Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενός έτους και δεν παίρνει βάρος


Recommended Posts

καλησπέρα σας! είναι η πρώτη φορά που σας γράφω... θέλω τη γνώμη σας... ο γιος μου είναι ενός και εδώ και δύο μήνες δεν έχει πάρος βάρος... δεν έχει χάσει, όμως δεν έχει πάρει κιόλας... η παιδιάτρος τον προηγούμενο μήνα είπε ότι είναι φυσιολογικό λόγω δοντιών, καλοκαιριού και του ότι είναι πολύ δραστήριο παιδάκι... και σήμερα πάλι τίποτα, ενώ ψήλωσε 1,5 cm σε 20 ημέρες!! τρώει κανονικότατα, έχει υγιή όψη, όλα καλά, αλλά έχουμε μείνει στασιμοι στο 9.060 γρ... σήμερα θα του κάνω γενική και καλλιέργεια ούρων για ουρολοίμωξη... να ανησυχώ??????...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλέ, μην ανησυχείς. Κι εμένα η δικιά μου το βάρος το βάζει με το σταγονόμετρο. Παίρνει ύψος και βάρος θα κάνει ένα μπραφ και μετά γραμμάριο - γραμμάριο. Να φανταστείς αφότου χρόνισε πέρσυ τον Απρίλιο μέχρι και τον Αύγουστο δεν είχε βάλει γραμμάριο και πήρε μέσα στον Αύγουστο 1 κιλό. Επίσης, από το Δεκέμβρη μέχρι και τώρα τον Ιούλη έχει πάρει μόλις 500γρ., ενώ από ύψος δεν την προλαβαίνουμε. Στο βάρος κυμαίνεται πάντα στο 50% και στο ύψος έχει ξεφύγει από το 100% των καμπύλων.

Σημασία έχει αν τρώει καλά και τι τρώει. Εμένα π.χ. έχει ένα πολύ ισορροπημένο διαιτολόγιο με πολύ γάλα, καλό πρωινό, καλό μεσημεριανό, πολλά φρούτα και ένα απογευματινό σνακ. Δεύτερο γεύμα δε δέχεται να φάει με τίποτα (το δοκιμάσαμε κι αυτό έπειτα από σύσταση της παιδιάτρου). Οπότε και η παιδίατρος δεν ανησυχεί, αφού γενικότερα αναπτύσσεται πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι τρώει καλά... τον θηλάζω ακόμα, και τώρα θα ξεκινήσω να του κόψω το βραδινό μήπως και δεν πίνει πολύ από εμένα... αλλά δεν νομίζω ότι μόνο το γάλα θα ήταν η αιτία για το βάρος του μιας και μέσα στην ημέρα τρώει κανονικά... και μάλιστα τις τελευταίες μέρε του έχει ανοίξει η όρεξη... πίνει το γάλα του το πρωι πρωι, μετά 4 μισά φρούτα- κρέμα, μετά το φαγητό του όλο, το απόγευμα φαριν λακτέ ή γιαούρτι (300 γρ) και αυγό... κι το βράδυ το γαλα του πάλι.. στο μεταξύ θα τσιμπήσει και κανα μπισκοτάκι, η κανά φρουτάκι, η θα του δώσω και κανα μακαρονακι αν εχω φτιαξει για εμας... κλπ... μα αγχώθηκα γιατί ενω τρώει καλα, δεν παίρνει βάρος... ουφ... αντε να βγουν οι εξετάσεις να δούμε... ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο Παιδιατρος με είχε προειδοποιήσει οτι θα χάσει κι ολας μόλις περπατήσει και όντως χάσαμε σχεδόν 300γρ!! Αφού τρωει και ειναι ζωηρος μην ανηςυχεις για τιποτα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σας! είναι η πρώτη φορά που σας γράφω... θέλω τη γνώμη σας... ο γιος μου είναι ενός και εδώ και δύο μήνες δεν έχει πάρος βάρος... δεν έχει χάσει, όμως δεν έχει πάρει κιόλας... η παιδιάτρος τον προηγούμενο μήνα είπε ότι είναι φυσιολογικό λόγω δοντιών, καλοκαιριού και του ότι είναι πολύ δραστήριο παιδάκι... και σήμερα πάλι τίποτα, ενώ ψήλωσε 1,5 cm σε 20 ημέρες!! τρώει κανονικότατα, έχει υγιή όψη, όλα καλά, αλλά έχουμε μείνει στασιμοι στο 9.060 γρ... σήμερα θα του κάνω γενική και καλλιέργεια ούρων για ουρολοίμωξη... να ανησυχώ??????...

 

Κατ'αρχήν να χαίρεσαι το παιδάκι σου,μη σε ανησυχεί καθόλου το θέμα,

είναι απόλυτα φυσιολογικό.

τα μωρά απο τοτε που αρχίζουν να περπατάνε δεν παίρνουν πια βάρος όπως πριν...

εφόσον οπως λες τρώει μια χαρά και είναι ζωηρουλης,αρα είναι συνέχεια σε κίνηση,μην ανησυχείς καθόλου..

 

Ο δικός μου να φανταστείς είναι 16 μηνών και τους τελευταίους 9 μήνες έχει βάλει 1 κιλό περίπου!

 

Τρώει ΣΥΝΕΧΕΙΑ μέχρι κ εμένα μπορεί να φάει στο τέλος,αλλα δεν κάθεται στα αυγά του ουτε για ενα λεπτό..!

 

Τα καλα της άσκησης είναι αυτά,

να τα βλέπουμε εμείς και να παραδειγματιζομαστε:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλέ, μια χαρά τρώει το παιδάκι σου... Παίζει όντως ρόλο η κίνηση. Κι εμενα η δικιά μου όλη μέρα σαν το κατσίκι και σαν τη μαϊμού κάνει...Χαμός. Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου... Μια χαρά είναι, καλόφαγο, ζωηρό και στιλάκι..... Θα κάνετε και τις εξετάσεις και θα δεις ότι όλα θα είναι σούπερ.... Τι θα 'θελες κανένα υπέρβαρο παιδί που δεν μπορεί να πάρει να πόδια του.....

Link to comment
Share on other sites

οτι ειναι μαιμου.. ειναι!!!! :D

σημερα μαζεψαμε με το ζορι ουρα (ολο εξω φευγανε...) και περιμενω τα αποτελεσματα... αντε να δουμε... ευχαριστω παντως πολυ ολες τις μανουλες!!!! να στε καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...