Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολιασμός και παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα;;;


ioanna_ntorm

Recommended Posts

θα αργήσω βρε κίνκα μου!

 

Εγω πάω και εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς και μέλη της ΕΕΟΙ! Ομοιοπαθητικούς χωρίς πτυχείο ιατρικής δεν εμπιστεύομαι. Δεν ξέρω μπορεί να είναι καλοί, χρυσοί οι άνθρωποι αλλά....εγω είμαι της μέσης οδού πάντα...να φυλάμε και τα νώτα μας :)

 

___________________

Η Ελληνική Εταιρεία Ομοιοπαθητικής Ιατρικής (E.E.O.I.) ιδρύθηκε το 1971 και τα τακτικά της μέλη είναι μόνο γιατροί, οι οποίοι είναι και μέλη των κατά τόπους Ιατρικών Συλλόγων.

http://homeopathy.gr/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό με το οτι έχουμε φάει το παραμύθι με τα εμβόλια και οτι απλά είμαστε υστερικές τώρα το διάβασα... γιατί από την τελευταία φορά που είχα να μπω έχει γίνει χαμός...

 

Εχω να απαντήσω πως είναι πολύ εύκολο να γίνεται κανένας επιθετικός με το παραμικρό και να ξεφεύγει όταν μιλάει μέσω ενός πληκτρολογίου... Μόνο που έτσι χάνουμε το νόημα και πέφτει το επίπεδο κάθε συζήτησης. Επίσης αυτό με το εμβόλιο το διάβασα πολύ αργότερα από τότε που το μωρό παρουσίασε αυτή την συμπεριφορά και αφού ήδη ήταν ανεξήγητο και υπέθεσα πολλά που αποκλείσαμε μετα πριν αρχίσω να το ψάχνω.

 

Σε αυτήν την περίπτωση και διαβάζοντας αυτό το μήνυμα θα συμφωνήσω πως εάν είχες παιδί δεν θα έδινες αυτήν την απάντηση, γιατί απλά θα ήξερες οτι πάντα μια μαμά (και συχνά και ένας μπαμπάς) ξέρει πότε κλαίει το παιδί φυσιολογικά και πότε όχι. Όχι πως δεν έχετε δικαίωμα να μιλάτε, κανείς δεν μοιράζει ούτε στερεί δικαιώματα εδω μέσα, απλά όσοι δεν μπορούν να καταλάβουν τι θα πει να ανησυχείς περισσότερο για κάποιον άλλον από τον εαυτό σου, θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί στις εκφράσεις τους γιατί κινδυνεύουν να γίνουν άδικοι και αδικαιολόγητα κακοί!

Link to comment
Share on other sites

@Yogini

Αναφέρει πολλούς που η ειδικότητα που περιγράφουν ότι έχει δεν αντιστοιχεί σε καμία ειδικότητα ιατρικής από αυτές του ιατρικού σύλλόγου. Επίσης το "μόνο γιατροί" δεν κατάφερα να το βρώ στο σάιτ.

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπούλα μας είναι σχεδόν τέσσερα μηνών και έχει σχεδόν δύο μήνες, από τότε που κάναμε το πρώτο εμβόλιο, που κατά διαστήματα τσιρίζει κατατρομαγμένη ξαφνικά και χωρίς λόγο, στα καλά καθούμενα κοκκινίζει σχεδόν μελανιάζει. Με το που την παίρνω αγκαλιά ηρεμεί. Στην αρχή νόμιζα πως κάπου πονάει γιατί πραγματικά τσίριζε πολύ δυνατά και γοερά, όμως δεν μπόρεσα να το συνδέσω με κάποιον λόγο που πονάει και μάλιστα τόσο ξαφνικά εκεί που κάθεται και παίζει ή κοιτάει αμέριμνη. Επίσης γιατί μόλις την παίρνω αγκαλιά σταματάει; Επειδή τρόμαξα πολύ και επειδή το έκανε περίπου 8 φορές αυτό, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά πάντα μετά τις ημέρες του εμβολιασμού, το έψαξα και βρήκα κάποια άρθρα που ενοχοποιούν για τέτοιες αντιδράσεις τα εμβόλια. Συγκεκριμένα μιλούν για επιδράσεις των εμβολίων, εκτός των άλλων και στο κεντρικό νευρικό σύστημα των βρεφών. Ένα είναι και αυτό:

 

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/children_vaccinations_homeopathy.html

 

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό παρακαλώ να με ενημερώσει. Επίσης αν υπάρχει κάποιος ομοιοπαθητικός στην παρέα που μπορεί να με ενημερώσει για εναλλακτικούς τρόπους για να αποφύγω τα εμβόλια θα με ενδιέφερε πολύ! Ευχαριστώ!

 

Γεια σου ioanna...

Καταρχάς να συμφωνήσω ότι αν μπορούσες καλό θα ήταν να άλλαζες τον τίτλο του θέματός σου, καθώς αυτό που περιγράφεις ότι σου συνέβη, 8 φορές να κλαίει το μωρό σου χωρίς να μπορείς να καταλάβεις γιατί και αυτό σταμάτησε όταν το πήρες αγκαλιά.... Αυτό δεν έχει καμία σχέση με "παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα".

 

Από ό,τι κατάλαβα λοιπόν το μωρό σου είναι "σχεδόν" 4 μηνών, έκανε το πρώτο εμβόλιο 2 μηνών, άρα μέχρι τώρα έχει κάνει συνολικά 2 εμβόλια, το πολύ 3; Με τόσες λίγες φορές εμβολιασμού και τόσο μικρό μωρό, βρίσκω εντελώς απίθανο να μπορεί να καταλάβει μια μαμά ότι κάτι γίνεται συστηματικά, ώστε να μπορέσει να συνδέσει με σιγουριά την αιτία με το αποτέλεσμα, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Από την άλλη έχω μεγαλώσει 3 παιδιά και η ηλικία που αναφέρεις με τα συμπτώματα που περιγράφεις μου θυμίζει πολύ συμπτώματα κολικών. Σε άλλα παιδιά εμφανίζονται πιο τακτικά ή πιο έντονα τα συμπτώματα, σε άλλα πιο αραιά και λιγότερο έντονα. Η ηλικία όμως είναι χαρακτηριστική.

 

Κατά τα άλλα θα ήθελα να αναφέρω ότι με την εμπειρία μου με τα παιδιά μου, ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να γνωρίζω ΠΑΝΤΑ με σιγουριά για ποιο λόγο κλαίει κάποιο παιδί μου (ακόμα και για την 8χρονη κόρη μου :cool:) και πολλές φορές τα ρωτάω. Ειδικά σε ηλικίες που τα παιδιά είναι λίγων μηνών, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι σίγουρος ένας γονιός για τον λόγο που κλαίει το παιδί του, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ.

 

Με λίγα λόγια, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΟΝΕΙΣ έχουμε ζήσει ανεξήγητα κλάματα των παιδιών μας (ανεξήγητα για εμάς, αυτά σίγουρα θα έχουν κάποια εξήγηση), απλά η πρώτη μας σκέψη όταν μας συνέβη αυτό δεν ήταν ότι μπορεί να οφείλεται σε κάποια παρενέργεια στο κεντρικό νευρικό τους σύστημα*. :wink:

 

ioanna.....χαλλλλλλαράααα!

 

* θα έλεγα η τρίτη ή η τέταρτη περίπου σκέψη :cool:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τo θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι την απόδοση καρτών ειδοποίησης με τις αντίστοιχες κυρώσεις εάν κάτι τέτοιο κριθεί απαραίτητο, και την απομάκρυνση των δημοσιευσεων που αντιβαίνουν στους κανονισμούς λειτουργίας του φόρουμ της ΕΕΕΓ.

Κανόνες του φόρουμ της ΕΕΕΓ : http://parents.org.gr/forum/misc.php?do=showrules

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...