Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΓΑΛΑ?


Recommended Posts

Ήθελα απλά να ρωτήσω το εξής:

υπάρχει κανένας παιδίατρος που να έχει ξεφύγει από τα δίχτυα των συμφερόντων των παιδικών τροφών και να συστήσει το φρέσκο γάλα μόλις γίνει το παιδί ενός έτους?? εγώ το θεωρούσα αυτονόητο και μόλις μίλησα με τη γιατρό μου και μου σύστησε σκόνη και παλι γάλα Νο 3...πολύ φοβάμαι ότι το παιδί θα φτάσει έτσι 2 χρονών και βάλε και δεν θα θέλει καθόλου φρέσκο μετα..ποια η άποψή σας??εσας τί σας συνέστησε ο γιατρός και τελικά ακολουθήσατε τη συμβούλή του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα Μαράκι ,

εμείς μέχρι 1 έτους πίναμε σκόνη nan όμως όταν χρόνισε της έδωσα neslac ( Κουτί - όχι φρέσκο ) και στην πορεία το αλλάξαμε σε νουνου Kid που πίνει και ο μεγάλος

ο παιδίατρος μου με πέρασε σε ρευστό γάλα και όχι σε σκόνη ...άσε που αν μου έλεγε πάλι σκόνη δεν θα υπήρχε περίπτωση ...δεν τις άντεχα καθόλου τις σκόνες!!!

Link to comment
Share on other sites

H δική μου συστήνει φρέσκο μετά τους 14 μήνες περίπου. Όμως με την προϋπόθεση ότι το παιδί τρέφεται σωστά, τρώει όλες τις τροφές, σαλάτες, λαχανικά, όσπρια, φρούτα σε κανονικές ποσότητες, και επομένως δεν χρειάζεται συμπλήρωμα διατροφής που έχουν τα παιδικά γάλατα. Εμάς έτυχε να είναι έτσι και από 14 μηνών του δίνω φρέσκο γάλα. Σε άλλα παιδάκια, η ίδια παιδίατρος προτείνει εμπλουτισμένο, γιατί δεν τρώνε ποικιλία τροφών. Εμείς κόψαμε το ειδικό φαγητό από τους 12 μήνες και το παιδί τρώει, ό,τι τρώμε στο σπίτι, χωρίς αλάτι και μπαχαρικά φυσικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά χαρά και απο εμένα.Χθές που πήγαμε στον παιδίατρο μας για το εμβόλιο, μας είπε ότι μπορούμε πιά να πάμε στο φρέσκο γάλα αφού φθάνουμε αισίως σε λίγες μέρες τους 13 μήνες ζωής.Μας πρότεινε ΝESTTLE ή NOULAC ανάλογα με τις προτιμήσεις του παιδιού...αχ...μεγαλώνουμε βρε παιδιά!!! :lol: !!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και απο εμένα.Χθές που πήγαμε στον παιδίατρο μας για το εμβόλιο, μας είπε ότι μπορούμε πιά να πάμε στο φρέσκο γάλα αφού φθάνουμε αισίως σε λίγες μέρες τους 13 μήνες ζωής.Μας πρότεινε ΝESTTLE ή NOULAC ανάλογα με τις προτιμήσεις του παιδιού...αχ...μεγαλώνουμε βρε παιδιά!!! :lol: !!!

Αυτά που αναφέρεις, αν δεν κάνω λάθος, είναι εβαπορέ και όχι φρέσκα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Αγγλια παντως ειναι κανονας οτι μετα τον 12 μηνα το παιδι ξεκινα να πινει φρεσκο γαλα. Κι εμεις ετσι καναμε, μολις εγινε ενος ετους ξεκινησαμε το φρεσκο.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου είπε ότι όταν γίνει ενός έτους μπορεί άνετα να πίνει φρέσκο γάλα ή και γάλα σε σκόνη 3ης βρεφικής ηλικίας..πιστεύει απλά ότι στις σκόνες γίνονται λίγο καλύτεροι έλεγχοι...αλλά με αφήνει ελεύθερη να επιλέξω ότι θέλω εγώ όταν σταματήσω το θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην Αγγλια παντως ειναι κανονας οτι μετα τον 12 μηνα το παιδι ξεκινα να πινει φρεσκο γαλα. Κι εμεις ετσι καναμε, μολις εγινε ενος ετους ξεκινησαμε το φρεσκο.

Και εδω το ιδιο. Μολις εγινε 1 ετους αρχισαμε το φρεσκο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμείς αφού γίναμε ενός ήπιαμε φρέσκο γαλα, σταδιακά όμως η αλλάγή. Στην αρχη 20 φρεσκο και 120 από το κουτί και κάθε μέρα έπεφτε το ποσοστό όπου ήπιαμε κανονικά φρέσκο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει μετα τον χρονο οτι πινει καλυτερα ο μικρος αλλα αν μπορεις κρατα την σκονη μεχρι 2χρονων.

να σας πω ομως κατι? γιατι μου ειπε το ιδιο και η διαιτολογος μου που οπως και να το κανουμε δεν εχει κανενα συμφαιρων?

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει μετα τον χρονο οτι πινει καλυτερα ο μικρος αλλα αν μπορεις κρατα την σκονη μεχρι 2χρονων.

να σας πω ομως κατι? γιατι μου ειπε το ιδιο και η διαιτολογος μου που οπως και να το κανουμε δεν εχει κανενα συμφαιρων?

Προφανως σου το ειπε γιατι οντως τα γαλατα σε σκονες ειναι εμπλουτισμνενα με βιταμινες και αλλα θρεπτικα συστατικα.

Αλλα αν το παιδι τρωει κανονικα παιρνει ολες τις βιταμινες

και τα θρεπτικα συστατικα απο τις τροφες οποτε ειναι περιττο

το γαλα σκονη.

Καλο ειναι το παιδι να μαθαινει να τρωει ολες τις τροφες και ετσι να παιρνει βιταμινες και ολα τα αλλα παρα να βασιζομαστε στις σκονες για αυτο.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μας. Από ενός έτους πίνουμε φρέσκο και είναι και απόλυτος σε αυτό. Μας έχει πει μάλιστα, επειδή του είπα ότι κάποια στιγμή της είχα πάρει το advance, ότι είναι καλύτερα να της δίνω φρέσκο γάλα. Όλα τα υπόλοιπα δεν είναι σκέτα γάλατα. Έχουν αρώματα, ζάχαρη ή γλυκόζη και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Έχουν και πολλές βιταμίνες βέβαια αλλά αν το παιδί τρέφεται σωστά πιστεύω πως δεν χρειάζεται τις επιπλέον βιταμίνες.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμάς ο δικός μας παιδίατρος είπε κάτι πολύ σοφό!!!

Όταν τον ρώτησα αν θα μπορούσα να της δώσω το advance ή αλλου είδους γάλατα, με τις αντίστοιχες βιταμίνες και ιχνοστοιχεία όπως διαφημίζουν, μου είπε......

γιατί η αγελάδα όταν μας δίνει το γάλα μας το δίνει advance? Καλύτερα ότι πιο φυσικό τόσο πιο προσιτό στο παιδί, εγώ δεν μπορεσα να την θηλάσω πολύ μόνο 40 ημέρες παρόλο την παρότρυνση του γιατρού πάνω σε αυτό το θέμα. Ήταν μια πολύ δύσκολη περίοδος για μένα, για αυτό έμαθε στο κουτί αλλά με την πρώτη ευκαιρία την επανέφερα στα φυσιολογικά επίπεδα με το να της δίνω φρέσκο γάλα.

Είναι και πιο βολικό, φρέσκο γάλα έχει και το περίπτερο -σε περίπτωση που ξέχασες να πάρεις- ενώ άντε να βρεις φαρμακείο ανοιχτό που να έχει και την συγκεκριμένη μάρκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις, αν δεν κάνω λάθος, είναι εβαπορέ και όχι φρέσκα.

 

Kαλημέρα μανούλες!

Μαρια30 το nestle είναι φρέσκο και το noulac είναι εβαπορέ.Μου είπε να διαλέξω τι με βολεύει και ποιά απο τις δυο γεύσεις αρέσει περισσότερο στο παιδί.Οταν την ρώτησα τί εννοεί λέγοντας "βολεύει" μου απάντησε οτι το φρέσκο θα θέλει ψυγείο άρα δεν θα είναι εύκολο στις μετακινήσεις ενώ το εβαπορέ είναι πιό εύκολο γιατί ανα πάσα στιγμή το αραιώνεις και έτοιμο.Απο συστατικά και τα δύο τα εγκρίνει.Δεν ξέρω, αν θεωρηθεί διαφήμιση μη μου απαντήσετε αλλά οι μανούλες που λέτε οτι δίνεται φρέσκο,δίνεται αυτά τα γάλατα που πίνουμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν δίνω εμπλουτισμένο. Δηλαδή έδινα στην αρχή μέχρι που κατάλαβα ότι τον συνηθίζω σε γλυκιά γεύση οπότε τώρα δίνω συνήθως Όλυμπος ή από μικρούς παραγωγούς, όταν βρω. Γενικά το αλλάζω συχνά γιατί δεν είναι βολικό να συνηθίζει απόλυτα σε μία γεύση. Σκέφτομαι μάλιστα να του δώσω και μία δύο φορές εβαπορέ για το λόγο που λέει η Fysalida, μήπως και το καλοκαίρι βρεθούμε έξω το βράδυ και πρέπει να του φτιάξω γάλα. Γενικά δεν νομίζω ότι είναι το φρέσκο πιο βολικό, γιατί πρέπει να το αγοράζεις κάθε μέρα, ενώ το εβαπορέ ή η σκόνη μπορούν να διατηρηθούν πολύ και δεν έχεις αυτή την έγνοια. Είναι όμως αυτό που έχει τη λιγότερη επεξεργασία, οπότε αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

, μήπως και το καλοκαίρι βρεθούμε έξω το βράδυ και πρέπει να του φτιάξω γάλα. Γενικά δεν νομίζω ότι είναι το φρέσκο πιο βολικό, γιατί πρέπει να το αγοράζεις κάθε μέρα, ενώ το εβαπορέ ή η σκόνη μπορούν να διατηρηθούν πολύ και δεν έχεις αυτή την έγνοια. Είναι όμως αυτό που έχει τη λιγότερη επεξεργασία, οπότε αξίζει τον κόπο.

 

Το φρέσκο γάλα δεν μπορεί αν διατηρηθεί καθόλου εκτός ψυγείου, εννοώ ούτε για μισή - 1 ώρα??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω γάλα ΕΒΟΛ που είναι της τοπικής μας γαλακτοβιομηχανίας. Δεν παθαίνει κάτι αν μείνει για λίγη ώρα εκτός ψυγείου και δεν χρειάζεται κάθε μέρα να αγοράζεις καινούργιο. Συνήθως κρατάνε -όλα τα φρέσκα όχι μόνο το ΕΒΟΛ- 3-4 μέρες εντός ψυγείου.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο γιατρός σου είναι από τους λίγους που δεν συστήσανε φρέσκο γάλα

μετά τον 1ο χρόνο!!!

Ο δικός μας παιδίατρος ήταν κάθετος σ΄αυτό απλώς μας είπε να αποφύγουμε

τις μεγάλες γαλακτοβιομηχανίες και στο γάλα και στο γιαούρτι..........

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ο παιδίατρος μας με το που γίναμε 1 έτους μας είπε να ξεκινήσουμε το φρέσκο γάλα(αυτό που πίνουμε και εμείς) δεν μας πρότεινε κάποια συγκεκριμένη μάρκα, όταν του είπα μήπως είναι καλύτερα τα παιδικά που διαφημίζουν μου είπε πως αυτά καλύτερα να τα αποφύγω γιατί είναι για παιδάκια που δεν τους αρέσει τόσο το φρέσκο γάλα καθώς και γιατί το φρέσκο το βρίσκω παντού ενώ αυτά είναι λίγο δύσκολο να το βρω σε διακοπές.Ευτυχώς ο μικρός έχει τρέλα με το γάλα και δεν ήταν δύσκολο να το συνηθίσει το φρέσκο

Link to comment
Share on other sites

, μήπως και το καλοκαίρι βρεθούμε έξω το βράδυ και πρέπει να του φτιάξω γάλα. Γενικά δεν νομίζω ότι είναι το φρέσκο πιο βολικό, γιατί πρέπει να το αγοράζεις κάθε μέρα, ενώ το εβαπορέ ή η σκόνη μπορούν να διατηρηθούν πολύ και δεν έχεις αυτή την έγνοια. Είναι όμως αυτό που έχει τη λιγότερη επεξεργασία, οπότε αξίζει τον κόπο.

 

Το φρέσκο γάλα δεν μπορεί αν διατηρηθεί καθόλου εκτός ψυγείου, εννοώ ούτε για μισή - 1 ώρα??

 

υπάρχουν και θερμός κορίτσια για να διατηρήσετε το γάλα. οπως και πολυ μικρά ψυγειακια τσαντουλες.

.png
Link to comment
Share on other sites

Το ΕΒΟΛ είναι τέλειο. Όταν το βρίσκουμε, αδειάζουμε τα ράφια. Το καλοκαίρι δεν διακινδυνεύω να αφήσω γάλα εκτός ψηγείου ούτε για μισή ώρα. Άλλωστε αν είναι για μισή ώρα πού είναι το πρόβλημα? Το ταϊζεις και φεύγετε. Εβαπορέ δεν του έχω δοκιμάσει. Το σκέφτομαι απλά για μία περίπτωση που θα πρέπει να μείνουμε έξω μέχρι αργά. Προσπαθώ να κάνω τη ζωή μας απλή με το παιδί και όχι να κουβαλάω χίλλια πράγματα για να μπορουμε να τον έχουμε μαζί μας όσο γίνεται περισσότερο. Το καλοκαίρι θα είναι δύο ετών. Δεν θα τον πολυχαλάσει να πιεί και ένα ποτήρι εβαπορέ (λέω εγώ τώρα, τον μπαμπά δεν τον ρωτήσαμε!).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...