Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριτική για τη διατροφή


mkcm

Recommended Posts

κι εγώ βλέπω τις καμπύλες στο βιβλιάριο του παιδιού μου, παιδί 9 μηνών να ζυγίζει 14 κιλά, είναι έξω απ' τις καμπύλες και πολύ πιο πάνω απ' την ανώτερη.

 

Mα δεν είπα πως ήταν μέσα στις καμπύλες κοπέλα μου. Τόνισα μάλιστα ότι τα γκάλοπ ανάμεσα σε μαμάδες κάπως έτσι καταλήγουν....ο μικρός μου λοιπόν δεν είχε περπατήσει ακόμα και ήταν στρουμπουλός, παρ' όλα αυτά μόλις περπάτησε ήρθε στα κανονικά του και μέχρι σήμερα, που είναι σχεδόν πέντε χρονών, 22-23 κιλά, δεν είχε ποτέ θέμα κιλών. Το παράδειγμα δεν το είπα για να το κάνω κανόνα για τις υπόλοιπες, αλλά και το 14 κιλά σε πεντέμιση χρονών δεν είναι κανόνας.....

Κάθε παιδάκι έχει τη δική του κατατομή και το σωματότυπό του, και θα ξαναπώ, τα γκάλοπ πως είναι της μιας και πως της άλλης μόνο άγχος προκαλούν...καλή σας συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τα δικά μου πάντως τώρα είναι 20 μηνών και ο μικρός είναι 92 εκατοστά και 12,5 κιλά και η μικρή 94 εκατοστά και 13 κιλά. Για τον μεγάλο μου γιο δεν θυμάμαι πρέπει να κοιτάξω το βιβλιάριό του αλλά κάπου εκεί ήταν και αυτός.

Πάντως θα συμφωνήσω με τη LA LATINA ότι δεν έχει σχέση πόσα παιδάκια γνωρίζουμε εμείς προσωπικά. Υπάρχουν οι καμπύλες ανάπτυξης που μπορούμε να συμβουλευτούμε.

 

Σε ευχαριστώ. Γι αυτό όταν υπάρχουν τέτοια θέματα παραθέτω πάντα ιατρικά λινκ και όχι προσωπικά παραδείγματα.......άνοιξα τα βιβλιάρια μόνο επειδή ρώτησε η κοπέλα συγκεκριμένα, αλλά και πάλι παρεξηγήθηκα φοβάμαι. Ήθελα μόνο να σας πω ποια είναι σε εμάς η τελική εξέλιξη.....δεν πειράζει, καλή συνέχεια και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Γι αυτό όταν υπάρχουν τέτοια θέματα παραθέτω πάντα ιατρικά λινκ και όχι προσωπικά παραδείγματα.......άνοιξα τα βιβλιάρια μόνο επειδή ρώτησε η κοπέλα συγκεκριμένα, αλλά και πάλι παρεξηγήθηκα φοβάμαι. Ήθελα μόνο να σας πω ποια είναι σε εμάς η τελική εξέλιξη.....δεν πειράζει, καλή συνέχεια και πάλι.

 

κάτσε ντε, λες ότι δεν είναι φυσιολογικό ένα παιδί να είναι στα 5 του χρόνια 14 κιλά (και συμφωνώ), αναφέρεις πως ένα παιδί στα 2 του χρόνια πρέπει να είναι το λιγότερο 14 και το περισσότερο 16 κιλά και μας λες πως το παιδί σου στους 9 του μήνες είχε βάρος δίχρονου και τελικά φταίω εγώ;

 

γιατί άσχετα τι λέει ένα μπλογκ, εγώ που βλέπω τις καμπύλες στο βιβλιάριο, βλέπω πως ένα παιδί στους 24 μήνες μπορεί να είναι από 9.500 κιλά μέχρι 15.500 κιλά (το κατώτερο στα κορίτσια, το κατώτερο στα αγόρια είναι τα 10.500 και το ανώτερο και σε αγόρια και σε κορίτσια είναι τα 15.500). πιο κάτω ή πιο πάνω απ' αυτές τις τιμές είναι έξω απ' τις καμπύλες. άρα μήπως υπερβάλουν λίγο στο μπλογκ;

 

πάντως μ' ενοχλεί η νοοτροπία που κανένας δεν έχει πρόβλημα με τα χοντρά παιδιά εκτός ίσως από τα ίδια με τους εαυτούς τους όταν τα αναγκάζουν να κάνουν δίαιτα σε πολύ μικρές ηλικίες.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

κάτσε ντε, λες ότι δεν είναι φυσιολογικό ένα παιδί να είναι στα 5 του χρόνια 14 κιλά (και συμφωνώ), αναφέρεις πως ένα παιδί στα 2 του χρόνια πρέπει να είναι το λιγότερο 14 και το περισσότερο 16 κιλά και μας λες πως το παιδί σου στους 9 του μήνες είχε βάρος δίχρονου και τελικά φταίω εγώ;

 

γιατί άσχετα τι λέει ένα μπλογκ, εγώ που βλέπω τις καμπύλες στο βιβλιάριο, βλέπω πως ένα παιδί στους 24 μήνες μπορεί να είναι από 10.500 κιλά μέχρι 15.500 κιλά. πιο κάτω ή πιο πάνω απ' αυτές τις τιμές είναι έξω απ' τις καμπύλες. άρα μήπως υπερβάλουν λίγο στο μπλογκ;

 

πάντως μ' ενοχλεί η νοοτροπία που κανένας δεν έχει πρόβλημα με τα χοντρά παιδιά εκτός ίσως από τα ίδια με τους εαυτούς τους όταν τα αναγκάζουν να κάνουν δίαιτα σε πολύ μικρές ηλικίες.

 

Κοπέλα μου για να σου το εξηγήσω απλά. Τέθηκε ένα ερώτημα από τη λαζαρίσκα. Για να μην απαντήσω λοιπόν με βάση τα δικά μου παιδιά, παρέθεσα μια έρευνα που το θεωρώ πιο αντικειμενικό. Μετά που διερωτήθηκες εσύ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΛΑ, άνοιξα τα βιβλιάρια και απάντησα με το προσωπικό μου παράδειγμα, τονίζοντας οτι τα γκάλοπ δεν βγάζουν πουθενά. Μετά παρέθεσα και λινκ από παλιότερο θέμα, μήπως βοηθήσω.

Το δικό μου παιδί, για να καταλήξω, δεν είναι κανόνας. Και ναι, 19 μηνών ήταν στρουμπουλό, αλλά και πολύ ψηλό, αφότου περπάτησε (12) έμεινε στα ίδια κιλά για πολύ καιρό. Με αποτέλεσμα ποτέ να μην ξεφύγει σε βάρος από το επιτρεπόμενο, μέχρι σήμερα που είναι σχεδόν 5 χρονών και 22-23 κιλά.

ΑΝ ένα παιδάκι είναι στρουμπουλό, δε σημαίνει ότι θα γίνει υπέρβαρο. Κι αν ένα παιδάκι είναι λεπτό, δε σημαίνει πως ότι διατροφή και να κάνει θα παραμείνει λεπτό. Κι εγώ 2350 γεννήθηκα, και μόνο λεπτή δεν είμαι!

Προσπαθώ να βοηθήσω απλά......

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ 9 ΜΗΝΩΝ, και αναρωτιέμαι και γιατί σας φάνηκε περίεργο, Χριστέ μου,

 

19 μηνών ήθελα να πω---λάθος!

 

Μα 9 μηνών 14 κιλά??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ 9 ΜΗΝΩΝ, και αναρωτιέμαι και γιατί σας φάνηκε περίεργο, Χριστέ μου,

 

19 μηνών ήθελα να πω---λάθος!

 

Μα 9 μηνών 14 κιλά??????

καλό Πάσχα εύχομαι.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρούλης είναι 2.5 και ειναι 15.5 κιλά και ο μεγάλος είναι 5.5 και είναι 21 κιλά. Ο μικρός δεν είναι καν τσουπωτός (γιατί είναι πολύ ψηλός), δηλαδή είναι σε μεγαλύτερη καμπύλη ύψους, απ' ότι βάρους (τελευταία φορά στην 75 ύψους κ στην 50 βάρους). Ο δε μεγάλος είναι τσίρος, προσπαθώ να τρώει να παχύνει λίγο, αλλά πάντα υγιεινά. Ο μεγάλος δεν έτρωγε "σκατολοίδια" όπως τα λεω εγώ, μέχρι τουλάχιστον 2, αλλά ο μικρός επειδή τρώει ο μεγάλος, τρώει από πιο μικρος, δεν μπόρεσα να το αποφύγω. Θα φάνε όμως τα φρούτα τους, το μεγειρεμενο φαί καθημερινα, το γάλα και αν φάμε κάτι γλυκό ΜΕΤΑ το φαί, θα είναι κανένα μικτό σοκολατάκι, ή μπισκοτάκι. Γαριδάκια, πατατάκια, ποτέ δεν πήρα σπίτι, αλλά αν τα βρουν σε κανένα πάρτυ, τα τσακίζουν! Όσο μπορώ δηλαδή, τρώνε υγιεινά, μια στο τόσο, θα φάνε και το "σκατολοίδι.."

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

πάντως μ' ενοχλεί η νοοτροπία που κανένας δεν έχει πρόβλημα με τα χοντρά παιδιά εκτός ίσως από τα ίδια με τους εαυτούς τους όταν τα αναγκάζουν να κάνουν δίαιτα σε πολύ μικρές ηλικίες.

 

Velv

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες ότι κανένας δεν έχει πρόβλημα με τα χοντρά παιδιά. Μπορεί κάποιοι να μην έχουν πρόβλημα όπως κάποιοι δεν έχουν πρόβλημα με τα αδύνατα παιδιά. Όμως όσο υποκειμενικές και να είμαστε με τα παιδιά μας, νομίζω ότι η κάθε μάνα καταλαβαίνει αν το παιδί της είναι αδύνατο, κανονικό ή στρουμπουλό. Μια ένδειξη την έχουμε και από τις καμπύλες ανάπτυξης. Δεν νομίζω ότι κάποια μανούλα που το παιδί της είναι στην κατώτατη καμπύλη βάρους έχει την εντύπωση ότι το παιδί της είναι παχύσαρκο και το αντίστροφο βέβαια. Φαντάζομαι δε ότι οι περισσότερες, όχι όλες, δεν θα θέλαμε τα παιδιά μας ούτε αδύνατα ούτε παχύσαρκα. Απλά άσχετα με το τι θέλουμε και τι προσπαθούμε εμείς, δυστυχώς πολλές φορές δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Όσο δύσκολο είναι να ταΐσουμε ένα παιδάκι που δεν θέλει να φάει, τόσο δύσκολο είναι να συγκρατήσουμε ένα παιδάκι που πεινάει. Εγώ έχω στο φιλικό και συγγενικό μου περιβάλλον και από τις δύο περιπτώσεις και πίστεψέ με και η μία μαμά ξέρει ότι το παιδάκι της είναι αδύνατο και στεναχωριέται και η άλλη μαμά ξέρει ότι το παιδάκι της είναι παχύσαρκο και στεναχωριέται και αυτή. Έχουν μάλιστα και οι δύο πολλά κοινά. Πρώτον δυσκολεύτηκαν αρχικά να το αποδεχθούν οι ίδιες . Δεύτερον από τη στιγμή που το αποδέχθηκαν, προσπαθούν πραγματικά η μια να βάλει κιλά η μικρή της (2,5 ετών) και η άλλη να μην βάλει άλλα κιλά ο μικρός της (8ετών). Τρίτον σε όσους με άκομψο τρόπο τους λένε κάτι για τα κιλά των παιδιών τους επειδή εκνευρίζονται με τον τρόπο, από αντίδραση δηλαδή και μόνο, δεν παραδέχονται τίποτα. Η κοπέλα με το παχουλό παιδάκι το πηγαίνει σε παιδοδιατροφολόγο (το παρακολουθεί αν θυμάμαι καλά δύο χρόνια τώρα) και δεν έχει βγάλει ανακοίνωση στη γειτονιά για αυτό, το γνωρίζουμε λίγα άτομα.

Εκτός και εάν το «κανένας» που λες αφορά γιαγιάδες και γενικά μεγάλες ηλικίες οπότε εκεί είναι άλλο θέμα συζήτησης. :)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος δεν έτρωγε "σκατολοίδια" όπως τα λεω εγώ, μέχρι τουλάχιστον 2, αλλά ο μικρός επειδή τρώει ο μεγάλος, τρώει από πιο μικρος, δεν μπόρεσα να το αποφύγω. Θα φάνε όμως τα φρούτα τους, το μεγειρεμενο φαί καθημερινα, το γάλα και αν φάμε κάτι γλυκό ΜΕΤΑ το φαί, θα είναι κανένα μικτό σοκολατάκι, ή μπισκοτάκι. Γαριδάκια, πατατάκια, ποτέ δεν πήρα σπίτι, αλλά αν τα βρουν σε κανένα πάρτυ, τα τσακίζουν! Όσο μπορώ δηλαδή, τρώνε υγιεινά, μια στο τόσο, θα φάνε και το "σκατολοίδι.."

 

Ακριβώς τα ίδια και εμείς. Τα μικρά το Σάββατο κοίταγαν στο στόμα τον μεγάλο που έτρωγε ένα σοκολατάκι υγείας. Δεν άντεξα την γκρίνια τους μου έδειχναν το ντουλάπι για ώρα και έκλαιγαν. Τελικά τους έδωσα από ένα, εννοείται δεν το έφαγαν όλο, το έγλυφαν και είχαν ενθουσιαστεί. Είχαν γεμίσει χέρια, μούτρα όλα. Άλλαξα θέση στα σοκολατάκια, άντε να δούμε. Γαριδάκια και πατατάκια ούτε σε εμάς κυκλοφορούν στο σπίτι και μόλις τα βρουν μπροστά τους γίνεται ο χαμός. Ακόμα και τα μικρά τις προάλλες έγλυφαν τα πατατάκια (τους άρεσε το αλάτι προφανώς) στο πάρτυ που πήγαμε. Πάντως σε εμάς δεν ισχύει κάτι που έλεγε μια άλλη κοπέλα ότι αν τους βάλεις μπροστά τους κάτι υγιεινό και κάτι μη υγιεινό θα προτιμήσουν το πρώτο. Καμία σχέση, εννοείται ότι θα προτιμήσουν το πατατάκι ή το σοκολατάκι ή το μπισκοτάκι πάντως όχι το υγιεινό.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

βρήκα ένα κέικ, (ναι έχει ζάχαρη δυστυχώς) που έχει πολύ κακάο μέσα και είναι σαν σοκολατόπιτα, ξετρελαίνεται να του το κάνω, είναι εύκολο και του αρέσει, οπότε αντί να τρώει σοκολάτες θα τρώει κάτι που κάνει η μαμά και όσο να πεις είναι καλύτερο απ' τα σοκολατάκια. θα προσπαθήσω να αλλάξω όσο μπορώ τη συνταγή και θα δοκιμάσω ν' αφαιρέσω από ζάχαρη και να προσθέση μέλι αν και είναι γλυκό και συνήθως δεν επιδέχεται αλλαγών. η κατάσταση με την οικογένεια του άντρα μου είναι κατά διαστήματα τεταμένη, δεν συνεννοούμαστε, να πάει στα κομμάτια το έχω αποδεχτεί, αλλά δεν θέλω να με πρήζουν. αυτό πάντως που διαφαίνεται στον ορίζοντα είναι πως η διατροφή του παιδιού είναι η κορυφή του παγόβουνου και πως το μεγάλο πρόβλημα είναι πως ανακατεύονται και θα ανακατεύονται όσο ζουν, στη ζωή μου, στο σπίτι μου, στην οικογένεια μου.

 

Velv

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες ότι κανένας δεν έχει πρόβλημα με τα χοντρά παιδιά. ......

Εκτός και εάν το «κανένας» που λες αφορά γιαγιάδες και γενικά μεγάλες ηλικίες οπότε εκεί είναι άλλο θέμα συζήτησης. :)

 

γνωρίζω μαμά της οποία το μωρό είναι ένα χρόνο μικρότερο απ' τον δικό μου και έχει το βάρος που έχει ο δικός μου και δεν έχει κανένα ζόρι μ' αυτό. ίσα-ίσα που αντί να απασχολεί το παιδί και να του κινεί το ενδιαφέρον για άλλα πράγματα το ταΐζει για όσο εκείνο θέλει και του δίνει ποσότητες.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμφωνώ πως οι γονείς δεν ευθύνονται (ως ενα βαθμό βέβαια) για τα κιλά των παιδιών τους και για τις επιλογές τους. Και εξηγώ. Τα παιδιά όσο είναι μικρά τρώνε αυτά που τους δίνουμε. Δεν ξέρουν ούτε τα γαριδάκια, ούτε τις σοκολάτες, ούτε τις πίτσες, τα σουβλάκια κτλ. Αν από νωρίς τα μάθουμε να τρώνε υγειινά, έτσι θα συνεχίσουν, με ίσως κάποιες μικρές παρασπονδίες αργότερα. Αλλά με αυτές δεν παίρνει ένα παιδί 10 κιλα. Αντε να πάρουν 1-2. Εχω γνωστή που είναι ο μικρός της είναι 23 κιλά (3 χρονών παιδί), πιο πολλά από τον μεγάλο μου που είναι 6 και είναι 22!!!!!!!!!!! Η μεγάλη της είναι σαν τον μεγάλο μου σε ηλικία και είναι 32 κιλα!!!! Τα παιδιά δεν είναι απλά στρουμπουλά, είναι παχύσαρκα και δυστυχως στα χνάρια της μαμάς και του μπαμπα. Και δεν φταίνε εκείνα, αλλά οι γονείς. Είχαμε πάει σπίτι τους και μετά το φαί, κόψαμε μία σοκολατόπιτα που είχα πάει και τους έκοψε μία κομματάρα στο κάθε ένα πιο μεγάλη και από αυτό που έφαγα εγώ.....Εγώ στα δικά μου της είπα να τους έδωσε το 1/4 απ' ότι έδωσε εκείνη. Στην θάλασσα το καλοκαίρι είδαμε επίσης ένα παιδί παχύσαρκο να τσακίζει 3 ζαμπονοτυρόπιτες-τυρόπιτες, γύρα στα 8-9 ήταν αυτό. Εγώ πριν πάμε θάλασσα έκοβα φρέσκα φρούτα, μια μπολάρα ΝΑ για να δώσω στα παιδιά μου. Και καθόμου μέσα στον ήλιο από πάνω τους, ένώ έπαιζαν στην άμμο για να τα φάνε. Εγω είμαι χαζή ή μαζόχα, που δεν προτίμησα την ευκολία να αγοράσω 4 τυρόπιτες να φάνε???Αλλά αυτά είναι επιλογές που κάνουν οι γόνεις και ΔΥΣΤΥΧΩΣ τις πληρώνουν τα παιδία.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

πως το μεγάλο πρόβλημα είναι πως ανακατεύονται και θα ανακατεύονται όσο ζουν, στη ζωή μου, στο σπίτι μου, στην οικογένεια μου.

 

Πωωω ειπες μεγαλη κουβεντα. Δυστυχως ετσι ειναι και ειμαι ομοιοπαθουσα. Προσπαθησε να μην εκνευριζεσαι και κρατα αποστασεις. Δεν αξιζει να μας κανονιζουν τη ζωη και να ειμαστε συνεχεια με νευρα. Ειναι πολυ ψυχοφθορο.

Link to comment
Share on other sites

για μενα το θεμα είναι απλο,,,για να μαθουν τα παιδια να τρωνε υγιεινα πρεπει ολη η οικογενεια να το πραττει,,,το βρισκω παρα μα παρα πολύ γελοιο να μην αφήνουμε μεχρι καποια ηλικια τα παιδια μας να μην αγγιξουν τιποτε (ουτε καν μια κρεμα του εμποριου )και μετα να ακολουθουν τις <κακες> διατροφικες συνήθειες τις υπολοιπες οικογενειας ,,,ο υγιεινος τροπος ζωης είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ,,,,και φυσικα <παν μετρον αριστον>,,,φυσικα και θα δινω και στη μικρη μου να τρωει και κανενα κρουασαν όπως τρωω και εγω που και που,,,αλλα αν βλέπεις τους γονεις της να περπατάνε, να κανουν ποδηλατο κτλ να τρωνε υγιεινα επι το πλειστον ,,,,τι να ανησυχησω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
για μενα το θεμα είναι απλο,,,για να μαθουν τα παιδια να τρωνε υγιεινα πρεπει ολη η οικογενεια να το πραττει,,,το βρισκω παρα μα παρα πολύ γελοιο να μην αφήνουμε μεχρι καποια ηλικια τα παιδια μας να μην αγγιξουν τιποτε (ουτε καν μια κρεμα του εμποριου )και μετα να ακολουθουν τις <κακες> διατροφικες συνήθειες τις υπολοιπες οικογενειας ,,,ο υγιεινος τροπος ζωης είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ,,,,και φυσικα <παν μετρον αριστον>,,,φυσικα και θα δινω και στη μικρη μου να τρωει και κανενα κρουασαν όπως τρωω και εγω που και που,,,αλλα αν βλέπεις τους γονεις της να περπατάνε, να κανουν ποδηλατο κτλ να τρωνε υγιεινα επι το πλειστον ,,,,τι να ανησυχησω

 

έτσι ακριβώς. που και που το παιδί θα φάει απ' όλα όσα τρώνε οι γονείς του με κάποιες εξαιρέσεις όπως πχ. coca-cola, καφές, κρασί, μπύρα, γαριδάκια, ζελέ φρούτων. επίσης αντί να του δώσω κάτι έτοιμο, θ' αφιερώσω μια ώρα ανά 3 μέρες για να του ετοιμάσω κάτι όπως τυροπιτάκια, κέικ, μπισκότα όπως αφιερώνω χρόνο για να του μαγειρέψω και εννοείται πως δεν μ' ενοχλεί γιατί το κάνω με αγάπη! κάθε μεσημέρι το πιάτο του είναι γεμάτο κι εγώ κάθομαι δίπλα του και τρώω το ίδιο φαγητό με το παιδί μου.

 

είναι άσχημο να ξεροσταλιάζω πάνω απ' τις κατσαρόλες και να μου λένε πως πεινάει και πως είναι αδύνατο γιατί δεν το ταΐζω πολύ.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για μενα το θεμα είναι απλο,,,για να μαθουν τα παιδια να τρωνε υγιεινα πρεπει ολη η οικογενεια να το πραττει,,,το βρισκω παρα μα παρα πολύ γελοιο να μην αφήνουμε μεχρι καποια ηλικια τα παιδια μας να μην αγγιξουν τιποτε (ουτε καν μια κρεμα του εμποριου )και μετα να ακολουθουν τις <κακες> διατροφικες συνήθειες τις υπολοιπες οικογενειας ,,,ο υγιεινος τροπος ζωης είναι ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ,,,,και φυσικα <παν μετρον αριστον>,,,φυσικα και θα δινω και στη μικρη μου να τρωει και κανενα κρουασαν όπως τρωω και εγω που και που,,,αλλα αν βλέπεις τους γονεις της να περπατάνε, να κανουν ποδηλατο κτλ να τρωνε υγιεινα επι το πλειστον ,,,,τι να ανησυχησω

 

Νομίζω είπες την πιο σωστή κουβέντα.... εμείς π.χ. δεν τρώμε καθόλου τηγανητά ... οπότε το παιδί έχει μάθει να μην τρώει τηγανητά.. στις διακοπές όμως ή άμα πάμε καμία ταβέρνα θα φάει πατάτες τηγανητές... δεν θα το απαγορεύσω ... αλλά σπίτι τίποτε τηγανητό... εγώ τρώω πολλά φρούτα.. και ο μικρός το ίδιο γιατί στο σπίτι υπάρχει πληθώρα φρούτων.... ο άντρας μου είναι αυτός που θα φέρει στο σπίτι πατατάκια αλλά θα τα κρύψει... υπάρχουν όμως και φορές που μπορεί να φάει μπροστά του οπότε αναγκαστικά θα δώσουμε και στον μικρούλη!! και για γλυκό φτιάχνω κέικ συχνά αλλά που και που θα υπάρξει και καμία γαλακτοφέτα στο ψυγείο να φάει.. θεωρώ όμως πως εάν δεν την αγοράζαμε εμείς απλά δεν θα την έτρωγε :-P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κατεληξα οτι θα ειμαι κατα των απαγορευσεων με την κορουλα μου. Πχ δε θα παιρνουμε, ουτε και θα φτιαχνουμε γλυκα, αλλα στα γενεθλια της αν θελει θα της δωσω λιγη τουρτα η αν παμε σε καποιο σπιτι και θελει να δοκιμασει πιτσα θα φαει. Απλα δε θα τα εχουμε στη διατροφη μας. Γενικα με τον αντρα μου τρωγαμε πολυ ασχημα, σουβλακια, πιτσα, γλυκα.. Ωσπου μετα τη γεννηση της μικρης ειχε παχυνει κ εκεινος κι εγω, αποφασισα οτι δεν πηγαινε αλλο. Κοψαμε τα γλυκα και τρωμε μονο μαγειρευτο και οχι τηγανιτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...