Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια μετά από Zinandol σιροπάκι?


Recommended Posts

Καλησπέρα, ο μικρός μας (5,5 μηνών) έχει βρογχιολίτιδα. Κάκουμε ορούς και μάσκες (τα γνωστά, εδώ και 10 μέρες), αλλά τελευταία χειροτέρεψε και ξεκινήσαμε το σιρόπι ζιναντόλ. Από τη μέρα που το ξεκινήσαμε, ο μικρός κάνει πολύ υδαρή κακάκια (ενώ έκανε πιο στέρες) και καμιά 2-3 ή και 4 φορές τη μέρα (ενώ γενικά ενεργείται 1 φορά την εβδομάδα-θηλάζει).

Αναρωτιέμαι αν οφείλεται αυτή η ¨διάρροια¨" στην αντιβίωση, ή είναι σύμπτωμα επερχόμενου δοντιού?? Γιατί, ξέχασα να σας πω, τραβάει ζόρι και και με τα δοντάκια, πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα βγάλει.

Επίσης του έχει κοπεί η όρεξη και θηλάζει με το ζόρι (λερώσαμε σήμερα μόνο 4 πάνες, εκεί που λερώναμε 8, μέχρι και 9).

Τί λέτε, πρόκειται για δόντι ή φταίει η αντιβίωση? Η παιδίατρος μας είπε να ξαναμιλήσουμε αύριο για αν δούμε πώς θα πάει.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, ο μικρός μας (5,5 μηνών) έχει βρογχιολίτιδα. Κάκουμε ορούς και μάσκες (τα γνωστά, εδώ και 10 μέρες), αλλά τελευταία χειροτέρεψε και ξεκινήσαμε το σιρόπι ζιναντόλ. Από τη μέρα που το ξεκινήσαμε, ο μικρός κάνει πολύ υδαρή κακάκια (ενώ έκανε πιο στέρες) και καμιά 2-3 ή και 4 φορές τη μέρα (ενώ γενικά ενεργείται 1 φορά την εβδομάδα-θηλάζει).

Αναρωτιέμαι αν οφείλεται αυτή η ¨διάρροια¨" στην αντιβίωση, ή είναι σύμπτωμα επερχόμενου δοντιού?? Γιατί, ξέχασα να σας πω, τραβάει ζόρι και και με τα δοντάκια, πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα βγάλει.

Επίσης του έχει κοπεί η όρεξη και θηλάζει με το ζόρι (λερώσαμε σήμερα μόνο 4 πάνες, εκεί που λερώναμε 8, μέχρι και 9).

Τί λέτε, πρόκειται για δόντι ή φταίει η αντιβίωση? Η παιδίατρος μας είπε να ξαναμιλήσουμε αύριο για αν δούμε πώς θα πάει.

 

Καλησπερα....διαροια και μειωμενη ορεξη μαλλον ειναι προδρομος δοντιων....

Καθως επισης και τα παρακατω συμπτωματα η ολα μαζι η συνδυασμοι αυτων.....συνηθως ειναι προερτια δοντιων....

Διαροια

Μειωμενη ορεξη

Πυρετος

Αυξημενα σαλια

Αδιαθεσια

Δακρυσμα ματιων

Καταροη και μυξουλες

Συγκαμα

 

Περαστικα σας!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που πρόσεξα πέρα από τη γκρίνια, είναι ότι έχει τρομερή ενέργεια και κοιμάται πολύ λιγότερο από πριν. Με έχει ξεθεώσει και σέρνομαι. Τώρα κουνάει πόδια χέρια σαν τρελό και τίποτα δε δείχνει ότι θα κοιμηθούμε.Είναι δυνατόν να αντέχει τόσες πολλέα ώρες ξύπνιο? Μα τί στο καλό!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αντιβιωση ερεθιζει το εντερο και μπορει να ειναι απο αυτο, δεν ειναι ανησυχητικο, αλλα μιλα με την παιδιατρο σου μηπως σας δωσει προβιοτικα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η αντιβιωση ερεθιζει το εντερο και μπορει να ειναι απο αυτο, δεν ειναι ανησυχητικο, αλλα μιλα με την παιδιατρο σου μηπως σας δωσει προβιοτικα.

 

Α εμεις δεν εχουμε παρει αντιβιωση ποτε......απλα ανεφερα τα δοντια γιατι αυτα που εχει ο μικρος της tsarli εμενα τα εχει οποτε βγαζει δοντια.....πριν λιγες μερες βγαλαμε 3 μαζι!!!!!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να είναι από την αντιβίωση, γιατί τα κάνει πρωί και βράδυ (δηλ. όποτε παίρνει αντιβίωση). Αν δε είναι δόντι, άντε, καλώς να έρθει, αλλά ν αέρθει, γιατί θα τρελαθώ!! Είμαι μαζί του 24 ώρες το 24ωρο (ο άντρας μου λείπει όλη μέρα) και κοντεύω να μουρλαθώ! Έτσι είναι τα δόντια? Και αν δηλ. οι διάρροιες είναι από τα δόντια, σε πόσο καιρό θα εμφανιστούν?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πιθανότερο οι διάρροιες να είναι από την αντιβίωση παρά από τα δόντια. αναφέρεται και στις συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες. πάρε τη γιατρό σου να σου αλλάξει αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

kκαλημέρα σου tsarli, Το Zinandol ειναι αντισταμινικο σιροπι δεν εχει καμια σχεση με αντιβιωση...το περνουμε και εμεις και μαλιστα για πολυ καιρο, οταν ξεκιναει ο βηχας και οι μυξουλες γιατι βοηθαει οταν το παιδακι εχει αλλεργικα γενικα..

Εμας τουλαχιστον δεν μας εχει κανει καμια παρενεργεια αν και οπως σου ειπα το περνουμε εδω και παρα πολυ καιρο..

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ πιστεύω πως η διάρροια είναι από την αντιβίωση και η υπερενέργεια-εκνευρισμός από τα δόντια. Ωστόσο δε θα άλλαζα αντιβίωση (όποτε το κάναμε, το μετάνιωσα), αλλά θα έλεγα στην παιδίατρο για προβιοτικά. Πλέον το έχω μάθει και δίνω πάντα, όταν παίρνουμε αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω πως η διάρροια είναι από την αντιβίωση και η υπερενέργεια-εκνευρισμός από τα δόντια. Ωστόσο δε θα άλλαζα αντιβίωση (όποτε το κάναμε, το μετάνιωσα), αλλά θα έλεγα στην παιδίατρο για προβιοτικά. Πλέον το έχω μάθει και δίνω πάντα, όταν παίρνουμε αντιβίωση.

 

Σήμερα θα ξαναμιλήσουμε μαζί της για να δούμε τί θα κάνουμε, θα περιμένουμε μέχρι το απόγευμα να δω αν θα έχουμε ξανά διάρροια. Προς το παρόν τί[ποτα και πήραμε αντιβίωση 9 το πρωί. Τί τραβάω, άσε δε που τον κυνηγάω για να φάει, δε θηλάζει με τίποτα. Χθες έβρεξε μόνο 4 πάνες!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να είναι από την αντιβίωση, γιατί τα κάνει πρωί και βράδυ (δηλ. όποτε παίρνει αντιβίωση). Αν δε είναι δόντι, άντε, καλώς να έρθει, αλλά ν αέρθει, γιατί θα τρελαθώ!! Είμαι μαζί του 24 ώρες το 24ωρο (ο άντρας μου λείπει όλη μέρα) και κοντεύω να μουρλαθώ! Έτσι είναι τα δόντια? Και αν δηλ. οι διάρροιες είναι από τα δόντια, σε πόσο καιρό θα εμφανιστούν?

 

Εαν τελικα ειναι η διαροια απο τα δοντια μπορει και να παρει απο 1 ημερα μεχρι και εβδομαδες για να σκασουν τα δοντακια.....

Εμενα τις προαλες εκανε μια φιρα διαροια και την επιμενη εβγαλε μαζι 3 δοντια......αλλα τα 2 μας πρωτα δοντακια θυμαμαι οτι εκανε μια φορα διαροια περασαν μερες και μετα αρχισε να κανει σχεδον 2-3 φορες απανωτα και τελικα εβγαλε τα πρωτα δοντια....1-2 εβδομαδες να μας πηρε....

 

Οπως και να εχει περαστικα σας!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Μας την έκανε πάλι ο μάγκας στις 2 το μεσημέρι, 5 ώρες δηλαδή μετά τη λήψη της αντιβίωσης. Ε, δε νομίζω να φταίει τώρα η αντιβίωση. Σε λίγο θα του δώσω για βράδυ, για να δούμε..

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...