Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο βοηθαει η ληψη φυλικου οξεος στη σύλληψη?


Recommended Posts

Σίγουρα κάνει καλό το φυλλικό οξύ, εγώ είχα μία παλίνδρομη κύηση πριν 3 μήνες σχεδόν και άρχισα να διαβάζω διάφορα σχετικά και ένας γυκαικολόγος είπε ότι οι γυναίκες που είχαν παλίνδρομες κύησεις θα πρέπει να παίρνουν 10-15mg ημερησίως πριν ξεκινήσουν πάλι να προσπαθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια είμαι εγκυος!!!!!!!!!!!!!! Σημερα παω για χωριακη μετα απο θετικο τεστ...........για να δουμε..............λέτε να ηταν τυχαιο που πηρα αυτο το μηνα φυλικο οξυ? Τυχαιο ή οχι τη δουλεια του εστω και στην ψυχολογια μου την έκανε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Συγχαρητήρια.....:D....εύχομαι και η χοριακή να δείξει το ίδιο....:D!!

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ....Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΞΕΚΙΗΣΕ ΜΕ 218 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΕΡΕς ΕΦΤΑΣΕ 3500. ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΔΑΜΕ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΣΑΚΟ...ΣΕ 12 ΜΕΡΕΣ ΠΑΩ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑΚΟΥΣΩ ΚΑΡΔΟΥΛΑ.....ΦΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.....ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΚΕΝΕ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΣ ΣΩΣΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ και γιατι ειναι απαραιτητο αν η μανουλα δεν ειναι σε μικρη ηλικια?

αυτα τα απαραιτητα των γιατρων δε μπορω να τα καταλαβω ωρες ωρες..

ο γυναικολογος που πηγαινα στην αρχη της εγκυμοσυνης [ευτυχως μετα τον αλλαξα(ημοτικον που κανει τον σταυρο του)] με το που επιβεβαιωσαμε εγκυμοσυνη,με γεμισε με χαρτια για συμπληρωματα..πηγα στον φαρμακειο κι εφυγα με μια σακουλαρα του ικεα..ακομα τα εχω δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα..

εχεις δικιο ντανιελακι δεν εχει καμια σχεση το ποσο ετων εισαι

η αδερφη μου 33 χρονων δυο εγκυμοσυνες κ δεν πηρε τιποτα κ εκανε 2 παιδακια μια χαρα υγιεστατα

εγω στα 27, 2 εγκυμοσυνες δεν πηρα τιποτα κ εχασα δυο μωρακια.ο λογος?

ελλειψη φυλικου οξεους στον οργανισμο μου σε μεγαλο βαθμο μεταλλαξη σε ενα γονιδιο τρεχα γυρευε δηλ αν ειχα παρει φολικο ομως 2-3 μηνες νωρητερα δεν θα ειχα χασει κανενα κ τωρα θα ημουν μανουλα

τωρα πια εγκυος παλι στο 7 μηνα παιρνω φολικο περιπου 1 χρονο

συμπερασμα..δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες κ ουτε για μια βιταμινη οπως ειναι το φυλικο να πρεπει να το περασω για να μαθω εγω δεν ηξερα

το μαθα ομως απο την καλη!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φιλιππα συγχαρητηρια για το σπορακι σου σου ευχομαστε να εχεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγω παιρνω φολικο οξυ σχεδον 1,5 χρονο και τιποτα οποτε οπως βλεπεις δεν εχει να κανει καθολου με τη συλληψη αλλα με την σωστη αναπτυξη του εμβρυου....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγω επαιρνα φυλλικο οξυ κατα την προσπαθεια συλληψης (και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης), οπως με ειχε συμβουλεψει η παιδιατρος φιλη μου, οπως ειπαν και τα κοριτσια για την σωστη αναπτυξη του εμβρυου.

MF88p3.png

 

Hf3jp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα , ν αρωτησω κατι

εγω που τωρα ειμια στην προσπαθεια για παιδακι μετα απο μια βιοχημικη εγκυμοσυνη ποσα χαπακια πρεπει ν παιρνω την ημερα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα ένα. Νομίζω πως δεν χρειάζεται παραπάνω... αν νιώθεις πως θες παραπάνω διάβασε για τρόφιμα που περιέχουν φυλλικό οξύ ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , ν αρωτησω κατι

εγω που τωρα ειμια στην προσπαθεια για παιδακι μετα απο μια βιοχημικη εγκυμοσυνη ποσα χαπακια πρεπει ν παιρνω την ημερα?

 

 

ΕΝΑ. Για όλες ίδια είναι η συνιστώμενη δόση απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...