορείς να δεις το σχετικό υπόμνημα για την υποστήριξη του θηλασμού. Επίσης μπορείς να στείλεις πμ στην Αγλαία, ίσως να μπορεί να σου προτείνει κάποια σύμβουλο θηλασμού, αν και απ' ό,τι ξέρω είναι σε διακοπές τώρα.

 

Καλή τυχή!! :D:D

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαμογελάκι, ήθελα απλά να σου πω, οτι είναι υπέρωχο αυτό που θέλεις να κάνεις, και να σου ευχηθώ καλή επιτυχία. Να ξέρεις οτι θα χρειαστεί υπομονή και επιμονή, αλλά μπορεις να τα καταφέρεις.

 

Να μπαίνεις να ρωτάς, να σε ενθαρύνουμε όποτε έχεις απορίες, ή χρειάζεσαι υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαμογελάκι, ήθελα απλά να σου πω, οτι είναι υπέροχο αυτό που θέλεις να κάνεις, και να σου ευχηθώ καλή επιτυχία.

 

Πραγματικά υπέροχο ! Μπράβο σου ! Να σας ζήσει και το παιδάκι σας :):):):!::):):)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

xamogelaki

εαν το υιοθετησεις εσυ,ενα εχω να πω:ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ!!!!

ειναι υπεροχο.....

νομιζω πως υπαρχει 1 σκευασμα που μου ειχε πει η Αγλαια το doperidone,αν δεν κανω λαθος-ρωτα την ομως την ιδια να σου πει :roll::P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

xamogelaki

εαν το υιοθετησεις εσυ,ενα εχω να πω:ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ!!!!

ειναι υπεροχο.....

νομιζω πως υπαρχει 1 σκευασμα που μου ειχε πει η Αγλαια το doperidone,αν δεν κανω λαθος-ρωτα την ομως την ιδια να σου πει :roll::P

 

Domperidone! :wink: Νομίζω χρειάζεται συνταγη γιατρού. Το χορηγούν για προβλήματα στο στομάχι νομίζω, αλλά αυξάνει την προλακτίνη, και πολλές μητέρες το παίρνουν για θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον στοιχεία υπάρχουν και εδώ για αυτό το φάρμακο.

 

http://www.breastfeedingonline.com/domperidone.shtml

 

Domperidone still works, but often less dramatically when:

 

• The mother is pumping for a sick or premature baby but has not managed to develop a full milk supply.

 

• The mother is trying to develop a full milk supply while nursing an adopted baby.

 

• The mother is trying to wean the baby from supplements.

 

 

 

μάλλον εννοεί ότι δεν ειναι καλό για να βοηθήσει να αναπτύξει αποκλειστικό θηλασμό μια θετή μητέρα,

όχι οτι δεν ειναι καλό εάν απλώς θέλει να ξεκινήσει την παραγωγή.

? λείπει και η Αγλαία..να μας πει περισσότερα.

 

επίσης

 

When is it appropriate to use domperidone?

 

Domperidone must never be used as the first approach to correcting breastfeeding difficulties. Domperidone is not a cure for all things. It must not be used unless all other factors that may result in insufficient milk supply have been dealt with first.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ξέρετε για την περίπτωση που έχει υιοθετηθεί ένα μωρό. Έχω διαβάσει πως μπορεί να θηλάσει η "μαμά" αλλά δεν ξέρω τον τρόπο και αν ισχύει όντως. Πρόκειται για μια φίλη μου που μόλις υιοθέτησε ένα νεογέννητο και θα σας παρακαλούσα πολύ όποια ξέρει ή έχει ακούσει κάτι σχετικό να μου πει.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να το θηλάσει. Χρειάζεται να νοικιάσει ένα νοσοκομειακό θήλαστρο,όπως το symphony, και καλό θα ήταν να πάρει και το Supplemental Nursing System. Είναι ένα σύστημα, με μπουκαλάκι που κρεμάει η μαμά στο λαιμό, και ένα σωληνάκι που πάει απ'το μπουκάλι στο στόμα του μωρου. Η μαμά κολλάει το σωληνάκι στο στήθος της, και μετά το βάζει στο στόμα του μωρού. Το μωρό πίνει, θηλάζωντας ταυτόχρονα, ερεθίζωντας έτσι το στήθος, ωστέ να κατεβάσει γάλα.

Το μωρό το έχει ήδη μαζί της? Αν όχι, μπορεί να ξεκινήσει να κάνει αντλήσεις, κάθε 2-3 ώρες. Στην αρχή δε θα βγάζει τίποτα, αλλά σιγά σιγά θα ξεκινήσει.

Το μωρό πόσο είναι? Έχει σημασία η ηλικία, γιατί αν είναι μεγάλο μπορεί να μη θέλει να πιάσει στήθος.

 

Πες μας περισσότερες πληροφορίες, για την ηλικία του μωρού, και για το αν έχει θηλάσει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό το έχει μαζί της.

Θήλασε 5 μέρες όταν γεννήθηκε (από τη μαμά του) και από τότε μέχρι τώρα τρώει με μπιμπερό (γάλα φαρμακείου σε σκόνη, λέγεται Nativa 1). Σήμερα είναι 26 ημερών.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια στη φίλη σου που ιοθέτησε το μωράκι της..

Και είναι τυχερή που κατάφερε τ]να το πάρει τόσο μικρό.. είναι πολύ σημαντικό και για την ψυχολογία του παιδιού αλλά και τη δική της!

Μπράβο και για την προσπάθεια να το θηλάσει!

Καλή επιτυχία με το θηλασμό αλλά και να είναι πάντα μια ευτυχισμένη οικογένεια με ένα υγιέστατο μωρό!

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω πως το κοριτσάκι γεννήθηκε με σύνδρομο down γι αυτό και δόθηκε για υιοθεσία........Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σημαντικό να θηλάσει, το δικαιούτε όπως ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....!!!!!

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω πως το κοριτσάκι γεννήθηκε με σύνδρομο down γι αυτό και δόθηκε για υιοθεσία........Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σημαντικό να θηλάσει, το δικαιούτε όπως ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....!!!!!

 

Να της ζήσει!

Για τα μωρά με σύνδρομο Down είναι πολύ σημαντικός ο θηλασμός γιατί το ανοσοποιητικό τους είναι κάπως αδύναμο. Επειδή είναι πιθανό να εμφανίζουν κάποια μυική ατονία ίσως χρειαστεί εξειδικευμένη βοήθεια για το θηλασμό.

 

Δες εδώ, είναι το πιο πλήρες πρωτόκολλο!:

 

http://www.asklenore.info/breastfeeding/induced_lactation/gn_protocols.html

 

Αν η φίλη σου δεν έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο και θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου μπορώ να σου δώσω με πμ το τηλέφωνό μου.

Ανάλογα με τον τόπο διαμονής μπορώ να την παραπέμψω σε κάποιον που θα μπορεί να τη στηρίξει από κοντά.

 

Πάντα στη διάθεσή σας!

Link to comment
Share on other sites

Aγλαία και όλες, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κανόνισε να επισκευτεί την Πατσουρού οπότε πιστεύω θα μπορέσει να κάνει το καλύτερο για το μωράκι της.

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aγλαία και όλες, σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κανόνισε να επισκευτεί την Πατσουρού οπότε πιστεύω θα μπορέσει να κάνει το καλύτερο για το μωράκι της.

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερη επιλογή από την Άννα Πατσούρου! :)

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω πως το κοριτσάκι γεννήθηκε με σύνδρομο down γι αυτό και δόθηκε για υιοθεσία........Όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σημαντικό να θηλάσει, το δικαιούτε όπως ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ....!!!!!

 

μιλας σοβαρα????!!!!! υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι????!!!!! υπαρχουν τετοιες καρδιες????!!!!! δεν εχω λογια..... τι να πεις για μια τετοια ψυχη!!!! το χω πει χιλιες φορες, το λεω και τωρα που εχω γεννησει.... ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΕΙ,ΜΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ.....

 

ποιος θα μου πει εμενα, οτι αυτη η γυναικα που εγινε συνειδητα μανα ενος παιδιου με σοβαρο προβλημα υγειας, ειναι λιγοτερο μανα απο μενα που γεννησα... χιλιες φορες περισσοτερο απο μενα ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Άραγε μια μητέρα που δε γέννησε αλλά μεγάλωσε το παιδί με το γάλα της, δεν είναι κατά καποιο τρόπο σχεδόν φυσική μητέρα? Πραγματικά δεν έχω λόγια να πω για το πόσο θαυμάζω αυτές τις μητέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...