Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και Δυσκοιλιότητα


Recommended Posts

Καλημέρα! Διάβασα και ένα πιο παλιό post για το θέμα αυτό, αλλά δε με βοήθησε...θηλάζω αποκλειστικά την κορούλα μου που είναι 2 μηνών. Στην αρχή έκανε κακάκια μία φορά την ημέρα (μουσταρδί μαλακά με σποράκια). Εδώ και 1 μήνα δεν ενεργείται πια. Ανά 7 ημέρες της βάζω υπόθετο γλυκερίνης και τότε κάνει μαλακά μουσταρδί κακάκια. Είναι η τέταρτη φορά που της βάζω υπόθετο. Ρώτησα σήμερα την παιδίατρο και μου είπε να σταματήσω το θηλασμό, γιατί δεν μπορεί να συνεχίσει να ενεργείται με υπόθετα. Παίρνει βάρος και ύψος κανονικά και έχει λίγη γκρίνια, γιατί έχει αέρια. Έχει καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία? τι με συμβουλεύετε, να σταματήσω το θηλασμό ή να δει κάποιος ειδικός το μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοείται να δει ειδικός το μωρό. Σύμβουλος γαλουχίας κατά προτίμηση παιδίατρος.

Θηλάζεις αποκλειστικά; Γέννησες φυσιολογικά ή με καισαρική; Πόσες πάνες βρέχει το μωρό;

 

Απάντησε σε αυτές τις ερωτήσεις να έχουμε καλύτερη εικόνα της κατάστασης : http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

 

Θυμίσου να σημειώσεις αν το μωρό έχει αέρια, αν κοιμάται, αν έχει μαύρους κύκλους στα ματάκια, αν έχει σπυράκια, αν συγκαίγεται. Γενικά οτιδήποτε παρατηρείς που σου κάνει εντύπωση κι αναρωτιέσαι αν χρειαζεται να ρωτησεις γιατρό.

 

Πριν διακόψεις το θηλασμό μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα με την κατάλληλη καθοδήγηση όπως: να αλλάξεις τη διατροφή σου μήπως κάτι ενοχλεί το μωρό, να δώσεις προβιοτικά στο μωρό και να παίρνεις κι εσύ για να το βοηθήσεις. Η παιδίατρός σου έχει δίκιο δεν μπορεί ένα μωρό να ενεργείται μόνο με υπόθετο, αλλά η λύση που σου προτείνει δεν είναι η καλύτερη δυνατή αντικειμενικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki, ευχαριστώ για τη συμβουλή...ναι θηλάζω αποκλειστικά, γέννησα φυσιολογικά και το μωρό βρέχει περίπου έξι πάνες την ημέρα πολύ...έχει νεογνική ακμή, πολλά αέρια και κοιμάται καλά, εκτός από μερικές μέρες που λόγω αερίων είναι ανήσυχο. Δεν ξέρω σε ποιον ειδικό να απευθυνθώ για το πρόβλημα αυτό. Την παιδίατρό μου την εμπιστεύομαι, αλλά δε θέλω να σταματήσω και να θηλάζω, εκτός και αν την βλάπτω.

Link to comment
Share on other sites

Marfipeme συμφωνω miriki. Πρέπει να το δει και κάποιος άλλος το μωρό. Σε ποια περιοχή μένεις? Εδω Θεσσαλονίκη μπορώ να σου προτείνω την Πατσούρου, παιδίατρος και σύμβουλος θηλασμού, αρκετά γνωστή αλλά σίγουρα υπάρχουν και αλλού. Σίγουρα δεν είναι λύση τα υπόθετα, αλλά δεν ξέρω αν η διακοπή του θηλασμού σου εγγυάται ότι θα σταματήσει η δυσκοιλιότητα.

Link to comment
Share on other sites

To είχε η κόρη μου, που εκείνη την εποχή έπαιρνε οριακά βάρος και δεν είχε πρόβλημα με αέρια, ήταν γενικά ένα ήσυχο και ευχαριστημένο μωράκι.

 

Δεν το ψάξαμε πολύ, φαίνεται από τα όσα γράφονται στο αγγλόφωνο τμήμα του διαδικτύου ότι δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο. Δεν θυμάμαι πόσο καιρό κράτησε αυτό. Είχαμε όμως στενό μαρκάρισμα τότε για το βάρος της. Δεν θυμάμαι αν βάλαμε υπόθετο και αν βάλαμε θα ήταν για μια φορά. Μετά απλώς συνηθίσαμε ότι το παιδί ενεργείται μια στο τόσο. Έμοιαζε πάντως να μάζευε αρκετά για το μια στο τόσο! Κάποια φορά ήμασταν επίσκεψη και έπρεπε να αλλάξουμε και φορμάκι.

 

Τέλος πάντων, αυτό στα θηλάζοντα μωρά, κρίνοντας μόνο από τη συχνότητα, δεν θεωρείται δυσ-κοιλιότητα, έτσι γενικά. Αν το παιδί όντως δεν δείχνει να δυσκολεύεται να ενεργηθεί.

 

H αλήθεια είναι ότι και η συχνότητα που είχατε πιο παλιά είναι ασυνήθιστη λίγο.

 

Θα σου έλεγα ό,τι και τα κορίτσια, ότι εφόσον το μωράκι φαίνεται ανήσυχο, μπορειτε να το δείτε λίγο αυτό το θέμα. Πάντως στο θηλασμό δεν είναι σπάνιο και δεν αποκλείεται οποιαδήποτε άλλα συμπτώματα να είναι τυχαία. Πιο συχνά ακόμα είναι τα ανήσυχα μωράκια που έχουν τακτικές κενώσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σύμφωνα με την πρόχειρη έρευνά μου στο δίκτυο, αυτό που έχει το μωρό σου δεν είναι δυσκοιλιότητα!

Διάβασα εδώ http://www.webmd.com/parenting/baby/diapering-a-baby-9/baby-constipation ότι θεωρείται ότι το μωρό έχει δυσκοιλιότητα όταν τα κόπρανα είναι σκληρά, πυκνά, και δυσκολεύουν το μωρό κατά την εξαγωγή. Συγκεκριμένα αναφέρει ότι τα μαλακά κόπρανα δε συνιστούν δυσκοιλιότητα ακόμη και αν το μωράκι τα κάνει 1 φορά την εβδομάδα.

Με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, γιατί ο μικρός μου (23 ημερών σήμερα) τα κάνει κάθε 2-5 ημέρες. Η παιδίατρος και η σύμβουλος θηλασμού μας είπαν όμως ότι όλα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές...μήπως μπορείτε να με κατατοπίσετε ως προς το θέμα του σύμβουλου θηλασμού? Ποιον μπορώ δηλαδή να ρωτήσω? Δυστυχώς μένω Αθήνα iphigen...

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό. Είναι πιστοποιημένες σύμβουλοι θηλασμού μήπως μπορούν να σε βοηθήσουν

Λίστα πιστοποιημένων συμβούλων θηλασμού, σχετικούς υποστηρικτικούς φορείς και άλλες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε και εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90775

Link to comment
Share on other sites

Η νεογνική ακμή από κάποιους συνδέεται με πιθανότητα ανάπτυξης αλλεργιών. Σε συνδυασμό με τη δυσφορία του παιδιού, τα αέρια και την απουσία κενώσεων, μας χτυπάει ένα μικρό καμπανάκι.

Η παιδίατρος μπορεί να είναι εξαιρετική στα αυστηρά ιατρικά, αλλά δε φαίνεται να γνωρίζει πώς χειριζόμαστε τα ζητήματα του θηλασμού και γιαυτό δεν μπορεί να υποστηρίξει.

 

Κράτα την για τα ιατρικά λοιπόν αφού την εμπιστεύεσαι (ιώσεις κλπ) και βρες άμεσα κάποιον που να γνωρίζει πώς θα σε υποστηρίξει στα υπόλοιπα. Τώρα αν βρεις κάποιον που να τα συνδυάζει και τα δυο, ε, θα είναι ευχής έργον.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο πριβλημα συνανταω κι εγω με τα δικα μου μωρα!διδυμα 2,5 μηνων και ειδικα ο μπεμπης εκανε κακα μονο με κλισματακι για 2-3 εβδομαδες.συμβουλη της παιδιατρου μου ηταν να φτιαξω τη διατροφη μου(θηλαζω αποκλειστικα)και οντως,ξεκινησα να τρωω 1 ολοκληρο μαρουλι καθε μερα κ απο φρουτα οσο μπορω και εφτιαξε το θεμα μας!κ τα 2 μωρακια κανουν κακα 1-2 φορες τη μερα κ απο βαρος ολα καλα!δεν ξερω αν βοηθησε που φτιαξαν τα εντερικα τους αλλα τωρα κοιμουνται πολυ καλυτερα το βραδυ!7 ωρες και δεν ξυπνανε ουτε για πιπιλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις το ιδιο ειχαμε και ξαναεχουμε!

το μητρικο γαλα μπορει να απορροφηθει πληρως!

αν δεν εχει το μωρο δυσφορια ολα καλα.δυσκοιλιοτητα ειναι οταν ειναι σκληρα.

ο παιδιατρος ειπε οτι μπορει να κανει και 15 μερες αν θηλαζει...εμεις δεν βαλαμε υποθετο γιατι δεν ειχε δυσφορια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Διάβασα και ένα πιο παλιό post για το θέμα αυτό, αλλά δε με βοήθησε...θηλάζω αποκλειστικά την κορούλα μου που είναι 2 μηνών. Στην αρχή έκανε κακάκια μία φορά την ημέρα (μουσταρδί μαλακά με σποράκια). Εδώ και 1 μήνα δεν ενεργείται πια. Ανά 7 ημέρες της βάζω υπόθετο γλυκερίνης και τότε κάνει μαλακά μουσταρδί κακάκια. Είναι η τέταρτη φορά που της βάζω υπόθετο. Ρώτησα σήμερα την παιδίατρο και μου είπε να σταματήσω το θηλασμό, γιατί δεν μπορεί να συνεχίσει να ενεργείται με υπόθετα. Παίρνει βάρος και ύψος κανονικά και έχει λίγη γκρίνια, γιατί έχει αέρια. Έχει καμία άλλη κοπέλα παρόμοια εμπειρία? τι με συμβουλεύετε, να σταματήσω το θηλασμό ή να δει κάποιος ειδικός το μωρό?

 

Ειναι φυσιολογικο για κάποια μωρα άνω των 20 ημερών. Αρκει τα κακα να ειναι μαλακά κι η κοιλια το ιδιο.

Μην βάζεις υποθετο, δε χρειάζεται. Έχουν αναφερθεί περισσότερες μέρες απουσίας κενωσεων σε μωρα που θηλάζουν αποκλειστικά.

Το μητρικό γάλα ειναι πλήρως αφομοιωσιμο απο τον οργανισμό του μωρού. Σε περιόδους ταχείας ανάπτυξης το μωρο δεν αποβάλει τίποτα με κενώση κι αυτο δεν ειναι προβλημα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νίνα το παιδί έχει αέρια και δυσφορεί όμως. Μήπως θα έπρεπε να το δει και κάποιος άλλος;

 

Αν δεν ειχε αέρια εγω θα ανησυχούσα, κάπως πρέπει να "κινείται" το έντερο! :-D Χωρίς πλάκα πάντως, θα μπορούσε να το δει σύμβουλος θηλασμου ή παιδιατρος-σύμβουλος (φυσικα ειναι οτι καλύτερο εφόσον αυτός ο παιδίατρος πρότεινε αποθηλασμό) αλλα προσωπικα πιστεύω οτι ειναι φυσιολογικο. Αν ειχε δυσκοιλιοτητα θα άλλαζαν τα πράγματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κόρη μου για περίπου 2 μήνες, (3-5 μηνών περίπου) έκανε κακά της κάθε 10 μέρες περίπου. Την πρώτη φορά της έκανα κλισμα περισσότερο επειδή εγώ είχα φρικάρει. Η παιδίατρος μου είχε πει πως αν δεν συφορεί το μωρό, δεν υπάρχει θέμα και ότι μπορεί να περάσουν και 12 μέρες χωρίς να ενεργηθεί. Η μικρή είχε κάποι αέρια, αλλά δεν είχε δυσφορία. Το θέμα ξεπεράστηκε μόνο του. Οπως είπαν και οι κοπέλες πιο πάνω, συμβουλεύσου και μια συμβουλο θηλασμού- παιδίατρο.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...