Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τελικα θηλασμος απο ενα στηθος ή και απο τα δυο????


Recommended Posts

καλημερα σας θα ηθελα μια μικρη βοηθεια.

Περιμενω το δευτερο παιδακι μου σε λιγοτερο απο 10 μερες και θελω παρα πολυ να το θηλασω!!!Το πρωτο δεν καταφερα να το θηλασω λογω χαμηλου βαρους γεννησεις και λογω οτι δεν γνωριζα πολλα πραγματα για τον θηλασμο,εχω διαβασει βιβλια για τον θηλασμο (της Πατσουρου) η απορια που εχω ειναι οταν ξεκινησω τον θηλασμο το μωρο πρεπει να πινει απο το ενα στηθος σε καθε γευμα ή να κανω εναλλαγες και αν ναι ποσο πρεπει να καθεται στο καθε μαστο ?Εχω διαβασει οτι πρεπει να κανεις μεχρι και 100 εναλλαγες σε καθε γευμα μεχρι να κατεβει το γαλα και εχω διαβασει οτι πρεπει εναν μαστο σε καθε γευμα για να περνει ολα τα θρεπτικα στοιχεια !!!

τελικα πιο ειναι σωστο????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σου τονιζω τα πιο σημαντικα, αλλα οπωσδηποτε διαβασε το ολο!!!

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%AE-%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%B8%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1/

 

 

1. Σαν γενική αρχή, να προσπαθώ να δίνω στο μωρό μου και τα δύο στήθη σε κάθε γεύμα.

Αυτό είναι καλό να συμβαίνει όποτε η μητέρα προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή της σε γάλα, δηλαδή:

· Τις πρώτες δύο με έξι εβδομάδες από τη γέννηση του μωρού, όταν εγκαθίσταται η παραγωγή της σε γάλα. Κατά τον πρώτο καιρό, το στήθος χρειάζεται συχνό ερεθισμό από το βρέφος για να πάρει το μήνυμα και να φτιάξει περισσότερο γάλα.

 

 

2. Σαν γενική αρχή, να προσπαθώ να δίνω στο μωρό μου ένα στήθος σε κάθε γεύμα.

Αυτό είναι καλό να συμβαίνει όποτε η μητέρα έχει εγκατεστημένη, σταθερή παραγωγή σε γάλα, δηλαδή:

Μετά τις πρώτες δύο με έξι εβδομάδες της ζωής του μωρού, με εγκατεστημένο αποκλειστικό θηλασμό.

Στόχος τώρα είναι το μωρό να απομακρύνει όσο γίνεται περισσότερο γάλα από το ένα στήθος. Αυτό γιατί το μητρικό γάλα, κατά το τέλος του γεύματος, γίνεται πολύ λιπαρό και χορταστικό. Ακόμα γιατί όσο περισσότερο αδειάσει το στήθος, τόσο πιο γρήγορη και έντονη είναι η παραγωγή γάλακτος από αυτό. Κι εδώ βέβαια δεν υπάρχουν απαράβατοι κανόνες, αλλά αφήνουμε κάθε φορά το μωρό να καθορίσει τι χρειάζεται. Εάν δεν φαίνεται κάποια στιγμή να μένει ικανοποιημένο από το ένα στήθος, θα προσφέρουμε και το άλλο.

 

 

Στο θηλασμό δεν υπάρχει μία γενικευμένη οδηγία για όλες τις γυναίκες, αλλά τα πράγματα εξατομικεύονται για την συγκεκριμένη δυάδα μητέρας- βρέφους που έχουμε μπροστά μας. Εάν ο θηλασμός πηγαίνει καλά, χωρίς προβλήματα, και το μωρό είναι υγιέστατο, προσλαμβάνοντας βάρος, μικρή σημασία έχει εάν χρησιμοποιείται μία πλευρά ανά γεύμα ή εάν το μωρό λαμβάνει το τελευταίο, λιπαρό γάλα. Οι παραπάνω οδηγίες έχουν μεγαλύτερη σπουδαιότητα εάν προκύπτουν προβλήματα στο θηλασμό, όχι στις φυσιολογικές καταστάσεις. Έρευνα του 2006 που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Pediatrics και αφορούσε υγιή βρέφη που θήλαζαν αποκλειστικά έδειξε ότι κάποιες μητέρες δίνουν ένα στήθος τη φορά σε κάθε γεύμα. Λιγότερες δίνουν πάντα και τα δύο στο παιδί. Η πλειοψηφία προσφέρει άλλοτε ένα μόνο στήθος, άλλοτε και τα δύο, ανάλογα με την όρεξη του μωρού. Όλες αυτές οι παραλλαγές αποτελούν φυσιολογικές πρακτικές.Υπάρχουν τεράστιες διαφορές και παραλλαγές στα θέματα θηλασμού από μητέρα σε μητέρα και από παιδί σε παιδί, σωστό είναι ό,τι βολεύει και αναίτιες, άκαμπτες παρεμβάσεις βλάπτουν αντί να ωφελούν.

 

 

 

[url=http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%AE-%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%B8%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%AC%CE%B8%CE%B5-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1/][/url]

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

η απορια που εχω ειναι οταν ξεκινησω τον θηλασμο το μωρο πρεπει να πινει απο το ενα στηθος σε καθε γευμα

 

οπως θα διαβασεις και παραπανω, το μωρο τον πρωτο καιρο τρωει και απο τα δυο στηθη σε καθε γευμα..πρεπει να δινεις συνεχως ερεθισμα..

 

ή να κανω εναλλαγες και αν ναι ποσο πρεπει να καθεται στο καθε μαστο ?

οσο ανταποκρινεται το μωρο..το μωρο θα τρωει και θα κοιμαται στο στηθος..οταν θα ξυπναει αναλογα με το πως εχεις τελειωσει ,θα συνεχιζεις και στο επομενο γευμα..δεν υπαρχει χρονος για το ποσο θα καθεται..απλα θα προσεχεις να μην πονας..εαν το μωρο δεν πιανει καλα θα σου κανει πληγες και θα πονας κατα τον θηλασμο..εαν θες να το απομακρυνεις απο το στηθος βαζεις το μικρο σου δαχτυλακι στο στομα του και το ανοιγεις απομακρυνοντας το..

 

Εχω διαβασει οτι πρεπει να κανεις μεχρι και 100 εναλλαγες σε καθε γευμα μεχρι να κατεβει το γαλα

το γαλα υπαρχει απο την γεννηση..απλα ειναι πρωτογαλα, και ειναι υπεραρκετο για το μωρο..γυρω στο 3ο-4ο 24ωρο ''κατεβαινει'' το γαλα εφοσον το μωρο εχει μπει τις προηγουμενες μερες στο στηθος ελευθερα..

 

 

και εχω διαβασει οτι πρεπει εναν μαστο σε καθε γευμα για να περνει ολα τα θρεπτικα στοιχεια !!!

θα σου λυθουν οι αποριες διαβαζοντας το λινκ..

γι αυτο δεν κοιτας ρολοι,αλλα αφηνεις το μωρο αρκετη ωρα σε καθε στηθος μεχρι να το αλλαξεις..

για οτι απορια ξαναμιλαμε

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ θήλασα τη μπέμπα μου για 8 μήνες. Έχοντας διαβάσει πολύ για τον θηλασμό κατέληξα πως ήταν καλύτερα να τη θηλάζω σε κάθε γεύμα από το ένα στήθος μόνο, γιατί στην αρχή το γάλα που κατεβαίνει είναι πιο αραιό για να ξεδιψάσει το μωρό και μετά προς το τέλος κατεβαίνει το πιο χορταστικό και πλούσιο σε συστατικά γάλα. Είναι κρίμα να αλλάζεις το μωρό στήθος όταν αρχίζει να κατεβαίνει το πιο θρεπτικό γάλα και να το διακόπτεις όταν το μωρό έχει ηρεμήσει στο στήθος. Αν αντιληφθείς ότι έχει τελειώσει το γάλα από το ένα στήθος και θέλει το μωρό να φάει κι άλλο τότε εννοείται πως θα βάλεις και στο άλλο στήθος.

Στην κλινική μόνο το έβαζα και στα δύο στήθη. Από την 5 μέρα περίπου που κατέβηκε το γάλα την τάιζα μόνο από το ένα σε κάθε γεύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα σε ολους σας !!1τελικα γεννησα ενα κοριτσακι βαρους 2360 και θηλασαμε κατευθειαν και τελικα αποφασισα οτι ειναι καλυτερα ενα στηθος σε καθε γευμα και τα παμε παρα πολυ καλα!!!

θα ηθελα να ρωτησω ομως κατι αλλο μπορω να περνω σιδηρο ενω θηλαζω ???

ο γυναικολογος μου εχει πει οτι πρεπει για οσο θηλαζω να περνω ενα σιδηρο και ασβεστιο καθε μερα διαβασα καπου μεσα στο forum οτι το σιδηρο προκαλει κολικους !!!

Η μπεμπα μου καποια βραδια εχει πονακια λετε να ειναι απο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας !!1τελικα γεννησα ενα κοριτσακι βαρους 2360 και θηλασαμε κατευθειαν και τελικα αποφασισα οτι ειναι καλυτερα ενα στηθος σε καθε γευμα και τα παμε παρα πολυ καλα!!!

θα ηθελα να ρωτησω ομως κατι αλλο μπορω να περνω σιδηρο ενω θηλαζω ???

ο γυναικολογος μου εχει πει οτι πρεπει για οσο θηλαζω να περνω ενα σιδηρο και ασβεστιο καθε μερα διαβασα καπου μεσα στο forum οτι το σιδηρο προκαλει κολικους !!!

Η μπεμπα μου καποια βραδια εχει πονακια λετε να ειναι απο αυτο???

 

γιατι κουκλα μου πρεπει να παιρνεις εφοσον θηλαζεις σιδηρο και ασβεστιο? εχεις προβλημα υγειας? αν οχι γιατι τοτε? κανε σε λιγο εξεταση αιματος και δες πως ειναι ο σιδηρος σου η φεριτινη σου το ασβεστιο αν ειναι χαμηλα παιρνεις αν οχι γιατι?

αν δεν εχεις προβλημα υγειας τρωγε σωστα και θηλαζε ελευθερα και ασε τον σιδηρο και το ασβεστιο

 

θηλαζω εδω και 2,5 χρονια περιπου εχω κανει 3 εξετασεις αιματος το ασβεστιο μου ειναι στα ανωτατα φυσιολογικα και ο σιδηρας και η αιμοσφαιρινη μια χαρα,,,δεν εχω παρει τιποτα προληπτικα, αν ειχα προβλημα θα επαιρνα,,,α επισης δεν πινω ουτε γαλα ουτε γιαουρτι γιατι εκανε κολικους ο γιος μου, που να επαιρνα και σιδηρο τι θα παθαινε,,, απο γαλακτοκομικα ετρωγα μονον τυρι παρμεζανα και το ασβεστιο ηταν στα ανωτρα φυσιολογικα

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ έπαιρνα συμπληρώματα διατροφής αλλά μια φίλη μου έπαιρνε σίδηρο γιατί της το έδωσε ο γυναικολόγος.

Οι κολικοί μπορεί να δημιουργούνται από κάτι που τρως. Συμβουλέψου γι'αυτό τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...