Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρεπει να ζωγραφιζουν ολα τα παιδακια;;;


Recommended Posts

Καλημέρα! Να πω κατ αρχήν πως για μένα η έκφραση ¨δεν ξερει να ζωγραφίζει¨ είναι λάθος ιδίως όσον αφορά παιδιά. Μπορούμε να πούμε ξέρω ή δεν ξέρω να γράφω γράμματα, τον πολαπλασιασμό, την αφαίρεση κ.ο.κ , αλλά όχι ΞΕΡΩ να ζωγραφίζω. Σας προτείνω να θυμηθείται τις πρώτες σελίδες του μικρού πρίγκιπα και θα καταλάβετε τι εννοώ:)

Τώρα όσο αφορά το παιδί και την κινητική του ανάπτυξη να σου πω πως στην Ελλάδα σ αυτό το θέμα βιάζονται κάπως και πολλές φορές πιέζουν τα παιδιά, έχοντας αντίθετα αποτελέσματα. Στην Φινλανδία κάθε χρονο γίνεται στα παιδιά έλεγχος για την ψυχοκινητική τους ανάπτυξη,

όταν ο γιός μου ήταν 4 είχε το ίδιο θέμα, αλλά μου είπαν πως ήταν πολύ νωρίς για να επέμβουμε. Στον ελεγχο που έγινε τον Ιούνιο για τα 5 χρόνια το πρόβλημα ακόμα υπήρχε ( δεν έπιανε σωστά το μολύβι) και μου είπαν πως πρέπει σιγά σιγά να το δουλέψουμε γιατί ίσως δυσκολευτεί στο νήπιο (που εδώ ξεκινάει στα 6) καθώς δεν ξέρουμε πόσο καιρό θα του πάρει να το μάθει. Χωρίς άγχος και χωρίς πίεση σε μας ή στο παιδί!!

Εμάς ευτυχως μας πήρε μόνο λίγες μέρες ( γιατί έχουμε κι ένα εγωισμό νααααα;)) και το κόλπο ήταν το εξής: χωρίς να του πούμε τίποτα ο άντρας μου άρχισε να κάνει τις ασκήσεις του( μαθαίνει Φινλανδικά) κάθε απόγευμα στο σαλόνι κι όχι όταν κοιμόταν ο μικρός. μια, δυο, τρεις τελικά ο μπαμπάς ¨του έκανε το χατήρι¨:wink: και τον άφησε κι αυτόν να γράψει με τα μολύβια του!! Αυτό ήταν!!Α επίσης μας βοήθησαν τα μολύβάκια του ΙΚΕΑ, ξέρεις εκείνα τα κοντά για να πιάνει το μολύβι απο κάτω!

Κι έτσι για την ιστορία να σου πω πως κι εγώ τώρα αν μου πεις να σου ζωγραφίσω ένα άνθρωπο θα κάνω ένα κύκλο και 5 γραμμές( σώμα , χέρια , πόδια) :)!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ουτε στον μεγαλο μου αρεσε ποτε να ζωγραφιζει.ενδιαφερον εδειξε στο δημοτικο που στο μαθημα των εικαστικων τους δειχνουν πως να ζωγραφιζουν κ να φτιαχνουν ωραια σχεδια.δεν ειναι απο τα παιδια που στον ελευθερο χρονο του θα κατσει να ζωγραφισει αλλα στο σχολειο τα κανει κ τον ενθουσιαζει κιολας.για μενα ενα παιδι που δεν ζωγραφιζει εχει ελλειψη φαντασιας.ειδικα τα παιδια που εχουν ερωτα με τον υπολογιστη κ την τηλεοραση(οπως ο δικος μου).τωρα που ειναι νωρις προσπαθησε να ασχολειται με παιχνιδια κ οχι με τα 2 χαζοκουτια.απο την δικη μου εμπειρια στα λεω γιατι εχω προσεξει οτι δεν χρησιμοποιει καθολου την φαντασια του κ ριχνω το φταιξιμο στον υπολογιστη κ την τηλεοραση(εννοειται κ σε μενα).

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιος, οταν αγορασαμε μπλοκ, μαρκαδορους κλπ(πριν πολυυυυυυυυ καιρο), γυρνα κ μου λεει μαμα ζωγραφισε εσυ, εγω δεν τα κανω καλα.:shock:

 

(Προνηπιο δεν παει, εγω σπιτι σιγα σιγα προσπαθω να μαθουμε κ τα γραμματα κλπ, παντα χαλαρα κ σαν παιχνιδι.)

 

Και ξεκινησα εναν αγωνα, εδω κ μηνες , χαλαρα να του ζωγραφιζω κατι εγω(χειροτερα κ απο νηπιο τα κανω:oops:) κ να τον ενθαρρυνω να μου ζωγραφιζει εκεινος, να του λεω ποσο ομορφα τα κανει κλπ κ ζωγραφιζει καλυτερα α[πο μενα πλεον:-)

 

Στη ζωγραφικη κανει πλεον κ γραμματακια, κ λιγους αριθμους.

 

Ποτε δεν πιεζουμε το παιδι, το περναμε σαν ενα παιχνιδι.ολα τα παιδια δεν εχουν τον ιδιο ρυθμο κ για αυτο χαλαρα, μεχρι να ειναι ετοιμα.Αν πιεστει θα αντιδρασει κλπ

 

αν ζωγραφιζε στον υπολογιστη ο δικος μου , θα ελεγα κανε μια ζωγραφια στο χαρτι, να την κρεμασουμε στο δωματιο σου, θελω κ εγω μια για μενα κλπ

 

Για αρχη, ετοιμα σχεδια να χρωματισει κ μετα μονο του.(πχ εναν αγαπημενο ηρωα σε μπλοκ ζωγραφικης με τυπωμενες φιγουρες,κλπ) κ σιγα σιγα να ζωγραφισει μονο του....

Link to comment
Share on other sites

ουτε στον μεγαλο μου αρεσε ποτε να ζωγραφιζει.ενδιαφερον εδειξε στο δημοτικο που στο μαθημα των εικαστικων τους δειχνουν πως να ζωγραφιζουν κ να φτιαχνουν ωραια σχεδια.δεν ειναι απο τα παιδια που στον ελευθερο χρονο του θα κατσει να ζωγραφισει αλλα στο σχολειο τα κανει κ τον ενθουσιαζει κιολας.για μενα ενα παιδι που δεν ζωγραφιζει εχει ελλειψη φαντασιας.ειδικα τα παιδια που εχουν ερωτα με τον υπολογιστη κ την τηλεοραση(οπως ο δικος μου).τωρα που ειναι νωρις προσπαθησε να ασχολειται με παιχνιδια κ οχι με τα 2 χαζοκουτια.απο την δικη μου εμπειρια στα λεω γιατι εχω προσεξει οτι δεν χρησιμοποιει καθολου την φαντασια του κ ριχνω το φταιξιμο στον υπολογιστη κ την τηλεοραση(εννοειται κ σε μενα).

 

 

κοιτα κ ο δικος μου που βλεπει αρκετη τηλεοραση(παιδικα),κ τωρα τελευταια εμαθε τον υπολογιστη εχει τοση φαντασια:shock: που απορω κ εγω:!:

το δικο σου, η ειναι μικρο ακομη κ δεν εκφραζεται (ο δικος μου μετα τα 3+ αρχισε ο οιστρος) η ειναι κληρονομικο(φαντασια εγω, ειδικα στις εκθεσεις στο σχολειο....σελιδες......)

 

κ ελλειψη φαντασιας να εχει ενα παιδι, θα του ζητησουμε να κανει κατι αγαπημενο του,ενθαρρυνουμε, αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορει κ να μην αρεσει σε ολα τα παιδια η μπλοκαρουν το εαυτο τους απο φοβο μηπως δεν κανουν κατι καλα.(το τελευταιο ειχε ο δικος μου κ ηθελε ενθαρρυνση---τωρα, ποιος τον πιανει!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

 

κοιτα κ ο δικος μου που βλεπει αρκετη τηλεοραση(παιδικα),κ τωρα τελευταια εμαθε τον υπολογιστη εχει τοση φαντασια:shock: που απορω κ εγω:!:

το δικο σου, η ειναι μικρο ακομη κ δεν εκφραζεται (ο δικος μου μετα τα 3+ αρχισε ο οιστρος) η ειναι κληρονομικο(φαντασια εγω, ειδικα στις εκθεσεις στο σχολειο....σελιδες......)

 

κ ελλειψη φαντασιας να εχει ενα παιδι, θα του ζητησουμε να κανει κατι αγαπημενο του,ενθαρρυνουμε, αλλα η δικη μου αποψη ειναι οτι μπορει κ να μην αρεσει σε ολα τα παιδια η μπλοκαρουν το εαυτο τους απο φοβο μηπως δεν κανουν κατι καλα.(το τελευταιο ειχε ο δικος μου κ ηθελε ενθαρρυνση---τωρα, ποιος τον πιανει!!!!!!!!)

ειναι 9 χρονων πλεον οποτε απλα για μενα ειναι τεμπελακος.θελει ολα να τα τελειωνει μπαμ μπαμ.εκθεσεις,ερωτησεις του σχολειου,οτιδηποτε!!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι 9 χρονων πλεον οποτε απλα για μενα ειναι τεμπελακος.θελει ολα να τα τελειωνει μπαμ μπαμ.εκθεσεις,ερωτησεις του σχολειου,οτιδηποτε!!

 

μπορει να ειναι κ στο χαρακτηρα του....ορθος κ κοφτος(νομιζω ετσι ειναι αρκετα αγορια...αν θυμαμαι καλα απο τα σχολικα μου χρονια)

 

παντως, συνηθως υπαρχει κ καποιο θεμα που τους εμπνεει....θυμαμαι ενα συμμαθητη μου στα αγγλικα, ηταν σαν τον δικο σου..ολα στο τσακ μπαμ...αν του ελεγες να γραψει για αυτοκινητα/ταχυτητα κλπ εγραφε σελιδες:!:

 

Εγω θυμαμαι διαβαζα πολλα λογοτεχνικα βιβλια.

Μερικες φορες ζουσα στον κοσμο της φαντασιας:oops:τα αδελφια μου, καμμια σχεση.....πρακτικα, ορθα, κοφτα.

Σημερα,τα παιδια βλεπουν πολλες παιδικες ταινιες, τους διαβαζουμε κ εμεις παραμυθια κλπ κ παλι υπαρχουν ερεθισματα.

 

Αλλα, πιστευω ειναι στο παιδι.....οπως κ εμεις οι ενηλικες ειμαστε διαφορετικοι, κ καθε παιδι ειναι μοναδικο......

 

Παντως, η φαντασια ειναι κ δικοπο μαχαιρι.....πχ ο μικρος μου, 4 κ κατι ειναι, παω να του πω ενα παραμυθι να τον κοιμησω κ κανουμε 1 ωρα, αφου θα το αλλαξει, θα λεει τα δικα του κλπ..θα το συμπληρωσουμεκλπ..η θα φοβαται να κοιμηθει μην βγει ο κακος λυκος(απο τα γουρουνακια)......η αν τον μαλωσω, λεεει θα φυγει, να παει να μεινει με τον σπαιντερμαν:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αν ασχοληθει με το να ζωγραφισει αγαπημενους ηρωες?? η τελος παντων αγαπημενα του θεματα??

εμενα ειχε αλλο προβλημα θυμαμαι....εβαζε ολο μουντα χρωματα...μεγαλη στεναχωρια ειχα γιατι ενω ηταν χαρουμενος, κοινωνικος, χωρις προβληματα στο σπιτι, εβλεπα αυτα τα χρωματα και με επιανε η ψυχη μου....

μαυρο, γκρι, καφε, σκουρο πρασινο......

ελεγα 'παει..θα φωναξουν την προνοια σε λιγο' :)

μεγαλωνωντας και βαζοντας το σωστο χρωμα στις ζωγραφιες, συνηλθε....

Ισως και το παιδακι σου θελει το χρονο του.

εσυ 'σπρωχνε το' προς τη ζωγραφικη και σιγα σιγα θα συνηθισει να ζωγραφιζει. Οχι εντατικα αλλα οσο χρειαζεται για να μαθει να κραταει το μαρκαδορο. Δεν υπαρχει παιδακι που δεν ξερει οποτε μην ανησυχεις.

Οσον αφορα τον υπολογιστη δεν χρειαζεται να δικαιολογεις τον τροπο που αποφασισες να μεγαλωσεις το παιδι σου. Εσυ ξερεις καλυτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!

 

Εμένα ο γιος μου σε 3 μήνες θα γίνει 4 και πάνω κάτω έχουμε το ίδιο πρόβλημα...

 

Δεν δείχνει ενδιαφέρον να ζωγραφίσει κάτι...π.χ εκεί που καθόμαστε το απόγευμα προτιμά να ασχοληθεί με κατασκευές! Και όταν λέω κατασκευές εννοώ υπερ-παραγωγή...Πιάνει όλα τα παιχνίδια του και βρίσκει τρόπους με κάτι δίχτάκια και σχοινάκια να τα συνδέει μεταξύ τους για να φτιάξει όπως λέει "ένα μεγάλο παιχνίδι"!!! Και είναι ενθουσιασμένος με αυτό καθώς και με οτιδήποτε έχει να κάνει με αυτοκίνητα και τρένα! Και από φαντασία άλλο τίποτα!! Δεν τον πίεσα ποτέ να κάνει κάτι με το ζόρι...Όποτε τον παρότρυνα ή εγώ ή ο πατέρας του να κάτσουμε να ζωγραφίσουμε είτε ελεύθερο σχέδιο είτε απλά να χρωματίσουμε εικόνες με σχέδια, πάντα ο μικρός καθόταν κοντά μου αλλά ήθελε να το κάνω εγώ...

 

Πριν λίγο καιρό οι δασκάλες του από το νηπιαγωγείο έθιξαν το θέμα και μάλιστα ως σοβαρό, πως δηλαδή το παιδί δεν ασχολείται καθόλου με την ζωγραφική...Τα επιχειρήματα μου γνωστά μάλλον σε όλες τις μανούλες...Μήπως έχει κλίση σε άλλες δραστηριότητες το παιδί? Είναι απαραίτητο να θέλει οπωσδήποτε να ζωγραφίζει??

 

Να αναφέρω πως είναι αριστερόχειρας...

 

Τις τελευταίες μέρες, αν και δυσκολεύομαι καθότι πάλι έγκυος και μάλιστα προς το τέλος, κάθομαι μαζί του τα απογεύματα κάποιες φορές προσπαθώντας να τον πείσω να ζωγραφίσουμε κάτι μαζί.. Τον βλέπω ότι δεν κρατά καλά το μολύβι και προσπαθώ να του δείξω...Εκείνη την ώρα το κρατά καλά αλλά μόλις βάλει το χέρι στο χαρτί ξανά τα ίδια...Το κρατά από πίσω...Επίσης, θα ασχοληθεί λίγο με ότι του δείχνω...Το κυριότερο που δεν ξέρω πως θα υπερνικήσω είναι η άποψη που έχει για όλα! Μπορεί να βρω τους πιο διασκεδαστικούς τρόπους να του δείξω κάτι, αυτός να γελά και να το χαίρεται, αλλά στο τέλος πάλι θα κάνει αυτό που θεωρεί εκείνος σωστό!:-(

 

Διάβασα όλα τα πιο πάνω σχόλια...Τελικά είναι ευθύνη δική μου ή της δασκάλας να του μάθει να κρατά καλά το μολύβι?? Δεν το λέω από την άποψη να φύγει το βάρος από πάνω μου...Απλά για να ξέρω να δω αν πρέπει να την "πιέσω" λίγο να ασχοληθεί μαζί του να του δείξει...Εγώ δεν είμαι εκπαιδευτικός και δεν έχω εμπειρία στο χειρισμό τέτοιων καταστάσεων πόσο μάλλον να δείξω σε αριστερόχειρα πως να γράφει ενώ το βλέπω, το παρατηρώ και δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφουν...."ανάποδα"! Ή μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε άλλον ειδικό? ΄Μέχρι ποια ηλικία πρέπει το παιδί να έχει μάθει πια να κρατά το μολύβι?

Γιατί καταννοώ ότι το θέμα δεν είναι αν του αρέσει να ζωγραφίζει τελικά ή όχι...Αλλά ότι μέσω αυτής της ευχάριστης (υποτίθεται για τους περισσότερους) δραστηριότητας το παιδί πρέπει να αναπτύξει κάποιες ικανότητες...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

εμένα ειναι ακριβώς 4 και δεν δείχνει ενδιαφέρον για τη ζωγραφική... Ωστόσο στο σχολείο του όποτε ειναι να κάνουνε κάτι και να ζωγραφίσουν συμμετέχει μεν αλλά δεν ειναι και το καλυτερό του. Επίσης ειναι αριστερόχειρας και εγω δεν ξέρω πως να τον βοηθήσω να φτιάξει κάποια πράγματα...έτσι δεν του δείχνω πως να κάνει τις γραμμές ούτε απο που να ξεκινάει για να ζωγραφίσει κάτι π.χ να σχεδιάσει ενα γράμμα ή εναν αριθμό... έχει τον δικό του τρόπο, στο τέλος τα ψιλοκαταφέρενει. Θα ήθελα ωστόσο κι εγω να ασχοληθεί κάποιος με το θέμα της αριστεροχειρίας ή να μου δείξει κι εμένα τον τρόπο να τον βοηθήσω...

WDWSp2.png

 

TAlMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε δει αυτά τις ζωγραφικές με τις σπείρες που μπορεί να του αρέσουν πιο πολύ (γιατί δεν είναι ζωγραφική ακριβώς). Βάζει τις σπείρες με τα διάφορα μεγέθη στο χαρτί και ακολουθει το μολύβι την σπείρα.

 

Έχει το elc και το λεει σπειροειδή τέχνη αλλά και τα χαρτοπωλεία.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω ως νηπιαγωγός. Η ζωγραφική είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Και απαραίτητη όχι για να γίνει μεγάλος και τρανός καλλιτέχνης, ούτε (μόνο) για να βγάλει αυτά που έχει με΄σα του (πιστέψτε με το τι μπορείς να δεις στη ζωγραφική ενός παιδιού είναι απίστευτο!!!).

Κυρίως για να μάθει να κρατάει σωστά το μολύβι και να μάθει να γράφει. Να "σπάσει" δηλαδή το χέρι του.

Φυσικά και αυτό είναι δουλειά του σχολείου, αλλά όχι΄ΜΟΝΟ του σχολείου. Το σπίτι οφείλει να υποβοηθά το σχολείο στη δουλειά που γίνεται εκεί.

Έτσι, η μαμά στο σπίτι μπορεί να βάλει το παιδί να κάνει κάποια άσκηση γραφής που να έχει νόημα και να μην φαίνεται ώς άσκηση γραφής. π.χ να γράψετε ένα σημείωμα στον μπαμπά ότι είστε στην παιδική χαρά για να μην σας ψάχνει. Το γράφει η μαμά και το παιδί το αντιγράφει.

Χρησιμοποιεί το σωστό κράτημα του μολυβιού (τριποδική λαβή) και γράφει με τη σωστή φορά (αριστερά προς δεξιά).

Εάν ΄θεωρεί κάποια μαμά ότι το παιδί θα μάθει μόνο του.....ας δοκιμάσει η ίδια να γράψει κρατώντας το μολύβι όπως το παιδί της (στην περίπτωση της nk από ψηλά). Βάζω στοίχημα ότι το μόνο που θα καταφέρει να κάνει είναι καλικαντζάρια, και ας έχει χρόνια εξάσκηση στη γραφή! Πρέπει, λοιπόν, το παιδί να κρατήσει σωστά το μολύβι! Και αυτό θα το μάθει ζωγραφίζοντας.

 

Αν δεν μπορεί να ζωγραφίσει με μαρκαδόρο ή ξυλομπογιά, δοκιμάστε με πινέλο, δοκιμάστε με σφουγγάρι....πειραματιστείτε!

Και βασικά κάντε κάτι που να έχει νόημα....αν δεν έχει νόημα είναι και βαρετό! Ένας ενήλικας μπορεί να πειθαρχήσει τον εαυτό του και να κρατήσει π.χ. σημειώσεις από μια βαρετή διάλεξη (άσκηση γραφής είναι και αυτό), ένα παιδί σε καμία περίπτωση δεν θα κάτσει να κάνει κυκλάκια ή σπιράλ αν δεν το ενδιαφέρουν (μπορεί να ενταχθεί σε μια ζωγραφιά όπου θα κάνουμε πολλές μπάλες για να παίξουν τα άλλα παιδιά....)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω ως νηπιαγωγός. Η ζωγραφική είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Και απαραίτητη όχι για να γίνει μεγάλος και τρανός καλλιτέχνης, ούτε (μόνο) για να βγάλει αυτά που έχει με΄σα του (πιστέψτε με το τι μπορείς να δεις στη ζωγραφική ενός παιδιού είναι απίστευτο!!!).

Κυρίως για να μάθει να κρατάει σωστά το μολύβι και να μάθει να γράφει. Να "σπάσει" δηλαδή το χέρι του.

Φυσικά και αυτό είναι δουλειά του σχολείου, αλλά όχι΄ΜΟΝΟ του σχολείου. Το σπίτι οφείλει να υποβοηθά το σχολείο στη δουλειά που γίνεται εκεί.

Έτσι, η μαμά στο σπίτι μπορεί να βάλει το παιδί να κάνει κάποια άσκηση γραφής που να έχει νόημα και να μην φαίνεται ώς άσκηση γραφής. π.χ να γράψετε ένα σημείωμα στον μπαμπά ότι είστε στην παιδική χαρά για να μην σας ψάχνει. Το γράφει η μαμά και το παιδί το αντιγράφει.

Χρησιμοποιεί το σωστό κράτημα του μολυβιού (τριποδική λαβή) και γράφει με τη σωστή φορά (αριστερά προς δεξιά).

Εάν ΄θεωρεί κάποια μαμά ότι το παιδί θα μάθει μόνο του.....ας δοκιμάσει η ίδια να γράψει κρατώντας το μολύβι όπως το παιδί της (στην περίπτωση της nk από ψηλά). Βάζω στοίχημα ότι το μόνο που θα καταφέρει να κάνει είναι καλικαντζάρια, και ας έχει χρόνια εξάσκηση στη γραφή! Πρέπει, λοιπόν, το παιδί να κρατήσει σωστά το μολύβι! Και αυτό θα το μάθει ζωγραφίζοντας.

 

Αν δεν μπορεί να ζωγραφίσει με μαρκαδόρο ή ξυλομπογιά, δοκιμάστε με πινέλο, δοκιμάστε με σφουγγάρι....πειραματιστείτε!

Και βασικά κάντε κάτι που να έχει νόημα....αν δεν έχει νόημα είναι και βαρετό! Ένας ενήλικας μπορεί να πειθαρχήσει τον εαυτό του και να κρατήσει π.χ. σημειώσεις από μια βαρετή διάλεξη (άσκηση γραφής είναι και αυτό), ένα παιδί σε καμία περίπτωση δεν θα κάτσει να κάνει κυκλάκια ή σπιράλ αν δεν το ενδιαφέρουν (μπορεί να ενταχθεί σε μια ζωγραφιά όπου θα κάνουμε πολλές μπάλες για να παίξουν τα άλλα παιδιά....)

 

 

Σας ευχαριστώ όλες για την απάντηση!

 

emmaki νομίζω ότι έχεις δίκιο σε αυτό που λες πως ότι κάνει πρέπει να έχει ενδιαφέρον...Κάθε φορά που κάθομαι μαζί του προσπαθώ να σκαρφιστώ κάτι για να τον πείσω. Βελτιωθήκαμε στις ζωγραφιές με το να προσπαθούμε να ζωγραφίζουμε εντός των περιθωρίων αλλά τον βλέπω πως μόλις κουραστεί με το μολύβι να χρωματίσει μια μεγάλη επιφάνεια, αρχίζει τις μουτζούρες...Προσπαθώ να τον αρχίσω στο σπίτι με το να κάνουμε μεγάλες επιφάνειες για να μη χρειάζεται ιδιαίτερη ακρίβεια και μετά να περάσουμε στη λεπτομέρεια, π.χ γραμμές κτλ..Και άντε τον αρχίζω το καλόπιασμα εγώ, πως μόλις τελειώσουμε τη ζωγραφιά θα την βάλουμε στο ψυγείο να την βλέπουμε όλοι, κτλ...Και μόλις τελειώσουμε προσπαθώ να τον μάθω σιγά σιγά να μάθει να γράφει το όνομά του...Μάθαμε το Α κουτσά στραβά...Βέβαια ακόμα θέλει πολύ δουλειά και Θεέ μου ανεξάντλητη υπομονή!!! Μπράβο στις δασκάλες που μαθαίνουν στα παιδάκια όλα αυτά τα πράγματα που καμιά φορά εμείς θεωρούμε δεδομένα...Κρύβουν τόση δουλειά πίσω τους!

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Βελτιωθήκαμε στις ζωγραφιές με το να προσπαθούμε να ζωγραφίζουμε εντός των περιθωρίων αλλά τον βλέπω πως μόλις κουραστεί με το μολύβι να χρωματίσει μια μεγάλη επιφάνεια, αρχίζει τις μουτζούρες...Προσπαθώ να τον αρχίσω στο σπίτι με το να κάνουμε μεγάλες επιφάνειες για να μη χρειάζεται ιδιαίτερη ακρίβεια και μετά να περάσουμε στη λεπτομέρεια, π.χ γραμμές κτλ..

 

Ζωγραφική δεν είναι μόνο το 'βάψιμο' -όπως το λέω εγώ- εντός περιθωρίων (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι υπερεκτιμημένο ως ικανότητα). Ο γιος μου στα 6 δεν ζωγράφισε ποτέ στα πλαίσια. Μπορούσε αλλά δεν γούσταρε. Έκανε αυτές τις μουτζούρες που λες και φέτος στην πρώτη, η δασκάλα της ζωγραφικής του (που έβαλε τις μουτζούρες σε τάξη, μαθαίνοντάς τον να κάνει πλαίσια και φόντο), είναι γοητευμένη με τον τρόπο που εκφράζεται. Νομίζω ότι η ζωγραφική κακοποιείται ως τέχνη με το να προσπαθούμε να την 'χρησιμοποιήσουμε' για να μάθουν τα παιδιά κάτι άλλο. Εκτιμώ και αποδέχομαι τη γνώμη της Emmaki εννοείται, αλλά η ζωγραφική είναι κυρίως ελεύθερη έκφραση με κάθε μέσο σε κάθε μέσο. Δεν βοηθάει πχ. η ζωγραφική στη λεπτή κινητικότητα. Η λεπτή κινητικότητα βοηθάει στη ζωγραφική.

Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το παιδί να ζωγραφίζει ελεύθερα. Διαβάστε την 'Τελεία', το παραμύθι για ένα κοριτσάκι που νόμιζε ότι δεν ήξερε να ζωγραφίζει. Θα του αρέσει. Το μολύβι θα μάθει να το κρατάει έτσι κι αλλιώς και αν χρειάζεται βοήθεια, δώστην εκεί. Το σημαντικό όμως στη ζωγραφική δεν είναι να μάθει να κρατάει το μολύβι, είναι να μάθει να καταφεύγει στην τέχνη για να εκφράσει τα συναισθήματά του. Αν καταλάβει ότι επιδιώκεις κάτι άλλο, θα χαθεί η .... μαγεία!

Link to comment
Share on other sites

Ζωγραφική δεν είναι μόνο το 'βάψιμο' -όπως το λέω εγώ- εντός περιθωρίων (το οποίο κατά τη γνώμη μου είναι υπερεκτιμημένο ως ικανότητα). Ο γιος μου στα 6 δεν ζωγράφισε ποτέ στα πλαίσια. Μπορούσε αλλά δεν γούσταρε. Έκανε αυτές τις μουτζούρες που λες και φέτος στην πρώτη, η δασκάλα της ζωγραφικής του (που έβαλε τις μουτζούρες σε τάξη, μαθαίνοντάς τον να κάνει πλαίσια και φόντο), είναι γοητευμένη με τον τρόπο που εκφράζεται. Νομίζω ότι η ζωγραφική κακοποιείται ως τέχνη με το να προσπαθούμε να την 'χρησιμοποιήσουμε' για να μάθουν τα παιδιά κάτι άλλο. Εκτιμώ και αποδέχομαι τη γνώμη της Emmaki εννοείται, αλλά η ζωγραφική είναι κυρίως ελεύθερη έκφραση με κάθε μέσο σε κάθε μέσο. Δεν βοηθάει πχ. η ζωγραφική στη λεπτή κινητικότητα. Η λεπτή κινητικότητα βοηθάει στη ζωγραφική.

Η γνώμη μου είναι να αφήσεις το παιδί να ζωγραφίζει ελεύθερα. Διαβάστε την 'Τελεία', το παραμύθι για ένα κοριτσάκι που νόμιζε ότι δεν ήξερε να ζωγραφίζει. Θα του αρέσει. Το μολύβι θα μάθει να το κρατάει έτσι κι αλλιώς και αν χρειάζεται βοήθεια, δώστην εκεί. Το σημαντικό όμως στη ζωγραφική δεν είναι να μάθει να κρατάει το μολύβι, είναι να μάθει να καταφεύγει στην τέχνη για να εκφράσει τα συναισθήματά του. Αν καταλάβει ότι επιδιώκεις κάτι άλλο, θα χαθεί η .... μαγεία!

 

Η ζωγραφική είναι ελεύθερη έκφραση συναισθημάτων, εννοείται. Προσωπικά απεχθάνομαι (βαριά λέξη αλλά πραγματική) τις "έτοιμες" ζωγραφιές (π.χ. το σπίτι που πρέπει να έχει κόκκινη στέγη, 2 παράθυρα, το δέντρο-παγωτό που πρέπει να είναι πράσινο με καφέ κορμό κλπ), όπως και τις εικόνες που τα παιδιά πρέπει να χρωματίζουν με συγκεκριμενα χρώματα όπως το υπόδειγμα που δίνεται. Ένα δέντρο κάλλιστα μπορεί να είναι μωβ ή πορτοκαλί, μπορεί να είναι "παγωτό", αλλά μπορεί να είναι και μόνο κλαδιά, μιαστέγη μπορεί να είναι κόκκινη, μπορεί μαύρη, μπορεί να μην υπάρχει καν.....

 

Σίγουρα, όμως, μέσα από την έκφραση αυτή του παιδιού εμέις ως ενήλικες μπορούμε να εκμεταλλευτούμε κάποια πράγματα για να διδάξουμε στο παιδί κάποια άλλα. Έτσι, υπό αυτό το πλαίσιο και μόνο, διδάσκουμε στο παιδί πώς να πιάνει το μαρκαδόρο ή όποιο άλλο μέσο χρησιμοποιεί. Άλλωστε και η δική του "δουλειά" γίνεται πιο εύκολη, μιας και μπορεί να το χειριστεί καλύτερα. Και αργότερα να προχωρήσει στη γραφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μόλις τελειώσουμε προσπαθώ να τον μάθω σιγά σιγά να μάθει να γράφει το όνομά του...Μάθαμε το Α κουτσά στραβά...

 

Πώς να μάθει το όνομα του και γιατί να το μάθει;;;

Πού είναι το νόημα σε αυτή τη διαδικασία;

 

Νόημα θα έχει να γράψει το όνομα του για να το βάλει επάνω στην τσάντα του για να μην μπερδεύεται με του φίλου του, αν το γράψει για να ξεχωρίζει το πιάτο του από το πιάτο του μπαμπά....

Ομοίως θα γράψει και άλλα πράγματα, τη λίστα για τα ψώνια (βλέποντας τις συσκευασίες των προϊόντων στο σπίτι), ονόματα στα αυτοκινητάκια του, μια ευχετήρια κάρτα στο φίλο που έχει γενέθλια, ένα "σ' αγαπώ" στη γιαγιά......

Link to comment
Share on other sites

τι ωραια που τα λες βρε emmaki!

 

5 χρόνια σπουδές, 10 χρόνια δουλειά, από 20 παιδιά (μέσο όρο) κάθε χρόνο....θες δεν θες μαθαίνεις ή μάλλον βάζεις τη φαντασία σου να δουλέψει με βάση το κάθε παιδί.....

Link to comment
Share on other sites

Βρισκω την ευκαιρια να εκμεταλευτω το θεμα της κοπελας που το ανοιξε και να ρωτησω την emmaki και οποια αλλη θελει ας απαντησει! :-)

 

Το Μαρακι μου το Φεβρουαριο θα κλεισει τα 4. Απο πολυ - πολυ μικρο ειχε δειξει την κλιση της στη ζωγραφικη. Στον τομεα αυτο τολμω να πω πως εχει εφεση. Φετος οταν βαλαμε κατω τα λεφτα μας και ειδαμε πως μας παιρνει ακομα για μια εξωσχολικη δραστηριοτητα, η Μαρια ζητησε να παει ζωγραφικη. Κι ετσι τη γραψαμε στο εικαστικο εργαστηρι της ζωγραφου Δωρας Σκουτερη που τυχαινει να ειναι και πολυ κοντα στο σπιτι μας. Εκει περα απο ζωγραφικη κανουν και θεατρικο παιχνιδι, μουσικοκινητικη, ασχολουνται με κοστουμια κλπ και το Μαρακι ειναι ξετρελαμενο (σας βεβαιω κι εγω πως κανουν καταπληκτικη δουλεια με τα παιδια). Η κυρια Δωρα μας ειπε τις προαλλες πως η Μαρια ειναι πιο μπροστα σε συγκριση με συνομηλικα παιδια σε ο,τι αφορα τις ικανοτητες στα χερια της (ειτε αυτο αφορα ζωγραφιες, ειτε χειροτεχνιες κλπ). Και γενικα το παιδι ξεσπα μεσα απο τη ζωγραφικη του ανεκαθεν. Θα ζωγραφισει οταν ειναι λυπημενο, οταν ειναι χαρουμενο, οταν βαριεται, οταν ειναι αγχωμενο. Ζωγραφιζει συνεχεια.

Στο δια ταυτα τωρα και emmaki ή οποια αλλη ξερει ας βοηθησει:

Παρατηρω πως καποιες ζωγραφιες δεν εχουν "λογικη" βαση. Π.χ. ο μπαμπας εχει προσωπακι με ματακια, μυτη, στομα αλλα αντι για μαλλια εχει πεταλα γιατι ειναι λουλουδι (βαση των οσων λεει η μικρη) :roll: ή η μαμα δεν εχει χερια και ποδια, εχει 4 κεραιες γιατι ειναι μελισουλα. Το σπιτι μας δεν εχει σκεπη, τα δεντρα ειναι μεγαλα λουλουδια και παει λεγοντας. Το ονομα της το αντεγραψε πρωτη φορα τωρα αλλα μπορει και το αναγνωριζει αναμεσα σε αλλες λεξεις (ξερει να σου δειξει που γραφει "Μαρια" σε ενα χαρτι).

Να σημειωσω επισης πως χειριζεται αψογα ολα τα ειδη ζωγραφικης: μαρκαδορους, ξυλομπογιες, παστελ, πινελα, δαχτυλομπογιες. Τα παντα.

Η δικια μου "απορια" ειναι αν ειναι νορμαλ να μην αποδιδει στο χαρτι οσα βλεπει στην πραγματικοτητα. Π.χ. το μπαμπα της κανονικα και οχι σα λουλουδι και παει λεγοντας. Ειναι δειγμα φαντασιας οποτε την αφηνω ανενοχλητη να συνεχισει οπως κανω ηδη ή προσπαθει να μου πει κατι μεσα απο τις ζωγραφιες οποτε κινουμαι αναλογως; Απο ποτε μπορει να "αξιολογηθει" η ζωγραφια ενος παιδιου;

Οποιαδηποτε βοηθεια, πολυτιμη!

Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει ο μπαμπάς να είναι με μαύρα μαλλιά (αν είναι μελαχροινός) και όχι με πέταλα;

 

Γιατί πρέπει το αυτοκίνητο να έχει ρόδες και όχι φτερά;

 

Γιατί ο Πικάσο έκανε τη Γκερνίκα του, όπως την έκανε και όλοι θαυμάζουμε την απεικόνιση μιας πόλης και δεν έκανε γκρεμισμένα σπίτια;

 

Η ζωγραφική είναι έκφραση φαντασίας κατά κύριο λόγο. Η φωτογραφία είναι απεικόνιση της πραγματικότητας

Link to comment
Share on other sites

Πώς να μάθει το όνομα του και γιατί να το μάθει;;;

Πού είναι το νόημα σε αυτή τη διαδικασία;

 

Νόημα θα έχει να γράψει το όνομα του για να το βάλει επάνω στην τσάντα του για να μην μπερδεύεται με του φίλου του, αν το γράψει για να ξεχωρίζει το πιάτο του από το πιάτο του μπαμπά....

Ομοίως θα γράψει και άλλα πράγματα, τη λίστα για τα ψώνια (βλέποντας τις συσκευασίες των προϊόντων στο σπίτι), ονόματα στα αυτοκινητάκια του, μια ευχετήρια κάρτα στο φίλο που έχει γενέθλια, ένα "σ' αγαπώ" στη γιαγιά......

 

 

Με αυτή τη λογική πως να μάθει να γράφει σ'αγαπώ αν δεν μάθει να γράφει πρώτα? Και τι είναι το πιο οικείο για ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία? Το σ'άγαπώ και η λίστα για τα ψώνια ή το όνομα του που του το γράφουν οι δασκάλες του καθημερινά σε κάθε ζωγραφιά που κάνει και τα κολλούν στον τοίχο του σχολείου? Νομίζω ότι ίσως το όνομα να είναι η πρώτη λέξη που μαθαίνει το κάθε παιδί...Και την βλέπει καθημερινά και αν και δεν μπορέι να την γράψει ίσως μπορεί να την αναγνωρίσει μέσα σε μια σελίδα που θα την δει...Δεν είπα ότι τον πιέζω να μάθει σώνει και καλά να γράφει το όνομα του..Είπα ότι αρχίσαμε να προσπαθούμε εκτός από γραμμές και κύκλους να μάθουμε και κάποια γραμματάκια...Όχι όλα. Και για αυτό ξεκινήσαμε από το όνομά του...Και αν τα πάμε καλά σιγά σιγά θα προχωρούμε σε άλλες λέξεις...

 

Και η ζωγραφική όπως ανέλυσα πιο πάνω δεν είναι ο σκοπός της ερώτησης μου. Ας κάνει ότι του αρέσει! Δε θα τον πιέσω..Απλά παίρνω "σήματα" μέσα από τις κινήσεις του όσον αφορά την ικανότητα του στην γραφή. Που είναι κάτι που αργά ή γρήγορα θα πρέπει να μάθει...Και μπορεί να είναι κάτι που θα μάθει στο σχολείο και το οποίο θα πρέπει να υποστηρίζω εγώ, αλλά δεν είμαι παρούσα στην τάξη ούτε μπορώ να ξέρω αν οι δασκάλες του μου λένε όλη την αλήθεια όταν τις ρωτώ για κάτι σχετικά με το παιδί, για να είμαι σίγουρη ότι όντως το βοηθούν να μάθει και δεν το εγκαταλείπουν με την πρώτη δυσκολία...

[URL="http://lilypie.com/"][IMG]http://lmtf.lilypie.com/YQbzp3.png[/IMG][/URL]

[url=http://lilypie.com][img]http://lb4f.lilypie.com/uJK3p3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει ο μπαμπάς να είναι με μαύρα μαλλιά (αν είναι μελαχροινός) και όχι με πέταλα;

 

Γιατί πρέπει το αυτοκίνητο να έχει ρόδες και όχι φτερά;

 

Γιατί ο Πικάσο έκανε τη Γκερνίκα του, όπως την έκανε και όλοι θαυμάζουμε την απεικόνιση μιας πόλης και δεν έκανε γκρεμισμένα σπίτια;

 

Η ζωγραφική είναι έκφραση φαντασίας κατά κύριο λόγο. Η φωτογραφία είναι απεικόνιση της πραγματικότητας

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση emmaki μου!

Συνεπως την αφηνω να "μεγαλουργει" μπαλαρινες με 12 χερια (κι ομως! :lol:) και δεν επεμβαινω..

Σε καθε "εργο" της παντα επιβραβευω και προσπαθω να μην την επηρεαζω. Της λεω μεν τη γνωμη μου (π.χ. αυτο θα μου αρεσε καλυτερα αν ηταν κοκκινο) αλλα φροντιζω παντα να της θυμιζω πως εκεινη το εφτιαξε κι εφοσον της αρεσει ειναι απλως καταπληκτικο!! :D :D :D

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, λες 2 διαφορετικά πράγματα.

 

Είναι άλλο πράγμα το "κάθομαι και γράφω το όνομα μου για να μάθω να το γράφω" και άλλο το "γράφω το όνομα μου κάτω από μια ζωγραφιά για να την ξεχωρίζω".

 

Το πρώτο δεν έχει απολύτως κανένα νόημα για το παιδί. Αντίθετα το δεύετρο έχει νόημα.

 

Ομοίως με ις γραμμές και τους κύκλους. Γιατί να κάνει γραμμή; Γιατί να κάνει κύκλο;

 

Όμως, μπορεί να κάνει την κάθετη γραμμή από ένα παράθυρο στη ζωγραφιά του, ή να κάνει τα τζάμια στα γυαλιά... Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, πάλι γραμμή και κύκλο κάνει, αλλά το κάνει με κάποιο σκοπό.

 

Δεν ξέρω αν μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά! Αλλά είναι πολύ σημαντική!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση emmaki μου!

Συνεπως την αφηνω να "μεγαλουργει" μπαλαρινες με 12 χερια (κι ομως! :lol:) και δεν επεμβαινω..

Σε καθε "εργο" της παντα επιβραβευω και προσπαθω να μην την επηρεαζω. Της λεω μεν τη γνωμη μου (π.χ. αυτο θα μου αρεσε καλυτερα αν ηταν κοκκινο) αλλα φροντιζω παντα να της θυμιζω πως εκεινη το εφτιαξε κι εφοσον της αρεσει ειναι απλως καταπληκτικο!! :D :D :D

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση! :D

 

Μα τα 12 χέρια στην μπαλαρίνα, μπορεί να δείχνουν την κίνηση των χεριών! Πώς αλλιώς θα αποτυπωθεί αυτή στο χαρτί;

 

Ή μπορεί να είναι σε αργή κίνηση, σαν σε όνειρο......

 

Επίσης, αν έφτιαχνε άνθρωπο με 1 πόδι...δενυπάρχουν άνθρωποι με ένα πόδι; Δεν μπορεί να κάνει κουτσό και να έχει το πόδι μαζεμένο;

 

Γιατί πρέπει ένα τραπέζι να έχει 4 πόδια και το πάνω-τετράγωνο μέρος; Δεν υπάρχουν ταρπέζια με 1 πόδι στο κέντρο; Στρόγγυλα; Με γυαλί; Με ξύλο; Μάυρα; κόκκινα; Πράσινα; και 1002 διαφορετικά τραπέζια; (Ομοίως και για τα πάντα)

Link to comment
Share on other sites

 

Παρατηρω πως καποιες ζωγραφιες δεν εχουν "λογικη" βαση. Π.χ. ο μπαμπας εχει προσωπακι με ματακια, μυτη, στομα αλλα αντι για μαλλια εχει πεταλα γιατι ειναι λουλουδι (βαση των οσων λεει η μικρη) :roll: ή η μαμα δεν εχει χερια και ποδια, εχει 4 κεραιες γιατι ειναι μελισουλα. Το σπιτι μας δεν εχει σκεπη, τα δεντρα ειναι μεγαλα λουλουδια και παει λεγοντας. Το ονομα της το αντεγραψε πρωτη φορα τωρα αλλα μπορει και το αναγνωριζει αναμεσα σε αλλες λεξεις (ξερει να σου δειξει που γραφει "Μαρια" σε ενα χαρτι).

 

Φοβερό!!! Να την χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...