Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δε δοκιμάζει με τίποτα νέα φαγητά...


Recommended Posts

Λοιπόν εμείς τα πηγαίνουμε καλά. Κατ αρχήν το σημαντικότερο είναι ότι επανήλθε η όρεξή της και τρώει. Επίσης ανταποκρίνεται πολύ καλά στις νέες γεύσεις. Κάθε φορά της βάζω κάτι καινούργιο στο φαγητό της και το τρώει. Ιδίως όταν έβαλα μελιτζάνα φτάσαμε στα επίπεδα τα παλιά τωβ 210γραμμαρίων που είχα να το δω 6-7 εβδομάδες. Χθες φάγαμε φακές (αλλά και αυτές αλεσμένες). Σήμερα λέω να της δώσω γιουβέτσι. Για να δούμε... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 164
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 56 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 20 δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 18 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 17 δημοσιεύσεις

Λοιπόν εμείς τα πηγαίνουμε καλά. Κατ αρχήν το σημαντικότερο είναι ότι επανήλθε η όρεξή της και τρώει. Επίσης ανταποκρίνεται πολύ καλά στις νέες γεύσεις. Κάθε φορά της βάζω κάτι καινούργιο στο φαγητό της και το τρώει. Ιδίως όταν έβαλα μελιτζάνα φτάσαμε στα επίπεδα τα παλιά τωβ 210γραμμαρίων που είχα να το δω 6-7 εβδομάδες. Χθες φάγαμε φακές (αλλά και αυτές αλεσμένες). Σήμερα λέω να της δώσω γιουβέτσι. Για να δούμε... Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Μπράβο!Πολύ ωραία τα νέα σας!

 

Νομίζω πρέπει να αλλάξω τον τίτλο του θέματος, γιατί η μικρή μου είναι στο άλλο άκρο πλέον!Τρώει τα πάντα και δοκιμάζει τα πάντα!Μέχρι και αυγό τρώει, γλύφετε και όταν τελειώσει, θέλει κι άλλο!Το θέμα δάγκωμα προχωράει και κάθε μέρα μασάει ακόμα καλύτερα!Οπότε τρώει και πιο "περίεργες" τροφές...Είμαι πολύ χαρούμενη και εύχομαι ό,τι ήταν, να ήταν μια φάση και να συνεχίσουμε έτσι, αν και κάτι μου λέει τέτοιες "φάσεις" θα τις περνάμε κατά καιρούς...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι! φάγαμε παστίτσιο!!!!!

νομίζω ότι κόψαμε πλέον τα αλεσμένα!αφού έφαγε ένα δύσκολο φαγητό.Ταϊζαμε και τον σκύλο στην αυλή παράλληλα αλλά δεν έχει καμία σημασία!φτάνει που έφαγε και ας ψόφησα στην κούραση που τον είχα αγκαλιά! έτσι και αλλιώς δεν του ξανάλεσα φαγητό εδώ και ενάμιση μήνα περίπου και ούτε θα ξαναλέσω, το είχα πάρει απόφαση άλλωστε. Ξεκινήσαμε με ζυμαρικά και νομίζω ότι πάμε καλά. Στο σταθμό τρώει αλεσμένα αλλά δεν πειράζει. Κορίτσια είμαι χαρούμενη!!!!

Το σάββατο θα του φτιάξω αρακά!για να δούμε...

 

Τώρα για τις μερίδες δεν στενοχωριέμαι, όσο φάει. Μέχρι να αρχίσει να τρώει πολύ μετά από κάνα 2ωρο του δίνω ένα γιαουρτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι! φάγαμε παστίτσιο!!!!!

νομίζω ότι κόψαμε πλέον τα αλεσμένα!αφού έφαγε ένα δύσκολο φαγητό.Ταϊζαμε και τον σκύλο στην αυλή παράλληλα αλλά δεν έχει καμία σημασία!φτάνει που έφαγε και ας ψόφησα στην κούραση που τον είχα αγκαλιά! έτσι και αλλιώς δεν του ξανάλεσα φαγητό εδώ και ενάμιση μήνα περίπου και ούτε θα ξαναλέσω, το είχα πάρει απόφαση άλλωστε. Ξεκινήσαμε με ζυμαρικά και νομίζω ότι πάμε καλά. Στο σταθμό τρώει αλεσμένα αλλά δεν πειράζει. Κορίτσια είμαι χαρούμενη!!!!

Το σάββατο θα του φτιάξω αρακά!για να δούμε...

 

Τώρα για τις μερίδες δεν στενοχωριέμαι, όσο φάει. Μέχρι να αρχίσει να τρώει πολύ μετά από κάνα 2ωρο του δίνω ένα γιαουρτάκι.

 

Μπράβο σας!!!!!

 

Τελικά όντως το θέμα πρέπει να αλλάξει τίτλο, γιατί και μένα, τρώει από όλα, ό,τι της δώσω το δοκιμάζει και ανάλογα δείχνει την προτίμηση της...Έχουμε καθιερώσει και αυγό μέρα παρά μέρα που πριν ούτε να το μυρίσει ήθελε...Πολύ χαρούμενη είμαι κι εγώ!!!!

 

Όσο για το σκύλο δεν έχει σημασία, ούτε και η αγκαλιά...Μια χαρά θα τα πάει αφού ξεκίνησε έτσι...Και για τις μερίδες έχεις απόλυτο δίκιο!!Καλή συνέχεια!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι γεγονός ότι το κάθε παιδί σου δείχνει από μόνο του πότε θέλει να σταματήσει τα αλεσμένα, το καταλαβαίνουμε και εμείς οι ίδιες. Δεν θέλουν καθόλου πίεση!

Babystar καλα γεύματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά είναι γεγονός ότι το κάθε παιδί σου δείχνει από μόνο του πότε θέλει να σταματήσει τα αλεσμένα, το καταλαβαίνουμε και εμείς οι ίδιες. Δεν θέλουν καθόλου πίεση!

Babystar καλα γεύματα!!

 

Πάντα ήμουν υπέρμαχος του "ακολουθώ αυτό που θέλει και μου δείχνει το παιδί μου...". Σε όλα τα θέματα...από τον ύπνο μέχρι τη διατροφή...Και δεν πίεσα ποτέ και για τίποτα...Αυτό που κάνω είναι απλά να ακολουθώ...Όπως και τώρα...τη βλέπω ότι αρχίζει να έχει όρεξη και να μασάει-αν και χωρίς πολλά δόντια...Ε, της δίνω όλο και πιο "χοντροαλεσμένα" και της αρέσει...

 

Καλή μας συνέχεια!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα και μιας και η αναζήτηση είναι τρεις λαλούν και δυο χορεύουν σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος. Σήμερα της έδωσα 1η φορά ζουμάκι απο ψάρι. Δεν βλέπω αλλεργία. Γάλα και γιαούρτι μπορώ να δώσω? Νομίζω ναι αλλά για επιβεβαιώστε μου...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πρώτη φορά???Πρέπει να περιμένεις 2-3 24ωρα πριν είσαι σίγουρη για αλλεργία. Γάλα και γιαούρτι ΟΚ, αλλά αβγό για αρχή απέφυγε τοτο, τουλάχιστον σήμερα. Αν και εγώ χτες έδωσα μεσημέρι ψάρι, απόγευμα αβγό και δεν υπάρχει πρόβλημα...Βέβαια, η δικιά μου τρώει και από τα δυο καιρό τώρα και δεν έχει δείξει τίποτα...Το μόνο που θα έλεγα για το ψάρι είναι, όταν της το δίνεις και μέχρι να περάσουν κάποιες ώρες, μη της δίνεις γαλακτοκομικά, γιατί το ασβέστιο δυσχεραίνει την απορρόφησει του φωσφόρου που περιέχουν τα ψάρια και είναι τόσο σημαντικό...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σήμερα της έδωσα μόνο ζουμάκι. Αύριο θα της δώσω κ ψάρι. Για το αυγό ξέρω για τα γαλακτοκομικά δεν ήμουν σίγουρη. Αλλά όσα μου χει πει να δίνω απόγευμα είναι γαλακτοκομικά επομένως προφανώς είναι οκ. Σ ευχαριστώ!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου ειναι τοσο δυσπιστη.... τοσο πολυ!! ειναι πεπεισμενη οτι παντα, εχουμε σκοπο να την ταισουμε κατι ελεεινο, στυλ 'κακακια καμηλας' ας πουμε....

 

παιζουμε μπουνιες για να φαει την πρωτη κουταλια...

μετα το σκεφτεται λιγο...

 

ξαναπλακωνομαστε (λιγο λιγοτερο) για την δευτερη..

 

κατι ψιλες και για την τριτη..

 

μετα, ανοιγει το στομα και περιμενει σα πουλακι!!! κανει και μιαμ μιαμ.....

 

 

στο τελος λυπαται κι ολας που τελειωσε..

 

μεχρι το επομενο γευμα... που ειναι σιγουρη οτι της ετοιμασαμε κακακια ρινοκερου..

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Η μικρή μου είναι 19 μηνών. Γενικότερα είναι φαγανούλα, αλλά από νέες γεύσεις ΤΙΠΟΤΑ! Μάλλον αργήσαμε λίγο να δοκιμάζουμε νέα φαγητά λογω έλλειψης δοντιών, τα λιώναμε μέχρι πριν 3 μήνες και δεν ξεχώριζαν οι γεύσεις. Οπότε τώρα που δεν τα λιώνουμε μόλις τα βάζει στο στόμα, τα φτύνει. Με λίγα λόγια, ΔΕΝ ΤΡΩΜΕ: τυρί (παρά μόνο μεσα σε τόστ), σαλάτα (παρά μόνο βραστά λαχανικά λιωμένα με το πηρουνι) αυγό με τίποτα, οτιδήποτε γλυκο, και οτιδήποτε άλλο νέο!

Το μεσημεριανό το τρώει γενικότερα αλλά με το μπιφτέκι δεν τα παμε καλά. Φρούτα τρώει επιλεκτικά πλέον, γιατί ως φρουτόκρεμα πέρυσι τα έτρωγε όλα.

Χθες της έδωσα μια κρέμα βανίλια βιολογική που βρήκα στο sm το απόγευμα και δεν την ήθελε. Μετά την πρώτη κουταλιά... τέλος! Δοκιμάζω να της δώσω ψωμάκι που τρελένεται, με λίγο βούτυρο και μαρμελάδα σπιτική, τίποτα. Με ανθότυρο ή λαβας τίποτα! Αν είναι τρόπος να τρώει όλη μέρα ψωμί σκέτο ή τσουρέκι ή μπισκότα...

Καμιά ιδέα;

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό διάβασα σε ένα αρθρο και νιωθω απαισια απο τις τυψεις... Η αλήθεια είναι οτι έχω ενα δυσκολο αγοράκι στο θέμα του φαγητου... Είναι 13 μηνων και απο 5 μηνων που αρχισε να βγαζει δοντια τρωει λιγο και απο πολυ λιγα πραγματα. Τρωει κρέμες, γάλα με το ζόρι 180μλ το πρωι και 210 το βράδυ και απο φαγητα αλεσμενα μεχρι 180γρ το πολυ απο κανενα λαδερο (φασολακια ή μπριαμ) σουπα δικη του με μονο πατατα καροτο κολοκυθι λιγο κρεας ή λιγο κοτοπουλο.Απο φρουτα τιποτα... Αν του αλεσω λιγο αχλαδακι μεσα στην κρεμα θα φαει τη μιση αλλιως θα τη φαει ολη! Μεχρι εμετο κανει αν του δωσω κατι που δεν του αρεσει.

Σημερα συνειδητοποιησα οτι ισως φταιω εγω για αυτη την κατασταση γιατι η αληθεια ειναι οτι αγχωνομαι παρα πολυ, και υπαρχουν και φορες που εκνευριζομαι κιολας και αυτο ισως το πιανει και γυρναει σε αντιδραση...

Στεναχωριεμαι αφανταστα πολυ γιται θελω να μαθει να τρωει σωστα και να κοψουμε επιτελους τις κρεμες και θα ηθελα τις συμβουλες απο οποιες μανουλες περασαν τα ιδια και το ξεπερασαν. Να του δινω απο το δικο μας φαγητο αλεσμενο και οσο φαει; Αυτο μπορει να ειναι και 2-3 κουταλιες...Και μετα τι; Τον αφηνω νηστικο (ειναι 9200κγ και 13 μηνων...); Του συμπληρώνω γάλα; Κρυβω μεσα στις κρεμες που τις τρωει και λιγο κανονικο φαγητο και σταδιακα μειωνω την κρεμα αυξάνω το φαγητο;

Τα φώτα σας σας παρακαλω! Ψυχολογικά με εχει καταρακωσει αυτή η κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες ελπιζω να ειστε ολες καλα και τα μωρακια σας καλυτερα:P:p:p

Ο Νικολας μου ειναι 27μηνων δεν μπορω να πω οτι τρωει σαν τρελλος για την ακριβεια τον κυνηγαμε......(ειναι δεν ειναι 13 κιλα)....

Απλα ηθελα να σας πω μην τα πιεζετε τα μικρα σας απο τις συμβουλες του παιδιατρου μου που τον επρηζα και εγω οταν ηταν πιο μικρουλης μου ελεγε οτι εαν ενα παιδι πειναει θα φαει δεν προκειται να μεινει νηστικο εαν ομως το πιεσεις μπορει απο αντιδραση και μονο να κανει να φαει και 2 μερες!!!

Παντως οταν ηταν 18 μηνων αρχισα να του δινω απο τα φαγητα μας, οτι ειχα για μεσημεριανο ετρωγε και εκεινος οσο ηθελε βεβαια.....

Τωρα ειναι σε μια φαση που δεν μου τρωει κολοκυθακια φρουτα ψαρι οσπρια δωστου μακαρονια και πιτες(σπανακοπιτα μακαρονοπιτα τυροπιτα) μπορει να φαει και 4 κομματια στην καθισια του τι να πω:!::!::!:

Εχω παψει να αγχωνομαι γιατι και εγω εαν το παρεις απο θεμα κληρονομικοτητας ημουν χαλια στο φαγητο χειροτερη μου λεει η μαμα μου!!!

Ελπιζω να σας καθυσηχασε το post μου και να μην σας κουρασε!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εγώ θα συμφωνήσω με τις κοπέλες που λένε να μην πιέζουμε καταστάσεις.

Εμένα η μικρή μου (τώρα 20 μηνών) από την αρχή που μπήκαν οι στέρεες δεν έκανε σκηνικά στο φαγητό. Τα έτρωγε όλα και σχετικά καλά.

Μόλις πήγε στο βρεφικό (12 μηνών), έρχισε (λογικό είναι) να τους κάνει εκεί νερά, βέβαια μέσα σε ένα δεκαήμερο οι κοπέλες την είχαν καταφέρει και έτρωγε πολύ καλά, να σημειώσω ότι έγινε από τα πιο καλόφαγα παιδάκια.

Τα ΣΚ όμως στο σπίτι με πολύ δυσκολία, τι με το καλό, τι με καραγκιοζιλίκια, τι με το ζόρι, τι με αυστηρότητα, τίποτα. Με πολύ δυσκολία φρουτόκρεμα και γιαούρτι και καθόλου μεσημεριανό (γάλα δεν έδωσα ποτέ - εκτός κι αν ήταν άρρωστη - αντί γεύματος). Αποτέλεσμα: 5 μήνες ήταν κολλημένη στα 9700. Παρόλα αυτά το παιδάκι μου είχε πάντα ικανοποιητικό ύψος και βάρος και εξετάσεις αίματος τέλειες.

Καλοκαιρινές διακοπές: άνοιξε η όρεξή της. Μιλάμε, μόνο εμάς δεν έτρωγε!!!! Ακόμη εγώ όμως έδινα αλεσμένα και της έφτιαχνα μοσχαρο - κοτοπουλο - ψαρο - λαχανόσουπες, κλπ.

Ξεκινάει ο βρεφικός το Σεπτέμβρη, εκεί το πιο καλόφαγο παιδί, ΣΚ στο σπίτι με το στανιό που λένε. Ε, ρε στενοχώρια εγώ. Αλλά είχα αποφασίσει ότι με τα νεύρα δε γίνεται τίποτα. Οπότε δεν ήθελε φαΐ, δεν της έδινα. Εννοείται πάλι δικά της αλεσμένα.

Τι παρατήρησα: το μεσημέρι έτρωγε μια χαρά από τα δικά μας, αλλά και τα σνακ (τόστ, κλπ.). Άρα κόβω τα ιδιαίτερα, της δίνω από τα δικά μας. Αλεσμένα δεν τα ήθελε, κανονικά τα έτρωγς όλα.

Διατηρώ τη φρουτόκρεμα αλεσμένη. Άρνηση. Της δίνω τα φρούτα σε κομματάκια: τρώει 3 φρούτα ολόκληρα!!!!!!!!!

Συμπέρασμα: το παιδάκι μου αναπτύχθηκε κι εγώ ήμουν στον κόσμο μου!!!!!!!!!!!

Τώρα θα φάει τα πάντα: μοσχάρι, μακαρόνια, μπιφτέκια, χοιρινό, ρύζι, τα πάντα μόνη της και σε ποσότητα!!!!!!!

Τα μικράκια αν δε θέλουν να φάνε είτε δεν πεινάνε και θα φάνε πιο μετά ή... είναι ένα βήμα πριν από μας και μας περιμένουν να τα φτάσουμε ;).

Είμαι σίγουρη ότι στα δεύτερά μας, θα είμαστε πιο χαλαρές και θα απολαμβάνουμε περισσότερο τα άλματά τους.

Υ.Γ.: εμένα η παιδίατρος όταν τη ρώτησα για τα αλεσμένα μου είπε: όποτε θέλει το παιδί, αλλά μη μας φτάσει και 3 χρονών να τρώει αλοιφές. Είχε δίκιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...