Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρεπει να ζωγραφιζουν ολα τα παιδακια;;;


Recommended Posts

Γεια σας θελω λιγο τηνγνωμη σας γιατι σημερα δεν ειμαι καλα. Ο γιος μου ειναι 4,5 χρονων και πηγαινει προνηπιο τα περναει τελεια στο σχολειο ειναι χαρουμενος καθε μερα μαθαινει και καινουργιο τραγουδι μεχρι που σημερα η κυρια του μου ειπε οτι πρεπει να προσεξουμε το παιδι γιατι δεν ξερει να ζωγρταφιζει δεν ξερει να πιανει ουτε το μολυβι σωστα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα, μαλλον δεν ειχαμε δωσει και την σωστη σημασια γιατι στον υπολογιστη ζωγραφιζει τελεια αλλα στο χαρτι δεν ηθελε ποτε και απο πιο μικρος δεν καθονταν ποτε να ασχοληθει με μαρκαδορους και σχεδια. Τι να κανω δεν θελει να καθισει λεει οτι δεν του αρεσει. Πρεπει να μαθει ή ειναι μικρος και να του δωσω χρονο;Ας μου πει καποιος αν ειχε το ιδιο θεμα ή τηνγνωμη του.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η ζωγραφική είναι προπομπός της γραφής.

Ζωγραφίζοντας με χοντρό μαρκαδόρο θα μάθει πώς πιάνουμε το μολύβι και πώς το χειριζόμαστε. Μετά θα περάσει στο λεπτό μαρκαδόρο, στην ξυλομπογιά, στο μολύβι.

 

Πρέπει να μάθει να κρατάει μαρκαδόρο για να μάθει να κρατάει μολύβι που είναι πιο δύσκολο στο χειρισμό του.

 

Γιατί δεν του αρέσει να ζωγραφίζει σε χαρτί; Από τη στιγμή που λες ότι η ζωγραφική στον υπολογιστή του αρέσει, γιατί όχι και στο χαρτί; Μήπως γιατί είναι πιο δύσκολο; Αρχίστε σιγά σιγά με γραμμές, κύκλους κλπ. Στον κύκλο βάλτε ματάκια και στόμα και τσουπ να το πρόσωπο!!!!!

Κάτσε δίπλα του και δείχνε του και....καλό είναι να απομακρυνθεί από τον υπολογιστή για λίγο (πάρα πολύ χρήσιμο εργαλείο αλλά προκαλεί και πολλές αθέμιτες συμπεριφορές. Καλό είναι να χρησιμοποιείται επικουρικά και όχι βασικά ειδικά σε τόσο μικρά παιδιά)

Link to comment
Share on other sites

Στο προνήπιο δεν ζωγραφίζουν? Στο σχολείο δεν τα μαθαίνουν αυτά? Θέλω να πω, η δασκάλα περιμένει από εσένα να του μάθεις να κρατάει το μολύβι?:shock: γιατί εμένα και τα δύο μου παιδιά το έμαθαν αυτό στο σχολείο. Ποτέ δεν κάθισα να τους δείξω. Ο μικρός μου που πηγαίνει προνήπιο, πέρσυ κράταγε την ξυλομπογιά με τη χούφτα από ψηλά. Φέτος στο προνήπιο βλέπω ότι την κρατά χαμηλά, σχεδόν με τα τρία δάχτυπα και πάει όλο και καλύτερα, οπότε συμπεραίνω ότι το μαθαίνει στο σχολείο. Αν το παιδί σου αρχίζει τώρα το προνήπιο, τωρα πρέπει σίγουρα να μάθει να κρατάει το μολύβι σωστά. Το ερώτημα που θα έκανα εγώ στη δασκάλα, θα ήταν ΠΟΙΟΣ θα του το μάθει.

Υποθέτω μέχρι το τέλος της χρονιάς θα πρέπει να του μάθεις να ενώνει και τελίτσες και να κάνει μισοφέγγαρα!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στο σχολειο θα τους δειξουν αλλα θελει και εξασκηση στο σπιτι οπως σε ολες τις βαθμιδες εκπαιδευσης. Δεν θα μαθει στο προνηπιο να γραφει το ονομα του? Αρα θα πρεπει καπως να κραταει το μολυβι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω λιγο τηνγνωμη σας γιατι σημερα δεν ειμαι καλα. Ο γιος μου ειναι 4,5 χρονων και πηγαινει προνηπιο τα περναει τελεια στο σχολειο ειναι χαρουμενος καθε μερα μαθαινει και καινουργιο τραγουδι μεχρι που σημερα η κυρια του μου ειπε οτι πρεπει να προσεξουμε το παιδι γιατι δεν ξερει να ζωγρταφιζει δεν ξερει να πιανει ουτε το μολυβι σωστα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα, μαλλον δεν ειχαμε δωσει και την σωστη σημασια γιατι στον υπολογιστη ζωγραφιζει τελεια αλλα στο χαρτι δεν ηθελε ποτε και απο πιο μικρος δεν καθονταν ποτε να ασχοληθει με μαρκαδορους και σχεδια. Τι να κανω δεν θελει να καθισει λεει οτι δεν του αρεσει. Πρεπει να μαθει ή ειναι μικρος και να του δωσω χρονο;Ας μου πει καποιος αν ειχε το ιδιο θεμα ή τηνγνωμη του.

Ευχαριστω.

χωρις παρεξηγησει;)....4.5 και καθετε το κουμπιουτερ:rolleyes:

χμ δεν συμφωνω αλλαοκ.

βαλτον να ζωγραφιζει να μπουτζουρωνει/να μαθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς και θα του δείξει η δασκάλα αλλά λογικά ένα παιδί από 2-2,5 ετών έχει μία επαφή με κηρομπογιές, μολύβια, μαρκαδόρους κλπ από το σπίτι. Οπότε λείπει η τελειοποίηση αυτής της δεξιότητας. Νομίζω πώς η κάθε μητέρα αν δει ότι το παιδί της ξεκινώντας να ζωγραφίζει στο σπίτι από μικρό δεν πιάνει σωστά το μαρκαδόρο θα του δείξει τον τρόπο, όπως με όλα τα πράγματα (μαχαιροπήρουνα, ποτήρια κλπ). Εδώ η ίδια η μητέρα παραδέχεται ότι το παιδί δεν ασχολείται με γραφή και ζωγραφική (τουλάχιστον συμβατική)στο σπίτι οπότε δεν είπε κάτι παράλογο η δασκάλα απλά παρατήρησε ένα υπαρκτό γεγονός. Εξάλλου όπως σωστά λέει η mmad δεν επαναπαυόμαστε σε όσα κάνουν τα παιδιά στο σχολείο αλλά τα ενισχύουμε στο σπίτι. Για το κομπιούτερ θα συμφωνήσω με την Emmaki καλό είναι να είναι περιορισμένη η χρήση του στα μικρά παιδιά.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να εκμεταλλευτω και εγω το θεμα να ρωτησω κατι? Ο γιος μου ξεκινησε τωρα παιδικο ειναι τριων και μισο περιπου και ενω απο νωρις του ειχα παρει μαρκαδορους και ολα τα συνεργα παντα αδιαφορουσε για την ζωγραφικη λιγο με τις δαχτυλομπογιες επαιζε μονο απο μικρος. Επιπλεον μαλλον ειναι αριστεροχειρας μεχρι στιγμης τουλαχιστον και ισως γιαυτο δεν βολευεται να κραταει μαρκαδορο σωστα.

 

Ειχα προσπαθησει να του δειξω πολλες φορες πως τον κρατανε αλλα δεν συνεργαζοταν. Ξαναπροσπαθω η περιμενω απο το σχολειο που κανουν μεχρι στιγμης εξαιρετικη δουλεια? Θα ρωτησω και την δασκαλα του συντομα. Πικασο δεν θα γινει ποτε ομως φανταζομαι χαχαχα βαριεται την ζωγραφικη.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως συχνά τα αγοράκια βαριούνται τη ζωγραφική. Μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις χαλαρά και χωρίς πίεση να δεις μήπως τώρα τον ενδιαφέρει πιό πολύ. Mε το καβαλέτο πώς τα πάει; Αφού του άρεσαν οι δαxτυλομπογιές λογικά θα του αρέσει και επειδή θα χρησιμοποιεί πινέλο θα κάνει και εξάσκηση! Μπορείτε να ξεκινήσετε πχ βάφοντας τις πατούσες του με χρώμα και βάζοντάς τον να περπατήσει σε ένα μεγάλο κομμάτο χαρτί (στα ΙΚΕΑ πουλάνε κάτι ρολλά ιδανικά για τέτοια χρήση), το ίδιο και με τις παλάμες! Μετά κάνοντας αστεία σχέδια μαζί στο χαρτί. Όμως μην τον πιέσεις, ο σκοπός είναι να εκφράζεται ελεύθερα μέσα από τη ζωγραφική αν και όποτε θέλει ή νιώθει την ανάγκη. Μπορεί απλά το αγοράκι σου να προτιμά να εκφράζεται αλλιώς! Στο σχολείο ζωγραφίζει;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Aν βαλω μπογιες στις πατουσες του Μ καηκαμε χαχαχα ειναι πιο γρηγορος και απο τον ανεμο δεν καθεται ευκολα γενικα στην κινηση ειναι σφαιρα. Σπιτι εχουμε τα παντα μπογιες χαρτια ολα αλλα τον βλεπω ξεκιναει κατι να ζωγραφισει και το αφηνει σε 5 λεπτα.

 

Στο σχολειο ναι ζωγραφιζει και με πινελο αλλα σιγουρα δεν τρελαινεται και ειναι και σε περιοδο προσαρμογης οποτε ακομα δεν ξερω θα δουμε μαλλον σε λιγο καιρο. Θα μιλησω και με την δασκαλα του. Ισως και το αριστερο χερι δεν τον βολευει και τα παραταει ψιλοευκολα.

Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου που παει προνηπιο ψιλοξερει να κραταει τον μαρκαδορο αλλα μαλον δεν του αρεσει και πολυ η ζωγραφικη........

η δασκαλα του μου ειπε οτι θα το προσπαθησει να τον "δελεασει" αλλα δεν εγινε και τιποτα αν δεν μας βγει Πικασο........ας αριστευσει στην μουσικη χαχαχαχα!!!!(ελπιζω οχι στα ντραμς!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marco Polo σε βρίκω λίγο οπισθοδρομική! Δηλαδή τί το κακό έχει ένα σαλόνι γεμάτο χρωματιστές πατούσες;:lol:

Πάντως αυτά που περιγράφεις είναι μιά χαρά, αφού ο μικρούλης ζωγραφίζει με δική του πρωτοβουλία δεν έχει σημασία πόση ώρα αφιερώνει σε αυτό. Για εκείνον τα 5 λεπτά τον καλύπτουν οπότε οκ!

Καλή σχολική χρονιά να έχετε!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α δεν εχω θεμα Βοσνια ειναι το σπιτι μας παντα αλλα δεν καθεται ευκολα ωρα να ζωγραφισει. Ισως στο σχολειο το αγαπησει και μαθει αλλιως θα δουμε ας μαθει απλα να το κραταει.

Link to comment
Share on other sites

Να εκμεταλλευτω και εγω το θεμα να ρωτησω κατι? Ο γιος μου ξεκινησε τωρα παιδικο ειναι τριων και μισο περιπου και ενω απο νωρις του ειχα παρει μαρκαδορους και ολα τα συνεργα παντα αδιαφορουσε για την ζωγραφικη λιγο με τις δαχτυλομπογιες επαιζε μονο απο μικρος. Επιπλεον μαλλον ειναι αριστεροχειρας μεχρι στιγμης τουλαχιστον και ισως γιαυτο δεν βολευεται να κραταει μαρκαδορο σωστα.

 

και ο δικός μου σε εκείνη την ηλικία για αριστερόχειρος πήγαινε αλλά το άλλαξε από μόνος του...( εννοείται ότι ποτέ δεν του είπα τίποτα ).

Από κει και πέρα γιατί θεωρείται δεδομένο ότι πρέπει να τους αρέσει η ζωγραφική ?

Ο δικός μου μέχρι και πέρυσι ( α'δημοτικού ) δεν έδειχνε κανένα ενδιαφέρον. Πέρυσι είχαν έναν πολύ καλό δάσκαλο στα εικαστικά...μέχρι και τέμπερες μου ζήτησε :lol::lol:

Όπως είπε και η emmaki η ζωγραφική και όσα κάνουν προνήπιο-νήπιο είναι προπομπός της γραφής και όσο περισσότερη εξάσκηση τόσο το καλύτερο και πολύ πιο εύκολα για τα παιδιά..( θα με θυμηθείτε σε κανά δυό χροννάκια :lol::lol: )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω όλες τις μανουλες για τις γνωμες τους εχετε δικιο οτι η δασκαλα απλως εθιξε ενα υπαρκτο προβλημα αλλα δεν νομιζω οτι φταιω απλως θεωρησα αφου δεν του αρεσει η ζωγραφικη δεν πειραζει του αρεσει να κανει σχεδια με πλαστελινη και πυλο ατελειωτες ωρες (καλά του αρεσουν και τα hot wheels ατελειωτες ωρες και εκει). Και τις "εργασιες" με ενωσεις τελειων και μισοφεγγαρα τα κανει γρηγορα, τοτε κραταει το μολυβι μια χαρα και φευγει θελει να τελειωνει γρηγορα με αυτο ετσι πιστευω σιγουρα στο δημοτικο θα υπαρξει προβλημα. Τωρα για τον υπολογιστη η χρηση γινεται με μετρο και με ελεγχο αλλα ειναι κατι αναποφευκτο αν υπαρχουν στο σπιτι και τους χρησιμοποιουν και η μαμα και ο μπαμπας εγω δεν το θεωρω κακο υπαρχουν παρα πολλα ωραια προγραμματα για παιδια καθε ηλικιας.Ο γιος μοπυ τρελεναιται με τους "μικρους καλλιτεχνες" και με το google earth να βλεπει βουνα θαλασσα και πολεις.Τα παιδια μας ειναι της γενιας της τεχνολογιας και πιστευω οτι και εκει θελει προετοιμασια.

Link to comment
Share on other sites

. Τωρα για τον υπολογιστη η χρηση γινεται με μετρο και με ελεγχο αλλα ειναι κατι αναποφευκτο αν υπαρχουν στο σπιτι και τους χρησιμοποιουν και η μαμα και ο μπαμπας εγω δεν το θεωρω κακο υπαρχουν παρα πολλα ωραια προγραμματα για παιδια καθε ηλικιας..

 

το οτι χρησιμοποιειτε με τον συζυγο η/υ δεν σημαινει οτι ειναι επιτρεπτο ενα μολις τετραχρονο να κανει το ιδιο...ποιο ειναι το μετρο και ο ελεγχος οταν μιλαμε για ενα τετραχρονο?? χωρις παρεξηγηση φιλη θεματοθετρια...

 

οσο για το θεμα που θιγεις,δεν ειναι απαραιτητο να αρεσει η ζωγραφικη σε ολα τα παιδακια,αλλα σιγουρα θα πρεπει σε αυτη την ηλικια,να γνωριζει πως να κρατα το μολυβι σωστα και να μπορει να ζωγραφισει(ασχετα αν δεν του αρεσει) η να μπορει να φτιαξει κατι στο χαρτι με συγκεκριμενη μορφη πχ ενα σπιτακι,ενα ανθρωπακι κτλ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τωρα για τον υπολογιστη η χρηση γινεται με μετρο και με ελεγχο αλλα ειναι κατι αναποφευκτο αν υπαρχουν στο σπιτι και τους χρησιμοποιουν και η μαμα και ο μπαμπας εγω δεν το θεωρω κακο υπαρχουν παρα πολλα ωραια προγραμματα για παιδια καθε ηλικιας.Ο γιος μοπυ τρελεναιται με τους "μικρους καλλιτεχνες" και με το google earth να βλεπει βουνα θαλασσα και πολεις.Τα παιδια μας ειναι της γενιας της τεχνολογιας και πιστευω οτι και εκει θελει προετοιμασια.

 

Ο υπολογιστής, όπως είπα και πιο πάνω, είναι ένα πολύ βασικό εργαλείο του δασκάλου/εκπαιδευτή. Αλλά δεν είναι το βασικό εργαλείο.

Δεν μπορεί, δηλαδή, το παιδί να μάθει τα γράμματα για παράδειγμα από τον υπολογιστή. Θα τα μάθει ΚΑΙ με τη βοήθεια του υπολογιστή, αλλά και με άλλους τρόπους (με πλαστελίνη/ζυμάρι, μαρκαδόρο, μπογιά, πινέλο κλπ κλπ κλπ)

Ομοίως για όλες τις υπόλοιπες γνώσεις.

 

Πολύ καλό είναι που ένα μικρό παιδί ξέρει να χρησιμοποιεί τον υπολογιστή, αλλά ξαναλέω (και θα το λέω για πολλές φορές) δεν πρέπει να χρησιμποιεί ΜΟΝΟ τον υπολογιστή!

 

Το ΄διο συμβαίνει και με τα εκπαιδευτικά DVD. Πολύ ωραία, ως βοηθητικά όχι ως βασικά στη διδασκαλία

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή kalio, στην αρχή του θέματος είπες ότι η δασκάλα σας ενημερώσε ότι 'το παιδί δεν ξέρει να ζωγραφίζει, ούτε να πιάνει και το μολύβι σωστά'.

Νομίζω ότι οι περισσότερες απάντησαν σε αυτό.

Αν όμως, όπως λές παρακάτω κάνει καλά τις προγραφικές ασκήσεις, κρατάει καλά το μολύβι εκεί απλά δεν του αρέσει να ζωγραφίζει, ασχολείται όμως με άλλες μορφές τέχνης, τότε νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Κι εγώ δεν ζωγράφησα ποτέ μου και ξέρω τουλάχιστον έναν φίλο του γιου μου που μισεί τη ζωγραφική.

Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου είναι 3μιση και απο πολύ μικρό του εχω ξυλομπογιές-κηρομπογιές-δαχτυλομπογιές και διάφορα άλλα. αυτό όμως που τον ενθουσίασε πολύ γιατι πριν δεν ήταν και πολύ φαν είναι αυτοι οι πίνακε οι οποίοι δεν ξέρω αν είναι μαγνητικοι αλλα όλες πιστεύω τους ξέρετε. που γράφουν και σβήνουν με ενα μοχλουδάκι στο κάτω μέρος που πάει πέρα δώθε. ελπίζω να καταλάβατε :)) ''ζωγραφίζει'' συνέχει ακαι παρατηρώ οτι του εξάπτει και την φαντασία γιατί μας περιγράφει τις ζωγραφιές του με μοναδικό τρόπο. δοκίμασε το

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω λιγο τηνγνωμη σας γιατι σημερα δεν ειμαι καλα. Ο γιος μου ειναι 4,5 χρονων και πηγαινει προνηπιο τα περναει τελεια στο σχολειο ειναι χαρουμενος καθε μερα μαθαινει και καινουργιο τραγουδι μεχρι που σημερα η κυρια του μου ειπε οτι πρεπει να προσεξουμε το παιδι γιατι δεν ξερει να ζωγρταφιζει δεν ξερει να πιανει ουτε το μολυβι σωστα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα, μαλλον δεν ειχαμε δωσει και την σωστη σημασια γιατι στον υπολογιστη ζωγραφιζει τελεια αλλα στο χαρτι δεν ηθελε ποτε και απο πιο μικρος δεν καθονταν ποτε να ασχοληθει με μαρκαδορους και σχεδια. Τι να κανω δεν θελει να καθισει λεει οτι δεν του αρεσει. Πρεπει να μαθει ή ειναι μικρος και να του δωσω χρονο;Ας μου πει καποιος αν ειχε το ιδιο θεμα ή τηνγνωμη του.

Ευχαριστω.

Αυτό που μας ενδιαφέρει στην παρούσα φάση είναι να μπορεί το παιδί να πιάσει το μολύβι σωστά. Αυτό πρέπει να διευκρινίσεις και να μην ασχολείσαι με το αν του αρέσει να ζωγραφίζει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι φιλη magdoulini οτι ειναι καλυτερο να καθισεις μαζι με το παιδι σου και να το μαθεις να χειριζεται τον υπολογιστη να δει αστεια βιντεο ή να επικοινωνισει με τα ξαδερφια του που ειναι μακρια ή να κανει καποιες εργασιες (αυτος ειναι ο ελεγχος ) παρα να του βαλεις Dvd ή τηλεοραση να δει. Εσυ ποια ηλικια θεωρεις οτι πρεπει να μαθει;; Πιστεψε με γιατι τυχαινει να ειμαι καθηγητρια πληροφορικης οτι τα παιδια μαθαινουν απο πολυ μικρα τον χειρισμο το βλεπω καθε μερα στα σχολεια.

Ξανα σας ευχαριστω ολες!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι φιλη magdoulini οτι ειναι καλυτερο να καθισεις μαζι με το παιδι σου και να το μαθεις να χειριζεται τον υπολογιστη να δει αστεια βιντεο ή να επικοινωνισει με τα ξαδερφια του που ειναι μακρια ή να κανει καποιες εργασιες (αυτος ειναι ο ελεγχος ) παρα να του βαλεις Dvd ή τηλεοραση να δει. Εσυ ποια ηλικια θεωρεις οτι πρεπει να μαθει;; Πιστεψε με γιατι τυχαινει να ειμαι καθηγητρια πληροφορικης οτι τα παιδια μαθαινουν απο πολυ μικρα τον χειρισμο το βλεπω καθε μερα στα σχολεια.

Ξανα σας ευχαριστω ολες!!!!!!!!

 

πιστεψε με οτι ειναι καλυτερο που καθομαι με το παιδι μου και παιζουμε-διαβαζουμε-ζωγραφιζουμε και κυριως επικοινωνουμε και μιλαμε,παρα να καθισω με το παιδι μου στον υπολογιστη για να μαθει να επικοινωνει με τα μακρινα του ξαδερφια η να κανει εργασιες (τι εργασιες εννοεις σε ενα παιδακι αυτης της ηλικιας αληθεια??)...τηλεοραση βλεπει το πολυ μιση ωρα την ημερα και αν...και στην ερωτηση σου για την ηλικια που πρεπει να μαθει να χειριζεται υπολογιστη??οταν θα του ειναι απαραιτητος φιλη μου...στα 4,δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...ουτε καν οταν αρχισει το δημοτικο δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...σεβομαι το επαγγελμα σου,αλλα πιστεψε με,το καλυτερο που μπορει να προσφερει ενας γονιος σε ενα παιδι, ειναι το παιχνιδι σε αυτη την ηλικια,οχι οι εργασιες σε ενα χαζοκουτι αποβλακωσης...

και προς αποφυγης παρεξηγησεων,απλα ανταλλασουμε αποψεις...(και βγηκαμε και off topic απο το βασικο σου ερωτημα)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

τηλεοραση βλεπει το πολυ μιση ωρα την ημερα και αν...και στην ερωτηση σου για την ηλικια που πρεπει να μαθει να χειριζεται υπολογιστη??οταν θα του ειναι απαραιτητος φιλη μου...στα 4,δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...ουτε καν οταν αρχισει το δημοτικο δεν του ειναι απαραιτητος ο υπολογιστης...σεβομαι το επαγγελμα σου,αλλα πιστεψε με,το καλυτερο που μπορει να προσφερει ενας γονιος σε ενα παιδι, ειναι το παιχνιδι σε αυτη την ηλικια,οχι οι εργασιες σε ενα χαζοκουτι αποβλακωσης...

και προς αποφυγης παρεξηγησεων,απλα ανταλλασουμε αποψεις...(και βγηκαμε και off topic απο το βασικο σου ερωτημα)

 

Ο υπολογιστής, η τηλεόραση, το dvd κτλ, είναι χαζοκούτια αποβλάκωσης αν τα χρησιμοποιείς κατ΄αυτόν τον τρόπο.

Ειδικά ο υπολογιστής είναι εργαλείο εκπαίδευσης, μόρφωσης, επικοινωνίας, διασκέδασης κτλ. δεν βλέπω που είναι το κακό ένα τετράχρονο να έρχεται σε επαφή με τον υπολογιστή κάνοντας δραστηριότητες αντίστοιχες της ηλικίας του και βέβαια με μέτρο, όπως και τα πάντα άλλωστε...

 

Για τη θεματοθέτρια θα πρότεινα να του πάρει βιβλιαράκια δραστηριοτήτων προνηπίου για να ασχολείται και στο σπίτι. Να κάθονται μαμά και γιος να το κάνουν σαν παιχνίδι και όχι σαν μάθημα. Επίσης να τον παροτρύνεις να ζωγραφίζει και πάλι όχι σαν μάθημα αλλά να του δίνεις άλλα κίνητρα. Πάρτου ωραίες μπογιές, ωραία χαρτιά, βοήθησέ τον να κρατάει το μολύβι και πες του έλα να φτιάξουμε μια ζωγραφιά δωρο για τον παππού, τη γιαγιά, τον μπαμπά ή έλα να φτιάξουμε μια καρτούλα κτλ

 

Επίσης, εφόσον ασχολείται με τον υπολογιστή γιατί δεν εκτυπώνετε τά αγαπημένα του σχέδια να τα χρωματίσει μόνος του; ώστε να εξασκηθεί και με τον μαρκαδόρο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής, η τηλεόραση, το dvd κτλ, είναι χαζοκούτια αποβλάκωσης αν τα χρησιμοποιείς κατ΄αυτόν τον τρόπο.

Ειδικά ο υπολογιστής είναι εργαλείο εκπαίδευσης, μόρφωσης, επικοινωνίας, διασκέδασης κτλ. δεν βλέπω που είναι το κακό ένα τετράχρονο να έρχεται σε επαφή με τον υπολογιστή κάνοντας δραστηριότητες αντίστοιχες της ηλικίας του και βέβαια με μέτρο, όπως και τα πάντα άλλωστε...

 

Για τη θεματοθέτρια θα πρότεινα να του πάρει βιβλιαράκια δραστηριοτήτων προνηπίου για να ασχολείται και στο σπίτι. Να κάθονται μαμά και γιος να το κάνουν σαν παιχνίδι και όχι σαν μάθημα. Επίσης να τον παροτρύνεις να ζωγραφίζει και πάλι όχι σαν μάθημα αλλά να του δίνεις άλλα κίνητρα. Πάρτου ωραίες μπογιές, ωραία χαρτιά, βοήθησέ τον να κρατάει το μολύβι και πες του έλα να φτιάξουμε μια ζωγραφιά δωρο για τον παππού, τη γιαγιά, τον μπαμπά ή έλα να φτιάξουμε μια καρτούλα κτλ

 

Επίσης, εφόσον ασχολείται με τον υπολογιστή γιατί δεν εκτυπώνετε τά αγαπημένα του σχέδια να τα χρωματίσει μόνος του; ώστε να εξασκηθεί και με τον μαρκαδόρο.

 

 

Ακριβώς!

Μπορεί η μαμά να ωθήσει το παιδί στη ζωγραφική (από τη στιγμή που του αρέσει στον υπολογιστή και δεν είναι κάτι που απεχθάνεται γενικά) δείχνοντας του την "επικοινωνιακή" διάσταση της ζωγραφικής (π.χ. κάνουμε μια ευχετήρια κάρτα για κάποιον που αγαπάμε). Εγώ αυτό που απορώ είναι γιατί δεν του αρέσει να ζωγραφίζει στο χαρτί; Μήπως επειδή είναι πιο δύσκολο; Μήπως επειδή θεωρεί ότι δεν μπορεί να ζωγραφίσει/δεν είναι ικανός; Μήπως θεωρεί ότι δεν ξέρει να ζωγραφίζει; Κάθε ερώτημα έχει και διαφορετική απάντηση και διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης.

Αν θεωρεί ότι είναι δύσκολο, τότε πρέπει να εξασκηθεί με διαφορετικά "εργαλεία"/μπογιές, γιατί θα βρει ακόμα πιο δύσκολο τη χρήση μολυβιού (και εκεί δεν μπορεί να το κάνει μόνο στον υπολογιστή). Αν θεωρεί ότι δεν είναι ικανός, τότε επιβραβεύουμε συνεχώς!!! Αν θεωρεί ότι δεν ξέρει πώς να ζωγραφίσει, τότε του δείχνουμε ένα θέμα, π.χ. άνθρωπος, και πώς το προσέγγισαν διάφοροι μεγάλοι καλλιτέχνες (αλλιώς ο Γκογκέν, αλλιώς ο Πικάσο, αλλιώς ο Ντα Βίντσι κλπ).

 

Πρώτα δηλαδή θα γράψει και θα ζωγραφίσει στο χαρτί και μετά στον υπολογιστή, για να δει ότι υπάρχει ΚΑΙ αυτός ο τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω λιγο τηνγνωμη σας γιατι σημερα δεν ειμαι καλα. Ο γιος μου ειναι 4,5 χρονων και πηγαινει προνηπιο τα περναει τελεια στο σχολειο ειναι χαρουμενος καθε μερα μαθαινει και καινουργιο τραγουδι μεχρι που σημερα η κυρια του μου ειπε οτι πρεπει να προσεξουμε το παιδι γιατι δεν ξερει να ζωγρταφιζει δεν ξερει να πιανει ουτε το μολυβι σωστα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Δεν το περιμενα, μαλλον δεν ειχαμε δωσει και την σωστη σημασια γιατι στον υπολογιστη ζωγραφιζει τελεια αλλα στο χαρτι δεν ηθελε ποτε και απο πιο μικρος δεν καθονταν ποτε να ασχοληθει με μαρκαδορους και σχεδια. Τι να κανω δεν θελει να καθισει λεει οτι δεν του αρεσει. Πρεπει να μαθει ή ειναι μικρος και να του δωσω χρονο;Ας μου πει καποιος αν ειχε το ιδιο θεμα ή τηνγνωμη του.

Ευχαριστω.

 

και εμεις περισυ τον αφησαμε χαλαρα και τωρα στην πρωτη τρεχω.ειναι 5,5 ο μικρος το δεκεμβριο γινεται 6 και πηγα σε εργοθεραπευτρια να τον αξιολογήση και μου ειπε τι γινεται.εχουμε μια υποτονια γενικα χαλαροτητα καποια πραγματα θα επρεπε να τα ειχαμε κανει.δε θελω να σε αγχωσω απλα απο περισυ ελεγα κατι τρεχει και μου ελεγαν δεν ειναι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα και εμενα ο μικρος (ο 3μιση) δεν θελει να ζωγραφιζει, Πλεον συμμετεχει στις ασκησεις που κανουν (γιατι περισυ εκλαιγε) αλλα οι γραμμες του ειναι πολυ αχνες - ισα που φαινονται.. Κατα την δασκαλα προτιμαει τις κατασκευες αλλα πρεπει να μαθει να κραταει το μολυβι..

Βλεπω οτι δεν τον ενδιαφερει γιατι το σπιτι ειναι γεματο χαρτια και χρωματα και ο αδελφος του ολο και κατι θα κανει,,,

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...