Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για ποσό καιρό σας έκοψαν τα γαλακτοκομικά???


Recommended Posts

Έχω το ίδιο γνωστό πρόβλημα που τόσο άκουγα πριν καν μείνω έγκυος και με τόση αυτοπεποίθηση πίστευα πως εμείς δεν πρόκειται να το πάθουμε…

Πριν λίγο καιρό το μωράκι μου εμφάνισε βλέννες σαν τριχουλες που είχαν και λίγο αίμα μέσα…

Όταν το είδα μου έπεσε η πάνα από τα χεριά από το σοκ… βλέπετε δεν ήξερα πως έτσι εμφανίζονται οι αλλεργίες αλλά νόμιζα πως τα μωρά βγάζουν σπυράκια…

Όταν το είπα στην παιδίατρο το πρώτο που με ρώτησε ήταν τι διαφορετικό είχα φάει αυτές τις μέρες και το μόνο διαφορετικό ήταν το γιαούρτι και σε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα…

Μου είπε να κόψω τελείως τα γαλακτοκομικά ακόμη και τα κρυφά και βλέπουμε…

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μου είπε να τα κόψω τελείως μόνο για 3 μέρες και μετά να ξαναρχίσω σιγά… Δεν είναι λίγος ο καιρός για να συνέλκει το μωράκι μου…

Ειλικρινά δεν με πειράζει αρκεί να γίνει καλά αλλά μήπως πρέπει να απέχω πιο πολύ καιρό???

Εσάς ποσό καιρό σας είπε να απέχετε???

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχει θέμα που μπορείς να το διαβάσεις (σαν βιβλίο, ιγατί είναι και μεγάλο) και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508&page=126

 

Αυτό που θα σου πω εν συντομία είναι ότι αφού το μωρό έφτασε στο σημείο να βγάλει και αίμα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά(φαντάζομαι ότι μέχρι τώρα θα είχατε μόνο πράσινα υδαρη κακά με βλένες, ενδεχομένως και σπυθουράκια ή έκζεμα ή γοπ ή και όλα αυτά μαζί). Το έντερο του έχει κάνει πλέον πληγές (αυτό σημαίνει το αίμα) και για να επουλωθούν θέλει χρόνο.

Κόβεις γαλ/κα και τα κρυμμένα (πχ ψωμί, ίσως ακόμα και μοσχάρι) και ο ργανισμός θέλει ένα μήνα για να καθαρίσει. Αρα στην βδομάδα θα δεις βελτίωση. Αν δεν δεις βελτίωση στην βδομάδα, τότε ίσως το πειράζουν και άλλες τροφές (αυγό, ψάρι, γλουτένη, ξηροί καρποί, όσπρια). Μην τρομάξεις! Σου λέω ύποπτες ομάδες τροφών, αλλά με την δική σου παρατηρηση θα βρεις τι ενοχλεί το παιδί σου.

Και μία συμβουλή. Συνέχισε να θηλάζεις, μην δώσεις ξένο υποαλλεργικό γάλα και απεφευγε τους εμβολιασμούς προσωρινά. γιατί αποδεδειγμένα πυροδοτούν τις αλλεργίες.

 

Λεπτομέρεις και απορίες θα σου λυθούν στο λινκ που σου έδωσα. πχ τι τροφές να τρως. Η Αγλαία έχει δώσει μία πολύ αναλυτική λίστα.

 

Οι παιδιατροι είναι άσχετοι με τις αλλεργίες όσο ειδήμονες και αν το παίζουν. Καλύτερα να πας σε παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού ή ακόμα και σε σκέτο σύμβουλο θηλασμού. Εϊναι πολύ πιο ενημερωμένες και αθ σε καθοδηγήσουν σωστά. Και μετά τους 6-7 μήνες σε έναν καλό αλλεργιολογο.

 

Καλή δύναμη!! Εμένα είχαν και τα δύο παιδιά μου και καταλαβαίνω την στεναχώρια σου, αλλά όλο αυτό μου άνοιξε τα μάτια για πολλά, τα οποία θα αγνούσα αν δεν είχαμε τις αλλεργίες. Πλέον δεν τις θεωρώ κατάρα, αλλά ευλογία γιατί πραγματικά μου άνοιξαν τα μάτια. Εύχομαι γρήγορη αναρρωση στο μωρό σου!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και ευχαριστώ για τα λόγια συμπαραστάσεις…

Είναι όντος όπως τα λες μεγάλη στενοχώρια και ανυπομονησία να περάσει… Το καλό είναι πως οι βλέννες τουλάχιστον ως τώρα σταμάτησαν και έχει μικρές σαν τριχούλες αίμα άρα λογικά είναι αυτό που λες το εντερική του απλά αναρρώνει… Τι να πω ειλικρινά αισθάνομαι τόσο ενοχή που του προκάλεσα κάτι τέτοιο του μωρού μου αλλά και σοκάρομαι για το ποσά παιδάκια το παρουσιάζουν αυτό το πράγμα… Τον θηλασμό δεν πρόκειται να τον σταματήσω… Αυτό για τα εμβόλια που λες εσύ δηλαδή όταν το παρουσίασαν τα δικά σου δεν έκανες τα προγραμματισμένα εμβόλια και το καθυστέρησες… Εμάς το πρώτο είναι 1 Αύγουστου άρα αν του έχει περάσει τελείως και δεν έχει βλέννες θα προχωρήσουμε κανονικά λογικά…

Καταλαβαίνω ότι μέσα από την ερευνά και την εμπειρία σου έχεις μάθει πολλά αυτό που θα ήθελα να μου πεις είναι καταρχάς μετά από ποσό καιρό αποχής επανένταξες στο διαιτολόγιο σου τα γαλακτοκομικά και τι πρόσεχες επίσης τα δικά σου παιδιά μετά από ποσό καιρό το ξεπέρασαν πάλι ευχαριστώ και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου και ευχαριστώ για τα λόγια συμπαραστάσεις…

Είναι όντος όπως τα λες μεγάλη στενοχώρια και ανυπομονησία να περάσει… Το καλό είναι πως οι βλέννες τουλάχιστον ως τώρα σταμάτησαν και έχει μικρές σαν τριχούλες αίμα άρα λογικά είναι αυτό που λες το εντερική του απλά αναρρώνει… Τι να πω ειλικρινά αισθάνομαι τόσο ενοχή που του προκάλεσα κάτι τέτοιο του μωρού μου αλλά και σοκάρομαι για το ποσά παιδάκια το παρουσιάζουν αυτό το πράγμα… Τον θηλασμό δεν πρόκειται να τον σταματήσω… Αυτό για τα εμβόλια που λες εσύ δηλαδή όταν το παρουσίασαν τα δικά σου δεν έκανες τα προγραμματισμένα εμβόλια και το καθυστέρησες… Εμάς το πρώτο είναι 1 Αύγουστου άρα αν του έχει περάσει τελείως και δεν έχει βλέννες θα προχωρήσουμε κανονικά λογικά…

Καταλαβαίνω ότι μέσα από την ερευνά και την εμπειρία σου έχεις μάθει πολλά αυτό που θα ήθελα να μου πεις είναι καταρχάς μετά από ποσό καιρό αποχής επανένταξες στο διαιτολόγιο σου τα γαλακτοκομικά και τι πρόσεχες επίσης τα δικά σου παιδιά μετά από ποσό καιρό το ξεπέρασαν πάλι ευχαριστώ και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…

 

το ειχε παθει κι ο γιος μου οταν ηταν 3μησι μηνων. τελειως καθαρισε μετα απο περιπου 30 μερες χωρις καθολου γαλακτοκομικα, ακομα και σοκολατες, κεικ κλπ που ειχαν αγελαδινο γαλα ή βουτυρο. οταν πηγε περιπου 7 μηνων ξαναρχισα παλι να τρωω αλλα δεν ξανακανε αλεργια.

εμενα νοσηλευτηκε 15 μερες γιατι δε βρισκαμε απο τι ειναι, συνεπεσε και με μια ιωση και με την αντιβιωση που του δωσανε χειροτερεψε, κι επειδη εχω ιστορικο με πολυποδες καρκινωματα κλπ φοβομουν παρα πολυ. εκτος αυτου προσπαθησαμε να του δωσουμε υποαλλεργικο γαλα και δεν το επινε με τιποτα , ολοι -εκτος απο τους γιατρους- με πρηζανε να σταματησω το θηλασμο και με κατηγορουσαν ειδικα απο τους δικους μου δεν ξερετε τι εχω ακουσει. τα περισσοτερα παιδια μετα τους 6 μηνες το ξεπερνανε, καποαι αλλα εχουν δυσανεξια και πολυ λιγα συνεχιζουν να εχουν την αλλεργια και αργοτερα.

* εμβολιο εμεις αργησαμε να κανουμε, οταν σταματησαν τελειως οι βλεννες και το αιμα καναμε.

Link to comment
Share on other sites

Υ

ει πλέον πληγές (αυτό σημαίνει το αίμα) και για να επουλωθούν θέλει χρόνο.

Κόβεις γαλ/κα και τα κρυμμένα (πχ ψωμί' date=' ίσως ακόμα και μοσχάρι) και ο ργανισμός θέλει ένα μήνα για να καθαρίσει. [/quote']

 

ψωμι??? εγω το κανω χωρις γαλα παντως

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω ότι μέσα από την ερευνά και την εμπειρία σου έχεις μάθει πολλά αυτό που θα ήθελα να μου πεις είναι καταρχάς μετά από ποσό καιρό αποχής επανένταξες στο διαιτολόγιο σου τα γαλακτοκομικά και τι πρόσεχες επίσης τα δικά σου παιδιά μετά από ποσό καιρό το ξεπέρασαν πάλι ευχαριστώ και να σου ζήσουν τα παιδάκια σου…

 

Στο λινκ που σου έδωσα καταγράφουν τις εμπειρίες τους πολλές μαμαδες και γράφει συχνά και η Αγλαια. Εκεί θα βρεις όλες τις απαντήσεις στις απορίες σου, πραγματικά.

 

Πάντως για τα πρακτικά, αυτήν την στιγμή ακολουθώ μία διαφορετική θεραπευτική διατροφή (διαφορετική από αυτή που συστήνουν οι αλλεργιολογοι) με μεγάλη επιτυχία. Λέγεται gaps diet και έχει ανοιχτεί επίσης αντίστοιχο τοπικ αν σε ενδιαφέρει να πληροφορηθείς. Κατά την γνώμη μου αυτή την διατροφή θα έπρεπε να ακολουθούμε όσοι έχουμε μωρά/παιδιά με αλλεργική πρωκτοκολλίτιδα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχομαι γρηγορη αναρρωση. και εμενα η μικρη μου ειχε προβληματα αλλεργιων. Ειχα κοψει τελειος γαλακτοκομικα, σοκολατα, ψαρι, ξηροι καρποι, αυγα.

Μετα τον 9 μηνα αρχισα σιγα σιγα να δοκιμαζω να ενταζω ξανα τις τροφες αυτες και ευτυχως ολα καλα!!!

3 μερες σιγουρα ειναι πολυ λιγο χρονος αποχεις αφου απο οσο ξερω 3 εβδομαδες θελει τουλαχιστον για να καθαρισει ο οργανισμος.

Οι παιδιατροι πραγματικα δεν ξερουν και συχνα λενε αρλουμπες για αυτα τα θεματα. Ολοι λενε τα δικα τους και συχνα ο ενας αντιθετα απο των αλλων.

Χρειαζεται αρκετη δυναμη και να εχεις την πεπειθεση Οτι ακομα και σε αυτη την φαση Ο Θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για το ψωμί που φτιάχνει η κάθε μία μόνη της και ξέρει τι βάζει. Μιλάω για τα ψωμιά του τοστ' date=' του σούπερ μάρκετ ακόμα και του φουρνου.[/quote']

 

δεν το ξερα οτι βαζουν γαλα μεσα.

α, και τα γαριδακια εχουν μεσα γαλα ή τυρι σε σκονη. θυμαμαι εκεινο το διαστημα το μονο σνακ που επαιρνα απ εξω ηταν κατι μπισκοτα πολυ μαλακά που εχουν μαρμελαδα πορτοκαλι κι απο πανω μαυρη σοκολατα, ηταν τα μοναδικα που δεν ειχαν γαλα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερα οτι βαζουν γαλα μεσα.

α, και τα γαριδακια εχουν μεσα γαλα ή τυρι σε σκονη. θυμαμαι εκεινο το διαστημα το μονο σνακ που επαιρνα απ εξω ηταν κατι μπισκοτα πολυ μαλακά που εχουν μαρμελαδα πορτοκαλι κι απο πανω μαυρη σοκολατα, ηταν τα μοναδικα που δεν ειχαν γαλα μεσα.

γαριδάκια??!!! μπισκότα??!! :shock::shock:

Δεν σε ενημέρωσε ο γιατρός σας ότι απαγορευονται όλα τα συσκευασμένα? Αυτα κάνουν κακό σε υγιείς ανθρώπους, πόσο μάλλον όταν υπάρχει πρόβλημα στο πεπτικό! Προφανώς διάβασες τα συστατικα και είδες ότι δεν έχει γάλα. Κάτι άλλα που έγραφε και είναι συντηρητικά (ακαταλαβίστικά για τους περισσότερους από εμάς) δεν σου έκαναν εντύπωση? Είναι τίγκα στην χημικούρα! Ούτε καν βιολογικά μπισκότα κλπ δεν πρέπει να καταναλώνουμε. Επίσης κάνουν κακό. Η μαμά πρέπει να τρώει μόνο σνακ που φτιάχνει η ίδια.

Στο ίντερνετ και στο φόρουμ εδώ, υπάρχουν αρκετά τόπικ με υγιεινά σνακς, ακόμα και παγωτό χωρίς γάλα. Σίγουρα θα βρειτε εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=106615&page=22

αλλά υπάρχουν και αλλα τόπικς σχετικά με υγιεινή διατροφή.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...