Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τύψεις και στεναχώρια λόγω μείωσης του θηλασμού.


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα! Από τη μέρα που γέννησα κατάφερα να θηλάσω μόνο για 2 μήνες αποκλειστικά. Μετά, ενώ είχα το μωρό συνέχεια στο στήθος εκείνο έκλαιγε συνέχεια και είχε εκνευρισμό. Έβγαλα το γάλα με το θήλαστρο και είχα γύρω στα 50 ml. Πήρα μαγιά μπύρας, ειδικό τσάι για τον θηλασμό κτλ για να αυξηθεί η παραγωγή αλλά τίποτα. Έτσι γύρω στον 3ο μήνα έδωσα ξένο γάλα στον μπέμπη γιατί δεν έπαιρνε΄βάρος, και τον θήλαζα μόνο το βράδυ μετά το μπιμπερό για να ηρεμεί αλλά και γιατί ήθελα να κρατήσω αυτή την ''επαφή''. Τώρα ο μπέμπης είναι στον 5ο και το γάλα μου έχει μειωθεί κι άλλο( Ο ένας μαστός δεν έχει τίποτα) και μιλώντας και με την παιδίατρο καταλήξαμε στο ότι είναι καλύτερα να σταματήσω τελείως τον θηλασμό, για τον λόγο κιόλας ότι υποφέρω και από ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας και δεν μπορώ να πάρω φάρμακα διότι είναι ισχυρά. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν θα έχουμε πια αυτή τη δική μας στιγμή με το μωρό (την επαφή που ανέφερα και πιο πάνω) και επιπλέον νιώθω και τύψεις διότι νομίζω ότι δεν κατάφερα να κάνω αρκετά ώστε να θηλάζω και εγώ αποκλειστικά τουλάχιστον για ένα εξάμηνο όπως και άλλες μητέρες. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκι μου μην στενοχωριέσαι.Όμορφες στιγμες και τρυφερες μπορείς να απολαμβάνεις με το μικρό σου κρατώντας το αγκαλιά και κάνοντας χουχουλιές:-P στο κρεββάτι αγκαλίτσα.Δίνοντας του γάλα με το μπουκάλι και μιλώντας του τρυφερά κοιτόντας το στα μάτια!Μην σκέφτεσαι αρνητικά.Η αλήθεια ειναι πως κι εγώ θεωρώ πολύ ξεχωριστή την στιγμή ,όταν κοιταζόμαστε στα μάτια την ώρα που θηλάζει ο μικρός μου και θα μου λείψει πολύ οταν σταματήσει αλλά κι εγώ δεν θα τα κατάφερνα αν δεν είχα βοήθεια.Το ήθελες και το προσπάθησες και αυτό είναι σπουδαίο:D!!!Να χαίρεσαι το μικρούλη σου:D!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα πήγες και να μην αισθανεσαι καθολου ασχημα.

Και ξερεις κατι? τυψεις θα αισθανόσουν ακομα και να ειχες θηλασει το μωρό 6 ή16 ή και 26 μήνες. Στο τελος του θηλασμού περισσότερο αγχώνεται η μαμα, παρα το παιδί μου φαίνεται.

Διάβασε και αυτό το θεμα, θα σε βοηθήσει:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=125984

 

Ολα καλα, καλη συνέχεια! :wink::-D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δίκαιο έχουν τα κορίτσια, να μη στενοχωριέσαι καθόλου, το μωράκι σου τη νιώθει την αγάπη σου έτσι κι αλλιώς, να προσέχεις τον εαυτό σου και την υγεία σου κι όλα θα πάνε καλά :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλε τα μωρακια μας τα καταλαβαινουν ολα! Ξερει ηδη οτι η μανουλα του εκανε το παν για αυτο κ αυτο θα συνεχισει να γινεται ασχετα με το αν δινεις μπουκαλι. Δηλαδη οι μανουλες που δεν θηλασαν ουτε μια μερα δεν αγαπουν τα μικρα τους; Κοιτα την υγεια σου γιατι για να σε εχει το μωρακι σου κ να του δινεις αγαπη κ προσοχη πρεπει εσυ να εισαι καλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ψαξεις θα βρεις παλαιοτερο μηνυμα μου, οτι δεν μπορουσα να ξεπερασω το γεγονος οτι δεν μπορεσα να θηλασω το μωρο μου. τουλαχιστον στη δικη σου περιπτωση καταφερες και θηλασες αποκλειστικα, εδραιωσες δηλαδη θηλασμο, το οποιο ηταν μεγαλο βημα και πολυ καλο για το μωρο σου. εγω που δεν καταφερα να θηλασω καθολου αποκλειστικα, με εφαγε το ερωτημα, τι εφταιξε, τι εκανα λαθος. παντως θα σου δωσω μια συμβουλη, για να μην πεφτεις ψυχολογικα καθε τρεις και λιγο: αποφυγε να διαβαζεις συχνα θεματα για θηλασμο. θα νοιωθεις συνεχεια χαλια. εμενα με το ιντερνετ δυστυχως αυτο μου συνεβη, ισως να μαζοχιζομαι και λιγο, τι να πω. και μην ξεχνας, ο μη θηλασμος τη μητερα ειναι που βασανιζει, οχι το μωρο. σιγουρα κι αυτο στερειται τα οφελη του θηλασμου, ομως το ιδιο δεν το ξερει! αν το ταϊζεις, το φροντιζεις και το αγαπας, θα ειναι πανευτυχες, δεν θα σε 'κακολογησει' που δεν το θηλαζεις! εσυ ομως εσυ αυτη που κακολογει τον εαυτο της, και σιγουρα ειναι κατι που δεν μονο κακο μπορει να σου κανει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εντάξει, καλός ο θηλασμός αλλά μη φανατιζόμαστε κιόλας..

Καμιά μανούλα δεν πρέπει να νιώθει οποιοδήποτε αρνητικό συναίσθημα λόγω του θηλασμού!

Τα μωράκια μας θέλουν αγάπη και χρειάζονται μια μανούλα ήρεμη και χαρούμενη!

Link to comment
Share on other sites

καλη μου θα σου πω κατι που μου ειπε ο αντρας μου οταν με ειδε χαλια καθως διαπιστωνα οτι ο θηλασμος σταματαει. Αγαπη μου μεταξυ εσενα και του μωρου υπαρχει ενας αορατος ομφαλιος λορος που σας ενωνει και θα συνεχισει να σας ενωνει και μετα το θηλασμο....ποσο δυναμη μου εδωσαν τα λογια του! Ετσι ειναι και στη δικη σου περιπτωση! Το δεσιμο που εχει μαζι σου το μωρακι σου δε θα σταματησει ποτε! Αντιθετως θα γινεται ολο και πιο δυνατο...ασχετως θηλασμου...

φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...