Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόψιμο αντισυλληπτικών


ster

Recommended Posts

Εάν παίρνεις αντισυλληπτικά τουλάχιστον για πέντε χρόνια και τα σταματήσεις, ξέρει καμιά σας τι γίνεται μετά; Δηλαδή σε περίπτωση που προσπαθήσεις να κάνεις παιδί, μήπως η προηγούμενη χρήση τους καθυστερεί το επιθυμητό αποτέλεσμα ή δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά απο αντισυλληπτικά υπάρχει υπεργονιμότητα!

Εξάλλου τα δίνουν και οι γιατροί γι' αυτό το λόγο όταν δεν μπορείς να πιάσεις σποράκι! Δες το καρτελάκι στα αντισυλληπτικά σου μπορεί και να το γράφει!

Τώρα για την μεγάλη περίοδο λήψης των χαπιων δεν ξέρω... αλλά δεν νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα!

Tytxp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι,κι εγώ παίρνω αρκετά χρόνια χάπια,τα στάματησα, πρόσεχα για έναν μήνα να μου έρθει κανονικά η περίοδος,να υπολογίσω τις γόνιμες μέρες και με την πρώτη απόπειρα έμεινα έγκυος!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια τα επαιρνα 8 χρονια σχεδον κ προσπαθω για συληψη 9 μηνεσ κ παω στους 10 μηνες.φυσικα εγω εχω αστατο κυκλο κ πολυκιστικες.αλλα αποτι ξερω κ ο γιατρος μου μου ειπε οτι εισαι κανονικα γονιμη με το που τα σταματησεις.καλη επιτυχια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τα επαιρνα για πανω απο 14-15 χρονια! τα σταματησα κ μετα απο 6 μηνες εμεινα εγκυος. εκ των υστερων εμαθα οτι μετα απο μακροχρονια χρηση θελει ενα 6 μηνο περιπου να επανελθει το συστημα! για περιστασιακη χρηση ισχυει οτι γινεσαι πιο γονιμη. τα 5 χρονια νομιζω οτι δεν ειναι κ πολλα αλλα καλυτερα ρωτα τον γυναικολογο σου!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας και τις ευχές σας! Εύχομαι να αποκτήσουμε όλες μας αυτό που επιθυμούμε. Με το κόψιμο των αντισυλληπτικών, μετά η περίοδός σας, συνέχισε να έχει σταθερό κύκλο; Εγώ πριν τα αντισυλληπτικά είχα κάποιες ημέρες απόκλιση πάνω κάτω. Γιατί ο γιατρός μου λέει η γόνιμη μέρα ξεκινάει από την 14η πριν την επόμενη περίοδο. Αν ο σταθερός κύκλος επιμένει μπορείς να την βρείς, αν όχι όμως; Επίσης με όλες αυτές τις ορμόνες, είχε φουσκώσει και το στήθος μου (!!!), συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά τώρα θα πέσει και πάλι; Και κάτι τελευταίο κορίτσια και συγνώμη αν σας ζάλισα! Το κόψιμο των χαπιών επιφέρει μεγαλύτερη σεξουαλική επιθυμία; Γιατί εγώ τελευταία δεν είχα ιδιαίτερη και λέω μήπως φταίγανε τα χαπάκια. Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς για το στήθος, και να πέσει θα ξαναφουσκώσει μόλις μείνεις έγκυος. Εγώ φοράω ένα νούμερο μεγαλύτερο από όσο πριν μείνω έγκυος.

Ο κύκλος σου θα είναι, μάλλον, όπως πριν τα χάπια και η σεξουαλική επιθυμία είναι άσχετη με τα χάπια. Χαλάρωσε και απόλαυσέ το, μην μετράς γόνιμες μέρες, διασκέδασέ το μέρα παρά μερα, αλλά μην σου γίνει και έμμονη ιδέα

Link to comment
Share on other sites

τον μεγάλο μου γιο τον "συλλάβαμε" με το που έκοψα τα αντισυλληπτικά!!!! Έτσι ξαφνικά....;)

μπορεί να έχεις και 2 ωορηξίες (υπεργονιμότητα που είπε μια κοπέλα παραπάνω)!

Καλή επιτυχία!!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη επιτυχια κι απο μενα......εγω τα επαιρνα 2 χρονια ομως οταν τα εκοψα αφησα ενα τετραμηνο να καθαρισει ο οργανισμος μου και μετα ξεκινησα τις προσπαθεις....εγω δυσκολευτηκα να συλλαβω ....πιστευω πως δεν εχει να κανει με τη χρηση των αντισυλληπτικων....εγω τα επαιρνα καθαρα για αντισυλληψη,ο κυκλος μου ηταν σταθερος και πριν απο αυτα και μετα....καλη σου επιτυχια κοπελα μου μην αγχωνεσαι ομως!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ τα έπαιρνα για 6 χρόνια και τώρα που τα σταμάτησα αφήνω λίγο τον οργανισμό να καθαρίσει και νοιώθω την ωορρηξία έντονα σαν τσιμπιματακια.... ξέρω πως μόλις τα σταματήσεις γίνεσαι πιο γόνιμη αλλά και μετά από 5 με 6 μήνες νομίζω πιο πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες, παρακολουθώ εδώ και καιρό το site και διαβάζω προσεκτικά τα σχόλια όλων και σήμερα αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος.

Αυτό το μήνα σταματώ για άλλη μια φορά τα αντισυλληπτικά μετά από τρεις μήνες "θεραπεία" για μία κύστη που εμφανίστηκε δύο μήνες μετά το χειρουργείο που έκανα το καλοκαίρι και που έδειξε μία υδροσάλπιγγα, που διανοίχτηκε, μία που διορθώθηκε και ένα σωρό συμφύσεις. Ακόμα και αυτή την περίπτωση βοηθούν τα αντισυλληπτικά? Ακόμα και έτσι έχω κάποιες πιθανότητες?

Link to comment
Share on other sites

Εάν παίρνεις αντισυλληπτικά τουλάχιστον για πέντε χρόνια και τα σταματήσεις, ξέρει καμιά σας τι γίνεται μετά; Δηλαδή σε περίπτωση που προσπαθήσεις να κάνεις παιδί, μήπως η προηγούμενη χρήση τους καθυστερεί το επιθυμητό αποτέλεσμα ή δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο;

 

Μόλις σταμάτησα κι εγώ τα αντισυλληπτικά μετά από μακροχρόνια χρήση με κάποιες διακοπές! Περιμένω να αδιαθετήσω και μετά βουρρρρρρρ στο "ψητό"!!

Εμένα ο γυναικολόγος μου είχε πει πως μετά τ'αντισυλληπτικά γίνεσαι υπεργόνιμη και υπάρχει πιθανότητα για πολύδυμη κύηση!

Επίσης δεν χρειάζεται να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι ν' αρχίσεις τις προσπάθειες (οι απόψεις των γιατρών διίστανται..)

Πάντως 1η μου ξαδέρφη που μία έκανε, μία δεν έκανε ωορηξία με κύκλο 45-50 ημερών,μόλις σταμάτησε τα χάπια έμεινε αμέσως έγκυος...

Καλή επιτυχία!!!!

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και σε σένα Ειρήνη! Θα μετρήσεις γόνιμες μέρες ή στην τύχη; Γενικά όσες έχουν εμπειρία, ας απαντήσουν: Να ασχοληθούμε με τις γόνιμες μέρες ή όχι;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω πως αν έχεις σταθερό κύκλο π.χ. 28 ημερών μπορείς να ασχοληθείς! Αν όχι, δεν ξέρω. Ίσως ένας γυναικολόγος να μπορεί να διαφωτήσει την κατάσταση!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και σε σένα Ειρήνη! Θα μετρήσεις γόνιμες μέρες ή στην τύχη; Γενικά όσες έχουν εμπειρία, ας απαντήσουν: Να ασχοληθούμε με τις γόνιμες μέρες ή όχι;;;;;;

εγω αφου τα σταματουσα κατα διαστηματα ο κυκλος μου παρεμενε σταθερος για 4-6 μηνες περιπου μετα ξαναχαλαγε. οταν αποφασισαμε για παιδι δεν ασχολιομουν με τις γονιμες κ γιατι δεν θα εβγαζα ακρη αλλα κ κυριως για ψυχολογικους λογους!!!! αυτο θα σε συμβουλευα κ εσενα;)

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία και σε σένα Ειρήνη! Θα μετρήσεις γόνιμες μέρες ή στην τύχη; Γενικά όσες έχουν εμπειρία, ας απαντήσουν: Να ασχοληθούμε με τις γόνιμες μέρες ή όχι;;;;;;

 

Μόλις έκοψα τα χάπια οποτε ο κύκλος μου δεν έχει αρχίσει ακόμη τσαλιμάκια..Θα τις κυνηγήσω ανελέητα τις γόνιμες χαχα!!

Βασικά θα χρησιμοποιήσω τεστ ωορηξίας, αλλά και επαφή μέρα παρά μέρα από την 9η έως και την 20η μέρα του κύκλου μου. Έχω ήδη παραγγείλει βασιλικό πολτό για τον σύζυγο...χαχα!

 

 

υ.γ. το τελευταίο δίμηνο παίρνω φυλλικό οξύ και βιταμίνη Ε

569129i0tzap526i.gif 10/5/12

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

όπως σας είπα τον ένα μήνα σταμάτησα τα χάπια,μου ήρθε κανονικά περίοδος,τον επόμενο μήνα βρίσκω τις γόνιμες μέρες κι έκανα προσπάθεια 1 μέρα πριν τις γόνιμες(για να φτάσουν πρώτα τα αρσενικά σπερματοζωάρια, που δεν θα βρουν ωάριο και θα ψοφήσουν,τα θηλυκά αντέχουν,πήγαινα για κορίτσι),και μετά έκανα άλλες 2 φορές τις επόμενες μέρες...τελικά έμεινα έγκυος με την 1η προσπάθεια,κοριτσάκι,αυτό που ήθελα!!!

τυχαίο ίσως!!!!!χωρίς άγχος,γελούσαμε κιόλας με τον άντρα μου όταν τα λέγαμε !!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

όπως σας είπα τον ένα μήνα σταμάτησα τα χάπια,μου ήρθε κανονικά περίοδος,τον επόμενο μήνα βρίσκω τις γόνιμες μέρες κι έκανα προσπάθεια 1 μέρα πριν τις γόνιμες(για να φτάσουν πρώτα τα αρσενικά σπερματοζωάρια, που δεν θα βρουν ωάριο και θα ψοφήσουν,τα θηλυκά αντέχουν,πήγαινα για κορίτσι),και μετά έκανα άλλες 2 φορές τις επόμενες μέρες...τελικά έμεινα έγκυος με την 1η προσπάθεια,κοριτσάκι,αυτό που ήθελα!!!

τυχαίο ίσως!!!!!χωρίς άγχος,γελούσαμε κιόλας με τον άντρα μου όταν τα λέγαμε !!!

 

 

Χαίρομαι που σου ήρθαν όλα όπως τα υπολόγισες! Και εγώ βασικά κοριτσάκι θα ήθελα! Δεν το ήξερα αυτό με τα σπερματοζωάρια, ότι τα θηλυκά αντέχουν περισσότερο! Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Οι γόνιμες μέρες ποιές είναι; Και η επαφή πρέπει να γίνεται κάθε πότε; Και πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε τεστ ωορηξίας για τις γόνιμες ή όχι; Αν η επαφή είναι συχνή, μήπως εξασθενεί το σπέρμα; (λέω τώρα..)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...