Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Aυτό , που ο ρόλος της νονάς είναι να είναι πνευματικός καθοδηγητής κυρίως, κάθε φορά που το διαβάζω , μου φαίνεται αστείο.

 

Όσοι είστε νονοί, πώς τον παίζετε αυτό το ρόλο ?

 

Πέρα από το γεγονός ότι δεν ξέρω κανένα νονό να έχει αναλάβει ρόλο πνευματικής καθοδήγησης, πιστεύετε ότι όλοι όσοι είναι νονοί είναι σε θέση να είναι πνευματικοί καθοδηγητές ?

 

Το ρόλο που εγώ και όσοι ξέρω έχουμε αναλάβει ως νονοί είναι να σκάμε ένα σωρό λεφτά στο μυστήριο και από εκεί και πέρα με διάφορες αφορμές να κάνουμε κάποια δωράκια στα βαφτιστήρια μας.

 

Τα παιδιά χαίρονται με τα δώρα, τα έχουν ανάγκη, ( πώς να το κάνουμε δεν μεγαλώνουν με αέρα, έχουν ανάγκη από ρούχα και παιχνίδια) και εν πάση περιπτώσει νιώθω ότι έχω αναλάβει αυτή την υποχρέωση, δεν με εκμεταλλεύεται κανείς, το ανέλαβα και μάλιστα με χαρά.

Πες τα ρε χρυσοστομη.Αυτα τα ιδεατα να αποφεύγαμε στη ζωη μας κ να ειμασταν όλοι πιο ειλικρινεις κ για το τι συμβαινει γυρω μας κ για τα αισθηματα μας τουλαχιστον όσοι ειμαστε σε μια ηλικια κ σεβομαστε τον εαυτο μας, όλα θα ήταν καλυτερα.Σιγουρα θέλω το παιδι μου κ εγω κ ο ανδρας μου να εχουμε καλη σχέση με την κουμπαρα-φίλη μου.Τώρα για καθοδήγηση όταν το βλεπει μια ή καμια φορά το χρονο δεν ειμαι τοσο αφελης να πιστεύω πως θα υπάρχει, την εκανα κουμπαρα γιατι ειναι καλο παιδι κ ειμαστε μαζι απο παιδια,το ιδιο κ νονά αν κ με προβληματισε η αποσταση.Τώρα αν εκανε ενα ατοπημα ή κατι με το οποιο διαφωνω δεν σημαινει ουτε πως την διαγράφω ουτε πως θα μαλώσω γι΄αυτο ζητησα τη γνώμη σας για την πράξη ,δε σας καλεσα να θάψουμε την νονά,πραγμα το οποιο οι περισσοτερες το καταλαβαν.Ηθελα να μου πειτε αν σας φαινομαι ή όχι παραλογη ή αν ισχυει γενικα αυτο που ετυχε σε μενα.

Αννα φυσικα κ οι δυο με ειπαν οτι την κοιταω ως πορτοφολι=παραδοπιστη αν τοσο καταλαβαινουν τι να πω.Αλοιμονο αν περιμενα το δικο μου το παιδι να πορευτει με τα δωρα της νονας,της γιαγιας ή της θειας.Το ότι παραδεχομαι ότι με πειραξε κατι ειναι κατα τη γνωμη μου δειγμα ωριμοτητας ,τι να κανω να χαζογελαω κ να το παιζω αδιαφορη;Δεν ειπα οτι ηλθε το τελος του κόσμου κ ο,τι ειναι κατι σημαντικοτατο απλα δεν θέλω να το συζητησω με τον κυκλο μου κ να την εκθεσω κ ζητησα την αντικειμενικη σας γνωμη.Τώρα την επιθεση δεν την καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aυτό , που ο ρόλος της νονάς είναι να είναι πνευματικός καθοδηγητής κυρίως, κάθε φορά που το διαβάζω , μου φαίνεται αστείο.

 

Και σε μένα,πολύ αστείο όμως!

Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ δώρο αξίας 5 ευρώ,όχι γιατί το ποσο είναι μικρό,αλλα γιατί με 5 ευρώ δυστυχώς αγοράζεις ψεύτικα παιχνίδια που χαλάνε στη 1 ώρα. Ξερω ότι το παιδί δεν εκτιμά την αξια,αλλα το καλό δώρο θα μεινει και έτσι θα θυμάται και το πρόσωπο που του το χάρισε.

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοεις, Χριστιανους?

 

Σορρυ για την τροπη της συζητησης αλλα με ενοχλει. Δηλαδη -αποψη μου- συζητηστε για "υποχρεωσεις" και ποσα λεφτα πληρωσατε σε μια φιλη και ποσα θεωρειτε οτι σας χρωσταει, αλλα οχι με αφορμη τη θρησκεια.....Δεν κρινω καμμια, απλα με στεναχωρει να τα διαβαζω.

 

Θεωρειτε οτι χρηματα και θρησκεια, πανε μαζι? Ποια ειναι η αποψη σας.

 

Καλημέρα.

 

Έχω την αίσθηση ότι εσείς στρέψατε τη συζήτηση προς τη θρησκεία. Η θεματοθέτρια μίλησε μεν για τη νονά του παιδιού, αλλά για πολύ συγκεκριμένο θέμα, το οικονομικό.

 

Όσο για το τι εννοώ. Όχι όλους τους Χριστιανούς. Εννοώ τους πιο σκληροπυρηνικούς. Ο πνευματικός ρόλος της νονάς όπως τον περιγράψατε παραπάνω είναι ο ιδεατός. Σε έναν υλιστικό κόσμο που ζούμε όμως, καλές είναι οι θεωρίες αλλά δεν εφαρμόζονται στην πράξη. Άλλωστε το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορεί μια σκληροπυρηνική νονά να πάρει πολύ σοβαρά τον πνευματικό-χριστιανικό ρόλο της, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να προσφέρει και υλικά αγαθά στο παιδί (βλ.δωράκια). Εκτός και αν είναι περίπτωση που πράγματι έχει απαρνηθεί στη ζωή της όλα τα υλικά αγαθά, οπότε εκεί πάω πάσο.:rolleyes: Αλλά όταν δεν τα έχουν απαρνηθεί οι ίδιοι οι παπάδες, τα έχουν απαρνηθεί οι νονές;; Μου φαίνεται αστείο και υποκριτικό να επικαλεστεί κάποια κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό , που ο ρόλος της νονάς είναι να είναι πνευματικός καθοδηγητής κυρίως, κάθε φορά που το διαβάζω , μου φαίνεται αστείο.

 

Όσοι είστε νονοί, πώς τον παίζετε αυτό το ρόλο ?

 

Πέρα από το γεγονός ότι δεν ξέρω κανένα νονό να έχει αναλάβει ρόλο πνευματικής καθοδήγησης, πιστεύετε ότι όλοι όσοι είναι νονοί είναι σε θέση να είναι πνευματικοί καθοδηγητές ?

 

Το ρόλο που εγώ και όσοι ξέρω έχουμε αναλάβει ως νονοί είναι να σκάμε ένα σωρό λεφτά στο μυστήριο και από εκεί και πέρα με διάφορες αφορμές να κάνουμε κάποια δωράκια στα βαφτιστήρια μας.

 

Τα παιδιά χαίρονται με τα δώρα, τα έχουν ανάγκη, ( πώς να το κάνουμε δεν μεγαλώνουν με αέρα, έχουν ανάγκη από ρούχα και παιχνίδια) και εν πάση περιπτώσει νιώθω ότι έχω αναλάβει αυτή την υποχρέωση, δεν με εκμεταλλεύεται κανείς, το ανέλαβα και μάλιστα με χαρά.

 

Τα λες πολύ καλά. Συμφωνώ!

 

Εντωμεταξύ δεν μπορείς να έχεις απαίτηση από ένα μικρό παιδάκι στην κοινωνία μας να έχει απαρνηθεί τα υλικά αγαθά και να χαίρεται απλώς επειδή το παίρνει τηλεφωνο η νονά του...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω την αίσθηση ότι εσείς στρέψατε τη συζήτηση προς τη θρησκεία. Η θεματοθέτρια μίλησε μεν για τη νονά του παιδιού, αλλά για πολύ συγκεκριμένο θέμα, το οικονομικό.

 

Όσο για το τι εννοώ. Όχι όλους τους Χριστιανούς. Εννοώ τους πιο σκληροπυρηνικούς. Ο πνευματικός ρόλος της νονάς όπως τον περιγράψατε παραπάνω είναι ο ιδεατός. Σε έναν υλιστικό κόσμο που ζούμε όμως, καλές είναι οι θεωρίες αλλά δεν εφαρμόζονται στην πράξη. Άλλωστε το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορεί μια σκληροπυρηνική νονά να πάρει πολύ σοβαρά τον πνευματικό-χριστιανικό ρόλο της, αλλά αυτό δεν την εμποδίζει να προσφέρει και υλικά αγαθά στο παιδί (βλ.δωράκια). Εκτός και αν είναι περίπτωση που πράγματι έχει απαρνηθεί στη ζωή της όλα τα υλικά αγαθά, οπότε εκεί πάω πάσο.:rolleyes: Αλλά όταν δεν τα έχουν απαρνηθεί οι ίδιοι οι παπάδες, τα έχουν απαρνηθεί οι νονές;; Μου φαίνεται αστείο και υποκριτικό να επικαλεστεί κάποια κάτι τέτοιο.

 

Ο ρολος της νονας ειναι ΕΝΑΣ. Αν τωρα, τα εχει κανει σημερα κουλουβαχατα, μια μεριδα του πλυθησμου, εστω και μεγαλη, δεν σημαινει οτι ΟΛΟΙ θα κανουμε το ιδιο λαθος.

 

Αυτο που λες εσυ "σκληροπυρηνικη" νονα, ειναι απλα....νονα. Την αλλη νονα που περιγραφετε, που δεν ειναι ο πνευματικος οδηγος του παιδιου (γιατι μερικοι το βρισκετε κι αστειο) αλλα ο Αγιος Βασιλης, και μαλιστα το εχει και υποχρεωση και με συγκεκριμενο ευρος τιμων, οχι 5 αλλα 15 ευρω, ειναι κατι κατασκευασμενο.

 

Αν εσας σας αρεσει αυτος ο τυπος νονας που περιγραφετε, ειναι δικαιωμα σας. Ειναι ομως και δικαιωμα μου, να μη μου αρεσει και να το εκφραζω.

 

Δεν ειπαμε τελος να απαρνηθει το χρημα, δεν ειπαμε να μην κανει δωρα, δεν ειπαμε να ζησει σε μοναστηρι, ειπαμε οτι δεν εχει σημασια ποσο κανει το δωρο που κανει. Γιατι δεν εχει το υλικο δωρο προτεραιοτητα. Απλα αυτο και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι ειναι ekavi και κοριτσια,χαίρομαι που οι περισσοτερες με καταλάβατε μιλησα για ένα θεμα όχι απλα οικονομικο αλλά ακραιο κατα τη γνωμη μου,μη τα ξαναλεω.Καποιες ήθελαν να πουν τα δικα τους κ να πανε το θέμα αλλού ηθικολογώντας αλλά επειδη ουτε εγω ουτε οι υπολοιπες πιστεύω εχουμε αναγκη απο μαθηματα ηθικης ας περιοριστουνε στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζει κανεις νοημα με οσα γραφετε. Η ειναι νονα, η δεν ειναι. Τι σημαινει σκληροπυρηνικη? Κατι σαν ολιγον....εγκυος.

 

Ο ρολος της νονας ειναι ΕΝΑΣ. Αν τωρα, τα εχει κανει σημερα κουλουβαχατα, μια μεριδα του πλυθησμου, εστω και μεγαλη, δεν σημαινει οτι ΟΛΟΙ θα κανουμε το ιδιο λαθος.

 

Αυτο που λες εσυ "σκληροπυρηνικη" νονα, ειναι απλα....νονα. Την αλλη νονα που περιγραφετε, που δεν ειναι ο πνευματικος οδηγος του παιδιου (γιατι μερικοι το βρισκετε κι αστειο) αλλα ο Αγιος Βασιλης, και μαλιστα το εχει και υποχρεωση και με συγκεκριμενο ευρος τιμων (!!!!) ειναι κατι κατασκευασμενο.

 

Αν εσας σας αρεσει αυτος ο τυπος νονας που περιγραφετε, ειναι δικαιωμα σας. Ειναι ομως και δικαιωμα μου, να μη μου αρεσει και να το εκφραζω.

 

Δεν ειπαμε τελος να απαρνηθει το χρημα, δεν ειπαμε να μην κανει δωρα, δεν ειπαμε να ζησει σε μοναστηρι, ειπαμε οτι δεν εχει σημασια ποσο κανει το δωρο που κανει. Απλα αυτο και τιποτα αλλο.

 

Αυτός ο ρόλος της νονάς (να καθοδηγήσει πνευματικά το παιδί, να το μυήσει στη θρησκεία και δεν ξέρω τι άλλο), ίσως ίσχυε πριν 500χρόνια και αυτό με επιφυλάξεις. Είναι ένας ιδεατός ρόλος. Μια νονά που προσπαθεί (ειλικρινά) να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο, εγώ τη θεωρώ σκληροπυρηνική. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει πλέον αυτός ο τύπος νονάς.

Μιας που γύρισε το θέμα στη θρησκεία λέω και εγώ την άποψή μου, προφανώς διαφωνούμε και το αφήνω εκεί.

 

Στο θέμα μας τώρα. Κάποιος (νονός, κουμπάρος, θείος, ή ό,τι άλλο) που ενώ εσύ του προσφέρεις ότι σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου και αυτός κοιτάει απλώς να βγάλει την υποχρέωση (χωρίς να έχει οικονομικό θέμα), παίρνοντας ό,τι βρει μπροστά του ή πράγματα ευτελούς αξίας -κατά την άποψή μου πάντα- είναι τσιγγούνης, απαράδεκτος κτλ. Είναι ο τύπος του ανθρώπου που έχει μόνο απαιτήσεις, ενώ για τις δικές του πράξεις θα βρει χίλιες δυο δικαιολογίες.

 

HOPE77, αν εσύ αλλάξεις ρότα και αρχίσεις να της κάνεις δώρα αντίστοιχης αξίας (σε εκείνη ή το παιδί της αν έχει), να είσαι σίγουρη ότι θα στραβώσει.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή έχω παρόμοιες περιπτώσεις (όχι απαραίτητα νονούς), όπου βαρέθηκα μόνο να δίνω και μάλιστα να το περιμένουν-απαιτούν από εμένα, είπα να ρίξω δραματικά το budget, αλλά και πάλι στα 5 ευρώ δεν κατάφερα να φθάσω... Δεν πάει το χέρι μου... Θα το δικαιολογούσα μόνο αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ρόλος της νονάς (να καθοδηγήσει πνευματικά το παιδί, να το μυήσει στη θρησκεία και δεν ξέρω τι άλλο), ίσως ίσχυε πριν 500χρόνια και αυτό με επιφυλάξεις. Είναι ένας ιδεατός ρόλος. Μια νονά που προσπαθεί (ειλικρινά) να ανταποκριθεί σε αυτό το ρόλο, εγώ τη θεωρώ σκληροπυρηνική. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει πλέον αυτός ο τύπος νονάς.

Μιας που γύρισε το θέμα στη θρησκεία λέω και εγώ την άποψή μου, προφανώς διαφωνούμε και το αφήνω εκεί.

 

Στο θέμα μας τώρα. Κάποιος (νονός, κουμπάρος, θείος, ή ό,τι άλλο) που ενώ εσύ του προσφέρεις ότι σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου και αυτός κοιτάει απλώς να βγάλει την υποχρέωση (χωρίς να έχει οικονομικό θέμα), παίρνοντας ό,τι βρει μπροστά του ή πράγματα ευτελούς αξίας -κατά την άποψή μου πάντα- είναι τσιγγούνης, απαράδεκτος κτλ. Είναι ο τύπος του ανθρώπου που έχει μόνο απαιτήσεις, ενώ για τις δικές του πράξεις θα βρει χίλιες δυο δικαιολογίες.

 

HOPE77, αν εσύ αλλάξεις ρότα και αρχίσεις να της κάνεις δώρα αντίστοιχης αξίας (σε εκείνη ή το παιδί της αν έχει), να είσαι σίγουρη ότι θα στραβώσει.

 

Οταν ekavi μου λεω σε ολα σχεδον τα ποστ μου, οτι δεν εχει σημασια ποσο κανει το δωρο που κανει, δεν ειμαι μεσα στο θεμα κατα τη γνωμη σου?

 

Πρεπει οπωσδηποτε ολες να συμφωνησουμε δηλαδη μαζι σας? Οτι ειναι καταπτυστη, επειδη εκανε δωρο 5 ευρω? Αφου διαφωνω!

 

Οσο για το θεμα της θρησκειας, το εθιξα οχι για να κανω μαθηματα ηθικης, αλλα γιατι ακριβως επειδη το ατομο που σχολιαζετε ειναι η νονα του παιδιου, και αναφερετε σχολια που υποτιμουν το ρολο της νονας, κι αυτο εμενα προσωπικα με προσβαλλει και με στεναχωρει. Η ουτε να στεναχωρηθουμε δεν επιτρεπεται?

 

Οσο για τη συμβουλη που της δινεις στο τελος, τι να πω!!!!

 

Ε ρε πτωχευση που μας χρειαζεται.....

Link to comment
Share on other sites

Ο ρολος της νονας ειναι ΕΝΑΣ. Αν τωρα, τα εχει κανει σημερα κουλουβαχατα, μια μεριδα του πλυθησμου, εστω και μεγαλη, δεν σημαινει οτι ΟΛΟΙ θα κανουμε το ιδιο λαθος.

 

Αυτο που λες εσυ "σκληροπυρηνικη" νονα, ειναι απλα....νονα. Την αλλη νονα που περιγραφετε, που δεν ειναι ο πνευματικος οδηγος του παιδιου (γιατι μερικοι το βρισκετε κι αστειο) αλλα ο Αγιος Βασιλης, και μαλιστα το εχει και υποχρεωση και με συγκεκριμενο ευρος τιμων, οχι 5 αλλα 15 ευρω, ειναι κατι κατασκευασμενο.

 

Αν εσας σας αρεσει αυτος ο τυπος νονας που περιγραφετε, ειναι δικαιωμα σας. Ειναι ομως και δικαιωμα μου, να μη μου αρεσει και να το εκφραζω.

 

Δεν ειπαμε τελος να απαρνηθει το χρημα, δεν ειπαμε να μην κανει δωρα, δεν ειπαμε να ζησει σε μοναστηρι, ειπαμε οτι δεν εχει σημασια ποσο κανει το δωρο που κανει. Γιατι δεν εχει το υλικο δωρο προτεραιοτητα. Απλα αυτο και τιποτα αλλο.

 

Βλέπω πως κολλας σε συγκεκριμενα θεματα 5-15 ευρω κ αυτο σε εμποδιζει να καταλαβεις το θέμα.Ειμαι η πρωτη που δεν μεγαλωνω έτσι το παιδι μου γιατι δε μεγαλωσα κ εγω με προτεραιοτητα τα υλικα αγαθα.Τα 2-3-5 ευρω συνηθως να μην πω παντα συνεπαγονται κ κακη ποιοτητα,όπως στην περιπτωση μου κ πιστευω πως κανεις δε θέλει να κανει ενα δωρο κ να χαλασει σε μια μέρα.Ακομη πιστευω πως η εννοια του δωρου έχει καποια σημασια γενικοτερα όχι μονο της νονάς,σκεφτεσαι ,τιμας,εκτιμας,ευχαριστεις τον δωροληπτη αλλιώς δεν θα τα κάναμε;Έσυ δηλαδή που δεν δινεις σημασια στα υλικα αγαθα,απο περιεργεια ρωτω,τι δωρα κανεις 2-3-5 ευρω;Γιατι κ για το συζυγο-τη μανα-το παιδι-τη φιλη αλλά ειναι αυτα που μετρανε οχι τα δώρα αλλά εγω θα τα διαλεξω με πολυ φροντιδα κ αγαπη χωρις να σημαινει οτι θα δωσω μια περιουσια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι κλασικο το θεμα, βαζω ενα σχολιο για μια αλλη κοπελα, πεστε ολες να τη φατε. Αν πεις το αντιθετο θα πεσω να σε φαω κι εσενα.

Για τη θρησκεια ξερετε τις αποψεις μου η οικογενεια μου ειμαστε πολυ πιστοι παμε εκκλησια καθε Κυριακη κτλ ναι ο ρολος της νονας δεν ειναι αυτος που περιγραφετε.

Αλλα δεν θα σταθω εδω γιατι θα με βγαλετε κι εμενα εκτος θεματος θα σταθω στο θεμα μας που ειναι αν καθε φορα που κανουμε ενα δωρο σε μια φιλη/γνωστη θα κατσει μετα να δει ποσο κανει. Νομιζα οτι αυτα τα κανανε οι μαναδες μας και οι θειες μας. Εφερνε η θεια ενα δωρο και πηγαινε η αλλη στο μαγαζι να δει ποσο κανει και τις τα εσουρε μετα. Βεβαια εγω ειμαι στα 26 δεν ξερω τι ηλικιες εχετε αλλα παιδια εχω φρικαρει μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ekavi μου λεω σε ολα σχεδον τα ποστ μου, οτι δεν εχει σημασια ποσο κανει το δωρο που κανει, δεν ειμαι μεσα στο θεμα κατα τη γνωμη σου?

 

Πρεπει οπωσδηποτε ολες να συμφωνησουμε δηλαδη μαζι σας? Οτι ειναι καταπτυστη, επειδη εκανε δωρο 5 ευρω? Αφου διαφωνω!

 

Οσο για το θεμα της θρησκειας, το εθιξα οχι για να κανω μαθηματα ηθικης, αλλα γιατι ακριβως επειδη το ατομο που σχολιαζετε ειναι η νονα του παιδιου, και αναφερετε σχολια που υποτιμουν το ρολο της νονας, κι αυτο εμενα προσωπικα με προσβαλλει και με στεναχωρει. Η ουτε να στεναχωρηθουμε δεν επιτρεπεται?

 

Οσο για τη συμβουλη που της δινεις στο τελος, τι να πω!!!!

 

Ε ρε πτωχευση που μας χρειαζεται.....

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί ωρύεσαι... Μιλάω ήρεμα και μιλάω γενικά. Δεν μιλάω προσωπικά για εσένα.

 

Το εκτός θέματος το είπα για τη συζήτηση περί θρησκείας.

Στο ότι δεν έχει σημασία η αξία του δώρου είναι εντός θέματος και συμφωνώ εν μέρει. Ναι δεν έχει σημασία η αξία του δώρου, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια. Αν επανειλλημένα κάποιος σου παίρνει πράγματα ευτελούς αξίας απλώς για να πει ότι πήρε -χωρίς να υπάρχει οικονομικό πρόβλημα, το τονίζω- είτε είναι τσιγγούνης γενικώς, είτε σε έχει γραμμένη.

 

Αν ήταν έτσι θα ανταλλάζαμε όλοι μεταξύ μας καραμέλες.

 

Αυτή είναι η άποψή μου. Η πτώχευση που κολλάει; Άλλωστε πτωχευμένοι είμαστε από καιρό. Διαχωρίζω το οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν θα σταθω εδω γιατι θα με βγαλετε κι εμενα εκτος θεματος θα σταθω στο θεμα μας που ειναι αν καθε φορα που κανουμε ενα δωρο σε μια φιλη/γνωστη θα κατσει μετα να δει ποσο κανει. Νομιζα οτι αυτα τα κανανε οι μαναδες μας και οι θειες μας. Εφερνε η θεια ενα δωρο και πηγαινε η αλλη στο μαγαζι να δει ποσο κανει και τις τα εσουρε μετα. Βεβαια εγω ειμαι στα 26 δεν ξερω τι ηλικιες εχετε αλλα παιδια εχω φρικαρει μιλαμε.

 

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο. Είναι τελείως διαφορετικό αυτό που συζητάμε και ειλικρινά βαριέμαι να τα ξαναγράψω... έχω και πυρετό...

 

Πάντως πολύ υπερ άνω μου βγήκατε όλες.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως κολλας σε συγκεκριμενα θεματα 5-15 ευρω κ αυτο σε εμποδιζει να καταλαβεις το θέμα.Ειμαι η πρωτη που δεν μεγαλωνω έτσι το παιδι μου γιατι δε μεγαλωσα κ εγω με προτεραιοτητα τα υλικα αγαθα.Τα 2-3-5 ευρω συνηθως να μην πω παντα συνεπαγονται κ κακη ποιοτητα,όπως στην περιπτωση μου κ πιστευω πως κανεις δε θέλει να κανει ενα δωρο κ να χαλασει σε μια μέρα.Ακομη πιστευω πως η εννοια του δωρου έχει καποια σημασια γενικοτερα όχι μονο της νονάς,σκεφτεσαι ,τιμας,εκτιμας,ευχαριστεις τον δωροληπτη αλλιώς δεν θα τα κάναμε;Έσυ δηλαδή που δεν δινεις σημασια στα υλικα αγαθα,απο περιεργεια ρωτω,τι δωρα κανεις 2-3-5 ευρω;Γιατι κ για το συζυγο-τη μανα-το παιδι-τη φιλη αλλά ειναι αυτα που μετρανε οχι τα δώρα αλλά εγω θα τα διαλεξω με πολυ φροντιδα κ αγαπη χωρις να σημαινει οτι θα δωσω μια περιουσια

 

1. HOPPE77 μου, ειναι απλο. Μου λες: "η φιλη μου, μου εκανε δωρο 5 ευρω" κι εγω απαντω: "ε, και????".

2. Προσπαθουμε πολλα ποστ τωρα να σου πουμε οτι εσυ τα κολλας για 5-10 ευρω, γι αυτο δεν ανοιξες το θεμα? Μην ασχολεισαι.

3. Μπορει καλλιστα ενας να σου κανει δωρο 1000 ευρω, και να μην σε εκτιμα καθολου. Και το αντιθετο...

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά εκπλήσομαι! Ένας άνθρωπος αποφασίζει να βαφτίσει ένα παιδάκι Χριστιανο Ορθόδοξο, αλλά είναι αστείο να του μιλάει για το Θεό; Αλήθεια γιατί τότε να συμμετέχει σ ένα μυστήριο της εκκλησίας και να μην κάνει απλά ονοματοδοσία στο παιδί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι κλασικο το θεμα, βαζω ενα σχολιο για μια αλλη κοπελα, πεστε ολες να τη φατε. Αν πεις το αντιθετο θα πεσω να σε φαω κι εσενα.

Για τη θρησκεια ξερετε τις αποψεις μου η οικογενεια μου ειμαστε πολυ πιστοι παμε εκκλησια καθε Κυριακη κτλ ναι ο ρολος της νονας δεν ειναι αυτος που περιγραφετε.

Αλλα δεν θα σταθω εδω γιατι θα με βγαλετε κι εμενα εκτος θεματος θα σταθω στο θεμα μας που ειναι αν καθε φορα που κανουμε ενα δωρο σε μια φιλη/γνωστη θα κατσει μετα να δει ποσο κανει. Νομιζα οτι αυτα τα κανανε οι μαναδες μας και οι θειες μας. Εφερνε η θεια ενα δωρο και πηγαινε η αλλη στο μαγαζι να δει ποσο κανει και τις τα εσουρε μετα. Βεβαια εγω ειμαι στα 26 δεν ξερω τι ηλικιες εχετε αλλα παιδια εχω φρικαρει μιλαμε.

 

Μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι: Εσυ ως πολύ πίστη όπως λες όταν πάτε οικογενειακως στην εκκλησία κάθε Κυριακή, ποσο την πληρώνετε; τα κεριά που αναβετε ποσο κάνουν; Ρωτάω γιατί το υψος και το πάχος του κεριου ειναι ποσά ανάλογα με την πίστη προς τα θεία για κάποιους. Να μη μιλήσω για λαμπάδες. Ποσο λιτά τελεσατε το γάμο σας, τη βάπτιση;Τι δώσατε μετά στους παπάδες για τα μυστήρια;

Πάντως το άτομο που σε ενα γάμο συγγενούς έφερε δώρο ενα πιατελακι απο τα ευρωμαρκετ, ήταν αυτό που παραπονέθηκε μετά για το μενού στο τραπέζι που ακολούθησε.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά εκπλήσομαι! Ένας άνθρωπος αποφασίζει να βαφτίσει ένα παιδάκι Χριστιανο Ορθόδοξο, αλλά είναι αστείο να του μιλάει για το Θεό; Αλήθεια γιατί τότε να συμμετέχει σ ένα μυστήριο της εκκλησίας και να μην κάνει απλά ονοματοδοσία στο παιδί;

 

Για πολλούς λόγους. Άνοιξέ ένα θέμα να το συζητήσουμε εκτενώς.

 

Αστείο είπα ότι είναι μια νονά να μην προσφέρει στο βαφτιστήρι δώρα επικαλούμενη ότι έχει αναλάβει την πνευματική του καθοδήγηση. Άρα τα δώρα δεν έχουν σημασία. Αυτό είναι αστείο. (γενικά μιλώντας)

 

Μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι: Εσυ ως πολύ πίστη όπως λες όταν πάτε οικογενειακως στην εκκλησία κάθε Κυριακή, ποσο την πληρώνετε; τα κεριά που αναβετε ποσο κάνουν; Ρωτάω γιατί το υψος και το πάχος του κεριου ειναι ποσά ανάλογα με την πίστη προς τα θεία για κάποιους. Να μη μιλήσω για λαμπάδες. Ποσο λιτά τελεσατε το γάμο σας, τη βάπτιση;Τι δώσατε μετά στους παπάδες για τα μυστήρια;

Πάντως το άτομο που σε ενα γάμο συγγενούς έφερε δώρο ενα πιατελακι απο τα ευρωμαρκετ, ήταν αυτό που παραπονέθηκε μετά για το μενού στο τραπέζι που ακολούθησε.

 

Εμ πέστα...

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους. Άνοιξέ ένα θέμα να το συζητήσουμε εκτενώς.

 

Αστείο είπα ότι είναι μια νονά να μην προσφέρει στο βαφτιστήρι δώρα επικαλούμενη ότι έχει αναλάβει την πνευματική του καθοδήγηση. Άρα τα δώρα δεν έχουν σημασία. Αυτό είναι αστείο. (γενικά μιλώντας)

 

 

Δεν καταλαβα κατι τετοιο...το βλεπεις απο την αναποδη. Ειπαμε εμεις να μην την κατηγορησουμε, αν μας κανει φθηνα δωρα. Το γιατι δεν εκανε, δεν το ξερω ουτε εγω, ουτε εσυ, ετσι δεν ειναι; Μπορει η γυναικα να μην εχει τελικα χρηματα, η να της ειπε η αλλη το ταδε δωρο και να πιστεψε οτι το βρηκε και αυτο ηθελε.

 

 

Μου δίνεις την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι: Εσυ ως πολύ πίστη όπως λες όταν πάτε οικογενειακως στην εκκλησία κάθε Κυριακή, ποσο την πληρώνετε; τα κεριά που αναβετε ποσο κάνουν; Ρωτάω γιατί το υψος και το πάχος του κεριου ειναι ποσά ανάλογα με την πίστη προς τα θεία για κάποιους. Να μη μιλήσω για λαμπάδες. Ποσο λιτά τελεσατε το γάμο σας, τη βάπτιση;Τι δώσατε μετά στους παπάδες για τα μυστήρια;

Πάντως το άτομο που σε ενα γάμο συγγενούς έφερε δώρο ενα πιατελακι απο τα ευρωμαρκετ, ήταν αυτό που παραπονέθηκε μετά για το μενού στο τραπέζι που ακολούθησε.

 

Γιατι εισαι τοσο εριστικη μαζι μου, οταν ειπα οτι παω στην εκκλησια;

Γιατι να σου πω ποσα πλήρωσα;

Ειρηνη Ημιν.

Link to comment
Share on other sites

Διστακτικά γράφω, γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι κάνουμε καλά να τσακωνόμαστε γι αυτό το θέμα. Απλώς επειδή είμαι κάπως έμπειρη στο θέμα νονάς, πάντα η οικογένειά μου είχε πολλά βαφτιστίρια (όχι, δεν πολιτευόμαστε :-D), επειδή έχω έντονες μνήμες από τη δική μου νονά και από την άφαντη της αδερφής μου, ξέρω ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ, ότι η αξία του δώρου αφορά πάντα τη μάνα. Ειδικά στην εποχή μας που η China έχει καταστρέψει το εμπόριο, το παιδί μπορεί να καλυφθεί άνετα με κάτι φθηνό που θα του δώσει χαρά. Η μεγαλύτερη χαρά που νιώθει με τη νονά, είναι ότι έχει έναν εξτρά δικό του άνθρωπο, πέρα της οικογένειας, ξέχωρα από τα αδέρφια του, που θα του φέρει δώρα, θα το πάει βόλτα, θα ενδιαφέρεται για αυτό.

Στο θέμα της θρησκείας, συμφωνώ με τη Χαρά στη θεωρία, αλλά στην πράξη δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να λειτουργήσω έτσι, με έχει φάει κι εμένα η γενική τάση και η καθημερινότητα.

 

Για να μην θεωρήσετε ότι κάνω την ξύπνια, να πω ότι πάντα όταν με ρωτάει η νονά μας τι να φέρει είτε της λέω "ό,τι θέλεις μέχρι 10 Ευρώ" ή ζητάω μια κατηγορία πολύ φθηνή. Παπούτσια την έχω αποθαρρύνει να φέρει, πέρσυ το Πάσχα που διαμαρτυρήθηκε η ίδια ότι ως νονά δεν έχει φέρει παπούτσια, της ζήτησα του μπαλέτου που κάνουν 15 Ευρώ.

Αυτή είναι η δική μου νοοτροπία, και την καταθέτω μόνο για να σας δείξω ότι υπάρχει και αυτή η άποψη.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι τοσο εριστικη μαζι μου, οταν ειπα οτι παω στην εκκλησια;

Γιατι να σου πω ποσα πλήρωσα;

Ειρηνη Ημιν.

 

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο δεν στο είπε με εριστική διάθεση. Σου το είπε για να επισημάνει ότι σε πάρα πολλά θέματα (κεριά, λαμπάδες, μυστήρια κτλ) μια χαρά είναι συνυφασμένο το οικονομικό με τη θρησκεία.

 

Αλλά επειδή συζητάμε 2 θέματα ταυτόχρονα, ό,τι είχα να πω για την κουμπάρα της HOPE το είπα. Άκουσε και άλλες απόψεις, μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά της.

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ, ότι η αξία του δώρου αφορά πάντα τη μάνα.

 

Για να μην θεωρήσετε ότι κάνω την ξύπνια, να πω ότι πάντα όταν με ρωτάει η νονά μας τι να φέρει είτε της λέω "ό,τι θέλεις μέχρι 10 Ευρώ" ή ζητάω μια κατηγορία πολύ φθηνή. Παπούτσια την έχω αποθαρρύνει να φέρει, πέρσυ το Πάσχα που διαμαρτυρήθηκε η ίδια ότι ως νονά δεν έχει φέρει παπούτσια, της ζήτησα του μπαλέτου που κάνουν 15 Ευρώ.

Αυτή είναι η δική μου νοοτροπία, και την καταθέτω μόνο για να σας δείξω ότι υπάρχει και αυτή η άποψη.

 

Συμφωνώ, όσον αφορά στις μικρές ηλικίες. Μεγαλώνοντας δεν θα μπορεί να του φέρνει ένα μπαλόνι και να του λέει αυτό είναι το δωράκι για τα γενέθλιά σου.:rolleyes:

 

Συγγνώμη κιόλας, αλλά η νονά σας που "διαμαρτύρεται" γιατί πρέπει κάθε φορά να σε ρωτάει και δεν φέρνει ό,τι θέλει μόνη της. Μήπως σε ρωτάει για να σε φέρει σε δύσκολη θέση;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, όσον αφορά στις μικρές ηλικίες. Μεγαλώνοντας δεν θα μπορεί να του φέρνει ένα μπαλόνι και να του λέει αυτό είναι το δωράκι για τα γενέθλιά σου.:rolleyes:

 

Συγγνώμη κιόλας, αλλά η νονά σας που "διαμαρτύρεται" γιατί πρέπει κάθε φορά να σε ρωτάει και δεν φέρνει ό,τι θέλει μόνη της. Μήπως σε ρωτάει για να σε φέρει σε δύσκολη θέση;

 

Όχι, καθόλου. Είναι κολλητή μου φίλη και τυχαίνει να έρθει το θέμα σαν οποιοδήποτε άλλο.

Αν εννοείς ότι θα μπορούσε να φέρει ακριβό δώρο και να μην το αναφέρει καθόλου, φυσικά και ναι. Αλλά στις εποχές που ζούμε είναι καθολικό ότι το οικονομικό είναι θέμα. Αν είμασταν Ελβετοί, ίσως να είχα αναπτύξει κι εγώ άλλη νοοτροπία. :-D

Δεν ξέρω στα 10 και στα 12, επιφυλάσσομαι. Μέχρι τώρα στα έξι μια χαρά πάμε και η μικρή μου είναι ενθουσιασμένη με τη νονά της.

 

Θέλω να θέσω άλλη μια παράμετρο, δε νομίζω ότι αξίζει να ανοίξω θέμα, αν μου επιτρέπει η Hope να κάνω μια παρένθεση: δεν πιστεύετε ότι πρέπει να περάσουμε και στα παιδιά μας την ικανότητα να χαίρονται με ένα δώρο ανεξαρτήτως της αξίας του; Μεγαλώνοντας που θα έχουν επίγνωση, δεν είναι καλύτερα να μην "κλασάρουν" τη νονά, τους παπούδες, τους φίλους ανάλογα με το μέγεθος και την αξία των δώρων που θα παραλαμβάνουν? Να μην περιμένουν με τα χέρια απλωμένα? Να μην κοιτάνε τι μάρκα ρούχα φοράνε οι συμμαθητές τους?

Όλα αυτά για μένα είναι κομμάτια της ίδιας παιδαγωγικής ενότητας.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Σεβόμενη κάθε αντίθετη άποψη, θα καταθέσω και την δική μου.

Ποτέ δε θα έπαιρνα στο βαφτιστήρι μου δώρο αξίας ενός πακέτου τσιγάρων.

Ποτέ δεν έχω ζητήσει απ τους νονούς κάτι συγκεκριμένο, ρωτάνε τα παιδιά τι θέλουν, πηγαίνουμε όλοι μαζί στο παιχνιδομάγαζο με δική τους πρωτοβουλία, κι επειδή συνήθως εκείνες τις μέρες (Χριστούγεννα, Πάσχα, ον. γιορτές) έχουν δώσει και οι παππούδες χρήματα, φροντίζω διακριτικά αν διαλέξουν τα παιδιά μου κάτι ακριβό να το πληρώσω απ τα λεφτά των παππούδων και όχι να το φιρμάρω στους νονούς- που έχουν εξαιρετική άπλα, αλλά δε σημαίνει τίποτα αυτό-.

Τα παιδιά μου έχουν μάθει να ρωτάνε αν μπορούμε να αγοράσουμε κάτι με ευγένεια και εξαιρετικό φιλότιμο, οι νονοί κατανοούν ότι 2 φορές το χρόνο έχουν μια Α υποχρέωση και λήγει εκεί, ανάμεσα σε νοήμονες ανθρώπους.

Φυσικά και θα με ενοχλούσε να φέρουν στο παιδί μου δώρο με 5 ευρώ......και δεν είναι όπως το θέτετε....για μένα ναι, είναι ένα πακέτο τσιγάρα, είναι σαν να με υποτιμάς, χειρότερο, σαν να υποτιμάς το παιδί το ίδιο. (μιλάμε πάντα για ανθρώπους που δεν δυσκολεύονται οικονομικά και για παιδιά που δε ζητάνε την Άρτα και τα Γιάννενα).

Για το θρησκευτικό του θέματος, να πω, ότι πιστεύω και είμαι θρησκευόμενο άτομο, αλλά στο περιβάλλον μου όσοι νονοί γνωρίζω είναι κολλητοί της μαμάς ή του μπαμπά, και ΟΚ, δεν περιμένω από το μπακουροκολλητάρι του άντρα μου - που είναι μια χαρά παιδί, αλλού θέλω να καταλήξω- να μυήσει το παιδί μου και να το καθοδηγήσει, και να το πάει βόλτες, και να αντικαθιστά εμένα και μπλα μπλα μπλα......η έννοια είναι αυτή και είναι ιερή, αλλά δεν είναι εφαρμόσιμη εδώ και πολλλλλλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι θα μπορούσε να φέρει ακριβό δώρο και να μην το αναφέρει καθόλου, φυσικά και ναι.

 

Θέλω να θέσω άλλη μια παράμετρο, δε νομίζω ότι αξίζει να ανοίξω θέμα, αν μου επιτρέπει η Hope να κάνω μια παρένθεση: δεν πιστεύετε ότι πρέπει να περάσουμε και στα παιδιά μας την ικανότητα να χαίρονται με ένα δώρο ανεξαρτήτως της αξίας του;

 

-Δεν χρειάζεται να φέρει ακριβό δώρο. Μπορεί να φέρει μια φορά τα παπούτσια που δεν έχει φέρει ποτέ χωρίς να συζητήσετε το κόστος.

 

- Συμφωνώ με τη 2η παράγραφό σου και αυτό προσπαθώ να κάνω. Όπως είπες και εσύ, είμαι εγώ η μαμά που ως ενήλικη χαλιέμαι και βλέπω ότι ο άλλος δεν με υπολογίζει ή δεν σκέφτεται τα συναισθήματα των παιδιών μου.

Πχ ενώ εγώ ως νονά πάω στο βαφτιστήρι μου δωρά σε γενέθλια-γιορτές κτλ όπως θα έκανα για οποιοδήποτε άλλο παιδάκι, η κουμπάρα μου δεν έχει έρθει-φέρει σχεδόν ποτέ τίποτα απολύτως για τις γιορτές των παιδιών μου. Και όταν έφερε 1-2 φορές παλιά, ήταν του στυλ πήρα ότι μπαχατέλα βρήκα στο περίπτερο...

 

Στα παιδιά μου προσπαθω να περάσω τη λογική ότι δεν πειράζει, δεν μπόρεσε, δεν το σκέφθηκε και άλλες αηδίες. Ειδικά η μεγάλη βλέπει όμως ότι εμείς τιμούμε συνέχεια το βαφτιστήρι και είμαστε εντάξει στις υποχρεώσεις μας ενώ οι γονείς του ξεχνάνε να πουν και χρόνια πολλά. Όχι να φέρουν δώρο... Και αν φέρουν -σπανίως-θα είναι ευτελούς αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...