Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ούτε αυγό ούτε φρουτόκρεμα


Recommended Posts

ariel, δεν θέλω να επιμένω, αλλά κάνε μου την χάρη και δοκίμασε το αυγουλάκι με γλυκιά τριμένη γραβιέρα. Πάτα τα με πηρουνάκι να λιώσουν καλά-καλά όλα, να γίνουν ένα - σαν κρέμα! Θέλει υπομονή αλλά αν στο φάει, αξίζει τον κόπο.

Εκτός κι αν έχετε προβλήματα δυσαπορρόφησης που λέει η κοπέλα πιο πάνω.

 

Γενικά κατά την γνώμη της παιδιάτρου μου, κι εφόσον τα παιδιά μας από 1 έτους μπαίνουν σε ελεύθερη διατροφή, είναι καλό να δοκιμάζουν διαρκώς νέες γεύσεις, γίνονται πιο καλόφαγα έτσι. Εμείς ότι τρώμε τρώει. Και τρώει σχεδόν τα πάντα.

 

Τώρα για την φρουτόκρεμα, πάρε 1 μήλο, 1 αχλάδι και βράσε τα πολύ πολύ ελαφρά με μισό ποτηράκι νερό, 5 λεπτάκια, βάλε αν θες και 3-4 σταφιδούλες, 1 δαμάσκηνο ξερό ίσως και μετά πολτοποίησε. Εχουν μεγάλη θρεπτική αξία, και είναι απλά φρούτα και πάλι. Φαντασία θέλει και θα καταφέρεις να μάθεις τις γεύσεις του.

 

Επίσης αυτό που σας αηδιάζει με την φρουτόκρεμα και το αυγό, εμείς όταν τρώμε αυγό έχουμε 2 πιάτα. Πάντα πρώτα δίνω αυγό και μετά φρούτο. Τι να την κάνω που ζητάει μία κουταλιά από το ένα και μία από το άλλο ενναλάξ; κι εμένα κάπως μου φαίνεται, αλλά το παιδί έτσι θέλει.

Περι ορεξεως....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ariel οπως βλεπεις ολες θελουμε να βοηθησουμε κ καποια μεθοδος θα πετυχει..

εχω καταλαβει απολυτα τι σου συμβαινει κ κατανοω το αγχος σου κ ας μην το εχω αντιμετωπισει!

 

λοιπον σε καποια φαση που ο δικος μου δεν ηθελε φρουτοκρεμα (συγκεκριμενα μετα το εμβολιο mmr) απειχα για 15 μερες περιπου,δεν εμπαινα καν στο κοπο να αλεσω..

την 1η φορα που του ξαναεδωσα εβαλα κ μια κουταλια μελι κ ανακατεψα στη φρουτοκρεμα.. φροντισα η 1η κουταλια που του εδωσα να εχει λιγο μελι κ ετσι ξαναγλυκαθηκε κ αρχισε να την τρωει

και

 

η ξαδερφη μου ταιζει φρουτοκρεμα τον δικο της την ωρα που του βαζει να δει κατι αγαπημενο στο you tube..οπως καταλαβαινεις τρωει παθητικα κ ειναι κατι που δεν με βρισκει συμφωνη ωστοσο αν ειχα κ γω το ιδιο προβλημα μπορει κ να το εκανα..σε 5 λεπτα τον ταιζει 200 γρ φρουτα

 

αυτα!

δεν μπορει,κατι θα πιασει στο μωρουδελι σου..

προσπαθησε το αγχος κ το ζορι σου να μην αιωρουνται στην ..ατμοσφαιρα γιατι σε καταλαβαινει

χαλαρωσε οσο μπορεις :P

Link to comment
Share on other sites

ariel, δεν θέλω να επιμένω, αλλά κάνε μου την χάρη και δοκίμασε το αυγουλάκι με γλυκιά τριμένη γραβιέρα. Πάτα τα με πηρουνάκι να λιώσουν καλά-καλά όλα, να γίνουν ένα - σαν κρέμα! Θέλει υπομονή αλλά αν στο φάει, αξίζει τον κόπο.

 

αυτο θα το δοκιμασω κ γω! ποια γραβιερα χρησιμοποιεις??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Θα προσπαθήσω να κάνω κάποια από αυτά που μου λέτε. Αγαπητή xena για το βράσιμο των φρούτων το είχα ξανακούσει αλλά δεν το είχα κάνει ποτέ, ίσως είναι ευκαιρία να το πράξω κιόλας.

Μακάρι και εμένα να μου έτρωγε και από 10 πιάτα και δεν θα είχα πρόβλημα. Μέχρι και τραγουδάκια στο laptop του έχω βάλει και δεν συγκινείται.....

 

fire και εγώ στην αρχή με διάφορα παιχνιδάκια στο τραπεζάκι του προσπαθούσα να τον ξεγελάσω αλλά τώρα μου κρατάει τις μπουκιές στο στόμα και δεν καταπίνει. Μπορεί να κάνει και 30 να κατεβάσει τις 2 πρώτες μπουκιές.

 

Σίγουρα είμαι αγχωμένη και ο πιτσιρίκος το αντιλαμβάνεται. Θα προσπαθήσω να το αποβάλλω όλο αυτό.

 

Έχω καταλήξει ότι ή είναι δύσκολο παιδί όπου κάποια στιγμή θα πάρει μπρος και θα τρώει ή ίσως επειδή βγάζει δόντια τον ενοχλούν και δεν θέλει να δοκιμάσει τίποτα άλλο από τα συνηθισμένα.

Link to comment
Share on other sites

ariel, δεν θέλω να επιμένω, αλλά κάνε μου την χάρη και δοκίμασε το αυγουλάκι με γλυκιά τριμένη γραβιέρα. Πάτα τα με πηρουνάκι να λιώσουν καλά-καλά όλα, να γίνουν ένα - σαν κρέμα! Θέλει υπομονή αλλά αν στο φάει, αξίζει τον κόπο.

Εκτός κι αν έχετε προβλήματα δυσαπορρόφησης που λέει η κοπέλα πιο πάνω.

 

Γενικά κατά την γνώμη της παιδιάτρου μου, κι εφόσον τα παιδιά μας από 1 έτους μπαίνουν σε ελεύθερη διατροφή, είναι καλό να δοκιμάζουν διαρκώς νέες γεύσεις, γίνονται πιο καλόφαγα έτσι. Εμείς ότι τρώμε τρώει. Και τρώει σχεδόν τα πάντα.

 

Τώρα για την φρουτόκρεμα, πάρε 1 μήλο, 1 αχλάδι και βράσε τα πολύ πολύ ελαφρά με μισό ποτηράκι νερό, 5 λεπτάκια, βάλε αν θες και 3-4 σταφιδούλες, 1 δαμάσκηνο ξερό ίσως και μετά πολτοποίησε. Εχουν μεγάλη θρεπτική αξία, και είναι απλά φρούτα και πάλι. Φαντασία θέλει και θα καταφέρεις να μάθεις τις γεύσεις του.

 

Επίσης αυτό που σας αηδιάζει με την φρουτόκρεμα και το αυγό, εμείς όταν τρώμε αυγό έχουμε 2 πιάτα. Πάντα πρώτα δίνω αυγό και μετά φρούτο. Τι να την κάνω που ζητάει μία κουταλιά από το ένα και μία από το άλλο ενναλάξ; κι εμένα κάπως μου φαίνεται, αλλά το παιδί έτσι θέλει.

Περι ορεξεως....

 

 

Αλήθεια xena πόση ώρα βράζεις το αυγό? Το κάνεις μελάτο ή σφιχτό?

Μετράς τα λεπτά από την ώρα που αρχίζει να κοχλάζει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη το αυγο εχει σιδηρο μη το δινεις με τυρι γιατι το ασβεστιο το αποροφα.ουτε το μοσχαρι με τυρι ουτε τις φακιες(στο παιδικο ακομα τις δινουν με φετα).επειδη ο μεγαλος μου εχει προβλημα(δεν αποθηκευει σιδηρο)τα εχω μαθει αυτα.απο την εγκυμοσυνη ακομα το ασβεστιο με το σιδηρο δεν το παιρναμε την ιδια ωρα.οποτε μακαρονια με κιμα χωρις τριμμενο τυρακι(αχ!)

 

Πόσο δικιο εχεις. Εγω επειδη ειχα παντα αναιμια σιδηρου και μετα απο πολλα χρονια με ζαλαδες και διαφορα μου ειπε η μικροβιολογος μου οτι οι φακες που ειναι πραγματι πολυ πλουσιες σε σιδηρο για να το αποβαλουν στη σουπα χρειαζονται αμυλο για αυτο και τις βραζω με μια πατατα που στο τελος πεταω. για να απορροφησει ομως ο οργανισμος το σιδηρο πρεπει να μην παρει καθολου ασβεστιο 2 ωρες πριν το γευμα, κατα τη διαρκεια και 2 ωρες μετα το γευμα, το ιδιο ισχυει με ολα τα σιδηρουχα φαγητα, πχ. το σπανακι το κανω παντα σπανακορυζο, παιρνει το αμυλο απο το ρυζι και δεν τρωω ποτε φετα με αυτο το φα'ι' παρολο που ειναι φοβερος συνδιασμος ή τα μακαρονια με κιμα που ανεφερες, παιρνουν το αμυλο απο τα μακαρονια αλλα ποτε με τυρι.

Αυτα ηθελα να σας πω!

φιλια

pPImp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο γιο κας σου εχει χαρακτήρα και θέλει να κάνει τις επιλογές του!περασαμε Κ εμείς μια παρά πολυ δύσκολη φάση στην ηλικία 13 -14 μηνών,όπου δεν ήθελε να φάει τίποτα άλεσμενο ενω η παιδιάτρος επέμενε να συνεχίσουμε λίγο ακόμη,τελικά φυσικά Κ τα κόψαμε τελείως απο τότε.

Δοκίμασε να του δίνεις ολόκληρο το φρούτο να το τρώει μόνος του,έτσι το παιδί θα ξεχωρίσει και ποιες γεύσεις του αρέσουν.τωρα το αυγό εμείς ποτέ δεν το φαγαμε με τον κλασσικό τροπο...του το κάνω ομελετα στο αντικολλητικο τηγανακι με ελάχιστο ελαιόλαδο το βάζω στο πιατακι και του το βάζω μπροστά του Κ το τρώει μόνος του.ελπιζω να σε βοήθησαν!

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω οι δυσαπορροφήσεις αφορούν σκευάσματα και όχι φυσικές τροφές σε κανονική κατανάλωση.Δλδ ένα χάπι ασβεστίου θα εμποδίσει την απορρόφηση ενός χαπιού σιδήρου.Το τυρί όμως δεν θα εμποδίσει την απορρόφηση του σιδήρου στο κρέας.Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

αριελ πιστεύω πως τα παιδιά βαριούνται γενικά και αναζητούν την πρόκληση.

Νομίζω πρέπει να βρεις τρόπο να του κάνεις την τροφή προκλητική.Κάτι καινούριο που θα τον τσιγκλίσει.Και το έχω ξαναπεί.η ανάγνωση στο φόρουμ με βοήθησε να μην κάνω το φαγητό ώρα αντιπαράθεσης.Είναι απίστευτα ανακουφιστικό αυτό το πράγμα.να φάει δυό-τρεις μπουκιές αλλά με χαρά.Υπάρχουν μέρες που τρώει ποσότητα που με ευχαριστεί τόσο ευχάριστα.

Βέβαια τα τρία φρούτα για πρωινό τα έχω ξεχάσει προ πολλού.Ένα αχλάδι και ένα πορτοκάλι χυμό και λέω και ευχαριστώ.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Fire, γλυκιά γραβιέρα ζητάω και μου δίνουν διάφορες, ζητάω να μην είναι αλμυρή και να είναι λίγο μαλακή. Αυτή της βάζω όπου χρειάζεται (μακαρονάκια ή αν ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ κάποιο φαγητό) πχ, προχτές είχαμε μπιφτέκια με πατάτες στον φούρνο και πάντα της βάζω ξεχωριστά ανάλατα με μπόοοολικα λαχανικά & πατατούλες σε λαδόκολα και τα βάζω μέσα στον φούρνο. Ετσι έχουν ζουμάκι, δεν ξεροψήνονται και γίνονται μαλακά όλα σαν λουκουμάκια. Ομως μερικές φορές τα σνομπάρει. Τότε μια ιδέα τριμένης γραβιέρας διορθώνει τα πράγματα!

 

ariel το βράζω 5 λεπτά, τόσο χρειάζεται λέει για να αποκλείσεις την σαλμονέλα και να είναι μισομελάτο. Μετρά απ' την ώρα που αρχίζει να κάνει κρ κρ κρ... περίπου μισό λεπτό πριν κοχλάσει, έτσι μου 'πε η παιδίατρος. Ετσι καυτό το αναμιγνύω με το τυράκι όπου λιώνει και μελώνει με τον κροκο που είναι μισομελάτος... αχ κορίτσια είμαι και έγκυος κι έτσι όπως τα γράφω.... το λαχτάρησα τώρα..

Κι εγώ αυτό με τα φρούτα εδώ το είδα και το έκανα το φθινόπωρο που αρχίσαμε τα χειμερινά και δεν τα ήθελε με τίποτα.

Επίσης να σου πω για την μετάβαση από τα αλεσμένα στα μη, ένα καλό παραπλανητικό είναι το τοστάκι. Τώρα μπορείτε να φάτε λίγο, ένα τεταρτάκι της τετράγωνης φέτας πχ,δοκίμασε, τους αρέσει συνήθως. Η ψωμί με βούτυρο και μελάκι, αρέσει συνήθως και στα παιδιά που δεν τρώνει ψωμάκι.

 

Τέλος να σας πω πως αποφεύγω να της αποσπώ την προσοχή με παιχνίδια/tv κλπ, το δικό μου το παιδί έτσι αποσπάται και ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ. Παράξενο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fire, γλυκιά γραβιέρα ζητάω και μου δίνουν διάφορες, ζητάω να μην είναι αλμυρή και να είναι λίγο μαλακή. Αυτή της βάζω όπου χρειάζεται (μακαρονάκια ή αν ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ κάποιο φαγητό) πχ, προχτές είχαμε μπιφτέκια με πατάτες στον φούρνο και πάντα της βάζω ξεχωριστά ανάλατα με μπόοοολικα λαχανικά & πατατούλες σε λαδόκολα και τα βάζω μέσα στον φούρνο. Ετσι έχουν ζουμάκι, δεν ξεροψήνονται και γίνονται μαλακά όλα σαν λουκουμάκια. Ομως μερικές φορές τα σνομπάρει. Τότε μια ιδέα τριμένης γραβιέρας διορθώνει τα πράγματα!

 

ariel το βράζω 5 λεπτά, τόσο χρειάζεται λέει για να αποκλείσεις την σαλμονέλα και να είναι μισομελάτο. Μετρά απ' την ώρα που αρχίζει να κάνει κρ κρ κρ... περίπου μισό λεπτό πριν κοχλάσει, έτσι μου 'πε η παιδίατρος. Ετσι καυτό το αναμιγνύω με το τυράκι όπου λιώνει και μελώνει με τον κροκο που είναι μισομελάτος... αχ κορίτσια είμαι και έγκυος κι έτσι όπως τα γράφω.... το λαχτάρησα τώρα..

Κι εγώ αυτό με τα φρούτα εδώ το είδα και το έκανα το φθινόπωρο που αρχίσαμε τα χειμερινά και δεν τα ήθελε με τίποτα.

Επίσης να σου πω για την μετάβαση από τα αλεσμένα στα μη, ένα καλό παραπλανητικό είναι το τοστάκι. Τώρα μπορείτε να φάτε λίγο, ένα τεταρτάκι της τετράγωνης φέτας πχ,δοκίμασε, τους αρέσει συνήθως. Η ψωμί με βούτυρο και μελάκι, αρέσει συνήθως και στα παιδιά που δεν τρώνει ψωμάκι.

 

Τέλος να σας πω πως αποφεύγω να της αποσπώ την προσοχή με παιχνίδια/tv κλπ, το δικό μου το παιδί έτσι αποσπάται και ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ. Παράξενο;;

 

 

Πραγματικά xena τα γράφεις τόσο ωραία που μάλλον εγώ θα ήθελα να σε είχα μανούλα και να με ταϊζεις. :D Το τοστ το είχα δοκιμάσει με βούτυρο και δεν το ήθελε με τίποτα. Μου μένει εάν μου επιτρέπει η γιατρός τη φέτα του τοστ με μέλι. Ο δικός μου είναι πολύ δύσκολος μιλάμε.

Χθες όμως είχα πάει στην κουμπάρα μου και δοκίμασε κριτσίνι με τυρί. Τι να πω θα με τρελλάνει. Εδώ δεν ήθελε τίποτα χθες πως του την κάρφωσε και δοκίμασε κριτσίνι ένας Θεός το ξέρει

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω οι δυσαπορροφήσεις αφορούν σκευάσματα και όχι φυσικές τροφές σε κανονική κατανάλωση.Δλδ ένα χάπι ασβεστίου θα εμποδίσει την απορρόφηση ενός χαπιού σιδήρου.Το τυρί όμως δεν θα εμποδίσει την απορρόφηση του σιδήρου στο κρέας.Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω.

 

δυστυχως κ στις φυσικες τροφες!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...