Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξαφνικα δεν πινει το γαλα του


BABY

Recommended Posts

Κι εμείς στο κλαμπ...

Η μικρή μου,20 μηνών,από την Τρίτη με αμυγδαλίτιδα,από χτες όμως μια χαρά,ούτε πυρετό,ούτε τίποτα.

Εννοείται πως μειώθηκε η όρεξή της.Όμως από χτες δε θέλει να πιει γάλα...Κανονικά πίνει 260 μλ το πρωί και άλλα 200 το βράδυ.

Στο μεταξύ,της άλλαξα πιπίλα (βάλαμε με πιο πολλές τρύπες) κι ενώ την πρώτη μέρα το ήπιε μονορούφι,από χτες τίποτα.Ήπιε 150 με τα χίλια ζόρια το πρωί,πήγα να της δώσω και το μεσημέρι γιατί νύσταζε πολύ και δε θα είχε κουράγιο να φάει,δεν ήπιε τίποτα.Σήμερα το πρωί πάλι με το ζόρι 150 και μεσημέρι 30 μλ,επειδή εγώ της κουνούσα το μπιμπερό και έσταζε μες στο στόμα της.Μετά της το έβαλα σε ποτηράκι με καλαμάκι μήπως της κινούσε το ενδιαφέρον αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλημερα!κ εμενα ο μικρος 17 μηνων, απο το σαββατο κοψαμε το γαλα.στο εντελως ξαφνικο, χωρις να περνα ιωση αλλα βγαζοντας δοντια κ εχοντας κανει το mmr.πραγματικα δενξερω τι να κανω.το μπιμπερο με το που το βλεπει οτι εχει γαλα σφραγιζει στομα.σε αδιαφανο ποτηρακι με το που το γευεται τελος, κ ουτε το καλαμακι.οποτε το πρωι του δινω νουλακ με νερο κ δημητριακα τα οποια τα τρωει με κουταλακι κ το πινει το γαλα κουταλιζοντας, πραγμα που διαρκει 40 λεπτα...το βραδυ ομως δε μας παιρνει να διαρκει τοση ωρα, ειδικα οταν νυσταζει, οποτε λεω να του δινω καμια κρεμα, την οποια να κανω με γαλα φρεσκο, αν κ δεν τρελαινεται πια.το γιαουρτι το τρωει ευχαριστα.να δουμε τι θα κανουμε.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε ρωτήσει τον παιδίατρο σας τί γίνεται αν δεν πίνει το γάλα του;

 

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση και η μικρή τώρα κοντεύει 2,5ετών.

 

τη δική μας ιστορία την εχω γράψει εδώ

η μικρή μου δεν πινει γάλα, και μόλις τωρα τελευταία αρχισε να τρωει τυρί και γιαουρτάκι, αλλά θηλαζε μεχρι τωρα οποτε δεν αγχωνόμουν για το ασβεστιο.

Ο παιδίατρος μας ειχε πει ότι του εχει τυχει παιδιά που αποθηλάζουν να μην ξαναπιούν γάλα. Δεν πειράζει, αρκεί η διατροφή τους να αναπληρώνει το ασβεστιο, με άλλου ειδους γαλακτοκομικά (τυρί, γιαούρτι). Επειδή η μικρή μου τοτε δεν ετρωγε καθολου γαλακτοκομικά, μου ειχε πει να της βαζω στο φαγητό μπρόκολο. Παντως σε γενικές γραμμες μου εδωσε να καταλάβω ότι δεν ειναι απαραίτητο σωνει και καλά να πινει γάλα. Ας παιρνει ασβεστιο από αλλες τροφες. Μην αγχώνεσαι.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!κ εμενα ο μικρος 17 μηνων, απο το σαββατο κοψαμε το γαλα.στο εντελως ξαφνικο, χωρις να περνα ιωση αλλα βγαζοντας δοντια κ εχοντας κανει το mmr.πραγματικα δενξερω τι να κανω.το μπιμπερο με το που το βλεπει οτι εχει γαλα σφραγιζει στομα.σε αδιαφανο ποτηρακι με το που το γευεται τελος, κ ουτε το καλαμακι.οποτε το πρωι του δινω νουλακ με νερο κ δημητριακα τα οποια τα τρωει με κουταλακι κ το πινει το γαλα κουταλιζοντας, πραγμα που διαρκει 40 λεπτα...το βραδυ ομως δε μας παιρνει να διαρκει τοση ωρα, ειδικα οταν νυσταζει, οποτε λεω να του δινω καμια κρεμα, την οποια να κανω με γαλα φρεσκο, αν κ δεν τρελαινεται πια.το γιαουρτι το τρωει ευχαριστα.να δουμε τι θα κανουμε.

 

μμμ...κάτι μου θυμίζει αυτό .

Και ο δικός μας έκοψε το γαλα. Το βράδι άντε να πιει 60ml και το πρωί με την γιαγια του μπορεί και 180ml ,αλλά και αυτό δόσεις - λίγο τωρα, λιγο πιο μετα..

ο παιδιατρος μας είχε πει πως μετα το χρονο ειναι φυσιολογικό μερικά παιδακια να κοβουν το γαλα. Απλα ειχε πει καλό ειναι να μην το κόψουν τελείως .

Αν βλεπω πως δεν πινει γαλα , μετα μπορει να του δωσω γιουρτακι με μελι . Αυτο το τρωει

Το βραδι επειδή αργει να πιει ακομα και αυτα τα 60ml και νυστάζει ,πλεόν του το δινω πιο νωρις . Αν πχ ειναι να κοιμηθει στις 9.30 , θα πιει γαλα στις 7.30 . Αυτο δειχνει να πιανει . Αν οχι ...παλι λίγο γιαουρτακι !

Ειναι φυσιολογικό πάντως . Δεν χρειάζεται άγχος . Μπορείς να αναπληρωσεις με αλλες τροφες τις βιταμινες που χανει . Απλα εχουμε λιγο κολλήσει πως το γαλα ειναι σημαντικό . Αν υπαρχει και καμια γιαγια κοντά - που θεωρουν το γαλα πρωταρχική τροφη - τοτε αγχωνόμαστε πιο πολύ .

Αν βγαζει δοντακια μπορει να μην πινει γαλα για τον λογο αυτό και η αληθεια ειναι πως μπορει να παρει καιρό για να αρχισει παλι να πινει κανονικά

Φαση ειναι και θα περασει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ! Ο μικρούλης μου είναι 13 μηνών. Μέχρι πριν πέντε μήνες έπινε δικό μου γάλα αντλημένο. Στη συνέχεια και αφού έκοψα τις αντλήσεις, έπινε ξένο γάλα πρωί βράδυ από 250-300 ml σε κάθε γεύμα. Ξαφνικά όταν ήταν 11,5 μηνών άρχισε ξαφνικά να πίνει 50-100 ml σε κάθε γεύμα. Έτσι πήρα την απόφαση να ξεκινήσω να τουδίνω φρέσκο γάλα, μήπως και το πίνει καλύτερα. Δπκιμάσαμε πολλές εταιρείες, αγελαδινό και κατσικίσιο, αλλά πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο. Πλέον δε θέλει ούτε να το δει το μπιμπερό κ δεν πίνει καθόλου. Ούτε σε ποτηράκι με καλαμάκι δέχεται να το πιει, ενώ νεράκι πχ πίνει με καλαμάκι εδώ και πολλούς μήνες. Έχω δοκιμάσει να του δώσω και στον ύπνο του, αλλά δεν πιάνει ούτε αυτό. Έτσι έχω καταλήξει να του δίνω κάθε βράδυ κρέμα βρώμης, ώστε να παίρνει έστω έτσι λίγο γαλατάκι. Και σκέφτομαι το ίδιο να κάνω και το πρωί. Ένα τω μεταξύ έχω δοκιμάσει να του δώσω γάλα με κουταλάκι και το δέχεται μια χαρά. Άρα καταλήγω ότι δεν του φταίει το γάλα σαν γεύση. Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν? πείτε μου καμία ιδέα βρε κορίτσια. Τι άλλο μπορώ να κάνω? και κρέμα βρώμης πρωί βράδυ θα βαρεθεί φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω να σου προτεινω κατι στο προβλημα σου απλα να σου πω οτι μπορεις να του βαζεις πιο πολυ τυρακι στα γευματα αντι για γαλα δηλαδη.Εμενα η μικρη μου εχει αλεργια στο αγελαδινο και της δινουμε προβειο γιαουρτακι διαλλημενο με νερακι και με μπισκοτα μεσα και επειδη τον χειμωνα δεν θα υπαρχει γαλα (ειναι σπιτικο) εχουμε παρει 10 κιλα τυρι για αντικατασταση

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν να διαβαζω τα δικα μας μονο που εμενα το εκοψε 15 μηνων και δεν το ξαναβαλε στο στομα του οτι και να πηρα ενω πινει νερο και χυμο με καλαμακι ουτε το καταπινει μονο στο στομα το βαζει οταν του λεω πιες λιγο και το φτηνει και λεει μπλιαχ μεχρι και κακαο του εδωσα μπας και αρχισει και τιποτα και εκει που ελεγα οτι τα δοκιμασα ολα πηγαμε μια επισκεψη σε κατι φιλους με μεγαλυτερα παιδακια και η κορη τους ετρωγε το απογευμα κορν φλεικς και αρχισε να τρωει και ο δικος μου. Δεν θυμαμαι ποση ωρα σταυροκοπιομουν θα ηταν αρκετη γιατι μου ειπαν να σταματησω. Απο τοτε του το δινω ετσι λιγο λιγο. Βεβαια εμενα τρωει πολυυυυυυ τυρι και ετσι δεν με ενοιαζε και πολυ το αν θα πιει γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια θα τρελαθώ! Ο μικρούλης μου είναι 13 μηνών. Μέχρι πριν πέντε μήνες έπινε δικό μου γάλα αντλημένο. Στη συνέχεια και αφού έκοψα τις αντλήσεις, έπινε ξένο γάλα πρωί βράδυ από 250-300 ml σε κάθε γεύμα. Ξαφνικά όταν ήταν 11,5 μηνών άρχισε ξαφνικά να πίνει 50-100 ml σε κάθε γεύμα. Έτσι πήρα την απόφαση να ξεκινήσω να τουδίνω φρέσκο γάλα, μήπως και το πίνει καλύτερα. Δπκιμάσαμε πολλές εταιρείες, αγελαδινό και κατσικίσιο, αλλά πηγαίνουμε από το κακό στο χειρότερο. Πλέον δε θέλει ούτε να το δει το μπιμπερό κ δεν πίνει καθόλου. Ούτε σε ποτηράκι με καλαμάκι δέχεται να το πιει, ενώ νεράκι πχ πίνει με καλαμάκι εδώ και πολλούς μήνες. Έχω δοκιμάσει να του δώσω και στον ύπνο του, αλλά δεν πιάνει ούτε αυτό. Έτσι έχω καταλήξει να του δίνω κάθε βράδυ κρέμα βρώμης, ώστε να παίρνει έστω έτσι λίγο γαλατάκι. Και σκέφτομαι το ίδιο να κάνω και το πρωί. Ένα τω μεταξύ έχω δοκιμάσει να του δώσω γάλα με κουταλάκι και το δέχεται μια χαρά. Άρα καταλήγω ότι δεν του φταίει το γάλα σαν γεύση. Ποιο είναι το πρόβλημα λοιπόν? πείτε μου καμία ιδέα βρε κορίτσια. Τι άλλο μπορώ να κάνω? και κρέμα βρώμης πρωί βράδυ θα βαρεθεί φαντάζομαι...

Αφού πίνει γάλα με το κουταλάκι και δεν δυσανασχτεί , μήπως βγάζει δοντάκια και τον ενοχλεί φοβερά το μπιμπερό και το καλαμάκι ? Στο λέω γιατί και ο δικός μας πέρασε φάσεις που δεν ηθελε γάλα . Η τουλάχιστον έπινε μόνο 80 ml . 1,5 μήνας δεν μου φαίνεται και μεγάλη περίοδος . Αν έχει δοντάκια θα του παρει ίσως και περισσοτερο χρόνο . Γιαουρτάκι έχεις δοκιμάσει ? Εμείς όταν δεν έπινε γάλα , του δίναμε γιαουρτι με μέλι (ρωτα τον γιατρό σου εαν σου επιτρεπει μελι σε αυτη την ηλικία ). ή γιαούρτι με μπανάνα που δίνει και ωραια γευση. Μην επιμενεις μονο με την βρωμη . Του δίνεις και απογευματινό ? Φοβάμαι μηπως η βρώμη πρωί - βράδι (επειδή είναι και υδατάνθρακας) του προσθέσει θερμίδες . Σαν απογευματινό με λίγο φρουτάκι μέσα είναι μια χαρά .

Link to comment
Share on other sites

Αφού πίνει γάλα με το κουταλάκι και δεν δυσανασχτεί , μήπως βγάζει δοντάκια και τον ενοχλεί φοβερά το μπιμπερό και το καλαμάκι ? Στο λέω γιατί και ο δικός μας πέρασε φάσεις που δεν ηθελε γάλα . Η τουλάχιστον έπινε μόνο 80 ml . 1,5 μήνας δεν μου φαίνεται και μεγάλη περίοδος . Αν έχει δοντάκια θα του παρει ίσως και περισσοτερο χρόνο . Γιαουρτάκι έχεις δοκιμάσει ? Εμείς όταν δεν έπινε γάλα , του δίναμε γιαουρτι με μέλι (ρωτα τον γιατρό σου εαν σου επιτρεπει μελι σε αυτη την ηλικία ). ή γιαούρτι με μπανάνα που δίνει και ωραια γευση. Μην επιμενεις μονο με την βρωμη . Του δίνεις και απογευματινό ? Φοβάμαι μηπως η βρώμη πρωί - βράδι (επειδή είναι και υδατάνθρακας) του προσθέσει θερμίδες . Σαν απογευματινό με λίγο φρουτάκι μέσα είναι μια χαρά .

 

Γιαουρτάκι τρώμε κάθε απόγευμα! Κατσικίσιο με μέλι ή με αχλάδι! Βράδυ και πρωί τί να του δίνω άλλο ρε κορίτσια? Κι εγω΄δύο φορές βρώμη δε θέλω να δίνω, αλλά πώς αλλιώς να του δίνω γάλα? Γάλα με κουταλάκι το δέχεται, αλλά λουζόμαστε με γάλα μέχρι να καταφέρουμε να πιούμε λίγο! Γι αυτό και του κάνω την κρέμα, για να μπορούμε να την τρώμε πιο άνετα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν να διαβαζω τα δικα μας μονο που εμενα το εκοψε 15 μηνων και δεν το ξαναβαλε στο στομα του οτι και να πηρα ενω πινει νερο και χυμο με καλαμακι ουτε το καταπινει μονο στο στομα το βαζει οταν του λεω πιες λιγο και το φτηνει και λεει μπλιαχ μεχρι και κακαο του εδωσα μπας και αρχισει και τιποτα και εκει που ελεγα οτι τα δοκιμασα ολα πηγαμε μια επισκεψη σε κατι φιλους με μεγαλυτερα παιδακια και η κορη τους ετρωγε το απογευμα κορν φλεικς και αρχισε να τρωει και ο δικος μου. Δεν θυμαμαι ποση ωρα σταυροκοπιομουν θα ηταν αρκετη γιατι μου ειπαν να σταματησω. Απο τοτε του το δινω ετσι λιγο λιγο. Βεβαια εμενα τρωει πολυυυυυυ τυρι και ετσι δεν με ενοιαζε και πολυ το αν θα πιει γαλα.

 

Δυστυχώς δεν τα πάμε καλά ακόμη με τα στερεά, τρώμε μόνο αλεσμένα, οπότε δεν μπορώ να του δωσω κορν φλέικς, αφού θα αναγουλιάζει! Είναι μια καλή λύση για αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Γιαουρτάκι τρώμε κάθε απόγευμα! Κατσικίσιο με μέλι ή με αχλάδι! Βράδυ και πρωί τί να του δίνω άλλο ρε κορίτσια? Κι εγω΄δύο φορές βρώμη δε θέλω να δίνω, αλλά πώς αλλιώς να του δίνω γάλα? Γάλα με κουταλάκι το δέχεται, αλλά λουζόμαστε με γάλα μέχρι να καταφέρουμε να πιούμε λίγο! Γι αυτό και του κάνω την κρέμα, για να μπορούμε να την τρώμε πιο άνετα!

τοτε βρώμη το απογευμα και γιαουρτάκι το βράδι . Γάλα να προσπαθεις να του δίνεις. Ακόμα και αν πίνει 50 ml . Ακόμα και για λίγο καιρό προσπάθησε να του δίνεις τυπου Advance . Κι εμένα δεν μου άρεσε αλλά για λίγο καιρό ήταν μια λύση μεχρι να ξαναβρει το προγραμμά του . Αλλά αν τρωει γιαούρτι δεν βλέπω τον λόγο να σε στεναχωρεί που δεν πίνει γάλα . Πάντα περνάνε μια φάση και μετά ηρεμουν . Ο γιατρός μας, όταν ο μικρός εγινε ενός ετους αυτό μας είχε πει. Πως πολλά παιδάκια όταν μπαινουν στον δευτερο χρόνο ελαττωνουν ή κοβουν το γαλα. Αν τρώει καλά ας είναι το λιγότερο που σε ανησυχει .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει,οπως ειπα και πιο πανω που κανω εγω,να του δωσεις μπισκοτοκρεμα?Η δικη μου τρελαινεται,της παιρνω αυτα που εχουν κακαο μεσα ειναι πιο νοστημα.Αλλα αφου τρωει γιαουρτακι μην αγχονεσαι τοσο οπως ειπαν και οι παραπανω κοπελες

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

τοτε βρώμη το απογευμα και γιαουρτάκι το βράδι . Γάλα να προσπαθεις να του δίνεις. Ακόμα και αν πίνει 50 ml . Ακόμα και για λίγο καιρό προσπάθησε να του δίνεις τυπου Advance . Κι εμένα δεν μου άρεσε αλλά για λίγο καιρό ήταν μια λύση μεχρι να ξαναβρει το προγραμμά του . Αλλά αν τρωει γιαούρτι δεν βλέπω τον λόγο να σε στεναχωρεί που δεν πίνει γάλα . Πάντα περνάνε μια φάση και μετά ηρεμουν . Ο γιατρός μας, όταν ο μικρός εγινε ενός ετους αυτό μας είχε πει. Πως πολλά παιδάκια όταν μπαινουν στον δευτερο χρόνο ελαττωνουν ή κοβουν το γαλα. Αν τρώει καλά ας είναι το λιγότερο που σε ανησυχει .

 

Αυτά τα παιδικά τα γάλατα, τύπου advance, είναι τα μοναδικά που δε δοκίμασα, καθώς ήθελα να τα αποφύγω. Μπορεί τελικά να ταδοκιμάσω και αυτά. Πλέον δεν πίνει καθόλου, ούτε 10 ml! Και γελάει ρε γαμώτο σαν να διασκεδάζει με την απόγνωση μου. Ευτυχώς που τρώει καλά το γιαούρτι μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πρέπει να το πάρω απόφαση: Τα παιδιά μου δεν είναι του ''γάλακτος''.

Ο Δημήτρης μου, 13 μηνών, μετά από μία ίωση που πέρασε και του άφησε ένα βήχα με φλέμματα, δεν μπορεί να πιει το γάλα του. Ενώ όταν βλέπει το μπιμπερό ανοίγει το στοματάκι του για να πιει κανονικά μετά από 30 - 100 ml του έρχεται να βήξει με τα φλέμματα και το σταματάει.

Έχει συμβεί σε καμία αυτό; Τι προτείνετε για να μην του έρχονται εκείνη την ώρα τα φλέμματα; Όλη μέρα βήχει σπάνια τώρα, μόνο εκείνη την ώρα τον πιάνει.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...