Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν μπορεσα να θηλασω και δεν μπορω να το ξεπερασω...


Recommended Posts

Ο λογος που γραφω αυτο το μηνυμα ειναι οτι το μωρακι μου γινεται σε λιγες ημερες δυο μηνων και δεν μπορω πια να λεω σε κανεναν για τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα (τα εχω πει τοσες φορες που τους εχω κουρασει ολους). Πραγματικα, δεν θελω να ειμαι αχαριστη, το μωρακι μου ειναι μια χαρα και οταν σκεφτομαι οτι μπορεσα να γινω μητερα μετα απο 2 αποβολες, λεω οτι δεν πρεπει να στενοχωριεμαι για τιποτα. Ομως, η αληθεια ειναι οτι με ποναει καθε μερα που περναει, που δεν το θηλαζω. Δεν θελω να γραψω την ιστορια μου με λεπτομερειες, δεν εχει πια νοημα και δεν θελω να τα ξαναζησω ουτεμε τη σκεψη. Το αγχος, την προσπαθεια, τις προσευχες, την απογοητευση. Να πω μονο οτι γεννησα με καισαρικη μετα απο προσπαθεια 13 ωρων για φυσιολογικο, το μωρο μου το εφεραν στην ανανηψη, το ειχα μαζι μου στο δωματιο, δυστυχως πηρε απο την αρχη ξενο γαλα (ολοι αυτο ελεγαν κι εγω κουδουνι απο τη ναρκωση το δεχτηκα-και πως να παρακουσεις τους γιατρους), στη συνεχεια δε χορταινε στο στηθος, αγορα θηλαστρου, ενοικιαση θηλαστρου νοσοκομειακου για αυξηση παραγωγης (μηδενικα αποτελεσματα), συμβουλο θηλασμου, θηλασμος για 25 ημερες μαζι με μπιμπερο μεχρι που το μωρο κουραστηκε και δεν ξαναμπηκε στο στηθος. Κι ολες τις ημερες να διαβαζω στο ιντερνετ σαν την τρελη, να αγωνιω αλλα φως να μην βλεπω.

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο λογος που γραφω αυτο το μηνυμα ειναι οτι το μωρακι μου γινεται σε λιγες ημερες δυο μηνων και δεν μπορω πια να λεω σε κανεναν για τη στενοχωρια μου που δεν το θηλασα (τα εχω πει τοσες φορες που τους εχω κουρασει ολους). Πραγματικα, δεν θελω να ειμαι αχαριστη, το μωρακι μου ειναι μια χαρα και οταν σκεφτομαι οτι μπορεσα να γινω μητερα μετα απο 2 αποβολες, λεω οτι δεν πρεπει να στενοχωριεμαι για τιποτα. Ομως, η αληθεια ειναι οτι με ποναει καθε μερα που περναει, που δεν το θηλαζω. Δεν θελω να γραψω την ιστορια μου με λεπτομερειες, δεν εχει πια νοημα και δεν θελω να τα ξαναζησω ουτεμε τη σκεψη. Το αγχος, την προσπαθεια, τις προσευχες, την απογοητευση. Να πω μονο οτι γεννησα με καισαρικη μετα απο προσπαθεια 13 ωρων για φυσιολογικο, το μωρο μου το εφεραν στην ανανηψη, το ειχα μαζι μου στο δωματιο, δυστυχως πηρε απο την αρχη ξενο γαλα (ολοι αυτο ελεγαν κι εγω κουδουνι απο τη ναρκωση το δεχτηκα-και πως να παρακουσεις τους γιατρους), στη συνεχεια δε χορταινε στο στηθος, αγορα θηλαστρου, ενοικιαση θηλαστρου νοσοκομειακου για αυξηση παραγωγης (μηδενικα αποτελεσματα), συμβουλο θηλασμου, θηλασμος για 25 ημερες μαζι με μπιμπερο μεχρι που το μωρο κουραστηκε και δεν ξαναμπηκε στο στηθος. Κι ολες τις ημερες να διαβαζω στο ιντερνετ σαν την τρελη, να αγωνιω αλλα φως να μην βλεπω.

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

 

κοριτσακι μου μην τρελαινεσαι! εγω θηλασα μονο 40 μερες, στις 17 μερες εδωσα συμπληρωμα, δεν της εφτανε κ πειναγε! τι να εκανα? να αφηνα το παιδι νηστικο? σημερα κλεινουμε τον 9 μηνα κ σχεδον περπαταει!!! μην στεναχωριεσαι!! εχεις το παιδακι σου αγκαλιτσα!:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και οργίζεσαι γιατί υπάρχουν κοπέλες που μιλάνε χωρίς να σκεφτούν και που το παίζουν παντογνώστες ενώ δεν είναι. Από εκεί και πέρα, δε νομίζω ότι έχεις λόγο να έχεις τύψεις. Απ' ό,τι λες, έκανες τα πάντα για να θηλάσεις και θήλασες, για όσο θήλασες. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία που ήθελε και δεν μπόρεσε. Αλλά αυτό πάει, πέρασε. Τώρα είναι καιρός να σταματήσεις να διαβάζεις περί θηλασμού, και να σταματήσεις να βασανίζεις τον εαυτό σου με τα γιατί και τα πώς. Το μωρό σου είναι καλά, κι αυτό είναι το μόνο που μετράει.

 

Η θλίψη που νιώθεις μπορεί να οφείλεται σε επιλόχεια κατάθλιψη. Στη θέση σου θα το συζητούσα με το γιατρό σου. Ο πρώτος καιρός της λοχείας είναι πολύτιμος. Είναι κρίμα να υποφέρεις ενώ μπορείς να λάβεις βοήθεια. Πάνω απ' όλα, το μωράκι σου αξίζει μια χαρούμενη μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

Το είπες και μόνη σου. Μετά από όσα πέρασες έγινες μανούλα και εσύ και το μωρό σου είστε καλά!

Να μη νιώθεις τύψεις. Να είσαι καλά για σένα για το παιδάκι σου και για τον άντρα σου. Και αν θέλεις υπάρχει πάντα και το 2ο!!!! :D

Να σου ζήσει το μωράκι και μη στεναχωριέσαι για τίποτα. Καμία δε θα σε κρίνει επειδή προσπάθησες.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ξερω αν εκανα καποιο καθοριστικο λαθος, αν φταιω και σε ποιο βαθμο. Νοιωθω ομως ενοχες που δεν τα καταφερα, και πραγματικα οργιζομαι οταν ακουω/διαβαζω κοπελες που θηλασαν να λενε οτι 'δεν παιζει να μην εχει καποια γυναικα γαλα, απλα δεν προσπαθησε αρκετα', γιατι κρινουν ελαφρα τη καρδια χωρις να γνωριζουν τι προσπαθεια κατεβαλε η καθε μητερα και τι εμποδια συναντησε.

Αυτο που προσπαθω πια να κανω ειναι να φροντιζω το μωρακι μου οσο καλυτερα μπορω, η θλιψη που δεν θηλασα δε λεει να βγει απο μεσα μου...

Δεν είμαι σίγουρη αν ένας από τους λόγους που έγραψες αυτό το μήνυμα είναι για να καταλάβεις τι έγινε λάθος και δεν μπόρεσες να θηλάσεις, επειδή είδα όμως και το άλλο σου θέμα, νομίζω ότι μέσα σου ξέρεις τι έγινε λάθος.

 

Επίσης έχω την αίσθηση ότι ένας λόγος που δεν μπορείς να το ξεπεράσεις είναι ότι οργίζεσαι με τα λάθος άτομα. Μπορώ να καταλάβω ότι, στην φάση που είσαι οργίζεσαι με τις μαμάδες που λένε πως δεν γίνεται μια γυναίκα να μην έχει γάλα (στην πραγματικότητα γίνεται, αλλά σε πολύ πολύ μικρό ποσοστό). Όμως δεν βλέπω να οργίζεσαι με αυτούς που σε πιεσαν να δώσεις εξ αρχής ξένο γάλα, μέχρι να κατέβει, με κάποιον μαγικό τρόπο, από μόνο του το δικό σου.

 

Από εκεί και πέρα, το παρελθόν είναι παρελθόν και δεν αλλάζει. Φρόντισε να χαρείς όσο γίνεται το υγιέστατο μωρό σου, και όπως λέει η Little Monkey, αν η θλίψη συνεχίζεται, συμβουλέψου τον γιατρό σου.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μωράκια καλή μου μεγαλώνουν με αγάπη!!!Αυτό να θυμάσαι!Έχεις ένα υγιές μωράκι & όλα τα υπόλοιπα περισσεύουν πραγματικά..:)Να σου ζήσει!!!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Mary75 μου θυμίζεις πολύ τον εαυτό μου...Και εγώ δεν τα κατάφερα και μάλιστα για πολύ καιρό ήμουν πολύ στεναχωρημένη....Προσπάθησα να τον βάλω στο στήθος και μετά με θήλαστρο (αγόρασα και ενοίκιασα) αλλά τίποτα. Είναι πραγματικά πολύ νωρίς για να το ξεπεράσεις. Καθώς όμως περνάει ο καιρός θα καταλάβεις ότι το παν είναι το παιδάκι σου να μεγαλώνει και να είναι ευτυχισμένο...Εμένα ο μικρός τώρα κλείνει τους 7 μήνες. Κάθε ημέρα που θα περνάει θα είσαι καλύτερα γιατί θα σε κάνει χαρούμενη το ίδιο σου το παιδί.

Εγώ ήμουν στα όρια της επιλόχειας κατάθλιψης και αυτό μάλιστα το γεγονός (το ότι δεν θήλασα) με έφερνε πιο κοντά στην τρέλλα, αλλά πίστεψέ με δεν έχει κανένα νόημα να δηλητηριάζεις την ψυχή σου.

Εάν δεν μπόρεσες σε αυτό θα μπορέσεις στα επόμενα παιδάκια σου. Μην στεναχωριέσαι...Εάν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο στείλε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

mary75 το ότι δώσαν ξένο γάλα στο μαιευτήριο δεν νομίζω να έχει μεγάλη σημασία και σε εμένα το κάναν μέχρι να αρχίσει να έρχεται το δικό μου. Νομίζω ότι αγχώθηκες πάρα πολύ και αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο.Τώρα όμως όλα αυτά δεν έχουν σημασία γιάτι με το να στεναχωριέσαι αφήνεις να σου φύγουν απο τα χέρια σου οι πιο όμορφες στίγμες που μπορείς να ζήσεις με το μωράκι σου . τα μωρά θελουν μόνο αγάπη.Για να σε παρηγορήσω να σου πω ότι είμαι μια μαμα με τρία παιδιά στα οποία κατάφερα και πέτυχα τον αποκλειστικό θηλασμό τώρα στο τρίτο.Δόξα σοι ο θεός και τα τρία είναι γερά και ευτυχισμένα.προσπαθούσα κια προσπαθώ να τος δίνω όλη μου την ψυχή.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περάσει δύσκολα (μη νομίζεις και η καισαρική τραυματική εμπειρία είναι για το κορμί μας) και κάπως πρέπει να εκτονωθεί ο θυμός και η πίκρα σου για όλα. Είναι και οι ορμόνες στη μέση και όλα μεγεθύνονται.

 

Θα συμφωνήσω όμως με την Palladin. Στρέψε τα πυρά σου σε αυτούς που όφειλαν να σε βοηθήσουν να θηλάσεις και αντίθετα σε απομάκρυναν από το στόχο σου. Γι' αυτό λέμε ότι ακόμη κι ένα μπουκάλι είναι δυνατό να κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά και μας κράζουν κάποιοι. Να θυμάσαι ότι οι μαμάδες που θήλασαν πολύ επειδή έχουν βιώσει απίστευτη πολεμική συνήθως τα βάζουν με τους επαγγελματίες υγείας που δεν εκπληρώνουν το ρόλο τους και όχι με τη μαμάδες. Άρα δεν υπάρχει η μομφή για σένα ότι δεν προσπάθησες, αλλά για εκείνους ότι σου έβαζαν τρικλοποδιές.

 

Και ναι βιολογικά σχεδόν όλες οι μαμάδες μπορούν να θηλάσουν αρκεί να τις αφήσουν και να μη τις σαμποτάρουν . Όπως έκαναν σ' εσένα.

 

Άρα προς το παρόν φρόντισε το παιδάκι σου και απόλαυσε τη νέα ζωούλα που κουρνιάζει στην αγκαλιά σου και άσε τα άλλα και επειδή το μυαλό παίζει μυστήρια παιχνίδια, μίλα με έναν ειδικό δεν είναι ντροπή. Αν μένεις Αθήνα και ειδικά στα Νότια Προάστεια η Φαιναρέτη fainareti.gr μπορεί να σε βοηθήσει δωρεάν.

 

Και φυσικά το επόμενο μωράκι μπορείς να το θηλάσεις για όσο καιρό θέλετε κι εσύ κι εκείνο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και ναι βιολογικά σχεδόν όλες οι μαμάδες μπορούν να θηλάσουν

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επί αυτού:

 

Όταν λέμε "σχεδόν όλες" για τι ποσοστό μιλάμε; 99%, 98%, 95% ή περισσότερο/λιγότερο;

 

Πώς ξέρουμε ότι "σχεδόν όλες" μπορούν να θηλάσουν; Εφόσον δεν θηλάζουν όλες, πώς ξέρουμε ότι αυτές που δεν θηλάζουν, μπορούν;

 

Πώς είναι δυνατόν να μπορούν "σχεδόν όλες" οι μαμάδες να θηλάσουν, αλλά να μην μπορούν "σχεδόν όλες" οι γυναίκες να μείνουν έγκυες φυσιολογικά ή να φέρουν σε πέρας μια επιτυχή κύηση χωρίς ιατρική συνδρομή; Ο Θεός/η φύση προέβλεψαν για τον θηλασμό αλλά όχι για την κυοφορία; Μήπως αυτές που δεν μένουν έγκυες δεν προσπαθούν αρκετά;

 

Πώς είναι δυνατόν όλες οι γυναίκες να έχουν άφθονο και τέλειας ποιότητας γάλα, τη στιγμή που αποδεδειγμένα τίποτα άλλο δεν το έχουν όλες οι γυναίκες στην ίδια υψηλή ποιότητα; Ας πούμε δεν έχουν όλες καλής ποιότητας αγγεία, ωάρια, μήτρα, αλλά όλες ή "σχεδόν όλες" έχουν υψηλής ποιότητας γάλα. Πώς εξηγείται αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωπα κοπελα μου, ηρεμησε....οχι μονο δεν ηρθε το τελος του κοσμου αλλα δεν ηρθε και κανενα αλλο τελος....ελεος πια με ολο αυτο το ψυχολογικο που βλεπω ανα φασεις. Μια χαρα ειναι το μπεμπε σου και θα σε λατρευει και θα μεγαλωσει να γινει ενα υγειεστατο παιδακι, και μην ανησυχεις για τπτ. Βασικα εγω για ενα ανησυχω.....εχω μια εντυπωση πως πασχεις απο επιλοχειο.....ρωτα τον γυναικολογο σου. Οι 'εμμονες' ειναι χαρακτηριστικο της καταθλιψης. Στο λεω επειδη το περασα.

 

Κατα τα αλλα δεν βλεπω τπτ περιεργο σε οτι εγινε ουτε τπτ μεμπτο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Είναι αλήθεια ότι ειδικά στην αρχή μου 'βγήκε' η επιλόχειος στο ότι δεν μπόρεσα να θηλάσω, τώρα η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή και χαίρομαι πολύ το μωρό, αλλά μου έχει μείνει μια 'φυσιολογική' κατά τη γνώμη μου θλίψη. Με τον γυναικολόγο μου αρνούμαι να οργιστώ, γιατί, ακόμα κι αν έκανε λάθος στο συγκεκριμένο θέμα, σε αυτόν οφείλω την καλή εγκυμοσύνη μου, με υποστήριξε πολύ ψυχολογικά, και ,το σημαντικότερο, με γλίτωσε από τους τσαρλατάνους που με είχε μπλέξει ο προηγούμενος γυναικολόγος μου, μετά από 2 αποβολές που είχα (φαρμακολόγος που εμφανίζεται ως αιματολόγος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Παρ'όλα αυτά, ξερω πολλές κοπέλες που, ενώ τα μωρά τους ήπιαν ξένο γάλα στο μαιευτήριο, μπόρεσαν και θήλασαν μια χαρά - ακόμα και η σύμβουλος θηλασμού που ήρθε στο σπίτι μου, κι αυτής το παιδί είχε πάρει ξένο γάλα.

Και καταλήγω κι εγώ με τη σειρά μου: ποιός μπορεί να πει ποιά γυναίκα δεν κατέβασε γάλα λόγω του οργανισμού της και ποιά όχι? Πώς είναι δυνατόν να δεχόμαστε με ευκολία και κατανόηση ότι ένα μάτι, ένα αυτί, ένα πόδι κλπ μπορεί να μην λειτουργούν σωστά, ποτέ όμως (σχεδόν ποτέ) δεν μπορεί να είναι 'προβληματικό' ένα στήθος? Το να παπαγαλίζουν όλοι/ολες αυτή την ατάκα, είναι σα να λένε σε μας που δεν θηλάσαμε (ενώ το προσπαθησαμε), ότι εμείς κατά βάθος φταίμε, οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό που έφταιξε.

 

Palladin καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλα δυστυχως το ύφος σου ειναι αρνητικό και επιβεβαιώνει αυτό που ήδη ανέφερα, για την ξερολίστικη και άδικη στάση αρκετών κοριτσιών (που απλά επαναλαμβάνουν αυτά που άκουσαν χωρίς ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Είναι αλήθεια ότι ειδικά στην αρχή μου 'βγήκε' η επιλόχειος στο ότι δεν μπόρεσα να θηλάσω, τώρα η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή και χαίρομαι πολύ το μωρό, αλλά μου έχει μείνει μια 'φυσιολογική' κατά τη γνώμη μου θλίψη. Με τον γυναικολόγο μου αρνούμαι να οργιστώ, γιατί, ακόμα κι αν έκανε λάθος στο συγκεκριμένο θέμα, σε αυτόν οφείλω την καλή εγκυμοσύνη μου, με υποστήριξε πολύ ψυχολογικά, και ,το σημαντικότερο, με γλίτωσε από τους τσαρλατάνους που με είχε μπλέξει ο προηγούμενος γυναικολόγος μου, μετά από 2 αποβολές που είχα (φαρμακολόγος που εμφανίζεται ως αιματολόγος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Παρ'όλα αυτά, ξερω πολλές κοπέλες που, ενώ τα μωρά τους ήπιαν ξένο γάλα στο μαιευτήριο, μπόρεσαν και θήλασαν μια χαρά - ακόμα και η σύμβουλος θηλασμού που ήρθε στο σπίτι μου, κι αυτής το παιδί είχε πάρει ξένο γάλα.

Και καταλήγω κι εγώ με τη σειρά μου: ποιός μπορεί να πει ποιά γυναίκα δεν κατέβασε γάλα λόγω του οργανισμού της και ποιά όχι? Πώς είναι δυνατόν να δεχόμαστε με ευκολία και κατανόηση ότι ένα μάτι, ένα αυτί, ένα πόδι κλπ μπορεί να μην λειτουργούν σωστά, ποτέ όμως (σχεδόν ποτέ) δεν μπορεί να είναι 'προβληματικό' ένα στήθος? Το να παπαγαλίζουν όλοι/ολες αυτή την ατάκα, είναι σα να λένε σε μας που δεν θηλάσαμε (ενώ το προσπαθησαμε), ότι εμείς κατά βάθος φταίμε, οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό που έφταιξε.

Palladin καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλα δυστυχως το ύφος σου ειναι αρνητικό και επιβεβαιώνει αυτό που ήδη ανέφερα, για την ξερολίστικη και άδικη στάση αρκετών κοριτσιών (που απλά επαναλαμβάνουν αυτά που άκουσαν χωρίς ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα).

 

Το παραπανω ειναι ενα καλο μπονους για την αλλη αποψη γιαυτο και παπαγαλιζεται τοσο πολυ και τοσο συχνα. Τες πα, θελει αναλυση αυτο αλλα εγω ΔΕΝ το ψαχνω παρακατω. Τι ασχολεισαι θελω να ξερω.....πανε παρακατω κορη μου. Και χαιρομαι που εισαστε πολυ καλυτερα. Εγω παντως δεν ενιωσα ποτε καμια 'θλιψη'.....:P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

μαιρη ,θα σου πω το εξης,προσπαθησες να κανεις οτι καλυτερο μπορουσες για να θηλασεις,δοκιμασες τα παντα χωρις επιτυχια εχε τη συνειδηση σου ησυχη,σκεψου οτι θα μπορουσες πολυ απλα και αβιαστα να δωσεις εξ αρχης σκονογαλα χωρις να κανεις καμια αλλη προσπαθεια.

μπορω να σε καταλαβω εως ενα βαθμο,παιδευτηκα κ εγω για να θηλασω ,κ τελικα τα καταφερα αντλωντας κ θηλασα αποκλειστικα για 6 μηνες.πηγα σε συμβουλο θηλασμου απο την αρχη για να μπορεσω να θηλασω κανονικα διαβασα στο ιντερνετ και πολλα αλλακ δεν τα καταφερα οπως θα ηθελα κ αυτο ακομη με ενοχλει (σε μικρο βαθμο),εκανα οτι μπορουσα,το ιδιο κ εσυ.πρεπει να δικαιολογησεις τον εαυτο σου κ να ηρεμησεις.στο επομενο ισως φανεις πιο τυχερη.κ εγω ετσι σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Με τον γυναικολόγο μου αρνούμαι να οργιστώ
:-D

 

Το να παπαγαλίζουν όλοι/ολες αυτή την ατάκα, είναι σα να λένε σε μας που δεν θηλάσαμε (ενώ το προσπαθησαμε), ότι εμείς κατά βάθος φταίμε, οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό που έφταιξε.
Προφανώς έχεις προαποφασίσει με ποιους είσαι διατεθημένη να οργιστείς και με ποιους όχι. Δεν το είχα καταλάβει αυτό εξαρχής, πίστευα ότι ένας από τους λόγους που άνοιξες το θέμα ήταν για να καταλάβεις ποια λάθη έγιναν. Κανένας δεν σου είπε ότι φταις, ούτε κατά βάθος, ούτε κατά πλάτος. Μην δημιουργείς "εχθρούς" από το πουθενά. Χαλάρωσε.

 

Palladin καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλα δυστυχως το ύφος σου ειναι αρνητικό και επιβεβαιώνει αυτό που ήδη ανέφερα, για την ξερολίστικη και άδικη στάση αρκετών κοριτσιών (που απλά επαναλαμβάνουν αυτά που άκουσαν χωρίς ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα).
Επιλέγεις λοιπόν να αφήσεις το ιατρικό προσωπικό στο απυρόβλητο και να κατηγορήσεις αυτούς που σε βολεύει να κατηγορήσεις για να εκτονωθείς. Λυπάμαι σε αυτό το θέατρο δεν μπορώ να συμμετάσχω άλλο, καλό βράδυ

 

έντιτ: εξακολουθώ να πιστεύω, ξαναδιαβάζοντας το προηγούμενο μήνυμά μου, οτι δεν ήταν καθόλου αρνητικό το ύφος μου, και καθόλου ξερολίστικο. Επίσης για το πόσες γνώσεις και εμπειρία έχω γύρω από το θηλασμό, αυτό είναι κάτι που εσύ δεν μπορείς να το γνωρίζεις

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Είναι αλήθεια ότι ειδικά στην αρχή μου 'βγήκε' η επιλόχειος στο ότι δεν μπόρεσα να θηλάσω, τώρα η ψυχολογία μου είναι πολύ καλή και χαίρομαι πολύ το μωρό, αλλά μου έχει μείνει μια 'φυσιολογική' κατά τη γνώμη μου θλίψη. Με τον γυναικολόγο μου αρνούμαι να οργιστώ, γιατί, ακόμα κι αν έκανε λάθος στο συγκεκριμένο θέμα, σε αυτόν οφείλω την καλή εγκυμοσύνη μου, με υποστήριξε πολύ ψυχολογικά, και ,το σημαντικότερο, με γλίτωσε από τους τσαρλατάνους που με είχε μπλέξει ο προηγούμενος γυναικολόγος μου, μετά από 2 αποβολές που είχα (φαρμακολόγος που εμφανίζεται ως αιματολόγος, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Παρ'όλα αυτά, ξερω πολλές κοπέλες που, ενώ τα μωρά τους ήπιαν ξένο γάλα στο μαιευτήριο, μπόρεσαν και θήλασαν μια χαρά - ακόμα και η σύμβουλος θηλασμού που ήρθε στο σπίτι μου, κι αυτής το παιδί είχε πάρει ξένο γάλα.

Και καταλήγω κι εγώ με τη σειρά μου: ποιός μπορεί να πει ποιά γυναίκα δεν κατέβασε γάλα λόγω του οργανισμού της και ποιά όχι? Πώς είναι δυνατόν να δεχόμαστε με ευκολία και κατανόηση ότι ένα μάτι, ένα αυτί, ένα πόδι κλπ μπορεί να μην λειτουργούν σωστά, ποτέ όμως (σχεδόν ποτέ) δεν μπορεί να είναι 'προβληματικό' ένα στήθος? Το να παπαγαλίζουν όλοι/ολες αυτή την ατάκα, είναι σα να λένε σε μας που δεν θηλάσαμε (ενώ το προσπαθησαμε), ότι εμείς κατά βάθος φταίμε, οτιδήποτε κι αν ήταν αυτό που έφταιξε.

 

Palladin καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλα δυστυχως το ύφος σου ειναι αρνητικό και επιβεβαιώνει αυτό που ήδη ανέφερα, για την ξερολίστικη και άδικη στάση αρκετών κοριτσιών (που απλά επαναλαμβάνουν αυτά που άκουσαν χωρίς ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα).

 

 

 

Πόσο σε καταλαβαίνω....... Ειδικά στη φράση "το να παπαγαλίζουν όλοι/όλες αυτή την ατάκα...που έφταιξε" με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη.

 

Η μπέμπα μου κλείνει 40 ημέρες την Κυριακή. Αποκτήθηκε με κόπο, γεννήθηκε 35 εβδ. και με άγχος θα την παρακολουθούμε να μεγαλώνει από εδώ και πέρα λόγω κάποιου πρόβληματος που παρουσιάστηκε.

 

Ήμουν τόσο απόλυτα βέβαιη και αδιαπραγμάτευτη προ εγκυμοσύνης ότι θα θηλάσω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ που στεναχωριέμαι πάρα πολύ τώρα. Δοκίμασα σχεδόν όλα τα πιθανά σχήματα για να αυξήσω την παραγωγή του γάλακτος μου. Αντλήσεις από την 1η μέρα, μόνο αντλήσεις αυστηρά ανά 3ωρο με ξυπνητήρι όσο η μπέμπα ήταν στην Μονάδα Παρακολούθησης, στήθος ανα 10λεπτό και μετά στο καπάκι άντληση, χάπια μπύρας, μίλησα με σύμβουλο θηλασμού κ.τ.λ. κ.τ.λ. Αποτέλεσμα? Μόνο 40ml:-(

.

Παρ' όλη την προσπάθεια και πάλι αισθάνομαι ότι φταίω εγώ. Παντού διαβάζω ότι όλες οι γυναίκες έχουν γάλα για τα μωρά τους άρα κάτι δεν έκανα σωστά από όσα μου είπανε? Δεν ήμουν ικανή να προσφέρω αυτό το δώρο στο μωρό μου? Νιώθω τύψεις...

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πολυ υπερβολικη την αντιδραση σου επειδη δεν μπορεσες να θηλασεις.πολλες δεν τα εχουν καταφερει.εγω θηλασα 3 μηνες και με μεγαλη δυσκολια για πολλους λογους.χαλαρωσε απολαυσε το μωρακι σου.ασε που νιωθω οτι εχεις ενοχες επειδη καποιος καπου σου πε διαβασες οτι ολες οι μανουλες μπορουν να θηλασουν.ναι διαβαζουμε ενημερωνομαστε και σχηματιζουμε δικη μας αποψη δεν κολλαμε στην αποψη καποιου.

an1cJQh-Sf-0000MzAwMTUxNGR8MzYyNTI5NTlhfA.gifline_line_typew7_beg_d_typew7_time_1260594000_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Να θυμάσαι ότι οι μαμάδες που θήλασαν πολύ επειδή έχουν βιώσει απίστευτη πολεμική συνήθως τα βάζουν με τους επαγγελματίες υγείας που δεν εκπληρώνουν το ρόλο τους και όχι με τη μαμάδες. Άρα δεν υπάρχει η μομφή για σένα ότι δεν προσπάθησες, αλλά για εκείνους ότι σου έβαζαν τρικλοποδιές.

 

 

Ακριβώς αυτό.

 

Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες κ η προσπάθεια είναι για μένα πιο σημαντική από το όποιο αποτέλεσμα. :D

 

Νομίζω πως αν εσύ η ίδια νιώσεις καλά κ σταματήσεις να αισθάνεσαι μέσα σου ότι ίσως φταις τότε δεν θα σε ενοχλεί κανένα σχόλιο από όποιον κ αν προέρχεται.;):D

 

Δεν είναι απαραίτητο να θηλάζεις για να νιώσει το μωράκι σου ότι το αγαπάς έτσι δεν είναι; Αυτό σκέψου κ θα σε βοηθήσει...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου ακριβως τα ιδια περασα κι εγω, ενα μηνα θηλασα με υπερανθρωπες προσπαθειες κατα τη γνωμη μου (αλλες λενε οτι ετσι ειναι στην αρχη σε ολες ο πρωτος μηνας, δεν μπορω να το πιστεψω. Αν ηταν τοσο δυσκολα σε ολες και καταφεραν να συνεχισουν, πραγματικα τις θεωρω ηρωιδες),Μια κοπελα που γνωρισα και θηλασε δυο χρονια το παιδι της, μου ελεγε οτι τωρα που θα γεννησει το 2ο θελει οπωσδηποτε να βρει ειδικους που θα την υποστηριξουν στο θηλασμο, γιατι αλλιως δεν ξερει αν θα τα καταφερει μονη της. Φαντασου, μετα απο 2 χρονια θηλασμου! Αρα χωρις βοηθεια ειναι πολυ δυσκολο.

Εγω εσκαγα απο τη στενοχωρια μου μηνες μετα. Ομως, ακουσε με. το παιδακι μου ειναι τωρα 2 χρονων, υγιεστατο και πανεξυπνο! Μια χαρα θα μεγαλωσει και το δικο σου, πιστεψε με. Και τωρα μπορει να μην το νιωθεις αλλα καθως μεγαλωνει θα δεις οτι περα απο το θηλασμο, μια μητερα προσφερει στο παιδι της τοσα αλλα πραγματα που ο θηλασμος ειναι το ενα εικοστο απο αυτα. Θα εισαι μια υπεροχη μανουλα γιατι θα του προσφερεις, αγαπη, φροντιδα, ασφαλεια, στοργη, παιχνιδι, γνωσεις και χιλια δυο αλλα... Ευτυχισμενη μαμα ισον ευτυχισμενο παιδι!

Link to comment
Share on other sites

Palladin εκφρασεις του τυπου 'θεατρο' να τις χρησιμοποιεις για τον εαυτο σου (φυσικα δεν εκπλησσομαι, μηνυματα σαν τα δικα σου ηταν τουλαχιστον αναμενομενα). αντιο κι απο μενα.

 

mariata ασε καλυτερα τι διαβαζεις απο δω κι απο κει - τοσο η αξιοπιστια οσο και τα κινητρα αυτων που τα γραφουν ειναι ελεγχομενα (ειδικα στην εποχη του ιντερνετ)...

Link to comment
Share on other sites

θα το ξεπεράσεις.

σίγουρα δεν ήρθε το τέλος του κόσμου επειδή δεν θήλασες.

την επιλόχειο να προσέξεις.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σορρυ για το αμεσως παραπανω μηνυμα (χαλαει το καλο κλιμα που ολες δημιουργησατε), αλλα δεν μπορω την ευκολη και αναισθητη κριτικη.

Σας ευχαριστω για την ανταποκριση, ήδη βοηθησατε πολυ! Κι εγω αυτο προσπαθω, να δινω ολη μου την αγαπη στο αγορακι μου! Πιστευω οτι τα καταφερνω καλα κι αυτο μου δινει χαρα!

Link to comment
Share on other sites

:-D

 

 

Επίσης για το πόσες γνώσεις και εμπειρία έχω γύρω από το θηλασμό, αυτό είναι κάτι που εσύ δεν μπορείς να το γνωρίζεις

 

καλα συγνωμη αλλα δεν ντρεπεσαι να το λες αυτο σε μια κοπελα που λεει οτι δεν θηλασε και εχει τυψεις γι αυτο???τι να πω....δεν εχω ξαναμιλησει ποτε ετσι στο φορουμ και λυπαμαι που μου δοθηκε αυτη η ευκαιρια...δεν εχω λογια...

mary75 ...εχεις τοσα πολλα να δωσεις στο παιδακι σου που ο θηλασμος ειναι το τελευταιο!!!οσο μεγαλωνει θα το καταλαβαινεις και πιο πολυ και θα εισαι και πολυ καλυτερα!!!!!δυστυχως ο θηλασμος ειναι ενα θεμα που κανει τζιζζζ και οποιος φανατιζεται παραλογιζεται!!!!το σημαντικο ειναι το παιδακι σου να μεγαλωνει φυσιολογικα..ειναι πολυ σημαντικο αυτο και αν επικεντρωνωσουν εκει θα καταλαβαινες ποσο ανουσια ειναι ολα τα υπολοιπα...να σου ζησει το μωρακι σου:-P

Link to comment
Share on other sites

και από μένα τις καλύτερες ευχές και να χαίρεσαι το μωράκι σου!η μαμά μου δεν με θήλασε καθόλου και το λέει ακόμα με καημό!κι όμως είμαι μια χαρά και ζήτημα να έχω αρρωστήσει 5-6 φορές στη ζωή μου.έκανες ότι μπορούσες!δεν ξέρω αν είναι τελικά μύθος όλο αυτό...και γω θήλασα το κοριτσάκι μου μέχρι 22 μηνών(ζορίστηκα πολύ να της το κόψω..μεγάλη εξάρτηση). και όμως...με το που πήγε βρεφικό 11 μηνών συνέχεια άρρωστο ήταν.και ακόμα αρρωστιαρούλα είναι!

θα συμφωνήσω με την κοπέλα παραπάνω...

τα παιδιά θέλουν αγάπη!!!καλό δρόμο μανούλα!η ζωή συνεχίζεται..τώρα ξεκινά..και έχεις τόσα πολλά να προσφέρεις!πρέπει να είσαι δυνατή!αισιόδοξη!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω πριν να γεννησω ηθελα παααρα πολυ να θηλασω τοσο που ηξερα οτι αν δεν τα καταφερω θα παθω καταθλιψη. Λιγες μερες πριν τη γεννα το σκεφτηκα κ αποφασισα οτι πρεπει να χαλαρωσω! Αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια ειναι να ειναι καλα το μπεμπακι μου κ εγω για να το φροντιζω. Καποια στιγμη μετα τη γεννα αρχισα να εχω κατι ψυχολογικα οπως εσυ επειδη γεννησα με καισαρικη(προγραμματισμενα λογω προβληματων κ το ειχα ψαξει κ δεν γινοταν αλλιως) ενω πριν δεν με ενοχλουσε. Πολυ καλο να γινονται ολα φυσιολογικα αλλα αυτο δεν ειναι παντα εφικτο. Να χαιρεσαι το μωρακι σου κ να το φροντιζεις κ να το μεγαλωνεις οπως εσυ ξερεις κ νομιζεις. Κ την αγαπη σου τη νοιωθει δεν ειναι αναγκη να θηλαζεις για να τη νοιωσει. Αγαπη, φροντιδα κ αγκαλιτσες θελουν τα μπεμπακια. Ξεχνα το κ κοιτα μπροστα. Κ δεν ειναι αναγκη να εισαι οργισμενη με κανεναν. Δεν ειναι καλο συναισθημα η οργη. Κριμα να δηλητηριαζεσαι με τετοια αρνητικα συναισθηματα

FU2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...