Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαλα delta advance μετα το 12 μηνα


Recommended Posts

λοιπον πηγαμε σημερα στο γιατρο να κανουμε εμβολιο και του ειπαμε οτι το παιδι σταματησε το θηλασμο και οτι τωρα πινει το συγκεκριμενο γαλα.μας ειπε οτι αυτα τα γαλατα ειναι για μετα τον 2 χρονο κιας γραφει πανω οτι ειναι μετα τον 12 μηνα.τον ρωτησα λοιπον αν υπαρχει καποιο προβλημα να το πινει καθως δεν επινε κανενα αλλο γαλα και μου ειπε οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με τα νεφρα του.μας ειπε να παρουμε η το νουλακ η το αντιστοιχο της νεστλε.τα συγκεκριμενα γαλατα δεν τα επινε με τιποτα δε του αρεσαν γιατι τα ειχα δοκιμασει.το εβαπορε το συχαινεται!μου ειπε τοτε να παρουμε το νουλακ που ειναι φρεσκο.πριν του παρω το advance ειχα δει διαφορα γαλατα αλλα οχι αυτο που μας ειπε!δεν υπαρχει,σας εχει τυχει τιποτα παρομοιο?θα εχει οντως προβλημα το παιδι μου η ο γιατρος το λεει επειδη εχει συμφεροντα απο τα συγκεκριμενα γαλατα?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπον πηγαμε σημερα στο γιατρο να κανουμε εμβολιο και του ειπαμε οτι το παιδι σταματησε το θηλασμο και οτι τωρα πινει το συγκεκριμενο γαλα.μας ειπε οτι αυτα τα γαλατα ειναι για μετα τον 2 χρονο κιας γραφει πανω οτι ειναι μετα τον 12 μηνα.τον ρωτησα λοιπον αν υπαρχει καποιο προβλημα να το πινει καθως δεν επινε κανενα αλλο γαλα και μου ειπε οτι μπορει να υπαρξει προβλημα με τα νεφρα του.μας ειπε να παρουμε η το νουλακ η το αντιστοιχο της νεστλε.τα συγκεκριμενα γαλατα δεν τα επινε με τιποτα δε του αρεσαν γιατι τα ειχα δοκιμασει.το εβαπορε το συχαινεται!μου ειπε τοτε να παρουμε το νουλακ που ειναι φρεσκο.πριν του παρω το advance ειχα δει διαφορα γαλατα αλλα οχι αυτο που μας ειπε!δεν υπαρχει,σας εχει τυχει τιποτα παρομοιο?θα εχει οντως προβλημα το παιδι μου η ο γιατρος το λεει επειδη εχει συμφεροντα απο τα συγκεκριμενα γαλατα?

 

φρεσκο, φρεσκο γαλα. κανονικο. αυτο που πίνουμε εμείς. με 3,5% λιπαρα (όχι πρασινο, όχι 0%). δελτα, αγνο, ολυμπος. οχι μακρας διάρκειας τυπου milk, 10 κλπ. δοκίμασες;

ολα τα αλλα παιδικά είανι εμπλουτισμένα... υποτίθεται. στη γευση είναι γλυκα (οπως τα παιδικά γιαουρτάκια (υποτίθεται) επιδορπια γιαουρτιου για την αληθεια. κι αυτο για να αρεσουν στα παιδιά.

μετααααααα δύσκολα τα κόβουνε για να περάσουν στο φρεσκο.

από τον πρώτο χρονο μπορεις να δώσεις φρεσκο γάλα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ακόμα σκόνη πίνουμε....ο γιατρός είπε όσο περισσότερο τη πιει τόσο καλύτερα! Έχω και τον άντρα μου που δεν ήθελε με τίποτα το φρέσκο για όλα αυτά που έχουν μέσα και βλέπω να πίνουμε σκόνη μέχρι να πάει σχολείο!!

Τι να κάνω όμως,θα τον εμπιστευτώ...αφού το πίνει και η μικρή...και ο Θεός βοηθός με όλα αυτά που τρώνε και πίνουνε τα παιδάκια μας και εμείς!!!

Link to comment
Share on other sites

ismeni η αληθεια ειναι οτι δε δοκιμασα να του δωσω γαλα σαν αυτα που πινουμε εμεις.κανει ομως?ο γιατρος ειπε οτι"δεν ειμαι εμπορας γιατρος ειμαι και σου λεω οτι αυτα τα γαλατα ειναι απο 2 ετων και πανω".ο μικρος το πινει σα τρελλος,αφου ειναι γλυκο λογικο ειναι να του αρεσει,αλλα αν αυτο που ειναι φρεσκο για παιδακια του κανει κακο στα νεφρα τοτε μηπως το φρεσκο που πινουμε εμεις του πεσει πολυ βαρυ και του κανει χειροτερη ζημια?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδίατρος μού 'χει πει πως το συγκεκριμένο γάλα είναι πλούσιο σε λιπαρά και καλό είναι να μη το δίνω συχνά π.χ. 2-3 φορές την ημέρα ή κάθε μέρα, για αποφυγή παιδικής χοληστερίνης κλπ..

Αν κι ακόμη σκόνη πίνουμε, αλλά τον είχα ρωτήσει για μακροπρόθεσμα....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni η αληθεια ειναι οτι δε δοκιμασα να του δωσω γαλα σαν αυτα που πινουμε εμεις.κανει ομως?ο γιατρος ειπε οτι"δεν ειμαι εμπορας γιατρος ειμαι και σου λεω οτι αυτα τα γαλατα ειναι απο 2 ετων και πανω".ο μικρος το πινει σα τρελλος,αφου ειναι γλυκο λογικο ειναι να του αρεσει,αλλα αν αυτο που ειναι φρεσκο για παιδακια του κανει κακο στα νεφρα τοτε μηπως το φρεσκο που πινουμε εμεις του πεσει πολυ βαρυ και του κανει χειροτερη ζημια?

 

ο δικος μας παιδίατρος δινει φρεσκο γαλα στο χρόνο επάνω. εφ' οσον τρωει οτιδήποτε το παιδί μπορεις να του δώσεις φρεσκο γαλα.

για να του ερθει πιο ομαλή η αλλαγη, δινε 200ml advanced και προσθεσε 50 ml φρέσκο για 2-3 μέρες. μετά δώσε 150 advenced και συμπλήρωσε με φρέσκο, 100 advanced 150 φρέσκο κ.ο.κ. ετσι θα συνηθίσει σιγα σιγα το φρεσκο. θα σου ερχεται και πιο φθηνα!!!!!

το μονο που εχουνε τετοιου τυπου γαλατα είναι λιγη βανίλια για τη γεύση. μην πιστευεις περι επιπλεον ασβεστιου, σιδηρου κλπ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω πολυ να του δωσω φρεσκο γαλα αλλα ακουω και το γιατρο μας που σα γιατρος κατιο ξερει,και αυτο που μου ειπε για τα νεφρα με ανησυχησε παρα πολυ.καπως ετσι θα του την κανω την αλλαγη απο advance σε φρεσκο.το θεμα ειναι ποτε?εχουμε και το μπαμπα μας ο οποιος ειναι πολυ προστατευτικος και δε ξερω αν θα συμφωνησει.αν ο γιατρος σας ομως δινει γαλα πανω στο χρονο τι να πω τοσο πολυ αποκλινουν οι γνωμες η μηπως τελικα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο τα συμφεροντα?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω θελω πολυ να του δωσω φρεσκο γαλα αλλα ακουω και το γιατρο μας που σα γιατρος κατιο ξερει,και αυτο που μου ειπε για τα νεφρα με ανησυχησε παρα πολυ.καπως ετσι θα του την κανω την αλλαγη απο advance σε φρεσκο.το θεμα ειναι ποτε?εχουμε και το μπαμπα μας ο οποιος ειναι πολυ προστατευτικος και δε ξερω αν θα συμφωνησει.αν ο γιατρος σας ομως δινει γαλα πανω στο χρονο τι να πω τοσο πολυ αποκλινουν οι γνωμες η μηπως τελικα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο τα συμφεροντα?

τι ακριβως ειπε για τα νεφρα;:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω θελω πολυ να του δωσω φρεσκο γαλα αλλα ακουω και το γιατρο μας που σα γιατρος κατιο ξερει,και αυτο που μου ειπε για τα νεφρα με ανησυχησε παρα πολυ.καπως ετσι θα του την κανω την αλλαγη απο advance σε φρεσκο.το θεμα ειναι ποτε?εχουμε και το μπαμπα μας ο οποιος ειναι πολυ προστατευτικος και δε ξερω αν θα συμφωνησει.αν ο γιατρος σας ομως δινει γαλα πανω στο χρονο τι να πω τοσο πολυ αποκλινουν οι γνωμες η μηπως τελικα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο τα συμφεροντα?

 

συμβαίνουν και τα δύο

και οι γνώμες αποκλείνουν και συμφεροντα μπαίνουν στη μέση!

 

κρίνοντας απο την ανηψιά μου, που είναι σχεδον 7 χρονών, ακόμη πίνει advanced γαιτι δεν μπορεί να το κοψει!!!!!! αντίθετα ο ανηψιός μου, επινε ΓΙΩΤΗΣ σκόνη (γεννημένος σε δημόσιο νοσοκομείο, το πιο φθηνό βρεφικο γαλα) και μολις εκλεισε χρονο... φρεσκο, φρεσκοτατο!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως ειπε για τα νεφρα;:confused::confused::confused::confused:

 

τα νεφρα οριμάζουν πλήρως στο χρονο επάνω. γι' αυτό και μολις χρονίσει το παιδί μπορει να φάει οτι τρώμε οι ενήλικες (εκτός απο φράουλες, μέλι, κλπ και οτι αλλο μπορει να εχει παρουσιάσει αλλεργια)

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ακριβως ειπε για τα νεφρα;:confused::confused::confused::confused:

ειπε οτι η περιεκτικοτητα σε λευκο(?) που εχει δεν ειναι καταλληλη για τα νεφρα του ακομα γιατι δε μπορει να τα μεταβολισει.αυτο μου ειπε και ειπε να παρουμε φρεσκο νουλακ αν δε πινει το εβαπορε.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ εγω κοριτσια αφου με ειδε η παιδιατρος αποφασισμενη,μου εκανε κουβεντα για σκονη γαλα αλλα τελικα αρχισαμε φρεσκο με το που χρονισαμε κ δεν εχουμε κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

ειπε οτι η περιεκτικοτητα σε λευκο(?) που εχει δεν ειναι καταλληλη για τα νεφρα του ακομα γιατι δε μπορει να τα μεταβολισει.αυτο μου ειπε και ειπε να παρουμε φρεσκο νουλακ αν δε πινει το εβαπορε.

 

 

αυτο δεν ισχυει, ψαξ'το καλυτερα μονη σου αν θελεις να εφησυχαστεις, το ιντερνετ ειναι πολυ χρησιμο αν χρησιμοποιηθει σωστα :D (οχι σαν εμενα που ειμαι ολη μερα στο παρεντς ;) )

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει, ψαξ'το καλυτερα μονη σου αν θελεις να εφησυχαστεις, το ιντερνετ ειναι πολυ χρησιμο αν χρησιμοποιηθει σωστα :D (οχι σαν εμενα που ειμαι ολη μερα στο παρεντς ;) )

Παίζει να ισχύει, γιατί η κόρη της κουνιάδας μου πάσχει από νεφρασβέστωση κι ο γιατρός της έχει απαγορεύσει το συγκεκριμένο γάλα...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι αυτο για τα νεφρα που ακουσα πιο πανω?

εχω ακουσει κι εχω ακουσει για το ΔΕΛΤΑ Αdvance αλλα κατι τετοιο πρωτη φορα το ακουω!

ισχυει οντως?

το δινω κι εγω στον 14 μηνων γιο μου αλλα δε ξερω τι να κανω με τοσα που ακουω. Αλλοι το υμνουν και αλλοι ουτε να το ακουσουν.. Ποιο γάλα ειναι τελικα καταλληλο για τα παιδια μας? υπάρχει καταλληλο?

οσο για τους παιδιατρους, δεν ειναι αξιοι εμπιστοσυνης. ο καθενας τους παιρνει και μια μιζα απο καποια εταιρεια.. ενω θα επρεπε να ειναι αυτοι που θα μας κατευθυνουν στα σωστα προιοντα, ειναι οι ιδιοι κατευθυνομενοι απο τις εταιρειες!

eNortjKzUjI0NDK1tFCyBlwwFYMC1w,,50.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α πρωι πρωι με αγχωσατε τα νεφρα?γιατι?εγω η αληθεια του δεινω καθε φορα διαφορετικο γαλα για να μην εχει προτημηση σε κανενα,μεχρι στιγμησ μου τα πεινει ολα.ειναι 14μηνων τωρα του το δεινω μωλισ εγινε 1χρονων.την παιδιατρο δεν ρωτησα κακωσ μαλλον.υπαρχει περιπτωση να ισχυει αυτο με τα νεφρα?και τι η σκονη ειναι καλυτερη απο φρεσκο?α θα τρελλαθω στο τελοσ

Link to comment
Share on other sites

για το advanced και εγω δεν εχω ακουσει-διαβασει τα καλυτερα και ουτε καν με προσανατολισε η παιδιατρος σε ποιο γαλα.Εγω της ειπα οτι θα δωσω αμ.γεωργ.σχ.κουκακη,ολυμπος και οχι παιδικα γιατι εχω ακουσει απο φιλη που ο γιος της δεν μπορουσε να του κοψει το advanced λογω συνηθειας(παραπανω γλυκο απο τα κανονικα)Η αληθεια ειναι που το δοκιμασα οταν ημουν εγκυος δεν μου αρεσε καθολου σαν γαλα και για αυτο δεν το εδωσα ποτε και στην μικρη.13μηνων ξεκινησαμε το φρεσκο γαλα κανονικα.

Το μονο που μου ειχε πει η γιατρος ηταν να το βραζω αλλα δεν το εκανα ουτε αυτο γιατι δεν το παιρνω απο την αγελαδα και με τις παστεριωσεις που τρωνε ποιος ο λογος??

Νομιζω οτι πρεπει να ακουμε και το ενστικτο μας περα απο αυτα που προτεινουν οι γιατροι...

Link to comment
Share on other sites

εμεις τελικα το αλλαξαμε το γαλα.ισχυει δεν ισχυει αυτο για τα νεφρα δε ξερω αλλα δεν ηθελα να το διακυνδυνευσω κιολας!τωρα πινουμε της νεσλακ που ειναι απο 6 μηνων και πανω 1+.το μονο "κακο" ειναι οτι ναι μεν ειναι σε χαρτινη συσκευασια,αλλα διατηρειται εκτος ψυγειου και μετα το ανοιγμα μπαινει ψυγειο και καταναλωνεται μεσα σε 48 ωρες.δεν ειχε κανενα προβλημα που αλλαξε γαλα παντως.οσο για τις μιζες που περνουν απο τις εταιρειες πλεον το πιστευω παρα πολυ!!!αλλα οπως ειπα και πιο πανω δε θελω να το διακυνδυνευσω γιαυτο ακολουθω το γιατρο ακομα και αν αυτος εχει συμφεροντα.θελω να πιστευω οτι τουλαχιστον δε θα εδινε κατι που θα εκανε κακο στο παιδι.προχωραμε και βλεπουμε...

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και εμείς σε παρόμοιο δίλλημα είμαστε : είμαστε 11,5 μηνών (με μητρικό&στερεες προφανώς) και θέλουμε να αποθηλάσουμε

 

Στην αρχή δώσαμε το advance, αλλά ήταν ο ορισμός της αποτυχίας!

 

Σκόνη δε θέλω να δώσω.

 

Να δοκιμάσουμε κανα εβαπορέ στυλ neslac?

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς σε παρόμοιο δίλλημα είμαστε : είμαστε 11,5 μηνών (με μητρικό&στερεες προφανώς) και θέλουμε να αποθηλάσουμε

 

Στην αρχή δώσαμε το advance, αλλά ήταν ο ορισμός της αποτυχίας!

 

Σκόνη δε θέλω να δώσω.

 

Να δοκιμάσουμε κανα εβαπορέ στυλ neslac?

 

Εγω δεν το εχω ψαξει γιατι ερχομαστε μονο για 2 βδομαδες αλλα φετος τους εδινα το Νουνου kid (?)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας.εμεις παντως το νεσλακ δε το χρησιμοποιησαμε παρα πολυ καιρο.τελικα ηπιε φρεσκο κανονικα.μετα τον πρωτο χρονο μας ειπε η καινουργια μας γιατρος οτι δεν εχει προβλημα να πιει φρεσκο γαλατακι.βεβαια και μεις το καναμε αργα αργα και με προσαρμογη.δηλαδη μη γινει ξαφνικα η μεταβαση στηθος-ξενο γαλα!αν μπορεις να βγαλεις γαλα και να βαζεις καθε φορα και 10 ml απο το ξενο.εμεις αυτο καναμε μεχρι που εφτασε να πιει μονο το φρεσκο χωρις προβλημα.

εγω λογω προβληματος καποια στιγμη δεν επρεπε να τον θηλασω και ετσι πηγα και πηρα το αντβανς το οποιο το ηπιε χωρις κανενα μα κανενα προβλημα.με τη πρωτη,με εφτυσε κανονικα δηλαδη!προσωπικα γαλα εβαπορε δε θα εδινα με τιποτα.εκτος του οτι εγω το επινα με το ζορι πιστευω οτι κατι το οποιο διατηρειται για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα θα ειναι τιγκα στα συντηρητικα και μονο υγειινο δε θα ειναι.

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...