Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

5 ΜΗΝΩΝ - ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΡΕΜΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα, το μωράκι μου έγινε σήμερα 5 μηνών και πήγαμε στον γιατρό για το εμβόλιο ο οποίος επειδή το μωρό πήρε μόνο 500gr μέσα στο μήνα και γνωρίζοντας πως συμπλήρωμα δεν θα με καταφέρει να δώσω, μου είπε να δώσω κρέμα.

Σε άλλο θέμα πριν 3 μήνες περίπου έγραψα πως το μωρό λόγω ήπιας γοπ είχε κάνει οισοφαγίτιδα και θήλαζε για λίγο και με δυσκολία. Ευτυχώς σύντομα το ξεπεράσαμε και το μωρό είναι πλέον καλά, κάτι που διαπίστωσα μόνη μου αφού άλλαξε τελείως η συμπεριφορά του ως προς τον θηλασμό και μας το επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Νομίζω όμως πως η μπέμπα βαριέται να θηλάσει, κάθετε λίγη ώρα στο στήθος, εάν δεν της έρθει το γάλα στο στόμα δεν ρουφάει η ίδια παρά μόνο για λίγο και μετά τα παρατάει. Δεν βρίσκει γάλα? Μα αν δεν βρίσκει γιατί είναι τόσο νηφάλια, δεν πεινάει? Αν πεινούσε δεν θα γκρίνιαζε? Μόνη της δεν θα αυξήσει την παραγωγή αν ήθελε? Γιατί δεν το κάνει? Νομίζω τελικά ότι γέννησα πολύ αλλόκοτο πλάσμα.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΚΑΜΙΑ

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ ΚΑΝ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

γεννήθηκε 13/11/12 3200 gr

16/11/12 3040 gr

23/11/12 3200 gr

14/12/12 4450 gr

14/01/13 5300 gr

12/02/13 5800 gr

12/03/13 6500 gr

12/04/13 6950 gr

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10 - 12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Σε όλα έστω και για λίγο

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Φαίνεται σαν να μην νιώθει πείνα ,λες και είναι ολιγόφαγο, δείχνει πείνα στις 2,5 - 3 ώρες αλλά θηλάζει 5 λεπτά. Να πάρω μαγια μπύρας να αυξήσω την παραγωγή ώστε να της τρέχει πιο πολύ γάλα στο στόμα? Μπερδεύτικα πολύ, δεν ξέρω πως να το χειριστώ.:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σημειώσω πως εγώ της προσφέρω το στήθος στη 1μιση ώρα με 2 ώρες επειδή νομίζω πως δεν πείνει καλή ποσότητα και τις μισές και παραπάνω φορές γκρινιάζει, δεν θέλει να θηλάσει και εγώ την πιέζω, ξέρω κακώς , αλλά με τόσο άγχος που έχω......:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!

Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να πίνει όλη την ποσότητα που χρειάζεται μέσα σε αυτά τα 5 λεπτά? Επίσης τα 500gr μου φαίνονται μια χαρά από 4ο σε 5ο μήνα για μητρικό θηλασμό, όπως επίσης και η έναρξη κρεμούλας από τον 5ο μήνα, τελευταία επικρατεί η άποψη της ταχύτερης εισαγωγής στερεών τροφών..

Νομίζω ότι αγχώνεσαι χωρίς λόγο.. και όλα αυτά που σε βασανίζουν δεν είναι καλύτερο να τα συζητάς με την παιδίατρο? αν δε σε εμπνέει ή δε σε καλύπτει άλλαξε παιδίατρο..

Απλά νομίζω πως από το να καθησυχάζεσαι ή να αγχώνεσαι από ανώνυμες απαντήσεις του forum προτιμότερο είναι να έχεις μια εμπεριστατωμένη και επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη για όλα τα θέματα που αφορούν το μωράκι σου...

Και πάλι να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απάντηση σου, απλά ο παιδίατρος μας όπως και οι περισσότεροι παιδίατροι δεν σκαμπάζει και πολλά από θηλασμό, αλλά σαν γιατρός θεωρείται κορυφή, στον θηλασμό όμως δεν τον εμπιστεύομαι και νομίζω το έχει καταλάβει και το σέβεται. Οπότε και οι συμβουλές του για μένα είναι λίγο άτοπες, μου είπε να δώσω κρέμα χωρίς να με πιέσει και εγώ του είπα όχι, απλά με ανησύχισε και εμένα το χαμηλό βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι το βάρος του μωρού σου είναι φυσιολογικό! Εμένα είναι 5 μηνών και ζυγίζει 7,5 κιλά και ο παιδίατρός μου, μου είπε οτι είναι χοντρούλης. Άρα εσένα είναι κανονικός.

Όσο για τη κρέμα, και εμένα μου είπε και τη ξεκίνησα απο τώρα και σταδιακά βάζουμε και φρούτα για δεκατιανό. Είναι η καινούρια πρακτική που χρησιμοποιούνε τώρα, ισχυρίζόμενοι οτι στους 8 μήνες που ξεκινούσαν παλαιότερα τις στερρεές ήταν πολύ αργά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, το μωράκι μου έγινε σήμερα 5 μηνών και πήγαμε στον γιατρό για το εμβόλιο ο οποίος επειδή το μωρό πήρε μόνο 500gr μέσα στο μήνα και γνωρίζοντας πως συμπλήρωμα δεν θα με καταφέρει να δώσω, μου είπε να δώσω κρέμα.

Σε άλλο θέμα πριν 3 μήνες περίπου έγραψα πως το μωρό λόγω ήπιας γοπ είχε κάνει οισοφαγίτιδα και θήλαζε για λίγο και με δυσκολία. Ευτυχώς σύντομα το ξεπεράσαμε και το μωρό είναι πλέον καλά, κάτι που διαπίστωσα μόνη μου αφού άλλαξε τελείως η συμπεριφορά του ως προς τον θηλασμό και μας το επιβεβαίωσε και ο γιατρός. Νομίζω όμως πως η μπέμπα βαριέται να θηλάσει, κάθετε λίγη ώρα στο στήθος, εάν δεν της έρθει το γάλα στο στόμα δεν ρουφάει η ίδια παρά μόνο για λίγο και μετά τα παρατάει. Δεν βρίσκει γάλα? Μα αν δεν βρίσκει γιατί είναι τόσο νηφάλια, δεν πεινάει? Αν πεινούσε δεν θα γκρίνιαζε? Μόνη της δεν θα αυξήσει την παραγωγή αν ήθελε? Γιατί δεν το κάνει? Νομίζω τελικά ότι γέννησα πολύ αλλόκοτο πλάσμα.

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39

Β. Το φύλο του βρέφους κορίτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΚΑΜΙΑ

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΕ ΚΑΝ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

γεννήθηκε 13/11/12 3200 gr

16/11/12 3040 gr

23/11/12 3200 gr

14/12/12 4450 gr

14/01/13 5300 gr

12/02/13 5800 gr

12/03/13 6500 gr

12/04/13 6950 gr

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 10 - 12

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Σε όλα έστω και για λίγο

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτε και

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-7

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη.... Φαίνεται σαν να μην νιώθει πείνα ,λες και είναι ολιγόφαγο, δείχνει πείνα στις 2,5 - 3 ώρες αλλά θηλάζει 5 λεπτά. Να πάρω μαγια μπύρας να αυξήσω την παραγωγή ώστε να της τρέχει πιο πολύ γάλα στο στόμα? Μπερδεύτικα πολύ, δεν ξέρω πως να το χειριστώ.:(

 

Xrisaki έχεις συνειδητοποιήσει οτι το μωρο έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης κι έχει βάλει απο το βάρος εξόδου 4 κιλα;

Οι πάνες ειναι επίσης σούπερ και τα 500γρ μια χαρα!

Ο παιδίατρος μπορει να μη σκαμπαζει απο θηλασμο οπως λες αλλα αποκλείεται να μη γνωρίζει τις καμπύλες ανάπτυξης. Το μωρο έχει ανεβει καμπύλη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι το βάρος του μωρού σου είναι φυσιολογικό! Εμένα είναι 5 μηνών και ζυγίζει 7,5 κιλά και ο παιδίατρός μου, μου είπε οτι είναι χοντρούλης. Άρα εσένα είναι κανονικός.

Όσο για τη κρέμα, και εμένα μου είπε και τη ξεκίνησα απο τώρα και σταδιακά βάζουμε και φρούτα για δεκατιανό. Είναι η καινούρια πρακτική που χρησιμοποιούνε τώρα, ισχυρίζόμενοι οτι στους 8 μήνες που ξεκινούσαν παλαιότερα τις στερρεές ήταν πολύ αργά.

 

Τι εννοείς παλαιότερα; Παλαιότερα ξεκινούσαν τις στερεές 3-4 μηνών!

Δεν υπάρχει καινουρια πρακτική, ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστεινει εισαγωγή στερεών τροφών μετα τους 6 μηνες. Τα υπόλοιπα ειναι αυτοσχεδιασμοί των παιδιατρων, όχι κοινώς αποδεκτές πρακτικές απο επίσημους φορείς υγείας!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Xrisaki έχεις συνειδητοποιήσει οτι το μωρο έχει ήδη διπλασιάσει το βάρος γέννησης κι έχει βάλει απο το βάρος εξόδου 4 κιλα;

Οι πάνες ειναι επίσης σούπερ και τα 500γρ μια χαρα!

Ο παιδίατρος μπορει να μη σκαμπαζει απο θηλασμο οπως λες αλλα αποκλείεται να μη γνωρίζει τις καμπύλες ανάπτυξης. Το μωρο έχει ανεβει καμπύλη!

 

Περίμενα απάντηση σου να με καθησυχάσεις και να επιβεβαιώσεις το ένστικτο μου, ότι οκ μπορεί να θεωρώ ότι δεν πολυτρώει, αλλά δεν φαίνεται να έχει και πρόβλημα, απλά τα 500gr μπροστά στην νοοτροπία του 1 kg που παίρνουν τα μωράκια των φίλων μας που πίνουν ξένο, μου φάνηκε πολύ λίγο και λίγο αγχώθηκα, ε και ο γιατρός που δεν βοηθά......:?. Συνεχίζουμε λοιπόν και απολαμβάνουμε το θαύμα χωρίς πλέον να την πιέζω γιατί θα μιλήσει και το πρώτο που θα μου πει θα είναι βρισιά. Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενα απάντηση σου να με καθησυχάσεις και να επιβεβαιώσεις το ένστικτο μου, ότι οκ μπορεί να θεωρώ ότι δεν πολυτρώει, αλλά δεν φαίνεται να έχει και πρόβλημα, απλά τα 500gr μπροστά στην νοοτροπία του 1 kg που παίρνουν τα μωράκια των φίλων μας που πίνουν ξένο, μου φάνηκε πολύ λίγο και λίγο αγχώθηκα, ε και ο γιατρός που δεν βοηθά......:?. Συνεχίζουμε λοιπόν και απολαμβάνουμε το θαύμα χωρίς πλέον να την πιέζω γιατί θα μιλήσει και το πρώτο που θα μου πει θα είναι βρισιά. Σε ευχαριστώ και πάλι!

 

Ακόμα και για μωρο που πίνει ξένο στον πέμπτο μήνα ειναι σπάνιο να πάρει 1 κιλό!

Καλή συνέχεια! ;)

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παλαιότερα; Παλαιότερα ξεκινούσαν τις στερεές 3-4 μηνών!

Δεν υπάρχει καινουρια πρακτική, ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας συστεινει εισαγωγή στερεών τροφών μετα τους 6 μηνες. Τα υπόλοιπα ειναι αυτοσχεδιασμοί των παιδιατρων, όχι κοινώς αποδεκτές πρακτικές απο επίσημους φορείς υγείας!

 

Ξεκινούσανε τροφές στους 3-4 μήνες, αλλά το σταματήσανε γιατί εμφανιζόντουσαν πολλές αλεργίες!

Αργότερα αρχίσανε να εισάγουνε κρεμούλα στους 6 μήνες και σταδιακά φρούτα!

Είναι δυνατόν όμως σήμερα να ξεκινάμε και χορτόσουπα στους 5,5 μήνες? Δεν είναι πολύ νωρίς?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινούσανε τροφές στους 3-4 μήνες, αλλά το σταματήσανε γιατί εμφανιζόντουσαν πολλές αλεργίες!

Αργότερα αρχίσανε να εισάγουνε κρεμούλα στους 6 μήνες και σταδιακά φρούτα!

Είναι δυνατόν όμως σήμερα να ξεκινάμε και χορτόσουπα στους 5,5 μήνες? Δεν είναι πολύ νωρίς?

 

Πολύ νωρίς δεν ειναι, απλα δεν ειναι απαραίτητο για ενα μωρο που θηλαζει να ξεκινήσει πολυ νωρίς τις στερεές. Το μωρο συνήθως δείχνει κάποια σημάδια ετοιμότητας για την έναρξη των στερεών αλλα ο κατάλληλος χρόνος για ενα μωρο που θηλαζει συμφωνα με τον ΠΟΥ ειναι όταν γίνει 6 μηνών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα..μωρό με αποκλειστικό.θηλασμό.4 μηνών 7910κ..υπάρχει περίπτωση να.χάσει βάρος??είμαστε 5 μηνών κ σαν.Ν.Μ φαίνεται ότι.εχει χασει..δεν εχω παει.παιδιατρο.δεν γνωριζω απλα ρωταω να.δω..πόσο.κακό είναι Ν.χάσει ένα.μωρό.Π έχει.διπλασιάσει από 3.μηνών το βάρος γέννησης.ακόμα όχι στέρεες.πάνες.κανονικά.. κενώσεις 1.φορά.τη.μέρα..ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...