Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικρυνε το στηθος μου εχει γαλα?


Recommended Posts

κοριτσια τη βοηθεια σας. γεννησα πριν 5 μερες με φτ και επισκληριδιο. θηλαζω το μικρος απο τα πρωτα κι ολας λεπτα της ζωης του αποκλειστικα...την 3η ημερα κατεβηκε το κανονικο γαλα και πρηστηκε αποτομα πολυ το στηθος μου εντωμεταξυ ο μικρος εκεινη την ημερα ανεβασε ικτερο με αποτελεσμα να μη μου το φερνουν το ιδιο συχνα αλλα και οταν μου τον εφερναν συνεχεια να θηλαζει 5-10 λεπτα και να τον παιρνει ο υπνος...εγω αρχισα να ποναω πολυ και να μη μπορω ουτε να σηκωσω τα χερια μου...μετα απο προτροπη μιας μαιας εκανα μια και μονο αντληση στο νοσοκομειο για αποσυμφορηση του στηθους...εκανα 10 λεπτα απο καθε μαστο και βγηκαν 50μλ γαλα. απο χθες που επιστρεψαμε σπιτι ομως το στηθος μου εχει μεινει μισο και ειναι πολυ μαλακο και απορω ειναι δυνατον να εχει μεσα γαλα? τον μικρο τον θηλαζω οποτε ζηταει καμια φορα τον ξυπναω κι ολας γιατι παραειναι υπναρας ομως αλλες φορες θηλαζει 5 λεπτα τις περισσοτερες φορες 10-15 και μονο κανα 2 φορες την ημερα τον πιανει λαιμαργια και καθεται μιση ωρα καμια φορα και παραπανω. τον ακουω να καταπινει,οταν θηλαζει απο το ενα στηθος τρεχει γαλα απο το αλλο, δε δειχνει να πειναει, κακα κανει αρκετα αλλα εγω ανησυχω γιατι ανα οταν ηταν φουσκωμενο το στηθος εβγαλε 50 μλ τωρα που ειναι ετσι ποσο θα βγαζει?10? δεν επρεπε να εχει μεγαλωσει το στηθος μου τωρα που εχει γαλα? και δεν επρεπε να ναι πιο σκληρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aφου το παιδάκι δείχνει οτι δεν πεινάει ολά είναι καλά. Το στήθος δεν θα είναι πρησμένο όσο ήταν στην αρχή, αυτό ομως δεν σημαίνει οτι δεν εχεις γάλα. Θα σου πάρει λίγο καιρό να το συνηθίσεις , αλλά όταν πιάνεις το στήθος σου παρόλο που δεν θα είναι πρησμένο θα καταλαβαίνεις πότε έχεις γάλα.

Αφού το παιδάκι δείχνει οτι χορταίνει και λερώνει κανονικά τις πάνες του μην ανησυχείς.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω:wink: Νομίζω ότι όσες έχουμε θηλάσει έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο του ωωωχ και τώρα???

Πάντως να ξέρεις οτι είναι φυσιολογικό και το αρχικό πρήξιμο υποχωρεί, διαφορετικά όσες θηλάζουμε θα είμασταν σαν την pamela anderson μετα την 3 αυξητική στήθους:lol:

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τη βοηθεια σας. γεννησα πριν 5 μερες με φτ και επισκληριδιο. θηλαζω το μικρος απο τα πρωτα κι ολας λεπτα της ζωης του αποκλειστικα...την 3η ημερα κατεβηκε το κανονικο γαλα και πρηστηκε αποτομα πολυ το στηθος μου εντωμεταξυ ο μικρος εκεινη την ημερα ανεβασε ικτερο με αποτελεσμα να μη μου το φερνουν το ιδιο συχνα αλλα και οταν μου τον εφερναν συνεχεια να θηλαζει 5-10 λεπτα και να τον παιρνει ο υπνος...εγω αρχισα να ποναω πολυ και να μη μπορω ουτε να σηκωσω τα χερια μου...μετα απο προτροπη μιας μαιας εκανα μια και μονο αντληση στο νοσοκομειο για αποσυμφορηση του στηθους...εκανα 10 λεπτα απο καθε μαστο και βγηκαν 50μλ γαλα. απο χθες που επιστρεψαμε σπιτι ομως το στηθος μου εχει μεινει μισο και ειναι πολυ μαλακο και απορω ειναι δυνατον να εχει μεσα γαλα? τον μικρο τον θηλαζω οποτε ζηταει καμια φορα τον ξυπναω κι ολας γιατι παραειναι υπναρας ομως αλλες φορες θηλαζει 5 λεπτα τις περισσοτερες φορες 10-15 και μονο κανα 2 φορες την ημερα τον πιανει λαιμαργια και καθεται μιση ωρα καμια φορα και παραπανω. τον ακουω να καταπινει,οταν θηλαζει απο το ενα στηθος τρεχει γαλα απο το αλλο, δε δειχνει να πειναει, κακα κανει αρκετα αλλα εγω ανησυχω γιατι ανα οταν ηταν φουσκωμενο το στηθος εβγαλε 50 μλ τωρα που ειναι ετσι ποσο θα βγαζει?10? δεν επρεπε να εχει μεγαλωσει το στηθος μου τωρα που εχει γαλα? και δεν επρεπε να ναι πιο σκληρο?

 

καλησπερα και να σου ζησει ο μπεμπακος σου!!!!

μεχρι να σαραντησεις δεν θα ξερεις τι γινετε με το γαλα σου ...ετσι ημουν και εγω ...ενιωθα τα στηθη μου γεματα γαλα στο μαιευτηριο ...μετα απο μερες και με συχνους θηλασμους ενιωθα και εγω αδεια αλλα χορταινε...μην ανχωνεσαι απολαυσε τον θηλασμο σου και σε προηδοποιω θα περασεις φαση που θα θελει συνεχεια γαλα ο μπεμπης -αλμα αναπτυξης το λενε- μην νομιζεις οτι δεν εχεις γαλα ..εγω ετσι νομιζα ,,καποια απελπισμενα βραδια του εδινα συμπληρωμα αλλα τσαμπα ,,εφτανε σε σημειο να τρωει το δικο μου γαλα και 150 μλ ξενο 30 ημερων βρεφος και παλι δεν χορταινε ,,θα θελει να πιπιλισει λιγο παραπανω στο στηθος σου ...ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα τις πρωτες 40 μερες ...εμεις ειμαστε 4,5 μηνων και ακομα θηλαζω ...και το στηθος μου ειναι πολυ μαλακο ...σου εγραψα την δικη μου εμπειρια ..μην σε τρομαζω!!!!!με υπομονη ολα θα τα καταφερεις...τωρα ειναι πολυ μικρος ο μπεμπης...οταν θα φτασει 2 μηνων που θα τρωει και θα σε κοιταει στα ματια και θα σου γελαει ...ειναι ολα τα λεφτα!!!βλεποντας αυτην εικονα ευχαριστω τον θεο που με εκανε μανουλα και μου εδωσε δυναμη και θεληση να θηλασω τον μπεμπη μου!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΕς ΜΑς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω βρε κοριτσια μακαρι να τα καταφερω αν κ ο μικροσ ολο κοιμαται κ με ανησυχει δεν πειναει αυτο το παιδι?τρωει 10 λεπτα+τον παιρνει ο υπνος...στο 1ο παιδι ειχα δωσει συμπληρωμα+το χασα το παιχνιδι σιγα σιγα αυξανε το συμπληρωμα μεχρι που μου κοπηκε κι εμενα εντελως το γαλα...τωρα παλι μου προτειναν στο μαιευτηριο συμπληρωμα γτ ειναι μικρουλης 2500 γεννηθηκε και 36η βδομαδα αλλα κλεινω τα αυτια μου προς το παρον γι αυτο εχω αγχος.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω βρε κοριτσια μακαρι να τα καταφερω αν κ ο μικροσ ολο κοιμαται κ με ανησυχει δεν πειναει αυτο το παιδι?τρωει 10 λεπτα+τον παιρνει ο υπνος...στο 1ο παιδι ειχα δωσει συμπληρωμα+το χασα το παιχνιδι σιγα σιγα αυξανε το συμπληρωμα μεχρι που μου κοπηκε κι εμενα εντελως το γαλα...τωρα παλι μου προτειναν στο μαιευτηριο συμπληρωμα γτ ειναι μικρουλης 2500 γεννηθηκε και 36η βδομαδα αλλα κλεινω τα αυτια μου προς το παρον γι αυτο εχω αγχος.

 

εχεις την εμπειρια απο το 1ο παιδακι οποτε θα τα χειριστεις καλυτερα τα πραγματα!!!ολα καλα θα πανε και θα αυξηθει το στηθος και το γαλα!!!παντως ειναι και στην καθε γυναικα αλλιως ...εμενα δεν εχει υπαρξει σκληρο το στηθος μου ουτε μια φορα και ειμαστε 4,5 μηνων και τρωμε πολυ!!!δηλαδη χορταινει!!!!ολα καλα και καλο θηλασμο με υπομονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα παράγεται ιδανικά τη στιγμή που θηλάζει το μωρό. Αν το μωρό έχει ώρα να θηλάσει και το γάλα μαζευτεί στο στήθος τότε ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι πρέπει να μειώσει την παραγωγή γάλατος αφού δεν καταναλώνεται. Άρα είναι καλό σημάδι ότι το στήθος σου είναι μαλακό σα ζελέ.

 

Επίσης το πόσο βγάζει με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Καταρχήν για να βγάλεις σχεδόν όση ποσότητα βγάζει το μωρό μπορείς να το κάνεις μόνο με νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν καλή ανταπόκριση στα θήλαστρα και ενώ θηλάζουν αποκλειστικά με το θήλαστρο δεν μπορούν να βγάλουν σχεδόν καθόλου γάλα.

 

Αν τον παίρνει ο ύπνος και νομίζεις ότι δεν έχει φάει αρκετά μπορείς να δοκιμάσεις να τον ξυπνάς και να τον ξαναβάζεις να θηλάσει. Αν ομως τον ξυπνάς και δε θέλει να θηλάσει σημαίνει ότι χορταίνει και καλύτερα να τον αφήνεις να συνεχίσει τον ύπνο του.

 

Για να δεις αν τρέφεται σωστά θα βλεπεις τις βργεμένες και τις λερωμένς του πάνες: http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD/

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα παράγεται ιδανικά τη στιγμή που θηλάζει το μωρό. Αν το μωρό έχει ώρα να θηλάσει και το γάλα μαζευτεί στο στήθος τότε ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα ότι πρέπει να μειώσει την παραγωγή γάλατος αφού δεν καταναλώνεται. Άρα είναι καλό σημάδι ότι το στήθος σου είναι μαλακό σα ζελέ.

 

Επίσης το πόσο βγάζει με το θήλαστρο δεν είναι ενδεικτικό της παραγωγής σου. Καταρχήν για να βγάλεις σχεδόν όση ποσότητα βγάζει το μωρό μπορείς να το κάνεις μόνο με νοσοκομειακό θήλαστρο.

 

Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν καλή ανταπόκριση στα θήλαστρα και ενώ θηλάζουν αποκλειστικά με το θήλαστρο δεν μπορούν να βγάλουν σχεδόν καθόλου γάλα.

 

Αν τον παίρνει ο ύπνος και νομίζεις ότι δεν έχει φάει αρκετά μπορείς να δοκιμάσεις να τον ξυπνάς και να τον ξαναβάζεις να θηλάσει. Αν ομως τον ξυπνάς και δε θέλει να θηλάσει σημαίνει ότι χορταίνει και καλύτερα να τον αφήνεις να συνεχίσει τον ύπνο του.

 

Για να δεις αν τρέφεται σωστά θα βλεπεις τις βργεμένες και τις λερωμένς του πάνες: http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D/%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B2%CF%81%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD/

 

ωραιο αυτο το site που μας εστειλες....:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...