Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός στους 12 μήνες


Recommended Posts

Η κόρη μου είναι 12 μηνών και τους τελευταίους 3 μήνες παίρνει πολύ λίγο και πολύ αργά βάρος. Ο παιδίατρος μας συνέστησε να σταματήσω εντελώς το θηλασμό και να της δίνω ξένο γάλα. Ξένο γάλα έπινε μέχρι στιγμής μόνο μέσα στην κρέμα που της ετοίμαζα.

Εγώ δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό που και οι δύο απολαμβάνουμε και θέλω να τα συνδυάσω και τα δύο γάλατα. Το πρόβλημα είναι ότι η μικρή δεν δέχεται με τίποτα να πιει ξένο γάλα, καμιά μάρκα και με κανένα τρόπο.

Θα ήθελα να ξέρω εάν αντιμετώπισε άλλος γονιός αυτό το πρόβλημα σε αυτή την ηλικια και πως το ξεπέρασε;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πώς τα πάει με τις στερεές τροφές;

Πόσο συχνά θηλάζετε; Κάθεται αρκετά στο στήθος;

Αν θέλεις, γράψε μας τις μηνιαίες ζυγίσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτα θα ρωταγα!Ειχατε ποτε θεμα με το βαρος η γενικα κατι αλλο...?Θα σου πω πολυ γενικα...πως τα παιδια παυουνε καποια στιγμη να βαζουνε το βαρος που βαζουνε,κινουνται κ πιο πολυ...Επισης αν θελεις γραψε μας το βαρος γενησης κ το τωρινο κ το υψος.Αλλα γενικα δε πιστευω πως φταιει το γαλα...δε μπορει να μεγαλωσε ενα χρονο με το δικο σου κ ξαφνικα να θελησει ξενο...ποιος ο λογος αλλωστε!Ισως πρεπει να αυξησεις γευματα...Γραψε μας τα παραπανω κ οι πιο εμπειρες μανουλες θα σου τα πουνε καλυτερα!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι 12 μηνών και τους τελευταίους 3 μήνες παίρνει πολύ λίγο και πολύ αργά βάρος. Ο παιδίατρος μας συνέστησε να σταματήσω εντελώς το θηλασμό και να της δίνω ξένο γάλα. Ξένο γάλα έπινε μέχρι στιγμής μόνο μέσα στην κρέμα που της ετοίμαζα.

Εγώ δεν θέλω να σταματήσω το θηλασμό που και οι δύο απολαμβάνουμε και θέλω να τα συνδυάσω και τα δύο γάλατα. Το πρόβλημα είναι ότι η μικρή δεν δέχεται με τίποτα να πιει ξένο γάλα, καμιά μάρκα και με κανένα τρόπο.

Θα ήθελα να ξέρω εάν αντιμετώπισε άλλος γονιός αυτό το πρόβλημα σε αυτή την ηλικια και πως το ξεπέρασε;

Ευχαριστώ πολύ!

 

Πού εντοπίζεις το πρόβλημα;

Στο ότι δεν δέχεται το ξένο γάλα;

Στο "δίλημμα" που ενισχύει ο παιδίατρος, σχετικά με το θηλασμό και το αν πρέπει να σταματήσεις;

Στο ότι δεν παίρνει πολύ βάρος; Ξέρεις σίγουρα ότι αυτό που παίρνει είναι κάτω του φυσιολογικού;

 

Και ναι, είναι σημαντικό να εξηγήσεις πώς τα πάει με τις στερεές τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Η κόρη μου γεννήθηκε 3330 και ύψος 52 εκατοστά. Τώρα είναι 12,5 μηνών, ύψος 82 εκατ. και βάρος 9.300. Με ανησυχεί ιδιαίτερα που μένει στάσιμη στο βάρος της για τους 3 τελευταίους μήνες. Ο γιατρός μου λέει ότι ίσως έχασε βάρος, αλλά δεν είμαι βέβαιη (κουνιέται στις μετρήσεις και η ένδειξη είναι πάντα διαφορετική) Η αλήθεια είναι ότι δεν τρώει τόση ποσότητα από στέρεες τροφές όσες έτρωγε και άρχισε να κινείται περισσότερο. Δεν κάνει συχνά κακάκια (περίπου κάθε 5 μέρες) και όταν έχει πολλές μέρες να κάνει, δεν έχει όρεξη για φαγητό, μόνο για θηλασμό.

Θεωρείτε ότι το γάλα μιας γυναίκας είναι θρεπτικό και επαρκές για τις ανάγκες ενός μωρού πάνω από ένα έτος; κάτι που αμφισβητεί ο γιατρός μου. Δεν χρειάζεται να δώσω συμπλήρωμα ξένο γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Η κόρη μου γεννήθηκε 3330 και ύψος 52 εκατοστά. Τώρα είναι 12,5 μηνών, ύψος 82 εκατ. και βάρος 9.300. Με ανησυχεί ιδιαίτερα που μένει στάσιμη στο βάρος της για τους 3 τελευταίους μήνες. Ο γιατρός μου λέει ότι ίσως έχασε βάρος, αλλά δεν είμαι βέβαιη (κουνιέται στις μετρήσεις και η ένδειξη είναι πάντα διαφορετική) Η αλήθεια είναι ότι δεν τρώει τόση ποσότητα από στέρεες τροφές όσες έτρωγε και άρχισε να κινείται περισσότερο. Δεν κάνει συχνά κακάκια (περίπου κάθε 5 μέρες) και όταν έχει πολλές μέρες να κάνει, δεν έχει όρεξη για φαγητό, μόνο για θηλασμό.

Θεωρείτε ότι το γάλα μιας γυναίκας είναι θρεπτικό και επαρκές για τις ανάγκες ενός μωρού πάνω από ένα έτος; κάτι που αμφισβητεί ο γιατρός μου. Δεν χρειάζεται να δώσω συμπλήρωμα ξένο γάλα;

 

Να ξεκινήσω από το τέλος: το ξένο γάλα (σε σκόνη, όχι το φρέσκο) θα μπορούσε να δώσει στο παιδί σου παραπάνω σίδηρο, τίποτε άλλο, ούτε περισσότερες θερμίδες ούτε καλύτερα συστατικά. Ακόμα και για τον επιπλέον σίδηρο, υπάρχουν αμφιβολίες καθώς δεν ξέρουμε τελικά πόσος από τον επιπλέον (λόγω του εμπλουτισμού δηλαδή) σίδηρο του ξένου γάλακτος είναι πράγματι αφομοιώσιμος από το μωρό.

Από τη στιγμή επίσης που θηλάζεις τόσες φορές, η παραγωγή σου είναι σε επίπεδα που καλύπτει το μωρό (σε ποσότητα ανά 24ωρο).

 

Από την άλλη, ναι το μητρικό γάλα από μόνο του μετά το 6μηνο ίσως να μην επαρκεί για τα πάντα και γι' αυτό ένα μωρό πρέπει σιγά-σιγά να ξεκινήσει στερεές τροφές. ΟΜΩΣ, ένα μωρό που δεν δέχεται καλά τις στερεές είναι συνήθως ένα μωρό που αντιδρά έτσι για κάποιο λόγο. Η δυσκοιλιότητα που παρουσιάζει το μωρό σου είναι μια σοβαρή ένδειξη, ειδικά αν εμφανίστηκε μετά την εισαγωγή των στερεών. Η δυσκοιλιότητα είναι ένδειξη αλλεργίας κατ΄ άλλους (που προσεγγίζουν το θέμα της αλλεργίας διαφορετικά) είναι ένδειξη προβλήματος στο πεπτικό σύστημα (ιδίως το έντερο) του ατόμου άρα και λόγος εμφάνισης αλλεργίας. Θα σου πρότεινα να προσεγγίσεις το θέμα των στερεών από την αρχή. Να δεις δηλαδή με τι το παιδί είναι καλύτερα και με τι χειροτερεύει. Ένα παιδί που μετά τις στερεές νιώθει φούσκωμα, δυσκοιλιότητα, πόνο κλπ. είναι επόμενο να αποστρέφεται το φαγητό... Για περισσότερα ως προς αυτό δες και στην ενότητα Αλλεργίες και κάποια post της Rosie για GAPS κλπ.

Σε κάθε περίπτωση, ένα μωρό με αυτή την εικόνα, ΠΡΕΠΕΙ να συνεχίσει να θηλάζει, καθώς ο θηλασμός είναι η μόνη του προστασία (και φυσικά η τροφή που ανέχεται ο οργανισμός του).

 

Κατά τα άλλα, σε σχέση με τις μετρήσεις: το μωρό σου έχει πάρει πολύ ύψος, ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι κορίτσι. Πρακτικά, θα έπρεπε στο έτος να πάρει το μισό του ύψους γέννησης - εκείνη έχει πάρει περισσότερο (+4cm!). Αυτό είναι πολύ καλή ένδειξη (όταν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, συνήθως έχει αντίκτυπο και στο ύψος όχι μόνο στο βάρος).

 

Στο θέμα του βάρους: στο έτος θα έπρεπε να τριπλασιάσει το βάρος γέννησης. Το μωρό σου αποκλίνει μεν από το 3πλάσιο αλλά χωρίς ενδιάμεσες μετρήσεις δεν μπορούμε να κρίνουμε... Αν π.χ. ενδιάμεσα έχασε βάρος ή πέρασε κάποια λοίμωξη, τότε η απόκλιση μπορεί να δικαιολογείται.

Από την άλλη, αν ο ρυθμός πρόσληψης βάρους ήταν καλός, τότε τα πράγματα μπορεί να είναι φυσιολογικά για το παιδί σου.

 

Εν ολίγοις, θα σου έλεγα να μην προσανατολιστείς στο ξένο γάλα. Δεν είναι εκεί η λύση του τυχόν προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση έχω. Οι μητέρες που θηλάζουν μώρα πέραν του έτους πότε αρχίζουν να δίνω ξένο γάλα ως συμπλήρωμα του θηλασμού; Μέχρι πότε θα ζει αποκλειστικά από το θηλασμό μου; Πώς καταλαβαίνουμε ότι ήρθε η ώρα για επιπλέον γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση έχω. Οι μητέρες που θηλάζουν μώρα πέραν του έτους πότε αρχίζουν να δίνω ξένο γάλα ως συμπλήρωμα του θηλασμού; Μέχρι πότε θα ζει αποκλειστικά από το θηλασμό μου; Πώς καταλαβαίνουμε ότι ήρθε η ώρα για επιπλέον γάλα;

 

 

Αποκλειστικός είναι ο θηλασμός όταν το μωρό τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα και δεν παίρνει ούτε στερεές τροφές, ούτε άλλο γάλα.

 

Ο αποκλειστικός θηλασμός τελειώνει όταν μπαίνουν οι στερεές τροφές.

 

Η μητέρα που κατάφερε να θηλάσει αποκλειστικά για 40 ημέρες, μπορεί να συνεχίσει το θηλασμό για όσο επιθυμεί αυτή και το παιδί της, χωρίς προβλήματα.

 

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μειωμένης παραγωγής, τότε αυτό εμφανίζεται μόνο τις πρώτες 5-6 εβδομάδες, δηλαδή μέχρι το σαραντισμό. Αν μέχρι τότε δεν εμφανιστεί πρόβλημα, τότε δεν μπορεί να εμφανιστεί αργότερα.

 

Αν επιθυμείς να συνεχίσεις το θηλασμό, το μωρό σου δεν χρειάζεται να συμπληρώσει το γάλα που πίνει. Δεν υπάρχει καμία ώρα για επιπλέον γάλα. Όλα τα μικρά όλων των θηλαστικών, συμπληρώνουν το γάλα της μητέρας τους με στερεές τροφές και όχι με γάλα άλλων θηλαστικών.

 

Η στασιμότητα στο βάρος του μωρού σου εμφανίστηκε ΜΕΤΑ την εισαγωγή στερεών τροφών. Προφανώς μέχρι τότε αναπτύσσονταν κανονικά ή περισσότερο από το μέσο όρο, γιατί το βάρος του μωρού εξακολουθεί να είναι καλό.

 

Αυτό σημαίνει ότι όσο το μωρό αναπτύσσονταν αποκλειστικά ή κυρίως με το γάλα σου, δεν είχε πρόβλημα. Το πρόβλημα το απέκτησε μετά την εισαγωγή των στερεών.

 

Είναι εντυπωσιακό που ο γιατρός σου θεωρεί ένοχο το μητρικό γάλα για τη στασιμότητα του βάρους και όχι τις στερεές τροφές που δημιούργησαν το πρόβλημα.

 

Θα ήταν καλό να γράψεις αναλυτικά το ιστορικό

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

πέρα από τις ζυγίσεις με τις ημερομηνίες, θα ήταν πολύ χρήσιμο να γράψεις όλη την πορεία του μωρού με τις στερεές, δηλαδή πότε τις ξεκίνησε, τι ακριβώς έτρωγε κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ως συμπληρωμα, εμεις δεν δωσαμε ποτε. οταν θελησε να δοκιμασει, δοκιμασε (18 μηνων). τελικα, δεν της αρεσει το κατσικισιο, το μονο γαλα που ενδεχεται να πιει ειναι το γαλα ρυζιου. θηλασε 2 χρονια, τρωει τυρακι κατσικισιο που κ που, κ το βραδυ καμια φορα πινει τσαι βουνου.

δες το πως θα παει κ αν σου ζητησει καποια στιγμη να δοκιμασει, δως της, ας δοκιμασει. αν οχι, αφου θηλαζει, ειστε υπερ-καλυμμενοι.:-)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι το γάλα μιας γυναίκας είναι θρεπτικό και επαρκές για τις ανάγκες ενός μωρού πάνω από ένα έτος; κάτι που αμφισβητεί ο γιατρός μου. Δεν χρειάζεται να δώσω συμπλήρωμα ξένο γάλα;

 

Ας πούμε ότι το μητρικό γάλα δεν είναι καθόλου θρεπτικό και είναι σαν νερό. Ο γιατρός σου περιορίζει και την ποσότητα του νερού στο μωρό για να τρώει περισσότερο; Προτείνει την αντικατάσταση του νερού με κάτι άλλο πιο θρεπτικό; Μπορεί το νερό να εμποδίσει κάποιον να φάει;

 

Ο γιατρός σου, με τι στοιχεία αμφισβητεί τη θρεπτικότητα του μητρικού γάλακτος; Το έχει διαβασει κάπου ή το φαντάζεται; Αν το έχει διαβάσει, θα πρέπει να σου το δείξει.

 

Το μητρικό γάλα έχει χιλιομελετηθεί τις τελευταίες 6 τουλάχιστον δεκαετίες και δεν έχει δημοσιευτεί πουθενά κάτι για τη μη επάρκειά του και την ανάγκη για αντικατάσταση με άλλο γάλα. Αντίθετα έχει γραφτεί και ξαναγραφτεί ότι ο θηλασμός είναι σημαντικός για την υγεία του παιδιού για τουλάχιστον δύο χρόνια και πέρα από αυτό όσο η μητέρα και το παιδί του επιθυμούν. Επίσης έχει γραφτεί ότι το ανθρώπινο γάλα είναι εξειδικευμένο για το είδος, και όλα τα υποκατάστατα διαφέρουν αξισημείωτα από αυτό, κάνοντας το ανθρώπινο γάλα μοναδικά ανώτερο για τη διατροφή του παιδιού.

 

Human milk is species-specific, and all substitute feeding preparations differ markedly from it, making human milk uniquely superior for infant feeding.

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Και αυτό ισχύει για κάθε ηλικία του παιδιού.

 

Στην ίδια δημοσίευση γράφει:

 

There is no upper limit to the duration of breastfeeding and no evidence of psychologic or developmental harm from breastfeeding into the third year of life or longer.197

 

Δεν υπάρχει άνω όριο στη διάρκεια του θηλασμού και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι ο θηλασμός είναι επιζήμιος ψυχολογικά ή αναπτυξιακά στον τρίτο χρόνο της ζωής ή πέρα από αυτόν.

 

Αυτά έχουν δημοσιευτεί εδώ και χρόνια. Νομίζω ότι θα ήταν καλό να αναζητήσεις έναν πιο αξιόπιστο παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά άρχισε να χάνει βάρος όταν εισάγαμε στερεές τροφές. Μέχρι τους 6 μήνες ήταν γεματούλα.

Νιώθω τόσο καλά με την ενθάρρυνση και τη συμπαράσταση που μου δώσατε στα μηνύματά σας. Σας ευχαριστώ όλους!

Απίστευτα σημαντική η σελίδα μας!

Link to comment
Share on other sites

να πω κι εγω την περιπτωση μας μηπως εχει σχεση??? απο την εισαγωγη των στερεων τροφων (6ο μηνα-7000γρ) εως και τωρα (12.5 μηνων-7900γρ) εχει παρει μολις 900γρ... και κανοντας μπολικες εξετασεις να δουμε τι φταιει ανακαλυψαμε αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη.. απο οτι μου ειπαν οι γιατροι μου η στασιμοτητα βαρους προφανως οφειλεται στην αλλεργια.. μηπως εχετε παρομοιο θεμα? μηπως κοβοντας τον θηλασμο χειροτερεψει η κατασταση???

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το θέμα της αλλεργίας. Ευχαριστώ!

έχω και άλλη μια απορία για το θηλασμό πέραν του έτους, εάν έχετε την καλοσύνη να με διαφωτήσετε. Θεωρείτε ότι θα πρέπει να παίρνω συμπλήρωμα ασβεστίου για να αποτρέψω τον κίνδυνο οστεοπόρωσης; Βρίσκω αντικρουόμενες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το δω το θέμα της αλλεργίας. Ευχαριστώ!

έχω και άλλη μια απορία για το θηλασμό πέραν του έτους, εάν έχετε την καλοσύνη να με διαφωτήσετε. Θεωρείτε ότι θα πρέπει να παίρνω συμπλήρωμα ασβεστίου για να αποτρέψω τον κίνδυνο οστεοπόρωσης; Βρίσκω αντικρουόμενες πληροφορίες.

 

Τα συμπληρώματα δεν είναι αθώα, είναι φάρμακα. Θα πρέπει να παίρνονται μόνο αν υπάρχει σχετική ένδειξη, δηλαδή πραγματική έλλειψη ασβεστίου, και όχι προληπτικά.

Στις γυναίκες που θηλάζουν για καιρό έχει φανεί ότι αυξάνεται η κινητικότητα του ασβεστίου με αποτέλεσμα μεγαλύτερη οστική μάζα, άρα μειωμένο κίνδυνο οστεοπόρωσης. Αν σε απασχολεί όμως ή αν έχεις οικογενειακό ιστορικό μπορείς τότε να κάνεις μία εξέταση οστικής μάζας.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το θέμα της αλλεργίας. Ευχαριστώ!

έχω και άλλη μια απορία για το θηλασμό πέραν του έτους, εάν έχετε την καλοσύνη να με διαφωτήσετε. Θεωρείτε ότι θα πρέπει να παίρνω συμπλήρωμα ασβεστίου για να αποτρέψω τον κίνδυνο οστεοπόρωσης; Βρίσκω αντικρουόμενες πληροφορίες.

 

Για το ασβέστιο έχει φανεί ότι όταν ο θηλασμός συνεχίζεται για τουλάχιστον 12 μήνες, τότε η οστική μάζα στις μητέρες (χωρίς κάποιο παθολογικό αίτιο που να επηρεάζει το ασβέστιο) είναι μεγαλύτερη σε σχέση με την οστική μάζα που παρουσίαζαν πριν την εγκυμοσύνη.

 

Έχεις βρει κάτι που να λέει το αντίθετο για θηλασμό που διαρκεί τουλάχιστον 12 μήνες;

 

Οι αντικρουόμενες πληροφορίες συνήθως προέρχονται από μελέτες που ερευνούν την απώλεια ασβεστίου το πρώτο εξάμηνο μετά το θηλασμό.

 

Ο οργανισμός στη διάρκεια της εγκυμοσύνης χάνει φυσιολογικά ασβέστιο, το αποβάλλει με τα ούρα (δεν το απορροφά το έμβρυο). Πιθανολογούν ότι αυτός είναι ένας μηχανισμός για να ανταποκριθεί ο οργανισμός στις αυξημένες ανάγκες για σίδηρο που υπάρχουν στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Το πρώτο διάστημα μετά τον τοκετό συνεχίζονται οι απώλειες ασβεστίου, πιθανόν για να καλυφθούν οι ανάγκες σε σίδηρο.

 

Το δεύτερο εξάμηνο φαίνεται να αυξάνεται σημαντικά η αφομοιωσιμότητα του ασβεστίου και αναπληρώνονται με το παραπάνω όλες οι απώλειες γι' αυτό και ο θηλασμός που διαρκεί 12 και πλέον μήνες, φαίνεται ότι έχει προστατευτική δράση.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα,

Βρήκα αυτό το topic το οποίο είναι νομίζω πολύ κοντά σε αυτό που με ενδιαφέρει (για να μην ανοίγω νέο).

Ο Νικόλας μου είναι σχεδόν 1 έτους και ξένο γάλα δεν έχει πιει. Πλέον θηλάζουμε πρωί και βράδυ, ενώ στη διάρκεια της ημέρας τρώει στέρεες τροφές και μάλιστα είναι πολύ φαγανός. Βάρος-ύψος μια χαρά και κάνει κακάκια κανονικότητα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω αντιληφθεί εδώ και κάποιο καιρό ότι η ποσότητα γάλακτος που πίνει είναι (μάλλον) μικρή. Μάλιστα, πολύ πρόσφατα χρειάστηκε να αντλήσω γάλα (γιατί έλειψα 2 φορές για κάτι γάμους που είχαμε να πάμε) και η ποσότητα μου φάνηκε πολύ λίγη, γύρω στα 35 ml. Μάλιστα, αν αντλήσω στα μισά της μέρας δεν ξεπερνάω τα 25.

Η μαία μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και ότι σε αυτή την ηλικία δεν πίνουν πολύ και ότι συμπληρώνει αυτά που έχει ανάγκη ο οργανισμός του από τις τροφές. Προβληματίζομαι όμως γιατί ακούω φίλες που τα παιδιά τους πίνουν ξένο και τους δίνουν 180-200 ml/γεύμα.

Ξέρω ότι το μωρό "τραβάει" μεγαλύτερη ποσότητα από το θήλαστρο, αλλά σίγουρα μιλάμε για τεράστια διαφορά σε σχέση με αυτή που πίνουν τα παιδάκια σε ξένο.

Να σημειώσω ότι ο θηλασμός μας κρατάει περίπου 20 λεπτά, όπου φαίνεται από ένα σημείο και μετά ότι δεν το κάνει για να πιει, αλλά θεωρώ ότι όλο και κάτι βγάζει.

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, αν κάνετε 3-4 καλούς θηλασμούς, το παιδί καλύπτεται δεδομένου ότι τρώει κανονικά και στερεές. Με δυο θηλασμούς σίγουρα θα έχει μειωθεί αρκετά το γάλα αλλά πάλι εξαρτάται από τον οργανισμό.

Αν στοχεύεις σε αποθηλασμό σύντομα, θα πρέπει να διασφαλίσεις καλή πρόσληψη ασβεστίου - όχι απαραίτητα από γαλακτοκομικά - αλλιώς θα πρέπει να πυκνώσεις τους θηλασμούς, για να διατηρήσεις τη γαλουχία όσο περισσότερο επιθυμείς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto μου σε ευχαριστω για την απάντηση, αλλά μπερδεύτηκα λίγο.....θεωρείς ότι πρέπει να αυξήσω τους θηλασμούς για να αυξήσω την παραγωγή? ότι δηλαδή δεν είναι επαρκές αυτό που παίρνει? για αποθηλασμό δεν το σκέφτομαι ακόμη...λέω να συνεχίσω μέχρι 18 μηνών.....εγώ έχω στο μυαλό μου ότι όσο το παιδάκι συνεχίζει και πίνει πρωί και βράδυ, το στήθος θα συνεχίσει να παράγει αυτό που ζητάει ο μικρός.....δεν είναι έτσι? υπάρχει περίπτωση ενώ το παιδί ζητάει, το στήθος να σταματήσει να παράγει?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, η παραγωγή προσαρμόζεται στη ζήτηση (υπάρχουν όμως και ιδιαίτερες περιπτώσεις όπου η παραγωγή μειώνεται δραματικά με μικρές παρεμβάσεις) και πιθανώς να συνεχίσετε με τους δυο θηλασμούς για αρκετό καιρό ακόμη. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το μωρό παίρνει όσο γάλα χρειάζεται. Πχ όταν τρώει μεγάλες ποσότητες στερεών, είναι λογικό να μην ζητάει τόσο συχνά στήθος, οπότε η μειωμένη ζήτηση οδηγεί σε μειωμένη παραγωγή, το μωρό ίσως χάνει το ενδιαφέρον του και ζητάει ακόμη λιγότερο κοκ.

 

Δεν μας γράφεις πώς φτάσατε να θηλάζετε μόνο πρωί-βράδυ αλλά να υποθέσω ότι το μωρό δεν ζητάει πια ενδιάμεσα;

Η τακτική "δεν αρνούμαι-δεν προσφέρω" είναι μέθοδος αποθηλασμού. Όταν θέλουμε να διατηρήσουμε τη γαλουχία σε επαρκές επίπεδο, προσφέρουμε συχνά - συνήθως το μωρό μας καθοδηγεί στο "πόσο συχνά" αλλά μερικές φορές χρειάζεται ενθάρρυνση. Το πρώτο βήμα για να αυξήσουμε την παραγωγή είναι να πυκνώσουμε τους θηλασμούς.

 

Αν θέλεις, ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42236

http://kellymom.com/category/ages/after12mo/

και εμπειρίες άλλων μαμάδων μετά τον χρόνο:

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=111

Θα δεις ότι αρκετές προβληματίζονται με τους 1-2 θηλασμούς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τα links. τα διαβάζω σιγά σιγά και βλέπω απόψεις.

 

στους 2 θηλασμούς φτάσαμε σταδιακά αντικαθιστώντας τα γεύματα στη διάρκεια της ημέρας με στέρες τροφές. το βράδυ ούτως ή άλλως κοιμάται συνεχόμενα από πολύ μικρός.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...