Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλο πρόβλημα με το φαγητό


Gatoni

Recommended Posts

Καλησπέρα... δεν άντεξα άλλο και είπα να γράψω μπάς και με βοηθήσετε διότι έχω πανικοβληθει με την δεύτερη κόρη μου η οποία είναι 17 μηνών και από το καλοκαίρι άρχισε να μειώνει το γάλα της να μην θέλει να βλεπει το μπιμπερό βέβαια να σημειώσω πως απο το καλοκαίρι άρχισε να βγάζει τα πίσω δόντια (τραπεζίτες) και από εκει και πέρα άρχισαν τα προβλήματα.

Μάλιστα το παιδί αυτό έτρωγε πάρα πολύ καλά..

¨οταν άρχισε να κάνει αυτά τα καμώματα πρόσπάθησα να την πάρω με το καλό να μην την πιέζω αλλά χειροτέρεψαν τα πράγματα και έχουμε φτάσει σε σημείο τώρα που δεν τρώει τίποτα δεν θέλει να κάθεται στο καρεκλάκι της δεν θελει να την ταιζουν γενικά δεν θελει να βλέπει φαγητο μπροστά της... πυρετο και κάποιο άλλο συπτωμα δεν έχει παρουσιάσει.....

Έχω περάσει δύσκολα στο φαγητό με την πρώτη μου κόρη άλλά όχι σε τέτοιο βαθμό.

Ευτυχώς αύριο θα πάμε για εμβόλιο και έχω περιέργεια να δουμε τι θα μου πει ο γιατρός...

Λέτε να μου πεί να αρχίσουμε τις εξετάσεις δεν ξερω... πάντως όλοι λένε είναι μια κριση και θα περάσει .... άστο να πεινάσει και θα έρθει απο μ΄πονο του αλλά δεν το βλέπω....

¨εχει περάσει καμιά σας τετοιο θεμα είναι ανησυχιτικό?

Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Gatoni!

Θα ήθελα σου πω να μην αγχώνεσαι τόσο γιατί μάλλον για φάση που θα περάσει πρόκειτε... Βέβαια κοίτα τι θα σου πει και ο γιατρός σας. Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής: η μικρή μου είναι 22 μηνών. Εχει τώρα σχεδόν 2 μήνες που ξεκίνησε σταδιακα να μειώνει το φαγητό όσπου έφτασε να μην θέλει να φάει τίποτα σχεδόν. Ευτυχώς έπινε γάλα και έτρωγε γιαούρτι. Αλλά από τα άλλα φαγητά, δεν ήθελε ξαφνικά τίποτα. Αντε κανένα ψωμάκι και βεβαίως μπισκότα που ποτέ δεν έλεγε όχι...

Ενώ παλιά έτρωγε τα πάντα από φαγητό μαγειρευτό.

Στην αρχή προσπαθούσα να της αποσπάσω την προσοχή για να φάει. Οταν το καταλαβε έβλεπε το πιατο και άρχιζε τα κλάματα. Εκνευριζόμουν πολύ με αυτή την κατάσταση και αυτή το καταλάβαινε, άλλωστε με ξέρει τόσο καλά που δεν μπορώ να κρυφτώ...

Ξεκίνησα λοιπόν να το παίξω χαλαρη, δηλαδή μόλις έκανε οτι δεν ήθελε το έπαιρνα και της έλεγα "αν δε θέλεις δεν πειράζει". Την άφηνα νηστική, της το ξαναέδεινα το απόγευμα... τα ίδια... Το βράδυ έπινε το γάλα της και ύπνο. Φρούτο το πρωί πότε έτρωγε λίγο πότε όχι.

Για να μην σε κουράζω, μέσα σε 2 εβδομάδες είχε φάει 2 φορές κανονικό φαγητό, γιατί μου είπαν να μην υποχωρήσω και να μην της δίνω εναλλακτικές προκειμένου να φάει το φαγητό της. Μετά από 2 εβδομάδες λοιπόν νηστίας, δεν άντεχα άλλο από τις τύψεις που ήταν νηστική και άρχισε να της φτιάχνω καθημερινά μόνο ότι της άρεσε. Δηλαδή τραχανά μόνο. Και μέσα της έκρυβα και λίγη ντομάτα με κιμά μήπως και πάρει τα πάνω της. Αλλες μέρες της έδινα μόνο ψωμάκι, και το απόγευμα γιαούρτι και δεν της παρουσιάζα πάλι το μεσημεριανό που δεν ήθελε.

Το συστηματάκι αυτό άρχισε να δουλεύει λίγο και άρχισα και εγώ λίγο να χαλαρώνω, οπότε αφού οι κόντρες σταμάτησαν μεταξύ μας, άρχισε και αυτή να ξαναπροσπαθεί να δοκιμάσει τα φαγητά μας. Την προηγούμενη Κυριακή είμασταν καλεσμένοι για φαγητό και έφαγε μόνη της αρνάκι ψητό και έκανα το σταυρό μου, χαζογέλαγα και οι άλλοι δεν ήξεραν γιατί... :lol: Είδα το παιδί μου να τρώει κρέας μετά από 2 μηνες !!!

Προχθές μου ζήτησε ντομάτα που ούτε να τη βλέπει δεν ήθελε...

Και πριν λίγες μέρες έφαγε 2 γάβρους τηγανητούς που ούτε και αυτό το περίμενα...

Η δική μου εμπειρία μου έδειξε πως τελικά δεν πρέπει να πιέζουμε τα παιδιά μας στο θέμα του φαγητού αλλά ούτε και η "νηστεία" είναι απαραίτητα η λύση στο πρόβλημα. Νομίζω πως περισσότερο εμείς πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα πιο απλά, και ολα παίρνουν το δρόμο τους...

Ζητώ συγγνώμη για τεράστιο ποστ, αλλά εδώ και τόσο καιρό αυτή η κατάσταση με τυρρανούσε και εμένα. ;)

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!! Συμφωνώ απόλυτα με την Anga στο ότι δεν πρέπει να τα πιέζουμε και να είμαστε πιο χαλαρές στο θέμα του φαγητού. Τι κάνεις όμως όταν το παιδάκι σου είναι αδύνατο ;; η δικιά μου η μπουμπού (15 μηνών) βγάζει μαλλον δοντάκια και δεν τρώει πολύ καλά τις τελευταίες μερες. Είναι και αδυνατούλα (8.500) και αγχώνομαι λίγο όταν βγαίνουμε από το προγραμμα του φαγητού.

Gatoni και η δικιά μου είχε περάσει αυτή τη φάση που δεν ηθελε στο καρεκλάκι. Αναγκαστικά την τάιζα στο όρθιο. Μετά από λίγο όμως της πέρασε η αρνηση και τώρα κάθεται. Εύχομαι τα πράγματα να βελτιωθούν!!

judOp3.pngkMDqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγαμε για εμβόλιο και του είπα τις απορίες και τους προβληματισμούς μου...

Μου είπε πως αν ήταν ένα παιδί που ζούσε στην Αφρική θα ανισυχούσα αλλά στην Ελλάδα αποκλείεται να μείνει νηστικό.

Φάση + δόντια είναι και θα περάσει..

Η αλήθεια είναι πως και εγω χαλάρωσα και αρχισε και αυτη να τρωει κάπως καλύτερα και όρθια όπως θέλει... 7κουταλιές θέλει οκ 7 κουταλιές σταματησα να την πιέζω κύριως στο μεσημεριανο της.

Βέβαια μερικά φαγητα που έχουν ζουμακι χρειάζεται να είναι στο καρεκλάκι γιατι αλλιως όλο κάτω πέφτει, εκει έχουμε θέμα που θα πάει θα περάσει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τελικά πήγαμε για εμβόλιο και του είπα τις απορίες και τους προβληματισμούς μου...

Μου είπε πως αν ήταν ένα παιδί που ζούσε στην Αφρική θα ανισυχούσα αλλά στην Ελλάδα αποκλείεται να μείνει νηστικό.

Φάση + δόντια είναι και θα περάσει..

Η αλήθεια είναι πως και εγω χαλάρωσα και αρχισε και αυτη να τρωει κάπως καλύτερα και όρθια όπως θέλει... 7κουταλιές θέλει οκ 7 κουταλιές σταματησα να την πιέζω κύριως στο μεσημεριανο της.

Βέβαια μερικά φαγητα που έχουν ζουμακι χρειάζεται να είναι στο καρεκλάκι γιατι αλλιως όλο κάτω πέφτει, εκει έχουμε θέμα που θα πάει θα περάσει και αυτό.

 

Γεια σου γατονι και φιλες.Ειμαι καινουρια στην παρεα.Γραφτηκα μολις σημερα,γιατι ψαχνω απεγνωσμενα καποια απαντηση και παρηγορια.Εχω ενα γιο 26 μηνων,που εδω κι ενα χρονο μονο πινει γαλα,τρωει τη φρουτοκρεμα του κι ισως το γιαουρτι του και περα απο αυτα μονο λιγο ψωμι,ενιοτε μακαρονακι(παλιοτερα με τυρι,τωρα αυστηρα σκετο) κι ο,τι βρεθει απο σαβουριτσες,οπως κορν φλεϊκς,μπισκοτα,τσουρεκακια,πιτες απο σουβλακια.Μεχρι ενος ετους τα ετρωγε ολα εκτος απο αυγο.Σιγα σιγα αρχισε να απορριπτει τα αλεσμενα και ξεκινησε τα δικα μας.Και ξαφνικα,εδω και ενα χρονο ακριβως,σταδιακα τα κοβει ολα.Ακολουθησαμε με την παιδιατρο ακομα και ακρεες μεθοδους(νηστικος για εως και 4 μερες)αλλα δεν υπεκυψε.Το μονο που καταφεραμε ηταν να μειωσει και τις ποσοτητες που δεχοταν να φαει.Οι γιατροι λενε οτι δεν του φαινεται να εχει προβλημα ουτε στα κιλα ουτε στο χρωμα.Η αιματολογικη ομως εδειξε πολυ χαμηλο σιδηρο.Τωρα πρεπει λοιπον να τον ενισχυσουμε με σιδηρο,τον οποιο και δεν πινει...Ειναι κριμα να εχεις το φαγητο μεσα στο σπιτι σου και να το πετας,και να πρεπει να δινεις στο παιδι σου συμπληρωματα.Εχω κλαταρει...Βοηθεια...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέσποινα εμένα ο γιός μου είναι λίγο παραπάνω από 3,5 ετών και το μαρτύριό μου δεν περιγράφεται από 14 μηνών που άρχισε να μην τρώει.

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις από γενικές αίματος μέχρι θυροειδή , κυστική ίνωση και κοιλιοκάκη κ.λ.π.. Ευτυχώς ήταν όλες καλές. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ αδύνατος 14.500 κιλά:shock:. Τελικά είναι ο μεταβολισμός του έτσι.

Εγώ προσωπικά τον πιέζω αρκετά να φάει και η παιδίατρός μου δεν είναι υπέρ της τακτικής αφησέ το για μέρες νηστικό και αμα σου ζητήσει τότε να του δώσεις.Ούτε και εγώ φυσικά.Αν δεν φάει ένα πρωί πέφτει μισό κιλό, σκεψου αν δεν φάει 2 μέρες...

Κάνω οτιδήποτε περνάει απο το μυαλό μου για να φάει. ναι μεν τρώει αλλά μου βγάζει το λάδι και δεν τρώει από όλα τα φαγητά, ενώ γάλα με το ζόρι.Τρώει όμως ικανοποιητικά μερικές φορές. Η αλήθεια είναι ότι από ότε που βγήκαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων έχω χαλαρώσει αρκετά αλλά δεν θα τον αφήσω νηστικό.

Τον ξεγελάω βάζοντάς τον στο καρεκλάκι να βλέπει παιδικά dvd έτσι καταφέρνω και τον ψιλοταίζω.Πάντως ο σίδηρος ανοίγει πολύ την όρεξη, θα δείς διαφορά και εμένα ο δικός μου που έπαιρνε για αρκετούς μήνες τον βοήθησε πολύ. Η χαμηλή φεριτίνη μειώνει την όρεξη.

Δώστου ότι του αρέσει, πάντως εφόσον δεν έχει πρόβλημα με τα κιλά του μπορεί να είναι φάση που περνάει. Υπομονή όσο μεγαλώνει θα καλυτερεύουν λίγο τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου είναι 17 μηνών, 8900κιλα και 81εκ υψος. Εχουμε πρόβλημα από 5 μηνών σχεδόν που μειωσε δραστικά το γάλα του, εβγαλε βεβαια και 4 δόντια (τ'ωρα έχει 16!!) και ποτέ δεν έφαγε τις ποσότητες φαγητού που ακουγα οτι ετρωγαν αλλα παιδάκια (κάτι 200αρια γραμμάρια). Πήγαμε στην παιδίατρο την προηγούμενη εβδομάδα και μας εγραψε εξετάσεις γιατί σε 2 μήνες πήρε μόνο 100γραμμάρια. Στο ύψος και στην περιμετρο κεφαλής παει καλά στο βάρος είναι εκτος καμπύλης. Βεβαια κι εγώ και ο μπαμπάς του ημασταν αδύνατα μωρά και γενικά τον είδε καλά η παιδιατρος σαν συμπεριφορά (κινητικότητα, δρστηριοτητα, περιεργεια, ανταπόκριση)

Τρώει οτι κι αν του δώσουμε, οσπρια, λαχανικά, ψάρι, κρέας γαλακτοκομικά ζυμαρικ'α αλλά πολύ μικρες ποσοτητες.

Π.χ. θα πιει το πρωι στις 8 το γάλα του 150μλ - 170μλ, μετά 1 αχλαδάκι ή μια μπανάνα, το μεσημερι από ότι φαγηρό κι αν εχουμε δε θα φάει πτέ πάνω απο 120γρ στις καλές μέρες, στις κακές θα φαει 90γρ. Πριν το υπνο τον μεσημεριανό (κοιμάται 2-3 ώρες) θα του δώσω πάλι γάλα (από 70μλ εως 120μλ), το απόγευμα σπάνια θα φάει λιγο φαγακι ακόμα ή κανενα γιαουρτάκι (σπάνια θα το φάει όλο), ή κανενα μπισκοτάκι, μισή κρέμα ή μπορεί να ζητλησει πάλι μπανάνα και να φάει τη μισή ή τυράκι. Το βράδυ 8μιση γάλα 130-150μλ.

Εχω αγχωθεί πολύ με τις εξετάσεις, μας εγραψε περα απο σιδηρο θυροειδη κτλ εξετασεις για κοιλιοκακη και για συνδορμο δυσαπορρόφησης γιατί ενώ τρώει αυτά που σας περιεγραψε κάνει 3 με 4 φορές κακά, αρκετα σε ποσοτητα και μαλακουλια.

Καμία μανούλα με ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειναι φαση που περναν τα ζουζουνια μας!

Ο δικος μου, ειναι 5μιση μηνων, εδω και δυο εβδομαδες εκει που ετρωγε 5 μπιμπερο με το ζορι να με φαει 1-2!

ειχα σκασει! καθε λιγο τη γιατρο τηλ!

Αφου στο τελος με λεει καντον για ουρολοιμωξη!

Ευτυχως δεν εχει τιποτα, και απο την Πεμπτη αρχισε να τρωει οπως ετρωγε!

Link to comment
Share on other sites

-+-

Κοριτσια ειναι φαση που περναν τα ζουζουνια μας!

Ο δικος μου, ειναι 5μιση μηνων, εδω και δυο εβδομαδες εκει που ετρωγε 5 μπιμπερο με το ζορι να με φαει 1-2!

ειχα σκασει! καθε λιγο τη γιατρο τηλ!

Αφου στο τελος με λεει καντον για ουρολοιμωξη!

Ευτυχως δεν εχει τιποτα, και απο την Πεμπτη αρχισε να τρωει οπως ετρωγε!

 

Zoitsa να σου ζήσει ο γιόκας σου. Στη δίκη σου περίπτωση οπως φαίνεται ηταν οντως φάση και πέρασε. Στη δική μας μας είναι μαλλον το σκαρί του γιατί από 5 μηνών μέχρι τώρα που είναι 17 μηνων δεν τρωει. Τωρα περναέι και μια ιωση και ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα και δεν μπρουμε ουτε τις εξετασεις να κανουμε τουλαχιστον να ξερουμε τι γινεται...:-(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και σε σενα να σε ζησει το μικρουλι σου!

Να σε πω, ετσι ειναι η βαπτισιμια μου, ειναι 5 χρονων, απο το 5 μηνων εχει κοψει το γαλα και το ξαναρχισε πριν λιγο καιρο!

ειναι λιγοφαγο παιδι και δυσκολη στο φαι! παρα πολυ!

Ηταν σαν μωρο, εκτος καμπυλης στο βαρος! αλλα στο μποι ψηλη!

αμα σε πω οτι σε καταλαβαινω και τωρα σκεφτομαι, γιατι αυριο θα φαμε και την πρωτη μας φρουτοκρεμα να δουμε τι κολπα θα με κανει!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zoitsa σου ευχομαι ολοψυχα να σου ανοιγει το στοματακι του και να τρωει το μωράκι σου γιατί πραγματικά είναι πολυ μεγαλο το αγχος.

Θα σου δωσω και μια συμβουλη, την οποία εγω αρχικά δυστυχως δεν την ακολουθησα απο αγνοια και απο φοβο. Αν δεν τρωει, μην τον πιεσεις!! Καθόλου ομως! Ειναι καλυτερα να πεινασει παρά να γυρισει αρνητικα τα θεμα του φαγητού.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!! Σημερα φαγαμε το αχλαδι μας, ξινιστηκαμε λιγακι αλλα το φαγαμε και δεν το φτυσαμε!

Εχεις δικιο! Αμα πεινασει θα φαει!

Εσυ να φανταστω με το ζορι ε?

Μωρε εκεινη την ωρα σκανιαζεις για να το δωσεις να φαει να μην ειναι νηστικο που δε σκεφτεσαι οτι το πιεζεις!Αλλα πραγματικα θα το εφαρμοσω!:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...