Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποτομη αντικατασταση γευματων και ρυθμιση γαλουχιας


Recommended Posts

εχω ενα μωρακι 6,5 ετων το οποιο θηλαζε αποκλειστικα μεχρι τελος Απριλιου.. εκ τοτε αρχισα την εισαγωγη φρουτοκρεμας (οχι εμποριου) και εδω και καμια εβδομαδα κρεμας λαχανικων..

 

αρχικα το προγραμμα θηλασμου ειχε ως εξης ενω εργαζομουν:

 

πρωι θηλασμος και αντληση μετα λιγο πριν φυγω για τη δουλεια

3 ωρες μετα αντλημενο γαλα με μπιμπερο απο τριτο ατομο και παραλληλα στη δουλεια αντλουσα ενα γευμα

 

μεσημερι θηλασμος (ερχομαι νωρις απο τη δουλεια)

 

και αλλες 3-4 φορες θηλασμος μεχρι το βραδυ

 

συν μεσο ορο τρεις νυκτερινους θηλασμους..

 

εδω και 3 μερες ο μικρος ομως τρωει ικανοποιητικα τις κρεμες του και εχει ΗΔΗ αντικαταστησει το δεκατιανο οπου αραια και που πινει και κανα 100αρι αντλημενο γαλα και τρωει πληρως την μεσημεριανη κρεμα του.. επιπλεον στο εντελως ξαφνικο μου κοιμαται ΣΕΡΙ στην κουνια του απο τις 21.00 εως τις 8 το πρωι.. 11-12 ωρες δηλαδη και αυτο συμβαινει τα δυο τελευταια βραδυα με αποτελεσμα να ειμαι τιγκα το πρωι οπου και αντλω και του δινω στηθος μολις ξυπνησει..

 

αποριες λοιπον εχοντας ηση αντικαταστησει 2 γευματα ημερησια και με το σεναριο οτι αυτο το σερι προκειται να κρατησει..

 

εγω τι πρεπει να κανω για να διατηρηθει η γαλουχια??

α) στη διαρκεια της ημερας ποσες αντλησεις να κανω?

β) τη νυχτα στο δωδεκαωρο να τον σηκωνω να θηλασει? θα του διαταραξω τον υπνο ή ειναι καλυτερα να κανω μια αντληση στις 6 ωρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ενα μωρακι 6,5 ετων το οποιο θηλαζε αποκλειστικα μεχρι τελος Απριλιου.. εκ τοτε αρχισα την εισαγωγη φρουτοκρεμας (οχι εμποριου) και εδω και καμια εβδομαδα κρεμας λαχανικων..

 

αρχικα το προγραμμα θηλασμου ειχε ως εξης ενω εργαζομουν:

 

πρωι θηλασμος και αντληση μετα λιγο πριν φυγω για τη δουλεια

3 ωρες μετα αντλημενο γαλα με μπιμπερο απο τριτο ατομο και παραλληλα στη δουλεια αντλουσα ενα γευμα

 

μεσημερι θηλασμος (ερχομαι νωρις απο τη δουλεια)

 

και αλλες 3-4 φορες θηλασμος μεχρι το βραδυ

 

συν μεσο ορο τρεις νυκτερινους θηλασμους..

 

εδω και 3 μερες ο μικρος ομως τρωει ικανοποιητικα τις κρεμες του και εχει ΗΔΗ αντικαταστησει το δεκατιανο οπου αραια και που πινει και κανα 100αρι αντλημενο γαλα και τρωει πληρως την μεσημεριανη κρεμα του.. επιπλεον στο εντελως ξαφνικο μου κοιμαται ΣΕΡΙ στην κουνια του απο τις 21.00 εως τις 8 το πρωι.. 11-12 ωρες δηλαδη και αυτο συμβαινει τα δυο τελευταια βραδυα με αποτελεσμα να ειμαι τιγκα το πρωι οπου και αντλω και του δινω στηθος μολις ξυπνησει..

 

αποριες λοιπον εχοντας ηση αντικαταστησει 2 γευματα ημερησια και με το σεναριο οτι αυτο το σερι προκειται να κρατησει..

 

εγω τι πρεπει να κανω για να διατηρηθει η γαλουχια??

α) στη διαρκεια της ημερας ποσες αντλησεις να κανω?

β) τη νυχτα στο δωδεκαωρο να τον σηκωνω να θηλασει? θα του διαταραξω τον υπνο ή ειναι καλυτερα να κανω μια αντληση στις 6 ωρες?

 

 

1) Να κάνεις όσες αντλήσεις χρειάζονται για να αφησεις γάλα για όταν εισαι στη δουλεια. Δεν υπάρχει λόγος να κάνει και άλλες αντλήσεις.

2) Εγω δεν θα τον ξυπναγα με τίποτα το βράδυ! Αφού δεν ξυπνάει, σημαίνει πως δεν θέλει να θηλάσει. Απολαυσε τον υπνο σου όσο κρατησει (γιατι μπορεί και να κρατησει πολύ λίγο). Μακάρι να μην ξύπναγε και η δικιά μου (και ειναι 14 μηνων).

 

Η γαλουχια σου δεν κυνινευει αυτη τη στιγμή. Μετα απο τόσο καιρο που θηλ'άζεις, δεν θα σου σταματησει ξαφνικα το γάλα. Απλά θα προσαρμωστει η ποσότητα στις νεες αναγκες.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.. απο υπνο μη μου λες τιποτα.. η κορη μου κοντευει 3,5 και ακομη εχουμε βραδυνα ξυπνηματα απο τοτε που γεννηθηκε..

 

σημερα ηταν το τριο βραδυ στη σειρα που κοιμηθηκε σερι κι το στηθος ηταν λιγοτερο βαρυ. Επειδη ξυπναω νωρις 6-7 και δεν ξερω τι ωρα θα ξυπνησει αντλω καποια ποσοτητα και οτι υπαρχει και συνεχιζει να παραγεται το πινει εκεινος.

 

το θεμα ειναι πως αν θηλαζα το βραδυ εστω και δυο φορες θα γλιτωνα συντομα τη μια αντληση στη δουλεια μου. Τωρα με παει αναποδα.. πρεπει μεσα στην ημερα κατα τη λογικη μου να αντλω σταθερα οταν απουσιαζω για να κρατησω μια ικανοποιητικη παραγωγη, εκτος αν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...