Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πως θα καταφέρω να κόψω το συμπλήρωμα?


Recommended Posts

κορίτσια γεια σας!!!

είμαι καινούρια στο forum και νέα μαμά . Γεννησα πριν 20 μερες με καισαρικη το αγορακι μου το εβαλα στο στηθος σχετικα αμεσως η μια θηλη μου ομως ειναι επιπεδηκι ετσι χρησιμοποιω θηλες σιλικονης. Στο μαιευτηριο του εδινα και συμπληρωμα αφου μου ελεγαν οτι δεν ειχα κατεβασει ακομα γαλα και οτι το μωρο δεν θα επρεπε να αφυδατωθει. Σε καθε γευμα το εβαζα πρωτα στο στηθος και μετα συμπληρωμα. Την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι προσπαθησα μονο αποκλειστικο θηλασμο αλλα μαλλον απο λαθος σταση μου ματωσε τις θηλες και δεν αντεχα τις επομενες μερες απο τον πονο. Εκανα αποχη 2 μερες μετα απο συμβουλη του γιατρου να επουλωθουν οι πληγες χρησιμοποιωντας κρεμες, εκανα αντληση με τα χερια και οσο εβγαζα 30 ml του το εδινα . Τωρα που πια δεν ποναω και εχουμε βρει και τη σωστη σταση θηλασμου τον εβαζα 15' - 20' απο το καθε στηθος αλλα μολις τον εβγαζα γκρινια και κλαμα οτι πεινουσε ακομη ....μια μερα δοκιμασα να τον αφησω και παραπανω και εκατσε 2 ωρες συνεχομενες ...και μετα παλι τα ιδια κλαμα και ειπιε και 60 ml ξενο μονορουφι....μου δειχνει συνεχεια οτι δεν τον φτανει μονο το στηθος. Τις θηλες σιλικονης τις βλεπω γεματες με γαλα καθε φορα που τον βαζω. Εδω και 2 μερες τον βαζω εναλλαξ σε ενα στηθος καθε φορα με την ελπιδα μηπως ετσι γεμισει περισσοτερο γαλα και τον φτασει αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα Θελει και συμπληρωμα πινει γυρω στα 50-60ml. Τι να κανω ρε κοριτσια θελω να μπορεσω να τον θηλασω αποκλειστικα. Τι μπορω να κανω? Με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου και να σου ζησει ο μπεμπουλης σου!!

το ιδιο ακριβως προβλημα ειχα και εγω. γεννησα και εγω πριν 1 μηνα ...αγορακι και εγω με καισαρικη και δεν μπορεσα να τον βαλω αμεσως στο στηθος και ετσι του εδιναν και ξενο στο νοσοκομειο. εχω και εγω επιπεδες θηλες και δεν επιανε με τιποτα οταν προσπαθουσα να τον θηλασω, πηρα αμεσως με το που ηρθα σπιτι θηλες σιλικονης αλλα δεν με βοηθησαν καθολου . του εδεινα στην αρχη και ξενο εδω στο σπιτι αλλα ηθελα οπωςδιποτε να τον θηλασω αποκλειστικα.ετσι αγορασα για αρχη τισ μεντελα το swing και εβγαζα γαλα οσο μπορουσα αλλα δεν εφτανε. στο μονο που με βοηθησε το θηλαστρο ειναι στο να τραβηξει τισ θηλες μου τοσο που με πολυ προσπαθεια και κοπο και πονο (ματωμενες θηλες) καταφερα να τον βαλω στο στηθος και ετσι τωρα τον θηλαζω σχεδον αποκλειστικα χωρις θηλαστρο αλλα μπορει να χρειαστει να του δωσω ξενο ομως μονο 2 φορες το 24ωρο αν δω οτι κλαει και δεν χορταινει. πηρα και εγω συμβουλες απο αλλες γυναικες εδω και με βοηθησαν παρα πολυ. μου ελεγαν συνεχεια να τον βαζω στο στηθος οσο πιο πολλες φορες μπορω. θα κουραστεις λιγο στην αρχη και μπορει να σε ποναει πολυ αν ειναι πληγωμενες οι θηλες αλλα συνεχισε και θα δεις οτι θα προσαρμοστει και ο μικρουλης. για τις πληγωμενες θηλες εβαζα κρεμα στην αρχη αλλα τωρα αυτο που με βοηθαει πολυ ειναι κομπρεσες . προσπαθησε να μειωνεις σιγα σιγα το ξενο γαλα, η αντικατεστησε το με γαλα απο το θηλαστρο αν μπορεις να βγαλεις και να τον βαζεις στο στηθος συνεχεια για οσες φορες στο ζηταει ο μικρουλης. θα δεις οτι θα συνηθισει σιγα σιγα . κανε υπομονη και συνεχισε γιατι αξιζει. εγω δεν το αλλαζω με τιποτα οταν τον εχω στο στηθος τον μικρουλη μου και ξερω πως παιρνει οτι καλητερο μπορω να του δωσω.

καλη συνεχεια και για οτι χρειαστεις ρωτα!!!!

aDMJET1.jpgaDMJp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γεια σας!!!

είμαι καινούρια στο forum και νέα μαμά . Γεννησα πριν 20 μερες με καισαρικη το αγορακι μου το εβαλα στο στηθος σχετικα αμεσως η μια θηλη μου ομως ειναι επιπεδηκι ετσι χρησιμοποιω θηλες σιλικονης. Στο μαιευτηριο του εδινα και συμπληρωμα αφου μου ελεγαν οτι δεν ειχα κατεβασει ακομα γαλα και οτι το μωρο δεν θα επρεπε να αφυδατωθει. Σε καθε γευμα το εβαζα πρωτα στο στηθος και μετα συμπληρωμα. Την πρωτη μερα που ηρθαμε σπιτι προσπαθησα μονο αποκλειστικο θηλασμο αλλα μαλλον απο λαθος σταση μου ματωσε τις θηλες και δεν αντεχα τις επομενες μερες απο τον πονο. Εκανα αποχη 2 μερες μετα απο συμβουλη του γιατρου να επουλωθουν οι πληγες χρησιμοποιωντας κρεμες, εκανα αντληση με τα χερια και οσο εβγαζα 30 ml του το εδινα . Τωρα που πια δεν ποναω και εχουμε βρει και τη σωστη σταση θηλασμου τον εβαζα 15' - 20' απο το καθε στηθος αλλα μολις τον εβγαζα γκρινια και κλαμα οτι πεινουσε ακομη ....μια μερα δοκιμασα να τον αφησω και παραπανω και εκατσε 2 ωρες συνεχομενες ...και μετα παλι τα ιδια κλαμα και ειπιε και 60 ml ξενο μονορουφι....μου δειχνει συνεχεια οτι δεν τον φτανει μονο το στηθος. Τις θηλες σιλικονης τις βλεπω γεματες με γαλα καθε φορα που τον βαζω. Εδω και 2 μερες τον βαζω εναλλαξ σε ενα στηθος καθε φορα με την ελπιδα μηπως ετσι γεμισει περισσοτερο γαλα και τον φτασει αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα Θελει και συμπληρωμα πινει γυρω στα 50-60ml. Τι να κανω ρε κοριτσια θελω να μπορεσω να τον θηλασω αποκλειστικα. Τι μπορω να κανω? Με συγχωρειτε για το μεγαλο κειμενο

 

Να σου ζησει!

 

Χρησιμοποιείς μόνο στο ένα στηθος θηλες σιλικονης, έτσι;

 

Τα νεογέννητα μωρά ειναι συνηθισμένα στη διαρκη 24ωρη σίτιση που είχαν στην κοιλιά μέσω του ομφαλιου λωρου και του αμνιακου υγρου. Τους παίρνει κάποιο χρόνο μέχρι να προσαρμοστούν στον έξω κόσμο. Έτσι, τον πρώτο καιρο μπορεί να θέλουν να ειναι στο στήθος συνέχεια. Μην κοιτάς ρολόι. Βάζε το μωρο στο στηθος όση ώρα θέλει. Να παρακολουθείς αν καταπίνει!

Κανε συχνές εναλλαγές στο στηθος και μαλαξεις την ώρα του θηλασμου.

 

Το να περιμένεις το στηθος να γεμίσει ειναι λάθος! Το στηθος δεν ειναι ουροδοχος κυστη να γεμίζει και να αδειάζει αλλα αδένας που παράγει την στιγμη του θηλασμου μέσω των θηλαστικων κινήσεων.

 

Το συμπλήρωμα που δίνεις ειναι λίγο και θα μπορέσεις εύκολα να το κόψεις, αν όχι αμέσως σταδιακα: μπορείς να δίνεις ανα 10μλ λιγότερο σε κάθε γεύμα που έδινες κάθε μέρα.

 

Να φροντίζεις να κάνει 8-12 γεύματα το 24ωρο και να βρέχει 6-8 πάνες. Αυτές θα ειναι και το κριτήριο ότι το γάλα σου φτάνει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου δίνουν κουράγιο να συνεχίσω τη προσπάθεια.

Χρησιμοποιω και στα δύο στήθη θηλές σιλικόνης με κάνουν να νιώθω πιο μεγάλη σιγουριά ως προς τον πόνο.

Κάθε μέρα προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορώ να κάνω ώστε να μπορει να πινει πιο πολυ δικο μου γαλα και σταδιακα λιγοτερο ξενο. Αυτο που κανω τωρα δυο μερες ειναι τον βαζω στο ενα στηθος , θηλαζει 20'-25' του δινω μπιμπερο με δικο μου γαλα που εχω κανει αντληση 1,5 ωρα πριν αρχισω το θηλασμο αλλα ειναι πολυ λιγο 20-30 ml βγαζω ομως καθε φορα μονο απο το ενα στηθος και μετα πινει και συμπληρωμα 30-60ml. Εχθες εδειχνε πιο χορτατος με το δικο μου και επινε μονο 30 ξενο , σημερα παλι πινει ολο το ξενο 60ml και μ'εχει πιασει απογοητευση παλι. Ξεχασα να αναφερω οτι δεν μπορει να κοιμηθει χωρις πιπιλα, τη θελει οπωσδηποτε και γενικα νομιζω οτι και το στηθος μου το περναει για πιπιλα γιατι πινει στην αρχη και μετα δεν μπορω με τιποτα να τον ξυπνησω απο το στηθος πιπιλαει λες κι ειναι πιπιλα. Γι αυτο και καθεται στο στηθος και 2 ωρες και αν πας να τον βγαλεις γκρινιαζει. Τ ι να κανω βρε κοριτσια , ολα φαινοντουσαν τοσο ευκολα και τελικα μου φαινονται ακατορθωτα .....τι με συμβουλευετε ? Σας ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια. Είμαι και εγώ μια νέα μαμά ενός υπέροχου αγοριού 4 μηνών και 19 ημερών. Γέννησα στο Έλενα στις 14-06-2012 με κ.τ. και ολική αναισθησία. Το μωρό μου γεννήθηκε 3020 κιλά. Ξεκίνησα να το θηλάζω αποκλειστικά έχοντας ενημερωθεί για το θηλασμό και παρακολουθήσει σεμινάρια και διαβάζοντας σχετικά. Την τρίτη ημέρα το μωρό έφτασε να έχει θερμοκρασία 37.9 και το βάρος του να είναι 2650 παρόλο που το μωρό το είχα δίπλα μου και την περισσότερη ώρα της ημέρας στο στήθος μου. Παρένθεση οτι το μωρό έπιασε κανονικά τη θηλαία άλω και δεν τραυμάτισε ποτέ το στήθος μου. Έτσι έμπλεξα στον κυκεώνα του συμπληρώματος καθώς το μωρό υποσιτίστηκε οπώς μου είπαν και έμεινε από υγρά. Έχω νοικιάσει εδώ και 3 μήνες το symfony της medela και προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου αλλά ποτέ δεν έχω βγάλει πάνω απο 70 ml. Το μωρό θηλάζει σε κάθε γεύμα αλλά οχι πάνω απο 5-10 λεπτά στο κάθε στήθος. Έχω πάρει μαγιά μπύρας αλλά δεν είδα θεαματικά αποτελέσματα. Τί μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου και να μειώσω το συμπλήρωμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια. Είμαι και εγώ μια νέα μαμά ενός υπέροχου αγοριού 4 μηνών και 19 ημερών. Γέννησα στο Έλενα στις 14-06-2012 με κ.τ. και ολική αναισθησία. Το μωρό μου γεννήθηκε 3020 κιλά. Ξεκίνησα να το θηλάζω αποκλειστικά έχοντας ενημερωθεί για το θηλασμό και παρακολουθήσει σεμινάρια και διαβάζοντας σχετικά. Την τρίτη ημέρα το μωρό έφτασε να έχει θερμοκρασία 37.9 και το βάρος του να είναι 2650 παρόλο που το μωρό το είχα δίπλα μου και την περισσότερη ώρα της ημέρας στο στήθος μου. Παρένθεση οτι το μωρό έπιασε κανονικά τη θηλαία άλω και δεν τραυμάτισε ποτέ το στήθος μου. Έτσι έμπλεξα στον κυκεώνα του συμπληρώματος καθώς το μωρό υποσιτίστηκε οπώς μου είπαν και έμεινε από υγρά. Έχω νοικιάσει εδώ και 3 μήνες το symfony της medela και προσπαθώ να αυξήσω την παραγωγή μου αλλά ποτέ δεν έχω βγάλει πάνω απο 70 ml. Το μωρό θηλάζει σε κάθε γεύμα αλλά οχι πάνω απο 5-10 λεπτά στο κάθε στήθος. Έχω πάρει μαγιά μπύρας αλλά δεν είδα θεαματικά αποτελέσματα. Τί μπορώ να κάνω για να αυξήσω την παραγωγή μου και να μειώσω το συμπλήρωμα;

 

Ακολουθείς πρωτοκολλο επαναγαλακτισμού;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου δίνουν κουράγιο να συνεχίσω τη προσπάθεια.

Χρησιμοποιω και στα δύο στήθη θηλές σιλικόνης με κάνουν να νιώθω πιο μεγάλη σιγουριά ως προς τον πόνο.

Κάθε μέρα προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορώ να κάνω ώστε να μπορει να πινει πιο πολυ δικο μου γαλα και σταδιακα λιγοτερο ξενο. Αυτο που κανω τωρα δυο μερες ειναι τον βαζω στο ενα στηθος , θηλαζει 20'-25' του δινω μπιμπερο με δικο μου γαλα που εχω κανει αντληση 1,5 ωρα πριν αρχισω το θηλασμο αλλα ειναι πολυ λιγο 20-30 ml βγαζω ομως καθε φορα μονο απο το ενα στηθος και μετα πινει και συμπληρωμα 30-60ml. Εχθες εδειχνε πιο χορτατος με το δικο μου και επινε μονο 30 ξενο , σημερα παλι πινει ολο το ξενο 60ml και μ'εχει πιασει απογοητευση παλι. Ξεχασα να αναφερω οτι δεν μπορει να κοιμηθει χωρις πιπιλα, τη θελει οπωσδηποτε και γενικα νομιζω οτι και το στηθος μου το περναει για πιπιλα γιατι πινει στην αρχη και μετα δεν μπορω με τιποτα να τον ξυπνησω απο το στηθος πιπιλαει λες κι ειναι πιπιλα. Γι αυτο και καθεται στο στηθος και 2 ωρες και αν πας να τον βγαλεις γκρινιαζει. Τ ι να κανω βρε κοριτσια , ολα φαινοντουσαν τοσο ευκολα και τελικα μου φαινονται ακατορθωτα .....τι με συμβουλευετε ? Σας ευχαριστω!!!!!!

 

Το μωρο πιάνει σωστά το στηθος; Αν ναι δεν πρέπει να πόνος! Οι ψευδοθηλες δεν βοηθούν στο να αυξηθει η παραγωγη σου, το αντίθετο μάλιστα!

 

Να μην χρησιμοποιείς θηλαστρο. Πέτα πιπιλα, ρολόι και βάλε το μωρο στο στηθος!

Να κρατάς το μωρο ξυπνιο για να θηλαζει καλά.

 

Το τι σε συμβουλεύω το έχω γράψει στα δυο μου ποστ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπραβο σε ολες για τη προσπαθεια σας!

Απ'οτι εχω καταλαβει αν το μωρο δεν μπει απο τις πρωτες μερες στο στηθος χανει το συντονισμο με την παραγωγη της μαμας.Οι δικες του αναγκες αυξανονται ενω η παραγωγη εχει μεινει πισω γιατι αργησε να ξεκινησει.Η λυση για να πετυχουμε το συντονισμο ειναι να μπαινει το μωρο στο στηθος οσο συχνα θελει.Και μετα ειναι θεμα ημερων.

Η παραγωγη ειναι μια πολυ δυναμικη διαδικασια.Το γαλα ειναι σαν τον ιδρωτα(αλλωστε παραγεται κι αυτος απο αδενες) οσο τρεχεις τοσο ιδρωνεις... αν δεν τρεξεις δεν θα ιδρωσεις.Παρομοιως οσο θηλαζει το μωρο τοσο γαλα κατεβαινει, αν δεν θηλασει δεν θα κατεβει.

Καθε μωρακι εχει το δικο του ρυθμο, αλλο θηλαζει 3ωρες, αλλο 5λεπτα, δεν εχει σημασια, να μετρατε βρεγμενες πανες για να δειτε αν χορταινει.Μεχρι να σαραντησετε θελετε 6 πανες με τσισα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...