Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στεβια


Recommended Posts

Το μωρο μου ειναι 13 μηνων. Μπορω αντι ζαχαρη στο ρυζογαλο να βαλω στεβια; δεν θελω να του δωσω ζαχαρη. Και ο παιδιατρος λεει οχι.. αλλα ξεχασα να τον ρωτησω για στεβια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι πρεπει να βαλεις οπωσδηποτε γλυκαντικο? Ζαχαρη ή οτιδηποτε αλλο?

ΟΚ ξερουμε οτι η ζαχαρη βλαπτει την ξερουμε αιωνες τωρα.. Την στεβια ποσο καλα την ξερουμε?

Link to comment
Share on other sites

Οταν του εφτιαξα κασταρτ ( κρεμα) χωρις ζαχαρη εννοειται, μου εκανε αναγουλα! Σκεφτηκα να μην κανω αδικα το ρυζογαλο!! Δικαιο εχεις οτι δεν την ξερουμε καθολου.. μελι δεν του εδωσα ακομα. Σταφιδες θα δοκιμασω αλλα ειμαι 99% σιγουρη οτι δεν θα του αρεσει..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην του αρεσε η γευση η το ποσο ρευστο ηταν, Εδω στο βελγιο εχει ενα γαλα με γλυκανιτικο απο σταφιδες. Ισως μπορουσες να τις βρασεις και να χρησιμοποιησεις το νερο οπου χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια ιδεα!! Ομως θα τις βρασω στο γαλα και μετα θα τις αφαιρεσω και ο θεος βοηθος!! Δεν ξερω ποσο μηνων ειναι τα μωρακια σας αλλα εσεις δωσατε μελι; επισης μπισκοτα τυπου μιραντα δωσατε; μεχρι τωρα μονο βιολογικη ρυζογκοφρετα δινω.

Link to comment
Share on other sites

Μελι μπορεις να δωσεις μετα τον χρονο.

Μπισκοτα εμποριου δεν θα εδινα τοσο νωρις, μονο οταν εφτανε να τα ζητησει το παιδι. Στεβια επισης δεν θα εβαζα, κανενα υποκαταστατο ζαχαρης δεν θα εβαζα δηλαδη.

Custard με τι εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπισκότα Μιράντα του έδινα πριν το χρόνο, όχι συνέχεια βέβαια, αλλά ο παιδίατρος μου είχε πει ότι είναι ΟΚ να του δίνω από 6 μηνών. Μέλι του έδωσα μετά το χρόνο. Σταφίδες 2 φορές που έφαγε τις έκανε εμετό οπότε τις κόψαμε μαχαίρι (και δεν τις έχουμε ξαναδοκιμάσει). Αν τις άλεθες μέσα στο ρυζόγαλο ίσως να ήταν καλύτερα ή αν τις βράσεις και τις αφαιρέσεις όπως είπες. Στέβια δεν θα έβαζα γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Καλύτερα μια πολύ μικρή ποσότητα ζάχαρης. Αλλά ρώτα και τον παιδίατρο να δεις τι θα σου πει ως πιο ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Μελι μπορεις να δωσεις μετα τον χρονο.

Μπισκοτα εμποριου δεν θα εδινα τοσο νωρις, μονο οταν εφτανε να τα ζητησει το παιδι. Στεβια επισης δεν θα εβαζα, κανενα υποκαταστατο ζαχαρης δεν θα εβαζα δηλαδη.

Custard με τι εκανες?

 

Custard με γαλα πληρες χωρις ζαχαρη.. δεν του αρεσε καθολου!!

Εφτιαξα το ρυζογαλο σημερα. Εβρασα τις σταφιδες στο γαλα και το σουρωσα. Εβαλα και λιγη βανιλια. Και λιγη custard για να πηξει. Φυσικα και κανελα!! Θα του δωσω το απογευμα και θα δω

αντιδρασεις.

Με το στεβια ειχα καποια ελπιδα παντως.. ειναι φυσικο προιον..και τοση διαφημιση για τα υπερ της..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...