Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλαζει ποτέ μόνο του ένα παιδί?


Recommended Posts

Γεια σας!

Διαβάζω εδώ και καιρό το παρεντς αλλα πρωτη φορα γράφω!

Έχω ένα υπέροχο κοριτσάκι ηλικίας 2 ετών και 3 μηνών και την θηλάζω ακόμη! Τον θηλασμό τον βιώνω ως μια μοναδική εμπειρία αλλά βέβαια έχω και τους προβληματισμούς μου. Δεν μου έχει δείξει την παραμικρή διάθεση μέχρι τώρα να αποθηλάσει. Φοβάμαι μήπως καταστεί σχεδόν ακατόρθωτο γιατί είναι πολύ εξαρτημένη από τον θηλασμό και κυρίως ως προς τον ύπνο. Όταν είμαι παρούσα δεν κοιμάται με τίποτα αν δεν θηλάσει. Το βράδυ ξυπνάει τουλάχιστον 4 φορές και θηλάζει. Έχετε ανάλογη εμπειρία σε μωρά αυτής της ηλικίας που θηλάζουν και ήταν τόσο εξαρτώμενα από τον θηλασμό σε τόσο προχωρημένη ηλικία? Βέβαια να προσθέσω ότι κατά τα λοιπά είναι ένα πολύ ανεξάρτητο παιδί που πηγαίνει στον παιδικό χωρί ςκανένα πρόβλημα, είναι κοινωνικότατη κτλ. Απλά με προβληματίζει και σκέφτομαι μήπως όσο προχωράει οπ καιρός δεν θα αποθηλάσουμε ποτέ. Επίσης θέλω να κάνω και δεύτερο παιδάκι και δεν το αποφασίζω ακριβώς επειδή δεν αποθήλασα ακόμη. Γνωρίζω ότι δεν είναι ασυμβίβαστός ο θηλασμός με μία εγκυμοσύνη αλλά παρόλα αυτά δεν είναι και τόσο έυκολο να έχεις κοιλιά και να θηλάζεις. Δεν ξέρω ... Πώς αποθηλάζει λοιπόν κανείς φυσιολογικά και με ανώδυνο για το παιδί τρόπο? Δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω απότομα ... δεν θα άντεχα να την βλέπω να κλαίει και να μην της δίνω. Αυτό δεν το έκανα ποτέ και σίγουρα δεν μπορώ να το κάνω τώρα... Ακούω γνώμες κορίτσια και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, γίνεται.

Στην ηλικία σας και μέχρι δύο μήνες πρίν σκεφτόμουν ακριβώς τα ίδια. Τελικά αποθήλασε μόνος του 3 ετών 2 μηνών και κάτι ημερών. Τον τελευταίο καιρό του έλεγα συνέχεια ότι όταν μεγαλώσει δε θα θέλει πια γάλα και δεν τον άφηνα να πιπιλάει πολύ ώρα (συνήθως έλεγα ότι με πονούσε, η αλήθεια ήταν ότι απλά πια είχα αρχίσει να εκνευρίζομαι). Από τις 21 Δεκ 2012 που ήταν το τελευταίο γεύμα του ζήτησε μόνο δυο φορές ακόμη, αλλά όταν του είπα ότι δεν εχω πια γιατί μεγάλωσε και το στήθος μου το κατάλαβε αφού δεν πίνει συχνά και σταμάτησε να παράγει, το δέχτηκε και συμβιβάστηκε με αγκαλιά.

 

Αν μου το έλεγαν δε θα το πίστευα με τίποτα.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου αποθήλασε πριν από λίγους μήνες, περίπου 4 χρονών και 8-10 μηνών. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε, γιατί έγινε πολύ σταδιακά. Είμαι έγκυος και είχε μειωθεί το γάλα, κι εμένα με ενοχλούσε οπότε περιόριζα τη διάρκεια. Κάποτε έχασε κι αυτή το ενδιαφέρον και σταμάτησε να ζητά. Χθες έτυχε να με βρει χωρίς μπλούζα στο κρεβάτι και ζήτησε μισοαστεία μισοσοβαρά να θηλάσει, αλλά μόνο πιπίλισε λίγα δευτερόλεπτα. Η μικρή συνεχίζει, δεν την πειράζει που περιορίζω πολύ τη διάρκεια, ούτε που δεν είχα γάλα (τώρα ήρθε πάλι το πρωτόγαλα).

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να πει κανείς ότι αποθήλασε μόνη της, αλλά δεν ξέρω κι αν έχει νόημα το ερώτημα. Ενδεχομένως αν δεν ήμουν έγκυος κι αν δεν έπαιζαν κανένα ρόλο οι δικές μου ευαισθησίες, θα θήλαζε ακόμη. Αλλά αυτή είναι η ζωή της, και μ΄αυτές τις συνθήκες αποθήλασε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αποθηλασε 20 μηνων..μια μολις εβδομαδα πριν γεννησω τ δετερο χωρις κθολου κλαμα.Βεβαια τν παλευα 6 μηνες σιγα σιγα και πολυ σταδιακα να μειωσουμε τους θηλασμους.Κι εμενα ηταν λιγο πρεζακι με το θηλασμο και ειδικα γιατι ειχε συνδεσει το θηλασμο με τον υπνο.Κι ομως το κοψαμε χωρις καθολου κλαμα.Παντως κι εμενα με βοηθησε σε αυτο η δευτερη εγκυμοσυνη μιας και το γαλα λογω εγκυμοσυνης μειωθηκε καιεχασε το ενδιαφερον του συν του οτι λατρεωε το φρεσκο και το επινε πολυ ευχαριστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!

 

Είναι αρκετά καθησυχαστικο να διαβάζω ότι κάποια στιγμή το αποφασίζουν απο μόνα τους να αποθηλασουν! Για να δούμε.... :-D

Link to comment
Share on other sites

Eμενα αποθηλασε μονη της 2,5 χρονων. Και γω δεν μπορουσα τα κλαμματα και την αφησα να αποφασισει μονη της το ποτε και ας με κοροιδευαν γνωστοι και συγγενεις 'Θα παει σχολειο και ακομη θα θηλαζει!'

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...