Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον! Φαρμακα κατα τη διαρκεια της γαλουχία?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Γεννησα πριν 10 μερες και η γιατρός μου έγραψε να παιρνω ενα φαρμακο για την πρόληψη της αιμορραγίας μετα τον τοκετό που λέγεται Methergin. Σημερα, κοιτωντας τις παρενεργειες ειδα ότι γραφει ότι δεν συνισταται για χρήση σε θηλάζουσες γυναίκες και πως απεκκρίνεται στο γάλα του μαστού και εχω φρικάρει!!! Ξερετε τίποτα για αυτό?? Εχει παρει καμία σας αυτό το φαρμακο?? (Εννοείται πως η γιατρός ήξερε ότι θηλάζω, αρα να μήν ανησυχω??)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το έπαιρνα κι εγώ για 10 μέρες. Σχεδόν όλες οι γυναίκες το παίρνουν. Κι αν δεν πάρουν αυτό παίρνουν το Mitrotan. Κι αυτό είναι μητροσυστολικό. Δεν νομίζω να υπάρχει φόβος αφού το δίνουν σε όλες τις γυναίκες. Αν θες κοίτα εδώ http://www.e-lactancia.org. Βάλε το συστατικό του φαρμάκου και δες τι θα σου βγαλει.

 

Αυτό που παρατήρησα εγώ ήταν ότι μου μείωνε το γάλα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Γεννησα πριν 10 μερες και η γιατρός μου έγραψε να παιρνω ενα φαρμακο για την πρόληψη της αιμορραγίας μετα τον τοκετό που λέγεται Methergin.

 

Είναι σχετικά ασφαλές αλλά μειώνει την παραγωγή

 

Σημερα, κοιτωντας τις παρενεργειες ειδα ότι γραφει ότι δεν συνισταται για χρήση σε θηλάζουσες γυναίκες και πως απεκκρίνεται στο γάλα του μαστού και εχω φρικάρει!!! Ξερετε τίποτα για αυτό?? Εχει παρει καμία σας αυτό το φαρμακο?? (Εννοείται πως η γιατρός ήξερε ότι θηλάζω, αρα να μήν ανησυχω??)

Αφού εννοείται ότι ο γιατρός ήξερε ότι θηλάζεις, εννοείται και ότι είναι μεγάλος μ@$@κ@ς.

 

Συγνώμη για τον τρόπο που εκφράζομαι αλλά δεν θα μπορούσα να εκφραστώ καλύτερα για έναν γιατρό που χορηγεί τέτοια φάρμακα και ενώ έχει νομική και ηθική υποχρέωση να σε ενημερώσει δεν λέει τίποτα.

 

Ο θηλασμός έχει μητροσυσπατική δράση.

 

Το φάρμακο το δίνουν μόνο σε μητέρες που αποφασίζουν να αποθηλάσουν πριν φύγουν από την κλινική

Link to comment
Share on other sites

Το έπαιρνα κι εγώ για 10 μέρες. Σχεδόν όλες οι γυναίκες το παίρνουν.

 

Είναι γνωστό ότι οι μ@$@κες γιατροί είναι πάρα πολλοί...

 

Κι αν δεν πάρουν αυτό παίρνουν το Mitrotan. Κι αυτό είναι μητροσυστολικό.

Είναι και αυτό μητροσυσταλτικό αλλά είναι ελάχιστα ασφαλές και συστήνεται να αποφεύγεται η χρήση του.

Αυτό μειώνει ακόμη περισσότερο την προλακτίνη και υπονομεύει σοβαρά την παραγωγή.

Μετά δεν είναι να απορεί κανείς που οι γυναίκες δεν έχουν γάλα.

 

 

Δεν νομίζω να υπάρχει φόβος αφού το δίνουν σε όλες τις γυναίκες.

Το ότι το δίνουν δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει φόβος.

Σημαίνει απλά ότι είναι εντελώς απαράδεκτοι και ότι οι γυναίκες είναι σαν πρόβατα στη σφαγή. Δεν ρωτούν τίποτα και ακολουθούν τυφλά τις οδηγίες χωρίς να γνωρίζουν τις συνέπειες. Οι περισσότερες δεν κάνουν καν τον κόπο να διαβάσουντ το χαρτάκι.

 

Αν θες κοίτα εδώ http://www.e-lactancia.org. Βάλε το συστατικό του φαρμάκου και δες τι θα σου βγαλει.

Δες τι γράφει.

 

Αυτό που παρατήρησα εγώ ήταν ότι μου μείωνε το γάλα.

Και συνέχιζες να το παίρνεις; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο, και εγώ το πήρα το mitrotan μετά την απόξεση....Και μάλιστα το πήρα γιατί θυμόμουν ότι μου το είχαν δώσει και μετά τον τοκετό οπότε θεώρησα, βλακωδώς, ότι δε θα μου είχαν δώσει κάτι που θα έβλαπτε το θηλασμό....Στεναχωρήθηκα.....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι γνωστό ότι οι μ@$@κες είναι πάρα πολλοί...

 

Συγνώμη, τώρα λες εμένα έτσι;. Γιατί υπάρχει μια σύγχιση στα λεγόμενα καθώς και στην παράθεση.

 

Στο e-lactancia λεει αυτό που παρατήρησα και μόνη μου, ότι μειώνει την παραγωγή.

Το ότι έπρεπε να το πάρω για 20 μέρες κι εγώ το πήρα για 10 δείχνει ότι δεν βασίστηκα στις συμβουλές του γιατρού αλλά πήρα μόνη μου απόφαση διαβάζοντας το χαρτάκι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη, τώρα λες εμένα έτσι;. Γιατί υπάρχει μια σύγχιση στα λεγόμενα καθώς και στην παράθεση.

 

 

Διόρθωσα την παράθεση για να φαίνεται πιο ξεκάθαρα.

 

Μόνο στους γιατρούς αναφέρομαι, αυτοί χορηγούν τα φάρμακα, αυτοί γνωρίζουν τις ενδείξεις, τις αντενδείξεις και τις παρενέργειες. Νομίζω ότι είναι εντελώς σαφές.

 

Και μάλιστα τα έχω πάρει εντελώς μαζί τους γιατί είναι ανήθικοι και τυχοδιώκτες και έχω πλήρη συναίσθηση ότι αυτά τα γράφω επώνυμα.

 

Οι γιατροί γνωρίζουν ότι σε μια μητέρα που θηλάζει δεν έχουν κανένα λόγο να χορηγήσουν αυτά τα φάρμακα όμως τα χορηγούν αδιακρίτως αδιαφορώντας για το ότι αυτό θα μειώσει την προλακτίνη και κατά συνέπεια την παραγωγή γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγήθηκα Αγλαΐα, μην μπερδευόμαστε. Απλά κάποιος που δεν ξέρει πως τα εννοείς το ερμηνεύει λάθος.

 

Θεωρώ βλακεία μου που δεν είδα νωρίτερα το χαρτάκι γιατί έτρεχα συνέχεια στο νοσοκομείο για τον ίκτερο του μπέμπη και δεν ασχολιόμουν με τίποτα άλλο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ βλακεία μου που δεν είδα νωρίτερα το χαρτάκι γιατί έτρεχα συνέχεια στο νοσοκομείο για τον ίκτερο του μπέμπη και δεν ασχολιόμουν με τίποτα άλλο.

 

Είναι ΝΟΜΙΚΗ υποχρέωση του γιατρού να σε ενημερώσει και για τις παρενέργειες

 

4. ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ

 

Κάθε ασθενής νοσηλευόμενος σε Δημόσιο Νοσηλευτικό Ίδρυμα έχει ορισμένα δικαιώματα και υποχρεώσεις, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 47 του Ν. 2071/ 1992 και την ισχύουσα νομοθεσία και νομολογία. Αυτά είναι τα εξής:

 

.........

Το συμφέρον του ασθενούς είναι καθοριστικό και εξαρτάται από την πληρότητα και την ακρίβεια των πληροφοριών που του δίνονται. Η ενημέρωση του ασθενούς πρέπει να του επιτρέπει να σχηματίσει πλήρη εικόνα των ιατρικών, οικονομικών και κοινωνικών παραμέτρων της κατάστασής του και να παίρνει αποφάσεις ο ίδιος ή να μετέχει στη λήψη αποφάσεων που είναι δυνατό να προδικάσουν το μετέπειτα βίο του.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σε ευχαριστω παρα πολύ για την αμεση απαντηση σου. Θα παρω τηλ τη γιατρό πρωι πρωι. Η αλήθεια είναι ότι εγω δεν παρατήρησα μείωση στο γάλα, ίσα ίσα που ευτυχώς εχω πολυ και η μικρή σε 6 μερες εχει παρει ήδη 200 gr. Aυτό που με ανησυχεί όμως είναι αν τα φαρμακα που πήρα μεχρι τωρα μπορεί να εχουν βλάψει το μωρό με καποιο τρόπο και πως θα το καταλάβω (εννοείται οτι σταματαω αμεσως να τα παιρνω)

Και πάλι σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Δεν απορώ που δεν θήλασα τη Μαριαννα - απορώ που εχω καταφερει και θηλαζω ακόμα τη μπεμπα: εχω παρει απιστευτα mitrotan.

 

Ειμαι εξαλλη.

Γιατι θα επρεπε με πονους καισαρικης, με ισχυρη αιμορραγία (6 ώρες στην ανανηψη), με ζαλάδα από την επισκληρίδιο, με ΠΟΝΟΥΣ τις επομενες μέρες, με αγώνα να θηλασω ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ το mitrotan μειώνει την προλακτινη; Κουτι δεν μου φερανε - σκετα χαπια μονο.

 

Θα γραψω κι αλλα - πάω να ξεθυμωσω.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια σε ευχαριστω παρα πολύ για την αμεση απαντηση σου. Θα παρω τηλ τη γιατρό πρωι πρωι. Η αλήθεια είναι ότι εγω δεν παρατήρησα μείωση στο γάλα, ίσα ίσα που ευτυχώς εχω πολυ και η μικρή σε 6 μερες εχει παρει ήδη 200 gr. Aυτό που με ανησυχεί όμως είναι αν τα φαρμακα που πήρα μεχρι τωρα μπορεί να εχουν βλάψει το μωρό με καποιο τρόπο και πως θα το καταλάβω (εννοείται οτι σταματαω αμεσως να τα παιρνω)

Και πάλι σε ευχαριστω...

 

Είσαι τυχερή γιατί ο γιατρό σου έδωσε αυτό που δεν μειώνει τόσο το γάλα και είναι σχετικά ασφαλές.

 

Μην σου φανεί περίεργο αν ο γιατρός σου θεωρήσει αβάσιμη την ανησυχία σου και σου πει ότι είσαι υπερβολική.

 

Ευτυχώς οι περισσότερες μητέρες έχουν υπερπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

 

Ειμαι εξαλλη.

Γιατι θα επρεπε με πονους καισαρικης, με ισχυρη αιμορραγία (6 ώρες στην ανανηψη), με ζαλάδα από την επισκληρίδιο, με ΠΟΝΟΥΣ τις επομενες μέρες, με αγώνα να θηλασω ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ το mitrotan μειώνει την προλακτινη; Κουτι δεν μου φερανε - σκετα χαπια μονο.

 

Θα γραψω κι αλλα - πάω να ξεθυμωσω.

 

Για να ξεθυμώσεις πιο γρήγορα:

 

μπορεί σε σένα λόγω αιμοραγίας να ήταν απαραίτητα τα φάρμακα γιατί ήταν πιο σημαντικό να σταματήσει η αιμοραγία. Δεν ξέρω αν δοκιμάσανε το methergin και δεν είχε αποτέλεσμα, οπότε περάσανε στο mitrotan.

 

Όταν υπάρχει αιμοραγία τότε καλώς χορηγούνται τα φάρμακα. Πρώτη επιλογή είναι το methergin και δεύτερη το mitrotan.

 

Ο θηλασμός δεν είναι προτεραιτότητα σε αυτή την περίπτωση, προτεραιότητα έχει η επιβίωση και η υγεία της μαμάς.

 

ΟΜΩΣ Η ΜΗΤΕΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΛΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότερες μητέρες που παίρνουν τα φάρμακα δεν έχουν αιμοραγία και τα παίρνουν χωρίς λόγο. Τα παραπάνω φάρμακα καλώς υπάρχουν και σίγουρα για κάποιες μητέρες είναι σωτήρια. Αυτό όμως δεν δικαιολογεί την κατάχρησή τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, με βοήθησες να ξεθυμώσω.

 

Εκείνο που πάντα με τρομάζει είναι οτι την ώρα που προκύπτει ένα πρόβλημα υγείας και που μοιραία η καθαρή σκέψη και ψυχραιμία πάνε αγκαζέ περίπατο, μια μαμά θα πρέπει να αναρωτιέται και να ψάχνει αν η λύση που τις προτείνουν οι ειδήμονες είναι η ενδεδειγμένη.

 

Κατά τη γνώμη μου, απλώς δεν γίνεται. Όχι, όταν δεν έχεις την πολυτέλεια του internet και του - έστω και λίγου - ελεύθερου χρόνου.

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ.

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του γεγονότος ότι μάλλον ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται σε όλες τις γυναίκες το methergin είτε θηλάζει είτε όχι, οι περισσότεροι γυν/γοι το γράφουν γιατί πολλές γυναίκες θηλάζουν μόνο στο μαιευτήριο (όσο θηλάζουν... :roll: ) και στο σπίτι διακόπτουν τελείως το σπορ όπότε to be on the safe side το δίνουν...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λε κορίτσια! Είχα κι εγώ αιμορραγία (όχι ακατάσχετη βέβαια) κι έμεινα 4,5 ώρες στην ανάνηψη. Το χειρουργίο κράτησε 2,5 ώρες. Αντί για 5 έμεινα 6 μέρες στο νοσοκομείο για παρακολούθηση. Μήπως μου τα έδωσε γι' αυτό; Αυτό που λέει η Ηρώ πάντως ισχύει. Κι εμένα σε κουπάκι μου τα έφερναν. Το methergin και το ceclor έπαιρνα. Δεν είχα μαζί τα κουτάκια. Γι' αυτό 4 μέρες μετά που ήμουν σπίτι διάβασα τις οδηγίες και το έκοψα. Όπως έκοψα και τις αντιπηκτικές ενέσεις που μου έδωσαν να κάνω. Έπρπε να κάνω 12 κι έκανα 7. Έκανα καλά σ' αυτό;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για μισό λε κορίτσια! Είχα κι εγώ αιμορραγία (όχι ακατάσχετη βέβαια) κι έμεινα 4,5 ώρες στην ανάνηψη. Το χειρουργίο κράτησε 2,5 ώρες. Αντί για 5 έμεινα 6 μέρες στο νοσοκομείο για παρακολούθηση. Μήπως μου τα έδωσε γι' αυτό; Αυτό που λέει η Ηρώ πάντως ισχύει. Κι εμένα σε κουπάκι μου τα έφερναν. Το methergin και το ceclor έπαιρνα. Δεν είχα μαζί τα κουτάκια. Γι' αυτό 4 μέρες μετά που ήμουν σπίτι διάβασα τις οδηγίες και το έκοψα.

 

 

Στην αιμοραγία συνήθως χρειάζεται και καλά κάνουν και το χορηγούν. Το θέμα είναι να ενημερώνουν στοιχειωδώς και να λένε στη μητέρα:

σας χορηγώ αυτό αυτό το φάρμακο για τον εξής λόγο, είναι σημαντικό να το πάρετε μέχρι τότε. Μπορεί να προκαλέσει μείωση στο γάλα γι αυτό θα πρέπει να παρακολουθείτε το μωρό και να μετράτε τις βρεγμένες πάνες.

Αν θηλάζετε ίσως να χρειαστεί να διακόψετε νωρίτερα το φάρμακο γιατί ο θηλασμός προκαλεί συσπάσεις στη μήτρα. Αν δεν θηλάζετε θα πρέπει να το πάρετε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Ενημερώστε με για να σας πω τι θα κάνετε.

 

 

Όπως έκοψα και τις αντιπηκτικές ενέσεις που μου έδωσαν να κάνω. Έπρπε να κάνω 12 κι έκανα 7. Έκανα καλά σ' αυτό;

Θα μπορούσε να σου απαντήσει μόνο ο γιατρός που παρακολουθούσε την πηκτικότητα του αίματος. Τα αντιπηκτικά τα χορηγούν με πολύ μεγαλύτερη προσοχή γιατί αν δεν είναι απαραίτητα μπορεί να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα. Εκτιμώ ότι δεν έπρεπε να τις διακόψεις αυθαίρετα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι γιατροί χορηγούν τα φάρμακα χωρίς να ενημερώνουν τον ασθενή, ουσιαστικά τον απαξιώνουν, θεωρούν ότι δεν μπορεί να έχει άποψη. Συχνά χορηγούν φάρμακα που δεν είναι απαραίτητα.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ξεκινάει μια προβληματική σχέση γιατρού - ασθενούς. Ο ασθενής απαξιώνει το γιατρό, δεν τον εμπιστεύεται, δεν ακολουθεί τη θεραπεία. Μαζί με την άχρηστη θεραπεία μπορεί να απορρίψει και τη χρήσιμη... :?

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, τώρα έχω συγχηστεί εκτός του ότι έχω μπερδευτεί

 

Καταρχήν τι δεν έχω καταλάβει. Τα φαρμακα αυτά κάνουν τι?Καταστέλλουν τις συσπάσεις της μήτρας ή προκαλούν συσπάσεις για να ¨καθαρίσει" η μήτρα?΅Εγώ νόμιζα το πρώτο, αλλά αφού λες Αγλαία ότι ο θηλασμός προκαέί συσπάσεις?? Τα μπέρδεψα...????

 

Γέννησα με ΦΤ, γρήγορα και χωρίς καμία επιπλοκή. Παρολα αυτά μου έδωσαν mitrotan :evil: , όπως και στις υπόλοιπες κοπέλες στο μητέρα, τουλάχιστον στο θάλαμό μου, ρώτησα για τα χορηγούμενα φάρμακα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει προβλημα με το θηλασμό :twisted:

Τουλάχιστον προσωπικά είχα άφθονο γάλα, σε σημείο μικρής υπερπαραγωγής..Τι κακό μπορεί να έκανα στο μωρό? Ποιες είναι οι παρενέργειες?? :?:

.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα πήξης του αίματος. Γενικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα που να χρίζει αντιμετωπισης με αντιπηκτικές. Τις ίδιες ενέσεις έκανε κι η διπλανή μου που γέννησε κι εκείνη με καισαρική. Πιστεύω ότι τις χορηγούν σε όλες τις γυναίκες που γεννούν με καισαρική. Πολιτική του νοσοκομείου;;;;;;;;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια,να ρωτησω,

οταν λεμε οτι υπαρχει αιμοραγια και χρειαζεται αυτο το φραμακο,τι αιμοραγια εννουμε;Αφου ολες εχουμε αιμοραγια μετα την γεννα :roll:

 

Εγω δεν πηρα κανενα χαπι μετα την γεννα,εκανα ενεσεις στην κοιλια,αυτες για την θρομβωση και 2 παυσιπονες.(καισαρικη εκανα)Τα υπολοιπα φαρμακα τα βαζαν μαλλον στον ορο.Υπαρχουν αυτα τα φαρμακα που συζηταμε και σε ενεσιμη μορφη;

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν πηρα καποιο φαρμακο μετα τη γέννα (φτ)

ειχα αιμοραγια για κανενα 10ημερο μετά και λιγες μερες γυρω απο το σαραντισμό, ειχα φρικτους πονους - παρομοιους με τους πονους της γεννας- οταν θηλαζα. Διπλωνομουν απο τον πόνο, πηρα το γιατό και μου ειπε οτι ειναι απο την ωκυτοκινη που εκκρινεται κατα το θηλασμο και έτσι μαζευει η μητρα. Πηρα 2-3 φορές voltaren και αυτο ηταν ολο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημερα.Μηπως μπορει να μου απαντησει καποια κοπελα τι παυσιπονα επιτρεπονται οσο θηλαζουμε?

Το μωρο μου ειναι 5 μηνων κ θηλαζουμε αποκλειστικα.Αρρωστησα Σαββατο βραδυ,πηρα τη παιδιατρο κ τη ρωτησα αν μπορω να παρω τα panadol cold and flu κ μου ειπε ''εννοειται''. Εχω παρει 8 μεχρι σημερα κ τωρα διαβασα στις οδηγιες οτι δε συνησταται κατα τη γαλουχια!Μηπως εκανα κακο στο μωρο?Ποια παυσιπονα επιτρεπονται?

nmZKp3.png?nmOvssxvBcEop3.png?V8tGDx3G
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις panadol και depon κτλ. Δεν υπάρχει πρόβλημα! Τα παυσιπονα επιτρέπονται οπως και οι αντιβιωσεις. Το φυλλάδιο νομίζω λέει οτι ούτε στην εγκυμοσύνη δεν επιτρέπεται.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...