Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφή μετά το πρώτο έτος


Recommended Posts

την μικρή μου την πείραξε το ασπράδι του αυγού, που δοκίμασε για πρώτη φορά (13 μηνών). το παιδάκι γέμισεπ ολλά σπυράκια στο πρόσωπο, τα οποία, ακόμη και σήμερα 4 μέρες μετά παραμένουν.

 

πόσο καιρό να περιμένω μέχρι να της ξαναδώσω? εντωμεταξύ η παιδίατρος λέει ότι πρέπει να το συνηθίσει γιατί σε κανένα μήνα θα κάνουμε ένα εμβόλιο που στηρίζεται στην πρωτεϊνη του αυγου.

 

Νομίζω ότι προέχει η υγεία του παιδιού. Αν την πειράζει το αβγό καλό θα ήταν το εμβόλιο να πάει πίσω και να γίνει (αν γίνει) όοταν δε θα το πειράζει. Αντίδραση στο αβγό δείχνει έστω και ήπιο θέμα στο εντεράκι του παιδιού και σε παιδιά με τέτοια θέματα δεν πάμε να κάνουμε τόσο βαρύ εμβόλιο όπως το μμρ που λέει η παιδίατρος. Προσωπικά θα δοκίμαζα ξανά μετά από τουλάχιστον δίμηνο, μη σου πω εξάμηνο.

 

Για να ξέρεις αν το πειράζει το παιδί μπορείς να κάνεις στο σπίτι δερματική δοκιμασία και να μην του δώσεις να φάει το τροφιμο. Σε μία γάζα θα βάλεις λίγη από την ποσότητα του τρόφιμου που σκοπεύεις να δώσεις στο παιδί και στη μορφή που σκοπεύεις να δώσεις (π.χ. λίγο μελάτο κρόκο). Το στερεώνεις με λίγο υποαλλεργικό λευκοπλαστ στην πλάτη του παιδιού και το τσεκάρεις 24 ώρες μετά. Αν δεις έντονη αντίδραση, πχ κοκκινίλες σπυράκια κλπ αφήνεις το τρόφιμο για μετά από 6 εβδομάδες τουλάχιστον. Αν δε δεις αντίδραση δε σημαίνει ότι 100% δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά δίνεις ελάχιστη ποσότητα και προχωρείς με επιφύλαξη. Π.χ. μισό κουταλάκι σήμερα, μισό αύριο παύση δυο ημερών και ξανά από την αρχή. Καλό θα ήταν να μην προσθέσεις καμία άλλη καινούρια τροφή και να μην αλλάξεις τίποτα σε απορρυπαντικά κλπ την περίοδο που δοκιμάζεις. Καλή επιτυχία, καλό κουράγιο....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 167
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χωρίς να είμαι ειδική έχω την εντύπωση ότι όταν έχουμε αλλεργία σε κάτι το αποφεύγουμε δεν προσπαθούμε να το "συνηθίσουμε". Τουλάχιστον εμείς όταν ο μικρός έβγαλε κοκκινήλες από το αυγό το σταματήσαμε για ένα δίμηνο και όταν το ξαναδοκιμάσαμε είχε περάσει. Το εμβόλιο όντως μπορεί να περιμένει, και να το καθυστερήσεις λίγο δεν θα πάθει τίποτα το παιδί.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια μου για δώστε καμιά ιδέα για απογευματινό. η μικρούλα μου 14,5 μηνών αυτό που συνεχίζει και τρώει με όρεξη είναι το γιαούρτι της, αλλά τόσους μήνες κάθε απόγευμα γιαούρτι το λυπάμαι το καημένο.

 

ψωμάκι με ανθότυρο δεν την πολυενθουσιάσε. έχω καμιά άλλη πρόταση για κάτι εύκολο και γρήγορο? γιατί εκείνη την ώρα του απογευματινού κολατσιού (κατά τις 6) μπαίνω σπίτι από το γραφείοκομμάτια, οπότε έμπνευση μηδέν και καταλήγουμε πάλι στο γιαούρτι (βιολογικό Όλυμπος) που το τσακίζει

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου για δώστε καμιά ιδέα για απογευματινό. η μικρούλα μου 14,5 μηνών αυτό που συνεχίζει και τρώει με όρεξη είναι το γιαούρτι της, αλλά τόσους μήνες κάθε απόγευμα γιαούρτι το λυπάμαι το καημένο.

 

ψωμάκι με ανθότυρο δεν την πολυενθουσιάσε. έχω καμιά άλλη πρόταση για κάτι εύκολο και γρήγορο? γιατί εκείνη την ώρα του απογευματινού κολατσιού (κατά τις 6) μπαίνω σπίτι από το γραφείοκομμάτια, οπότε έμπνευση μηδέν και καταλήγουμε πάλι στο γιαούρτι (βιολογικό Όλυμπος) που το τσακίζει

 

Rosaki μου καλησπέρα...Ελπίζω να είσαι καλά...

Εγώ δίνω στον μικρό κρέμα ή ψωμί με βούτυρο και μέλι, ή γιαούρτι. Η αδερφή μου δίνει ψωμί με μέλι και ταχίνι...ξέρω ότι είναι πολύ θρεπτικό αλλά επειδή σιχαίνομαι το ταχίνι τον λυπάμαι να του το δώσω.

Επίσης μια φορά την εβδομάδα κάνω κεικ και του δίνω...δυστυχώς δεν προλαβαίνει να φάει πολυ γιατί το τσακίζει η μεγάλη μου!

Πάντως μην αγχώνεσαι...το γιαούρτι είναι πολύ καλό απογευματινό απο διατροφικής άποψης, απλά δίνε της το μέρα παρά μέρα για να μην βαριέται την ίδια γεύση.

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κάνεις λίγο χαλβά σιμιγδαλένιο ή κέικ καρότου (ώστε να τρώει και το καρότο), τα οποία διατηρούνται και θα σου βγάλουν άνετα 3-4 μερούλες

επίσης παίζει να φτιάξεις ρυζόγαλο (πάλι 3-4 μερίδες άνετα θα βγουν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου για δώστε καμιά ιδέα για απογευματινό. η μικρούλα μου 14,5 μηνών αυτό που συνεχίζει και τρώει με όρεξη είναι το γιαούρτι της, αλλά τόσους μήνες κάθε απόγευμα γιαούρτι το λυπάμαι το καημένο.

 

ψωμάκι με ανθότυρο δεν την πολυενθουσιάσε. έχω καμιά άλλη πρόταση για κάτι εύκολο και γρήγορο? γιατί εκείνη την ώρα του απογευματινού κολατσιού (κατά τις 6) μπαίνω σπίτι από το γραφείοκομμάτια, οπότε έμπνευση μηδέν και καταλήγουμε πάλι στο γιαούρτι (βιολογικό Όλυμπος) που το τσακίζει

Rosaki να σε ρωτήσω, μετά το απογευματινό της γιαούρτι τρώει και κάτι άλλο για βράδυ? Ή μόνο γάλα? Κι εγώ δεν έχω εμπνευση για το απογευματινό, φαγητό από το μεσημερι δεν θέλει, γιαούρτι δεν πολυτρώει και καταλήγουμε σε αυγο και τοστ με τυρί και κάτι βιολογικές ρυζογκοφρέτες που του αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια ευχαριστώ για τις προτάσεις (απαντάω με καθυστέρηση γιατί είχα μπλέξει με δουλειές).

 

Η ιδέα του ρυζόγαλου μου άρεσε. γενικά εμένα τσακίζει το γιαούρτι, αλλά για πόσο ακόμα. τόσους μήνες γιαούρτι, απορώ και εγώ.

 

γενικά δεν της έχω δώσει τίποτα σε γλυκό και δεν ξέρω αν θέλω να το ξεκινήσω. κάποιες φορές θα δίνω και αυγό, και ψωμάκι με τυράκι.

 

γενικά τρώει το απογευματινό κατά τις 6 παρά και το βραδινό της γαλά γύρω στις 8.15, οπότε ενδιάμεσα σπάνια θα της ξαναδώσω κάτι. ίσως κανένα κομματάκι μπανάνα, αλλά σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η μικρή μου (16 μηνών) δεν τρώει πολύ συχνά τοστ για απογευματινό, αλλά γενικά έχω την απορία. ποιό κίτρινο τυρί χρησιμοποιείτε? της έβαζα από το δικό μας, ώσπου διαπίστωσα ότι έδινα στο παιδί τυρί light (εμείς τρώμε το τρικαλινό Light).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο, γίναμε πριν λίγες μέρες 12 μηνων. Συζήτησαμε για την διατροφή από δω και πέρα και μου φάνηκε επιφυλακτικη σε σχέση με τα μη αλεσμενα. Συνεστησε να πολτοποιω το φαγητό του αλλά εγώ βλέπω πως ο μικρός προτιμά να τρώει μόνος του πιάνοντας την τροφή με τα χεράκια του.

 

Μου είπε ακομα πως μπορεί το μωρό να τρώει απ τα φαγητά μας. Εσείς πως κάνατε την μετάβαση? Συνεχίζατε να φτιαχνετε και τα δικά του? 

  Εγώ του έδωσα πριν λίγες μέρες μπιφτεκακι και του άρεσε αλλά γιουβαρλακια πχ που έφτιαξα δεν τα ήθελε και δεν ξέρω πως να συνδιασω το κοινό μενου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο, γίναμε πριν λίγες μέρες 12 μηνων. Συζήτησαμε για την διατροφή από δω και πέρα και μου φάνηκε επιφυλακτικη σε σχέση με τα μη αλεσμενα. Συνεστησε να πολτοποιω το φαγητό του αλλά εγώ βλέπω πως ο μικρός προτιμά να τρώει μόνος του πιάνοντας την τροφή με τα χεράκια του.

 

Μου είπε ακομα πως μπορεί το μωρό να τρώει απ τα φαγητά μας. Εσείς πως κάνατε την μετάβαση? Συνεχίζατε να φτιαχνετε και τα δικά του? 

  Εγώ του έδωσα πριν λίγες μέρες μπιφτεκακι και του άρεσε αλλά γιουβαρλακια πχ που έφτιαξα δεν τα ήθελε και δεν ξέρω πως να συνδιασω το κοινό μενου. 

Εγώ ακόμα μαγειρεύω ξεχωριστά για τον μικρό, χωρίς αλάτι.. Στο δικό μας βάζω κύβους, πιπέρι κλπ.. Απλά κάποιες φορές κάνω 1 φαγητό και αφού κρατήσω 2-3 μερίδες για τον Άλκη συμπληρώνω τα μπαχαρικά. Να χαζοδοκιμάζει τροφές του δίνω εδώ και 2 βδομάδες, λίγο μπιφτεκάκι, πατάτα φούρνου κλπ, αλλά όχι μεγάλη ποσότητα. Επίσης τώρα δειλά δειλά άρχισα να του δίνω φαγητά πατημένα με το πιρούνι και δεν έχει πρόβλημα, πριν μια βδομάδα του είχα δώσει τραχανά και δεν τον ήθελε, τον ήθελε πολτοποιημένο..Μετά απο 2-3 μέρες τον έφαγε άνετα, προχθές του πάτησα λίγο με το πιρούνι την κοτόσουπα με λαχανικά και την έφαγε άνετα.. Μέχρι εδώ έχουν φτάσει οι δοκιμές μας, αύριο λέω να του κάνω ομελέτα με λαχανικά να δω πως θα αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο, γίναμε πριν λίγες μέρες 12 μηνων. Συζήτησαμε για την διατροφή από δω και πέρα και μου φάνηκε επιφυλακτικη σε σχέση με τα μη αλεσμενα. Συνεστησε να πολτοποιω το φαγητό του αλλά εγώ βλέπω πως ο μικρός προτιμά να τρώει μόνος του πιάνοντας την τροφή με τα χεράκια του.

 

Μου είπε ακομα πως μπορεί το μωρό να τρώει απ τα φαγητά μας. Εσείς πως κάνατε την μετάβαση? Συνεχίζατε να φτιαχνετε και τα δικά του? 

  Εγώ του έδωσα πριν λίγες μέρες μπιφτεκακι και του άρεσε αλλά γιουβαρλακια πχ που έφτιαξα δεν τα ήθελε και δεν ξέρω πως να συνδιασω το κοινό μενου. 

Γιατί να δίνεις αλεσμένα αφού το παιδί τρώει κανονικά; Αυτό δεν είναι το ζητούμενο; Η δικιά μου σταμάτησε τα αλεσμένα πολύ νωρίς, μπορεί να ήταν κ 10 μηνών. Μόνο τη φρούτοκρέμα έδινα σε κρέμα κ η παιδίατρος μου είπε πλέον κανονικά φρούτα. Εγώ μαγειρεύω κανονικά για εμάς, πιο ελαφριά χωρίς μπαχαρικά κ αλάτι κ αν φτιάχνω φαγητό που ξέρω ότι δεν το τρώει, πχ μπιφτεκια, της μαγειρεύω κάτι άλλο. Αν κάποιο φαγητό που έχω φτιαξει δεν το φάει της δινω κάτι πρόχειρο ή τη θηλάζω κ της δινω για απογευματινό καινούριο κυρίως. Τρέχα γυρευε αλλά τι να κάνεις, έχουν κ αυτά προτιμήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο, γίναμε πριν λίγες μέρες 12 μηνων. Συζήτησαμε για την διατροφή από δω και πέρα και μου φάνηκε επιφυλακτικη σε σχέση με τα μη αλεσμενα. Συνεστησε να πολτοποιω το φαγητό του αλλά εγώ βλέπω πως ο μικρός προτιμά να τρώει μόνος του πιάνοντας την τροφή με τα χεράκια του.

 

Μου είπε ακομα πως μπορεί το μωρό να τρώει απ τα φαγητά μας. Εσείς πως κάνατε την μετάβαση? Συνεχίζατε να φτιαχνετε και τα δικά του? 

  Εγώ του έδωσα πριν λίγες μέρες μπιφτεκακι και του άρεσε αλλά γιουβαρλακια πχ που έφτιαξα δεν τα ήθελε και δεν ξέρω πως να συνδιασω το κοινό μενου. 

οταν χρονισε ο μικρος μου η παιδιατρος μας ειπε οτι απο εδω και περα μπορει να τρωει κανονικα απο τα δικα μας φαγητα και οχι αλεσμενα.. (βασικα απο δεκα μηνων μας ειχε πει να του δινουμε να δοκιμαζει δικα μας φαγητα για να συνηθιζει στις γευσεις ) και μας ειχε φτιαξει και το μενου της εβδομαδας ποσες μερες κρεας ποσες ψαρι ποσες λαχανικα και οσπρια....ομως επειδη ο αντρας μου δεν ειναι τοσο της μεσογιακης διατροφης του εφτιαχνα   και του φτιαχνω και ακομα  ξεχωριστα φαγητα αλλα οπως θα τα μαγευρευα σε εμας...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Sofika123 είπε:

Εγώ ακόμα μαγειρεύω ξεχωριστά για τον μικρό, χωρίς αλάτι.. Στο δικό μας βάζω κύβους, πιπέρι κλπ.. Απλά κάποιες φορές κάνω 1 φαγητό και αφού κρατήσω 2-3 μερίδες για τον Άλκη συμπληρώνω τα μπαχαρικά. Να χαζοδοκιμάζει τροφές του δίνω εδώ και 2 βδομάδες, λίγο μπιφτεκάκι, πατάτα φούρνου κλπ, αλλά όχι μεγάλη ποσότητα. Επίσης τώρα δειλά δειλά άρχισα να του δίνω φαγητά πατημένα με το πιρούνι και δεν έχει πρόβλημα, πριν μια βδομάδα του είχα δώσει τραχανά και δεν τον ήθελε, τον ήθελε πολτοποιημένο..Μετά απο 2-3 μέρες τον έφαγε άνετα, προχθές του πάτησα λίγο με το πιρούνι την κοτόσουπα με λαχανικά και την έφαγε άνετα.. Μέχρι εδώ έχουν φτάσει οι δοκιμές μας, αύριο λέω να του κάνω ομελέτα με λαχανικά να δω πως θα αντιδράσει.

Και ο δικός μου μία τα θελει αλοιφή, μία όχι, μία πατημενα! Όλο πειράματα κάνω! Και μία τρώει πχ ρύζι μία όχι! Από ποσότητες δεν έχω παράπονο τρώει ικανοποιητικα.

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Γιατί να δίνεις αλεσμένα αφού το παιδί τρώει κανονικά; Αυτό δεν είναι το ζητούμενο; Η δικιά μου σταμάτησε τα αλεσμένα πολύ νωρίς, μπορεί να ήταν κ 10 μηνών. Μόνο τη φρούτοκρέμα έδινα σε κρέμα κ η παιδίατρος μου είπε πλέον κανονικά φρούτα. Εγώ μαγειρεύω κανονικά για εμάς, πιο ελαφριά χωρίς μπαχαρικά κ αλάτι κ αν φτιάχνω φαγητό που ξέρω ότι δεν το τρώει, πχ μπιφτεκια, της μαγειρεύω κάτι άλλο. Αν κάποιο φαγητό που έχω φτιαξει δεν το φάει της δινω κάτι πρόχειρο ή τη θηλάζω κ της δινω για απογευματινό καινούριο κυρίως. Τρέχα γυρευε αλλά τι να κάνεις, έχουν κ αυτά προτιμήσεις.

Γιατί δεν έχει είπε ή παιδίατρος αρκετά δόντια για να μασήσει την τροφή αλλά αυτό από ότι ξέρω δεν ισχύει και θα συνεχίσω να του δίνω κομμάτια αφού του αρέσει.

πρίν από 6 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

οταν χρονισε ο μικρος μου η παιδιατρος μας ειπε οτι απο εδω και περα μπορει να τρωει κανονικα απο τα δικα μας φαγητα και οχι αλεσμενα.. (βασικα απο δεκα μηνων μας ειχε πει να του δινουμε να δοκιμαζει δικα μας φαγητα για να συνηθιζει στις γευσεις ) και μας ειχε φτιαξει και το μενου της εβδομαδας ποσες μερες κρεας ποσες ψαρι ποσες λαχανικα και οσπρια....ομως επειδη ο αντρας μου δεν ειναι τοσο της μεσογιακης διατροφης του εφτιαχνα   και του φτιαχνω και ακομα  ξεχωριστα φαγητα αλλα οπως θα τα μαγευρευα σε εμας...

Αυτες τις διπλές κατσαρόλες θέλω να γλιτωσω! Σε περίοδο νηστείας εφτιαχνα τρία φαγητα κ τα χα παίξει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Και ο δικός μου μία τα θελει αλοιφή, μία όχι, μία πατημενα! Όλο πειράματα κάνω! Και μία τρώει πχ ρύζι μία όχι! Από ποσότητες δεν έχω παράπονο τρώει ικανοποιητικα.

Γιατί δεν έχει είπε ή παιδίατρος αρκετά δόντια για να μασήσει την τροφή αλλά αυτό από ότι ξέρω δεν ισχύει και θα συνεχίσω να του δίνω κομμάτια αφού του αρέσει.

Αυτες τις διπλές κατσαρόλες θέλω να γλιτωσω! Σε περίοδο νηστείας εφτιαχνα τρία φαγητα κ τα χα παίξει!

Εμένα η αλήθεια είναι ότι πάντα μαρεσε να μαγηρευω κ δεν είχα πρόβλημα ακόμα κ τώρα μπορεί να φτιάξω κ εγώ τρία φαγητά ... Όταν είχε ξεκινήσει τις στέρεες που δε δούλευα τότε ποτέ δε του έφτιαχνα φαγητό για δύο μέρες .. το ίδιο φαγητό του το έφτιαχνα κ την άλλη μέρα για να είναι φρεσκο ..!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , xaroumenh mama είπε:

Εμένα η αλήθεια είναι ότι πάντα μαρεσε να μαγηρευω κ δεν είχα πρόβλημα ακόμα κ τώρα μπορεί να φτιάξω κ εγώ τρία φαγητά ... Όταν είχε ξεκινήσει τις στέρεες που δε δούλευα τότε ποτέ δε του έφτιαχνα φαγητό για δύο μέρες .. το ίδιο φαγητό του το έφτιαχνα κ την άλλη μέρα για να είναι φρεσκο ..!!!

Χαράς την υπομονή σου! Εγώ δεν δουλεύω αλλά όταν μου περισσεύει φαγητό για την επομένη μία χαρά το τρώμε κι οι τρεις μας! Δεν βαριέσαι, ότι βολευει την καθεμιά μας!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 57 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Όσπρια τους δίνετε?

Χοιρινό? 

Τυροκομικά?

Και το κρέας @Lenia16 πως το προσφέρεις αφού δεν αλεθεις πια?

Χοιρινό δεν έχω δώσει γιατί δεν τρώμε κ εμείς ιδιαίτερα. Από όσπρια φακες, φασολάδα κ γιγαντες, τα τρώει μόνο αν την ξεγελαω με ψωμί. Τυροκομικά σχεδον όλα τα ελληνικά. Το κρέας το βράζω αρκετά στη χύτρα να μαλακώσει κ το δινω κομματάκια. Γενικά τα πάντα τα τρώει κομματάκια ή πχ τους γίγαντες πατημενους με το πηρούνι. Τον αρακά τον τρώει μόνη της μπιζέλι μπιζελι. Μεγάλη επιτυχία! Εννοείται πως τα περισσότερα δεν της αρέσουν έτσι; Μη νομίζεις ότι έχω καμία φαγανη. Αλλά προσπαθώ. 

 

Λοιπόν αυτό που αλεθω πάντα είναι οι σούπες. Τις κάνω βελουτε γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μπει στο στόμα ούτε ίχνος σούπας, κ ρίχνω μέσα κομματάκια είτε μοσχαριού είτε ψαριού. Το μοσχάρι δεν το θέλει καθόλου κ το κάνω ίνες για να το φάει. 8 δόντια έχει η δικιά μου αλλά τα μασάει με τα πίσω ούλα όπως κ εμείς. Της έδειχνα πάντα την κίνηση κ τώρα μου το δείχνει αυτή πως μασάει! Αν είναι μαλακές οι τροφές κ σε μικρές μπουκιτσες να μπορούν να τις διαχειριστουν μη φοβάσαι. Δοκίμασε!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Lenia16 είπε:

Χοιρινό δεν έχω δώσει γιατί δεν τρώμε κ εμείς ιδιαίτερα. Από όσπρια φακες, φασολάδα κ γιγαντες, τα τρώει μόνο αν την ξεγελαω με ψωμί. Τυροκομικά σχεδον όλα τα ελληνικά. Το κρέας το βράζω αρκετά στη χύτρα να μαλακώσει κ το δινω κομματάκια. Γενικά τα πάντα τα τρώει κομματάκια ή πχ τους γίγαντες πατημενους με το πηρούνι. Τον αρακά τον τρώει μόνη της μπιζέλι μπιζελι. Μεγάλη επιτυχία! Εννοείται πως τα περισσότερα δεν της αρέσουν έτσι; Μη νομίζεις ότι έχω καμία φαγανη. Αλλά προσπαθώ. 

 

Λοιπόν αυτό που αλεθω πάντα είναι οι σούπες. Τις κάνω βελουτε γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μπει στο στόμα ούτε ίχνος σούπας, κ ρίχνω μέσα κομματάκια είτε μοσχαριού είτε ψαριού. Το μοσχάρι δεν το θέλει καθόλου κ το κάνω ίνες για να το φάει. 8 δόντια έχει η δικιά μου αλλά τα μασάει με τα πίσω ούλα όπως κ εμείς. Της έδειχνα πάντα την κίνηση κ τώρα μου το δείχνει αυτή πως μασάει! Αν είναι μαλακές οι τροφές κ σε μικρές μπουκιτσες να μπορούν να τις διαχειριστουν μη φοβάσαι. Δοκίμασε!

Πολύ καλό αυτό με τον αρακά δεν το σκέφτηκα καν γιατί ο δικός μου αν μείνει καμιά φλούδα στο μπλέντερ το φτύνει. Θα το δοκιμασω.

 Μόλις έβγαλε αλλά δύο και έχουνε στο σύνολο έξι δοντια! Ή μιμιση της κίνησης πολύ καλή ιδέα! Κρέας δεν έχω δώσει κομματάκια ακόμη μόνο μία μπουκιτσα χοιρινό που μας έβλεπε που τρωγαμε την πρωτοχρονιά και δεν κρατιόταν. Αλλά πολύ λίγο και το είχα λιανισει με τα δάχτυλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πολύ καλό αυτό με τον αρακά δεν το σκέφτηκα καν γιατί ο δικός μου αν μείνει καμιά φλούδα στο μπλέντερ το φτύνει. Θα το δοκιμασω.

 Μόλις έβγαλε αλλά δύο και έχουνε στο σύνολο έξι δοντια! Ή μιμιση της κίνησης πολύ καλή ιδέα! Κρέας δεν έχω δώσει κομματάκια ακόμη μόνο μία μπουκιτσα χοιρινό που μας έβλεπε που τρωγαμε την πρωτοχρονιά και δεν κρατιόταν. Αλλά πολύ λίγο και το είχα λιανισει με τα δάχτυλα. 

Μπορείς να ξεκινήσεις με κοτόπουλο που είναι πιο μαλακό. Εγώ πλέον δεν έχω κανέναν ενδοιασμό στο φαγητό, της δινω να δοκιμασει τα παντα με μέτρο βέβαια κ εννοείται όχι με αλατια ή αλλαντικά κ τετοια αλλά ας πούμε της έδωσα ένα πα'ι'δακι κ μασουλαγε στο γιορτινό τραπέζι. Θέλει πολύ υπομονή γιατί μετά μαζεύεις λάδια απτους τοίχους αλλα είναι ωραίο να τα βλέπεις να ανεξαρτητοποιουνται στο φαγητό! Σου λεω η δικιά μου πλέον δεν μπορεί να τα φάει αλεσμένα κ θέλει να τρώει κ μόνη της. Της τα κόβω κομματάκια πανω στο τραπεζάκι της κ γίνεται πολεμος! Σιγά σιγά τη βλέπω ότι συνειδητοποιεί ότι δε θα της τα πάρει κανείς κ δεν τα βάζει όλα μαζί στο στόμα!:-D 

Πάντως, αυτή τη φιλοσοφία στο φαγητό δεν είναι κακό αν δεν μπορεί κάποια μαμά να την ακολουθήσει. Πολλοι φοβούνται ή μπορεί να μην προλαβαίνουν ή να μην είναι σπίτι κ να μην εχουν τη δυνατότητα κ ειναι λογικό. Εγώ τα πρωινά δε δουλεύω κ έχω το χρόνο να το κάνω. Μη με παρεξηγήσει καμία μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου άρχισε να τρώει μικρά κομματάκια από 8 μηνών περίπου, μέχρι που χρόνισε έτρωγε κανονικότατα τις τροφές, προσέχοντας πάντα κάποια πράγματα πχ όχι ολόκληρη ρόγα σταφύλι, όχι μεγάλο κομμάτι από μήλο που είναι σκληρό κλπ κλπ. Τα μωρά μασάνε και με τα ούλα τους, δεν χρειάζονται δόντια απαραίτητα, λένε μάλιστα πως ανακουφίζονται κιόλας τα ούλα τους που πονάνε. Να συνεχίσεις να του δίνεις κομματάκια, τα οποία θα είναι πολύ μικρά στην αρχή κι όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο καλά θα ελέγχει μόνο του πως να μασήσει.

 

Εμάς μόλις χρόνισε έτρωγε πλέον από το οικογενειακό τραπέζι, προσαρμοστήκαμε εμείς περισσότερο σε αυτόν. Μαγειρεύουμε πιο ελαφριά και χωρίς αλάτι, μετά βάζει ο καθένας στο πιάτο του όσο θέλει. Κάνει και σε εμάς καλό αυτό, τρώμε πιο υγιεινά, μαθαίνουμε να μας αρέσει το φαγητό με λιγότερο αλάτι. Είναι καλοφαγάς οπότε σπάνια να μην φάει κάτι. Αν τυχόν υπάρξει κάτι που δεν θα φάει, η πρώτη μου υγιεινή εναλλακτική σε στερεά τροφή είναι ομελέτα με λαχανικά. Κάποιες τροφές επίσης τις προσαρμόζω πχ αν εμείς τρώμε μακαρόνια με κιμά, αυτός θα φάει τραχανά με κιμά (και με τριμμένο τυράκι βεβαίως βεβαίως να το ευχαριστηθεί). Όσπρια και λαδερά τα τρώει κανονικά. Ο αρακάς είναι πολύ ωραία τροφή, είναι υγιεινή μα και γλυκιά για αυτό τον τιμούν τα περισσότερα παιδάκια. 

 

Θα συμφωνήσω με Λένια (πως κι έτσι :P ) πως είναι πραγματικά πάρα πολύ ωραίο για ένα μικράκι να του δίνεται η ευκαιρία να αγγίξει την τροφή του, να τη μυρίσει, να πειραματιστεί κι ας είναι το αποτέλεσμα ένας έξτρα κόπος για τη μαμά με τον χαμούλι που μπορεί να προκαλέσει. Πιστεύω πως με αυτό τον τρόπο μαθαίνει να τρώει καλύτερα, μεγαλύτερη ποικιλία συν ότι μεγαλώνει η αυτοπεποίθηση του αφού νιώθει πως καταφέρνει κάτι κι αυτό είναι πολύ σημαντικό! Θα δεις πως σύντομα μπορεί να ζητήσει το κουτάλι, να κάνει τις πρώτες του απόπειρες να φάει μόνο του, είναι τόσο όμορφο να το ενθαρρύνεις και να τα καταφέρνει σιγά σιγά. Επίσης το να τρώμε όλοι μαζί, σαν οικογένεια, να τρώμε τα ίδια φαγητά, ότι εμείς δεν τρώμε κάτι που σε αυτό δεν δίνουμε άρα να νιώθει κι αυτό ισότιμο μέλος. Να καταλαβαίνει μεγαλώνοντας πως είναι ωραίο το φαγητό ως οικογενειακή συνήθεια και ως κοινωνική συναναστροφή. 

 

Τώρα στις γιορτές ζήτησα από γιαγιοπαππούδες που μας τραπέζωσαν πολλάκις απλά να μην το κάνουν λύσσα το φαγητό και έφαγε από το τραπέζι κανονικά. Για την ώρα του γλυκού είχα μαζί μου πάντα μια εναλλακτική για να μη ζηλεύει πχ μελομακάρονα ή μπισκότα (και τα δυο με μέλι αντί για ζάχαρη) κι έτσι συμμετείχε κι αυτός στην ώρα του γλυκού. Την Πρωτοχρονιά του έδωσα κι ένα μικρό κομμάτι βασιλόπιτας, δεν χάλασε ο κόσμος για μια φορά.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ δ χρειαζονται τα δοντια για να φαει το παιδι κομματια

Εφοσον τα προτιμαει εννοειται θα του τα δωσεις ετσι

Οσπρια τρωει απο 10μηνων τουλ

Κ τυροκομικα επισης εχει καιρο.απλα ξαλμυριζω τη φετα.κ κασερια παιρνω πιο παραδοσιακα οχι τυπου γκουντα

Κ χοιρινο εφαγε αφου χρονισε,αλλα γενικα προτιμαμε τα αλλα κρεατα.μοσχαρι για το σιδηρο.κ τα αλλα επειδη ειναι δικα μας

Πλεον κ ο δικος μου τρωει ολα τα κρεατα μη αλεσμενα,αλλα θυμαμαι κ απο 9μηνων ετρωγε πολυ μαλακο κατσικι,κοτοπουλο,μοσχαρι.τοτε δ ειχε κανενα δοντι ακομη,πλεον εχει 5αλλα οχι ολοκληρα,μονο τα δυο εχουν βγει τελειως

Επισης του δινω να δοκιμασει πλεον χωρις ενδοιασμο απο τα παντα.αλλαντικα σπανια τρωμε κ μεις οποτε δ εχει φαει

Συμφωνω με τη μαρακιζ

Κ γω προσαρμοσα το οικογενειακο μενου στον μικροτερο της οικογενειας.μαγειρευω πιο ελαφρια

Επισης του εδωσα να φαει κουλουρακια κ βασιλοπιτα στις γιορτες,κ απο τα φαγητα των γιαγιαδων

Κ γω μιση ρογα σταφυλι δινω,μιση φετα μαβταρινι.προσεχω ακομη πολυ με μηλο κ αγγουρι.αλλα στο ψωμακι πχ βλεπω οτι σε σχεση με 7μηνων η 10πλεον οι μπουκιες του ειναι μεγαλυτερες

Αρακα,φασολια κ ρεβυθια ενα-ενα,με πηρουνι,αλλα να τον ταιζω.κ μακαρονια απλα δ παιρνω σπαγγετι.χαχα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Όσπρια τους δίνετε?

Χοιρινό? 

Τυροκομικά?

Και το κρέας @Lenia16 πως το προσφέρεις αφού δεν αλεθεις πια?

Όσπρια του έχω δώσει φακές, φασόλια και αρακά. Χοιρινό όχι, δεν θυμάμαι αν η γιατρός του μου είπε αν επιτρέπεται ή όχι..Διορίστηκε κιόλας και είμαι σε αναζήτηση νέου..πφφ

Τυροκομικά του έχω δώσει ανθότυρο και εδώ και κάποιες μέρες φέτα, και τα 2 μέσα σε τραχανά.

Ψάρι πρέπει να τον αρχίσω..Μου είπε 15 μέρες μετά που θα του δώσω ολόκληρο αυγό να αρχίσω και ψάρι αλλά έχει περάσει 1 μήνας και ακόμα δεν του έχω δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ της φτιάχνω ακόμα δικά της φαγητά κ τα πολτοποιω για να τρώει περισσότερο αλλά της δίνω να δοκιμάσει απ τα δικά μας φαγητά κ όσπρια κ όλα γενικά. Δεν της έχω ακόμα δώσει χοιρινό, μέλι, ξηρούς καρπούς κ σκληρά τυριά τύπου κασέρι γιατί φοβάμαι να μην πνιγεί. Αλλά γενικά της δίνω απ όλα κ φέτα, ανθότυρο, φιλαδελφεια, la vache quirrit κ γενικά ότι είναι μαλακό της δοκιμαζω

Link to comment
Share on other sites

Γενικά του αρέσει να τρώει μη αλεσμενα και μόνος του και έλεγα να τα κόψω αλλά βλέπω πως το μεσημεριανό πολλές φορές το φτύνει αν δεν είναι πολτοποιημενο. Ενώ τρώει μπιφτέκια, τοστ, ζυμαρικά την χορτοσουπα πχ την θέλει λιωμα ούτε καν πατημενη! 

  Κι εμένα μου αρέσει που εξερευνά μόνος του το φαγητό, παιζει, μασουλαει, ζουλαει. Ο χαμός είναι αναπόφευκτος αλλά αξίζει. 

  Γενικά επιδιώκω να τρωμε όλοι μαζί και είναι πολύ όμορφο που έχουμε κι το μικρό μας στο τραπέζι! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου τρωει πολλα σνακ ενδιάμεσα των γευμάτων και αναρωτιέμαι αν επιβαρύνουν το στομαχακι του. Συνέχεια τον βλέπω να τρώει και ιδίως όταν είναι με την γιαγιά. Θα φάει μπισκότα, ψωμί, μπανάνα, μανταρίνι, ενα τέταρτο τοστ, λίγο κουλούρι με σουσάμι.

  Νομιζω πως τα κύρια γεύματα μετά το χρόνο είναι τρία + δύο σνακ+ το γάλα πρωί βραδυ. Να του τα κόψω τα τσιμπολογηματα? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...