Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο μπουλουκος μου (20 μηνων) δεν τρωει πια...


Recommended Posts

προφανως για να ειναι μπουλουκος ετρωγε ικανοποιητικα μεχρι τωρα. ξεφνικα ομως επιλεγει ψωμι, φρυγανιες, μπισκοτα, πατατακια, πιτσα αλλα οχι το μεσημεριανο του. η παιδιατρος λεει να μην του δινω κατι ιδιαιτερο αλλα τον λυπαμαι να τον βαζω για υπνο νηστικο. σημερα του ζουλαγα τα μαγουλα για ανοιξει το στομα του και εφαγε λιγο αλλα βεβαια δεν ειναι μεθοδος αυτη. τι να κανω? να τον αφηνω νηστικο? να του δινω ψωμι ή γάλα? παει χαμενο και το φαγητο που ετοιμαζω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ελα κουκλα μου , τα ιδια και ο δικος μας , βασικα ολα τα παιδακια σχεδον μετα απο καποια ηλικια δεν τρωνε πλεον , δοκιμασε του νεες γευσεις , εμεις ανακαλυψαμε οτι τρελαινεται για ψαρι , η τονο η τα τιγανιτα τα captain iglo εχει τρελα , καθε μερα τετοια τρωει με λιγο τυρακι. Επειτα ανα περιοδους τρωει μπιφτεκι με πατατες φουρνου , τιγανιτες πατατες , ψωμακι , τρελαινεται για γιαουρτι αγελαδιτσα , για τοστακι και ανα περιοδους αγαπει τα μπισκοτα μιραντα ,ααα και τωρα τελευταια τρελαινεται για μπαρες δημητριακων που τροω εγω. Συμβουλη μου ειναι να μην τον πιεζεις , εχουμε πετα3ει και εμεις φαγητα ουυυυυυ και τα λυπαται η ψυχη μου αλλα δεν γινεται αλλιως, δες τι του αρεσει σιγα σιγα και καντου τετοιο εστω και καθε μερα αρκει να μην τρωει βλακειες , και λιγο τυρακι ψωμακι να φαει ειναι φαγητο ή ενα τοστακι .

Link to comment
Share on other sites

όταν τρώτε κάθεται μαζί σας στο τραπέζι;... ο δικός μου ενώ όταν τον ταϊζω μόνο του θέλει να τρώει μόνο ζυμαρικά, όταν κάθεται μαζί μας στο τραπέζι τρώει τα πάντα με κάποια κολπάκια. π.χ του αρέσει να βουτάει τη μπουκιά του στο λαδάκι από τη σαλάτα οπότε όπως καταλαβαίνεις πάντα υπάρχει σαλάτα στο τραπέζι και την ώρα που αυτός ασχολείται με τις βούτες του εγώ του δίνω το φαγητό ή κάποιες φορές θέλει να φάει μόνος του, του δίνουμε ένα κουτάλι, βομβαρδίζει το σπίτι αλλά τρώει κιόλας αυτό που πρέπει. επίσης για κάποια πράγματα που δεν τα θέλει με τίποτα, του τα δίνω "καμουφραρισμένα", π.χ. τα καρότα ή τα κολοκύθια τα βράζω, τα λιώνω με ζουμάκι για να μην τα βλέπει και τα ανακατεύω με ζυμαρικά.

ο δικός μου έχει κόψει και το γάλα τελείως. δοκίμασα να τον αφήσω να κοιμηθεί νηστικός αλλά δεν είδα αποτέλεσμα οπότε του δίνω ένα γιαουρτάκι ή λίγα κορν φλέικς με πολύ γάλα καμιά ώρα πριν τον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

προφανως για να ειναι μπουλουκος ετρωγε ικανοποιητικα μεχρι τωρα...

 

kαι ο δικός μου έτσι ήταν μέχρι τα 2..μετά αυτά που περιγράφεις παρακάτω

 

ξεφνικα ομως επιλεγει ψωμι, φρυγανιες, μπισκοτα, πατατακια, πιτσα αλλα οχι το μεσημεριανο του. η παιδιατρος λεει να μην του δινω κατι ιδιαιτερο αλλα τον λυπαμαι να τον βαζω για υπνο νηστικο...

 

δυστυχώς η πείρα μου στο θέμα λέει ότι δεν υπάρχει άλλη λύση...σκέψου ότι όλα όσα προαναφέρεις δεν το προσφέρουν τίποτα θρεπτικό...όταν κάναμε εξετάσεις αίματος και λόγο ελειπους διατροφής ανακαλύψαμε σιδηροπυνική αναιμία, αυτό που κάναμε ήταν το εξής...εκλαιγε και ζητουσε π.χ γαλα ή μπισκότα, του εξηγούσαμε ότι ο μόνος τρόπος για να του δώσουμε είναι να φάει το φαί του...έστω και λίγο...εκλαιγε πάρα πολύ,πολλες φορές κοιμότα νηστικός, έκανα την καρδια μου πετρα για το καλό του...δεν χρειζεται να φαει τα πάντα,,,λογικό ειναι,ούτε εμεις τρωμε τα πάντα 2-3 φαγητα ας φαει αλλά να φαει..

μην το αφησεις, πίστεψε με στο μέλλον θα εχεις προβλημα,,αν του δίνεις,πάει, θα δυσκολευτεις πολύ μετα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. τρωει καμια φορα απο το δικο μας πιατο. επειδη ομως εγω εχω πολυ κακες συνηθιες τον ταιζω και τρωω μετα (οταν κοιμαται). Το βραδυ τρωει μερικες φορες με τον πατερα του λαχανικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το φαει αλλα αν ειναι για πιτσα,πατατες τηγανιτες και ψωμι τα σακατευη.υπαρχει λυση αλλη για να φαει?τα εχω δοκιμασει ολα.!δεν τρωει καθολου φαγητο αρνητε να ανοιξει το στομα και ουτε ζηλευη που τρωμε εμεις.υπαρχει καποιο βιβλιο και για το φαγητο?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ξεκίνησε και εμένα η μικρή μου τα ίδια... Είναι 21 μηνών. Μήπως το έχει η ηλικία;;;; Πίνει το γάλα το πρωί και ενα φρουτάκι μετά από 1 ώρα περίπου. Το μεσημεριανό το κατάργησε! Μόνο κάποια κοκκινιστά τρώει λίγο. Αν δεί λευκό φαγητό βάζει τα κλάματα, ούτε τις πατάτες ψητές δεν τρώει... Την αφηνω νηστική, κοιμάται το μεσημέρι και δοκιμάζω το ίδιο φαγητο το απογευμα. ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Μόλις το βλέπει κλάμαααααα.... Μόνο γιαουρτι τρώει, τραχανά & χιλοπίτες με ντομάτα, και κάποια κοκκινιστά με ζυμαρικο που και που. Τοστ βέβαια, ψωμια μπισκοτα με χιλια...

Δεν είναι όμως αυτη ισσοροπημενη διατροφη... Μηπως να το γυρισω παλι στα λιωμένα; Εχει 4 μηνες τώρα που δεν τα λιωνω...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ! και μεις τα ίδια.19 μηνών και δώστου ψωμιά,κράκερς,κριτσίνια,μπισκότα τα τσακίζει.Έχει αρχίσει να αρνείται να φάει το μεσημεριανό κυρίως τις πολύ ζεστές μέρες ή όταν νυστάζει. Τρώει όταν ξυπνήσει αλλά όχι πάντα. :mad: Μάλλον θα του αλλάξω λίγο τις γεύσεις,να δούμε αν φταίει αυτό.Από ότι βλέπω εδώ όλα τα παιδάκια με τέτοιο θέμα είναι πάνω κάτω στην ίδια ηλικία, οπότε μάλλον είναι της ηλικίας και- ελπίζω- παρωδικό.

image.php?type=2&o=9&c=2&date=2010-1-12&babyname=Antonis

image.php?type=2&o=16&c=4&date=2011-5-27&babyname=Baby%20Girl

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η μικρή άρχισε να τρωει ξανά, μετά από 1 εβδομάδα νηστείας...

Τι εννοω; Τις πρώτες 2 ημέρες της εβαζα το φαγητο και αν δεν το ηθελε το έβαζα στη ακρη και της έδινα λίγο ψωμακι. Της το ξαναεδεινα το απογευμα, αν δεν το ηθελε της εφτιαχνα τοστ. Τις επόμενες 2 ημέρες... Για μεσημερι αν δεν το ηθελε δεν της εδινα τιποτα άλλο. Πηγαινε για υπνο και το απογευμα της το ξαναεδεινα. Αν παλι δεν το ηθελε, της εφτιαχνα τοστ. Και τις τελευταίες 2 μέρες, που φυσικά και δεν το ηθελε πάλι, δεν τις έδεινα τίποτα. Γάλα το πρωί, αντε και 1-2 φετούλες αχλάδι όσες έτρωγε δηλαδή, και μετά τίποτα άλλο μεχρι το βραδυνο γάλα. Φυσικά της πρόσφερα το φαγητό της ημέρας και το μεσημερι και το απογευμα και το βραδυ. Αλλά αυτή επέλεξε να μεινει νηστική. Οπότε την έκοψε η πείνα και εδώ και 2 μέρες τρώμε κανονικότατα και με το παραπάνω!!! Γιουπιιιιιι!!!!

Τελικά δεν παθαίνουν τίποτα αν δεν φάνε 2 μερες! Mας δουλεύουν κανονικα!!! Κρίμα ένιωθα τυψεις!!! :D

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2 επιλογες:

1. Αυτο ειναι το φαγητο . Οταν πεινασεις τρως

2. Ιδιαιτερο μενου μεχρι τα 5 . Ετσι μεγαλωσα τον Βασιλη μεχρι που κλαταρα:lol:. Ειχα σηκωθει στις 3 την νυχτα και του εφτιαχνα τραχανα γιατι δεν αντεχα να ειναι νηστικο το μωρο μου.

 

Θεωρω την 1η επιλογη σωστοτερη με μια ελαστικοτητα του να κανεις μια αυτο που του αρεσει και μια αυτο που σου αρεσει.

 

Με τον Γιαννη πια λεω . Παιδακια αυτο εχει η κατσαρολιτσα. Ας το φαμε σημερα ωστε αυριο να κανουμε κατι αλλο που να σας αρεσει εσας :cool:. Διαφορετικα αυτο θα εχουμε και αυριο (σιγα μην το πεταξω - δυσκολες εποχες λεμεεεεε )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...