Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΜΩΡΟΥ


Recommended Posts

Τα μωρά μου έχουν δευτεροπαθή αλλεργία που εμφανίστηκε μετά από μία εμπύρετη ίωση γαστρεντερίτιδας όταν ήταν 3,5 μηνών. ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν θηλάζουν και έτσι από τότε είμαστε με το almiron Pepti MCT και σιγά-σιγά προσπαθούσαμε να επανεισάγουμε την κανονική τους φόρμουλα αλλά ακόμη και με ελάχιστη ποσότητα είχαμε αίμα και βλέννη. Η διάγνωση έγινε στις 23/7 και από τότε δίνω μόνο το Pepti MCT. Τις πρώτες 7 μέρες μετά τη διακοπή της ελάχιστης ποσότητας κανονικής φόρμουλας είχαμε θεαματική αύξηση στην πρόσληψη βάρους. Τώρα όμως που τα ξαναζύγισα 5 μέρες αργότερα, πέσαμε ξανά στα ίδια, 11 γρμ την ημέρα η μικρή και ΚΑΘΟΛΟΥ ο μικρός. Η παιδογαστρεντερολόγος μας είναι σε διακοπές και θα την ξαναδούμε την 1η Σεπ.

Το ξέρω ότι το θέμα με τις αλλεργίες έχει συζητηθεί πολλές φορές αλλά δεν μπόρεσα να βρω συγκεντρωτικά στοιχεία για το πως παίρνουν βάρος τα μωράκια με αλλεργία. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου γράφατε εδώ το πώς εξελίσσεται το βάρος των μωρών σας , μήνα με το μήνα ή και κάθε εβδομάδα αν έχετε μετρήσεις, είτε θηλάζουν είτε τρέφονται με φόρμουλα καθώς και το πότε άρχισαν τις στερεές τροφές και πώς, δηλαδή με τι τροφή ξεκινήσατε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα η δικιά μου θηλάζει αποκλειστικά, έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά και άλλα παρεμφερή, (σήμερα θα δούμε παιδογαστρεντερολόγο), και μια στο τόσο έχουμε κακά με λίγο αιματάκι, και ίσως γεμίσει το προσωπάκι της κόκκινα σπιθουράκια.

 

Για τη βλέννα δεν ξέρω γιατί μου είχε πει η παιδίατρος ότι αν θηλάζει μπορεί έτσι να είναι. ή να μην είναι βλέννα και να μπερδεύομαι.

 

Πάντως παρ'όλα αυτά βάρος παίρνει και με το παραπάνω. σε κάτι λιγότερο από μήνα πήρε πάνω από 1 κιλό. (1,200 περίπου!!!!)

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...