Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επικοινωνία με Δίωξη ηλεκτρονικού Εγκλήματος


Recommended Posts

Η Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων, έχει επικοινωνήσει με την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για διάφορα θέματα που έχουν τεθεί, σχετικά με τον έλεγχο των διευθύνσεων ip, και δημόσιες καταγγελίες μέλους όσον αφορά "παράνομο έλεγχο των ιπ" απο την ιστοσελίδα.

 

Μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία με την υπηρεσία, δόδηκαν οι εξής οδηγίες:

Η διερεύνηση των διευθύνσεων ip όχι μόνο επιτρέπεται να γίνεται αλλά και ενθαρρύνεται να γίνεται απο τους διαχειριστές των φόρουμ για την διασφάλιση των κανόνων των φόρουμ και τον έλεγχο για χρήση απο κακόβουλους χρήστες.

 

Κανένας άλλος δεν επιτρέπεται να έχει πρόσβαση σε αυτά τα στοιχεία, καθώς και να τα κοινοποιήσει σε άλλους. (να κοινοποιήσει τον αριθμό της ηλεκτρονικής διεύθυνσης κάποιου).

 

Έχει αποσταλεί επιστολή στην υπηρεσία αυτή έτσι ώστε να υπάρξει και επίσημη απάντηση, πέραν της τηλεφωνικής επικοινωνίας,

η οποία θα αναρτηθεί σε αυτό το τόπικ για τα διάφορα θέματα που έχουν συζητηθεί τις τελευταίες ημέρες.

 

Για την περεταίρω ενημέρωσή σας σε θέματα ip μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο της

 

wikipedia

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7_IP

http://www.safeline.gr/

ή και να πάρετε τηλέφωνο στο 210-6476463 - 4 το οποίο και είναι το τηλέφωνο στο οποίο και γίνονται καταγγελίες

(Δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μιας και έχω παρακολουθήσει το θέμα μέσα από τα λεγόμενα να πω ότι για να κινηθούν διαδικασίες από την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για εντόπιση στοιχείων μέσω IP θα πρέπει να υπάρχει ή επίσημη καταγελλία για ποινικό αδίκημα(πορνεία,παιδερεστία,διακίνηση ναρκωτικών κ.τλ.) ή υποψία από την αντίστοιχη αρχή για πονικό αδίκημα.

 

Πιστεύω ότι κανένας από την Δίωξη(Υπηρεσία με πολλές έγκαιρες επεμβάσεις σε ηλεκτρονικού εγκλήματος θέματα και επιτυχίες) δεν θα έμπαινε στην διαδικασία να βρει στοιχεία μέλους επειδή κάποιος απλά τον ρώτησε γενικά και αόριστα και χωρίς να υπάρχει παράνομη ενέργεια.

 

 

Αυτά απλά γιατί οι αστυνομικοί και ειδικά σε τέτοιες ειδικές υπηρεσίες κοιτάμε την δουλειά μας και όχι να εξυπηρετήσουμε τυχόν φίλους που έχουν ανησυχίες για το αν κάποιο μέλος έχει διπλοεγγραφή σε κάποιο φόρουμ και συμμετέχει σε κληρώσεις με διαφορετικά nickname.Αυτή είναι δουλειά τον admin του site και για αυτό άλλωστε υπάρχουν.

 

Κα Μαρία πολύ κάνατε και ελέγξατε τις IPs είναι αρμοδιότητά σας και δικαιωμά σας.Στέλλα κακώς ανακάτεψες την Δίωξη γιατί απλά κανένας δεν θα έψαχνε για σένα έστω και αν το ζητούσες ως χάρη.Είναι διαδικασίες που αντιτίθενται στο νόμο περί προσωπικών δικαιωμάτων.

 

Αυτά ήθελα να πώ ως μέλος του φόρουμ και για θέματα που έχω άποψη όχι από ακούσματα αλλά λόγω επαγγελματικής αρμοδιότητας.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει αντίρρηση νομίζω οτι θα πρέπει να επικοινωνήσει με το τηλέφωνο που προτείνεται...

 

Και το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην εκφέρει άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζει με σκοπό να δημιουργήσει εντυπώσεις.

 

Σε άλλη περίπτωση, απλά να μην επισκέπτεται αυτή την "εγκληματική" ιστοσελίδα !

 

Διαβάστε κανένα αστυνομικό μυθιστόρημα όποιες ή όποιοι θέλετε να αφήνετε τη φαντασία σας να καλπάζει !

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να μην εκφέρει άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζει με σκοπό να δημιουργήσει εντυπώσεις.

 

Σε άλλη περίπτωση, απλά να μην επισκέπτεται αυτή την "εγκληματική" ιστοσελίδα !

 

Διαβάστε κανένα αστυνομικό μυθιστόρημα όποιες ή όποιοι θέλετε να αφήνετε τη φαντασία σας να καλπάζει !

 

sunsun αν αυτό κατάλαβες από τα λεγόμενά μου ................;;;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

xanp

 

Σε ευχαριστώ πολύ που κατέθεσες την πολύτιμη σου άποψή εδώ!!!

 

ήταν σαφώς καλύτερα αντί να υποθέτουμε και να συζητούμε για κάτι, να επικοινωνήσει η εταιρεία (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) κατευθείαν με αυτή την αρχή, έτσι ώστε να υπάρχει σωστότερη και καλύτερη ενημέρωση των μελών και αναγνωστών του φόρουμ.

 

Σε ευχαριστώ που συμβάλλεις και εσύ σε αυτό!

 

(.......το πόστ της sunsun ... υποθέτω ότι αναφέρεται γενικά στα μέλη που προέβησαν στις αρνητικές δηλώσεις περι της αρχής αυτής και όχι σε αυτά που έγραψες εσύ !!! :D:D )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα τον τρών οι κότες.

 

-Αυτό δεν θα σας το πει η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος.

 

-Αυτό δεν θα σας το πει καμία αρχή προσωπικών δεδομένων καμία αστυνομία , καμία ελληνική εταιρεία ενημέρωσης γονέων.

 

-Απλά το λέει ο λαός μας με τις πλούσιες-(σε ποσότητα και σοφίες)- παροιμίες που έχει και λέει.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω ότι σε αυτό το φόρουμ δεν συμμετέχουν κακόβουλα άτομα, μόνο άτομα που ίσως ξεπερνούν κάποια όρια όχι επειδή έχουν κάποιο δόλο, αλλά λόγω αφέλειας ή απερισκεψίας.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω να πιστεύω ότι σε αυτό το φόρουμ δεν συμμετέχουν κακόβουλα άτομα, μόνο άτομα που ίσως ξεπερνούν κάποια όρια όχι επειδή έχουν κάποιο δόλο, αλλά λόγω αφέλειας ή απερισκεψίας.

 

Και γω πιστεύω πως ότι συνέβη, συνέβη από αφέλεια, χωρίς κάποιο ύποπτο κίνητρο. Έχει όμως και αυτή δυσάρεστες συνέπειες όπως όλοι διαπιστώσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρει μερος ουτε εχω πει την γνωμη μου τοσες μερες, γιατι δεν μπαινω και πολυ συχνα και χανω επεισοδια..

Παρολα αυτα πιστευω οτι εχει γινει παρεξηγηση και η Στέλλα ειπε κατι το οποίο ουσιαστικα δεν το ειχε κανει, απλα και μονο για να υποστηριξει τα λεγομενα της οσον αφορα τις διπλοεγγραφες που ειχε παρατηρησει. Ενα χαζο ψεματακι που συμβαινει συχνα να λεει καποιος, (πχ και γω αμα με ζοριζουν στη δουλεια, λεω οτι θα παρωτηλεφωνο τον θειο μου τον Υπουργο κι ας μην εχω θειο υπουργο, ετσι μπας και πιασει).

Απλα υπεπεσε στην αντιληψη των αντιμ και θεωρησαν σωστο να το ψαξουν, οπως και επρεπε να κανουν. Επίσης ειμαι σιγουρη οτι το μηνημα που εστειλε η Μαρια στην Στελλα δεν ηταν σε προσωπικο επιπεδο, αλλα σε στυλ "Αν ενα μελος κανει αυτο... θα εχει αυτες τις συνεπειες..", Μυνηματα που κατα καιρους και γω εχω λαβει για διαφορα θεματα από τους αντμιν, που ποτε δεν μιλανε σε προσωπικο επιπεδο.. Και μενα μου εχουν κανει κατα καιρους παρατηρησεις, αλλα ποτε δεν μου ειπαν "Κυρια Δωρα εκανες αυτο η εκεινο.." Απλα μου στελνουν ενα μυνημα, απροσωπο, σε τριτο παντα προσωπο που μου υπενθυμιζουν τους κανονες του φορουμ..

Πιστευω πως η Στελλα το εξελαβε εντελως προσωπικα και εγινε μετα οτι εγινε...

Ας δωσουμε λοιπον τα χερια και ας το σταματησουμε εδω..., θεωρω οτι και οι αντμιν κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους, και ας μου σπανε τα νευρα και μενα καμια φορα.. και οτι η Στελλα ηταν μια εξαιρετικη παρουσια μεσα στο φορουμ και με λυπει το γεγονος οτι αποχωρησε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όλοι είμαστε άνθρωποι και κάνουμε λάθος χειρισμό καταστάσεων. Απλά πιστεύω ότι δεν προκαλούμε αναστάτωση, με αβάσιμες υποψίες και μάλιστα με αφορμή μια κλήρωση. Και όταν καταλαβαίνουμε ότι το κάναμε, φροντίζουμε να κάνουμε πίσω, καταλαβαίνοντας ότι αυτό που προκαλέσαμε έγινε άσκοπα και εφ'όσον δεν έχουμε καποιο προσωπικό όφελος. Δημιουργώντας ένα θέμα και θίγοντας πρόσωπα, που ούτε κάν τα γνωρίζουμε, σίγουρα δεν βγαίνουμε κερδισμένοι, αλλά εκτιθόμαστε ακόμα περισσότερο. Όπως επίσης πιστεύω ότι σε μια κατάσταση που είναι μπλεγμένα κάποια άτομα, το να παρεις το μέρος κάποιου, γιατί απλά συμφωνείς με την στάση του, δεν σημαίνει ότι δίνει το δικαίωμα σε κάποιον να σου χρεώσει τον οποιοδήποτε χαρακτηρισμό. Εγώ, μπορεί να μην εξέφρασα την γνώμη μου, τις ημέρες τις αναστάτωσης, αλλά επειδή συμφωνούσα με την προστασία των δεδομένων μου από την διαχείρηση,αλλά και με το τρόπο χειρισμού της κατάστασης, θεωρώ ότι με έθιξε κι εμένα ο οποιοσδήποτε χαρακτηρισμός.

Η διαχείριση κάνει(όπως είπε και η dora), αυτό που θεωρεί καλύτερο και σωστότερο για όλους εμάς και δεν μετράει ονόματα. Μας βλέπει όλους ως μέλη και όχι ως mata,...κλπ.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EΦαγα τα ματια μου εχθες να καταλαβω τι εχει γινει και οταν καταλαβα (ξανθια γαρ....) πραγματικα εμεινα εμβροντητη!

Δεν ξερω αν εκανε οντως αυτο το πραγμα αλλα αυτο που εχω εγω να πω ειναι οτι εδω μεσα βρηκα ανθρωπους αξιολογους να λεω μια κουβεντα και να ακουω με προσοχη την γνωμη τους.

Με λιγα λογια περναω ευχαριστα την ωρα μου συλλεγοντας συμβουλες και εμπειριες. Αν καποιος το παει μακρια κακο του κεφαλιου του, ας ασχοληθει με τιποτα αλλο (πχ κεντημα! :wink: )

 

Αν παντως αντιληφθω οτι ψαχνει καποιος τα προσωπικα μου στοιχεια χωρις ουσιαστικο λογο να ειστε σιγουροι οτι θα κινηθω νομικα. Εχω γνωση τους κανονες του φορουμ και μονο στους αντμιν θα επετρεπα κατι τετοιο αλλα και παλι να υπαρχει λογος.

Κανεις δεν εχει δικαιωμα να ψαχνει ετσι στα κουτουρου επειδη δεν εχει με τι αλλο να ασχοληθει.

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν εχει πεσει, στην δικη μου αντιληψη τουλαχιστον, καποιος με πολλα usernames.

Ισως επειδη πολλα θεματα τα διαβαζω λιγο βιαστικα, εχω και παιδι να μεγαλωσω και πολλες φορες εχω και τυψεις που περναω λιγη ωρα στο pc αντι να παιζω μαζι του.

 

Ειμαι ομως εδω σχεδον 10 μηνες και γνωριζω τον τροπο γραφης πολλων απο εδω μεσα. Κι αναρωτιεμαι πως καποιος καινουργιος μπορει να καταλαβει "δια γυμνου οφθαλμου" ποιος εχει κανει διπλοεγγραφη. Μαλλον παραειναι καχυποπτος ή πολυ απλα βαριεται την ζωη του!

Αν καποιος πιο "φρεσκος" εχει κανει κατι τετοιο νομιζω οτι ειναι αξιος της μοιρας του.

Λιγη ντροπη! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα Δωρα με καλυψες σε μεγαλο ποσοστο...

Δεν ηθελα εξ αρχης να το γραψω ετσι, γιατι δεν ηξερα πως θα φανει... Αλλα ειμαι 99% σιγουρη οτι η Στελλα εκανε μια βλακειουλα και χωρις να το εννοει αλλα και χωρις να ξερει ποσο σημαντικο ειναι αυτο !!!

 

Ελπιζω μονο να περασει ο καιρος... να ξεχαστει το θεμα... να επανελθει η Στελλα και να μην την στησουμε στον τοιχο...

 

Ανθρωποι ειμαστε και σφαλματα κανουμε... ολοι σε τουτη την ζωη.... κι ειναι πολυ πικρο... ο ενας απ' τους δυο τον αλλον να μην εννοει... :wink:

 

πω πω η κωλογρια... πολυ πισω πηγα... χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους ανθρώπους είναι καλό να δίνεται μια δεύτερη ευκαιρία, όποιο και να ήταν το λάθος τους, αρκεί να το αναγνωρίσουν. Εκτός αν αυτοί, είναι δολοφόνοι, ή βιαστές κατά τη γνώμη μου. Όλοι οι άλλοι, είναι δικαιο από τη ζωή και από τους ανθρώπους να συγχωρούνται.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και γω τη γνώμη μου (αν και είπα να μείνω "μακριά").... :):):)

 

Πιστεύω ότι πως αν ό,τι έγινε είχε γίνει με δόλο θα γινόνταν "υπογείως" και ίσως να μην έπαιρνε και κανείς μας χαμπάρι..... Από την άλλη οι διαχειριστές καλά κάνουν και προστατεύουν τη σωστή λειτουργία του φόρουμ γιατί αν κάναμε και γράφαμε ό,τι θέλαμε -έτσι για πλάκα και μόνο- θα τους το "κλείναμε" το "μαγαζάκι". Και είναι κρίμα γιατί από τα 1000 και βάλε άτομα εδώ μέσα, οι περισσότεροι πιστεύω ότι το έχουμε ανάγκη.... Παίρνουμε πολλές συμβουλές και ενημερωνόμαστε για πάρα πολλά θέματα που μας αφορούν. Που αφορούν τις οικογενειές μας.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και γω τη γνώμη μου (αν και είπα να μείνω "μακριά").... :):):)

 

Πιστεύω ότι πως αν ό,τι έγινε είχε γίνει με δόλο θα γινόνταν "υπογείως" και ίσως να μην έπαιρνε και κανείς μας χαμπάρι..... Από την άλλη οι διαχειριστές καλά κάνουν και προστατεύουν τη σωστή λειτουργία του φόρουμ γιατί αν κάναμε και γράφαμε ό,τι θέλαμε -έτσι για πλάκα και μόνο- θα τους το "κλείναμε" το "μαγαζάκι". Και είναι κρίμα γιατί από τα 1000 και βάλε άτομα εδώ μέσα, οι περισσότεροι πιστεύω ότι το έχουμε ανάγκη.... Παίρνουμε πολλές συμβουλές και ενημερωνόμαστε για πάρα πολλά θέματα που μας αφορούν. Που αφορούν τις οικογενειές μας.

 

Αν κι εγω είχα πει οτι θα κρατήσω αποστάσεις απο το όλο γεγονός, δεν μου αρεσει να ανακατεύμαι απο φύση, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τη Lia.

:):):)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...