Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δώρο νονάς


HOPE77

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια ,δεν ξέρω αν το θέμα ειναι λίγο 'ασχετο εδώ αλλά δεν βρήκα αλλού να το γράψω.Προχθες ανακαλυψα τυχαια ότι το δωρο που έστειλε η νονα στο μικρο μας για την Πρωτοχρονιά εκανε 5 ευρώ(περυσι του εστειλε ενα 10ευρω)και μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση δεδομένου ότι ειναι σε καλη οικονομικη κατασταση με το δικό της μισθό(για τον οποιο ενιοτε περηφανευεται).Και εγω ανεργη ειμαι αλλά γιατο βαφτισιμιο μου θα δώσω 20-30ευρω για δώρο.Δε λεω ότι το θέμα ειναι το ακριβο δώρο αλλά τα παιδιά χαιρονται κ ως νονα θα το ψάξω λιγο.Αυτο δε που της ζητησα(γιατι με παιρνει παντα τηλ κ με ρωταει)το βρισκεις απο 2-20 ευρω.Δε ξερω πως να το ερμηνευσω γιατι κ καλες σχεσεις έχουμε (αρα δεν μπορω να το αποδωσω σε αδιαφορια-τυπικοτητα)κ η καλυτερη μου φιλη ειναι.Εγώ όποτε της κανω δωρο κοιταω να ειναι κατι καλο-προσεγμενο πραγμα που το εχει δηλώσει κ η ίδια.Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 235
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λες οτι το θεμα δεν ειναι το ακριβο δωρο αλλα

τελικα με την τιμη ασχολεισαι (το περσινο 10,

το φετινο 5). Αφου φετος λες οτι σου πηρε αυτο

που της ζητησες (αν καταλαβα καλα), το οποιο το

βρισκεις σε ευρος τιμων 2-20 ευρω και αφου δεν

ειχες θεμα με την ποιοτητα του, τι ειναι αυτο που

σε ενοχλησε τελικα; Το οτι δεν εδωσε 15 ευρω

παραπανω; :?:

Link to comment
Share on other sites

Αν το δώρο είναι χρήσιμο, καλής ποιότητας και άρεσε στο παιδάκι, νομίζω δεν θα με απασχολούσε η αξία του.

Αυτό το κάνει πάντα;

Σε ρωτάει τί χρειάζεται να πάρει στο παιδάκι;

 

Επίσης, όσο καλή φίλη κι αν είναι μπορεί να μη σχολιάζει με απόλυτη ειλικρίνεια την οικονομική της κατάσταση, κάτι που συμβαίνει συχνά και δεν είναι καθόλου κατακριτέο.

 

Μη χαλάς τη ζαχαρένια σου με αυτά, αν κατά τα άλλα είναι καλή νονά και φίλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν νονά πάντως που είμαι, δεν θα έκανα ποτέ δώρο στο βαπτιστήρι μου με πέντε ευρώ. Νομίζω ότι το πνευματικό μας παιδί αξίζει κάτι παραπάνω από 5 ευρώ που είναι μια έξοδος για καφέ που λέει ο λόγος. Αν ήταν άνεργη οκ, αλλά από την στιγμή που δουλεύει για μένα είναι μείον. Μην πέσετε να με φάτε, την γνώμη μου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Το 5ευρώ για κύριο δώρο μου φαίνεται και εμένα ανεπίτρεπτο, εκτός και αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. Τώρα σε άσχετες στιγμές μπορεί να κάνεις και δώρο του 1ευρώ αν είναι κάτι που ευχαριστεί το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, τα 5 ευρώ είναι όντως πολύ λίγα για κάποιον που δεν έχει οικονομικά προσβλήματα...

 

Μήπως το θέμα είναι ιδεολογικό; Του τύπου δεν κάνουμε ακριβά δώρα σε παιδιά γιατί δεν αξίζει τον κόπο (τα ρούχα είναι για μία σεζόν, τα παιχνίδια διαλύονται κλπ)...

 

Θέλω να πω, ασχέτως του μισθού της, μήπως είναι τύπος που γενικά δεν ξοδεύει σε δώρα, ούτε για τους άλλους ούτε για τον εαυτό της...

 

Άποψή μου να μην το σκέφτεσαι...Εφόσον διαθέτει στο βαφτιστήρι της χρόνο, αγάπη κλπ., και το παιδάκι είναι ευχαριστημένο με τα δωράκια ασχέτως κόστους, όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λες οτι το θεμα δεν ειναι το ακριβο δωρο αλλα

τελικα με την τιμη ασχολεισαι (το περσινο 10,

το φετινο 5). Αφου φετος λες οτι σου πηρε αυτο

που της ζητησες (αν καταλαβα καλα), το οποιο το

βρισκεις σε ευρος τιμων 2-20 ευρω και αφου δεν

ειχες θεμα με την ποιοτητα του, τι ειναι αυτο που

σε ενοχλησε τελικα; Το οτι δεν εδωσε 15 ευρω

παραπανω; :?:

Αναφέρω την τιμή φιλενάδα γιατι μου έκανε ιδιαιτερη εντυπωση ,ειδικα το φετινο όταν ειναι απο τα πρωτα δωρα που στέλνει στο βαφτιστήρι της, έκτος κι αν όλοι κανετε ή παίρνετε δωρα στα βαφτιστήρια σας με 5 ευρω κ εγω ειμαι η αφελής που δινω παραπάνω.Βέβαια πιστεύω ακραδαντα ότι η τιμή αντικατοπτρίζει κ την ποιοτητα.Το δωρο χάλασε μερικώς απο την πρωτη μέρα κ το μωρο μου δεν το χαρηκε σχεδόν καθόλου γι΄αυτόν το λόγο.Ακόμα πιστευω οτι όταν βαφτιζουμε εχουμε κάποιες υποχρεωσεις κ η επιλογη δώρου κ στη συγκεκριμενη περιπτωση κ γενικά δειχνει κ την εκτιμηση μας κ στον άλλο,διαφορετικα όλοι θα ψωνιζαμε για δωρα απο τα μαγαζια με 1ευρω ή απο τις λαικές(εννοειται πως δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις ανεργιας ή γενικα σε δυσκολιες οικονομικες)Και επειδη στην ηλικια που ειμαι δηλαδή πρέπει να ειμαι συνεπής κ ειλικρινης σε όσα σκεφτομαι κ να μην το παιζω άνετη κ coolόταν κατι με ενοχλει γι΄αυτο κ το σχολιάζω

Link to comment
Share on other sites

Το 5ευρώ για κύριο δώρο μου φαίνεται και εμένα ανεπίτρεπτο, εκτός και αν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. Τώρα σε άσχετες στιγμές μπορεί να κάνεις και δώρο του 1ευρώ αν είναι κάτι που ευχαριστεί το παιδί.

Εννοειται κ εγω της ίδιας σκέψης ειμαι.Και εγω εχω παρει σε τυπικη υποχρεωση δώρο 5ευρω δεν ειμαι καμια χουβαρντού γενικά αλλά το βαφτηστηρι μας το παιρνουμε 2 φορες το χρονο δώρο κ αντε να δεκτω οτι το Πάσχα παιρνεις κ λαμπάδα τώρα όμως;

Link to comment
Share on other sites

οποτε hope77 απλα η κουμπαρα σου είναι τσιγγουνα και πιστευει ότι δεν καταλαβαίνεις ποσο φτηνα είναι τα δωρακια,,,εγω αυτό που θα εκανα στη θεση σου (και κανω) είναι να παιρνω κι εγω δωρακια μικροτερης αξιας σε αυτά τα ατομα ,,,,,δηλαδή από εκει που ηταν να δωσω 20-30 ευρω για ένα δωρο θα βρω κατι με 15 ευρω

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό ήταν το δώρο ή έφερε και τπτ άλλο; Φέτος το παιχνίδι που πήρε το παιδί μου ήταν των 10 ευρώ, αλλά είχε φέρει και ρούχα εκτός απο αυτό.Άρα υποθέτω οτι φέτος έδωσε έμφαση στα ρούχα, επίσης το παιχνίδι παρά τη αξία του το χάρηκε πολύ το παιδί και ακόμα το παίζει σχεδόν καθημερινά, άρα είναι πετυχημένη αγορά. Θα σου έλεγα να μη δώσεις σημασία, η σχέση του παιδιού μαζί της είναι πολύ σημαντική για να χαλάσει για μικροπράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

daisy,μονο αυτο κ μια σοκολατα.εννοειτε ότι αν εστελνε κ ρουχα δεν θα το σχολιαζα δεν εχω την απαιτηση να μου παιρνει κ τα δύο

ioulianaενταξει κ εγώ θα προσαρμόσω το δώρο μου,αυτη όμως ειναι νονά.Εγώ απο το βαφτησιμιο μου δηλ απο τη μαμα του καποια χρόνια δεν επαιρνα κ τίποτα αλλα πήγαινα δώρα κ σε αυτόν κ στον αδερφό του.

Δε σκέφτομαι να χαλασω τη σχέση αλλά με πειράζει ειδικά τωρα που θα ερθει το Πάσχα θα με ρωτάει παλι πριν κανα μήνα τι να μας πάρει.Θέλω ετσι απο περιέργεια να ρωτησω τι τους πήρε η δική τους νονα,που απο ότι μου εχει αναφέρει τους παίρνει καλά δώρα

Link to comment
Share on other sites

η τιμη δεν παιζει ρολο γενικα...εμενα πιο πολυ με χαλασε οτι μπορει να παρει κατι πιο καλο...μονο και μονο επειδη ειναι νονα και δουλευει οπως μας λες.....οποτε το κοβω πιο πολυ για τσιγκουνια οχι απαραιτητα προς το παιδι σου αλλα γενικως.εγω και ανεργη που ειμαι δεν θα επαιρνα ποτε ενα δωρο στο βαφτιστηρι μου με 5 ευρο....και μονο ψωναρα δεν ειμαι!!θα εβαζα 10 ευρο παραπανω και θα επαιρνα κατι καλο:shock::shock: χριστουγεννα και πασχα και εννοειτε να ειναι διπλα στο παιδι μου ολες τις υπολοιπες μερες του χρονου και να του δειχνει την αγαπη του.σορρυ αλλα και εμενα θα με ενοχλουσε χωρις βεβαια να χαλασω την σχεση μου μαζι της αν σε ολα τα αλλα ειναι καλη:D

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να τσεκάρεις το λόγο. Μήπως έτυχε...

Τώρα που θα σε πάρει για τα πασχαλινά δώρα ανέφερε της 2-3 για να δεις τί θα επιλέξει.

 

Πάντως, για να είμαστε ειλικρινείς τόσο οικονομικό δώρο μπορείς να πας πχ αν βλέπεις συχνά το παιδί και κάποια φορά είδες κάτι και του το πήρες (πως παίρνουμε μικρόσαλαμαριτσες απο τα jumbo 'η κάποιο περίπτερο).

Σίγουρα όχι για κύριο δώρο... Όχι γιατί είναι οικονομικό, αλλά γιατί σαφώς δεν θα είναι κάτι 'σοβαρό' και ποιοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.Ήθελα τη γνωμη σας ως πιο αντικειμενικη κ επειδή όπως προανεφερα με πειραξε κ πρέπει να ειμαι ειλικρινης κ να το παραδεκτω.Δεν εχω φυσικα σκοπο να αφησω αυτο να χαλάσει τη σχέση μας κ επειδή θελω να ειμαι κ καλοπροαιρετη θα της το καταχωρησω ως λαθος στιγμιαιο,τώρα αν συνεχιζει το ίδιο βιολι δεν ξέρω....(ελπιζω πως όχι) κάτι πρέπει να κάνω για να δειξω την ενόχληση μου γιατι τελευταια βαρεθηκα να νιωθω "μακακας"'ποτε δεν μιλάω όταν με ενοχλει κάτι του στύλ δεν ασχολουμαι με μικροπραγματα κ δε θέλω να μαλώνω αλλά όταν κανω εγω κατι τα ακουω απο αυτους στους οποιους οποιους πριν εγώ δεν μίλησα κ πιστέψτε με το συναισθημα ειναι απαισιο κ φταιω μόνο εγω.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.Ήθελα τη γνωμη σας ως πιο αντικειμενικη κ επειδή όπως προανεφερα με πειραξε κ πρέπει να ειμαι ειλικρινης κ να το παραδεκτω.Δεν εχω φυσικα σκοπο να αφησω αυτο να χαλάσει τη σχέση μας κ επειδή θελω να ειμαι κ καλοπροαιρετη θα της το καταχωρησω ως λαθος στιγμιαιο,τώρα αν συνεχιζει το ίδιο βιολι δεν ξέρω....(ελπιζω πως όχι) κάτι πρέπει να κάνω για να δειξω την ενόχληση μου γιατι τελευταια βαρεθηκα να νιωθω "μακακας"'ποτε δεν μιλάω όταν με ενοχλει κάτι του στύλ δεν ασχολουμαι με μικροπραγματα κ δε θέλω να μαλώνω αλλά όταν κανω εγω κατι τα ακουω απο αυτους στους οποιους οποιους πριν εγώ δεν μίλησα κ πιστέψτε με το συναισθημα ειναι απαισιο κ φταιω μόνο εγω.

 

Όσο και να σε ενόχλησε, το θέμα τι αξία είναι το δώρο που σου κάνουν είναι ταμπού και για μένα είναι απρέπεια να το συζητήσεις ή να δείξεις την ενόχλησή σου. Αν η κουμπάρα σου είναι μια φορά φάουλ , εσύ θα γίνεις 2 .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο και να σε ενόχλησε, το θέμα τι αξία είναι το δώρο που σου κάνουν είναι ταμπού και για μένα είναι απρέπεια να το συζητήσεις ή να δείξεις την ενόχλησή σου. Αν η κουμπάρα σου είναι μια φορά φάουλ , εσύ θα γίνεις 2 .

'Εχεις δικιο σε αυτο δεν εννοούσα να το πω στα ίσια αλλά αν με ξαναρωτησει τι θελω θα της πω παρε ότι θελεις χωρις να δώσω εκταση.Δεν μπορει να με ρωτάς κ να με ξαναρωτας να μπαινω στη διαδικασια να μπω στα sites να ψάξω μη σου ζητησω κατι ακριβό κ στην τελικη να μου φέρνεις δώρο με 5ευρω αν ειναι ετσι παρε ο,τι νομιζεις.Αν δε δινει αυτη μεγάλη σημασια στο δώρο ως οφειλει κ εγω το ίδιο θα κανω.Τι να πω ό,τι και να λεω δεν μπορω να το χωνεψω.Εγω όσες φορες χρειαστηκε ημουν , και κατα δικη της παραδοχή,πολυ ενταξει με τις υποχρεώσεις μου ενώ μου ειχε εκφρασει παραπονα για την αλλη την κουμπάρα της ότι δεν εκανε το ίδιο που σημαινει ότι η κουμπάρα μου τα προσεχει αυτα δηλ αν ειμαστε οκ απεναντι της...αναρωτιεμαι τι δωρο πηρε στο αλλο βαφτιστηρι που ειχε κ παραπονα απ΄τη μανα του

Link to comment
Share on other sites

HOPE77, συμφωνώ μαζί σου. Αυτό που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να ρίξω πολύ τις παροχές προς εκείνη (δηλαδή θα σταματούσα να ξοδεύω πολλά λεφτά σε δώρα προς εκείνη-αν και δεν πάει το χέρι μου να πάρω κάτι σε εξευτελιστική τιμή) και αν με ρωτούσε τι δώρο να πάρει στο παιδί μου, θα της έλεγα "ό,τι θέλεις". Το πολύ πολύ να της έλεγα κατηγορία. πχ ρούχο ή παιχνίδι

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το αναφέρατε κορίτσια εσεις καθε πότε παιρνετε δώρο στην κουμπάρα σας,τη νονα του παιδιου σας;Εμεις επειδη ειμαστε μακρια της παιρνω ένα για τη γιορτη της κ το στέλνω κ όταν κ αν βρεθουμε καποια στιγμα παιρνω δώρα στα παιδια της.Το ίδιο κανει κ η δικη μου κουμπαρα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το αναφέρατε κορίτσια εσεις καθε πότε παιρνετε δώρο στην κουμπάρα σας,τη νονα του παιδιου σας;Εμεις επειδη ειμαστε μακρια της παιρνω ένα για τη γιορτη της κ το στέλνω κ όταν κ αν βρεθουμε καποια στιγμα παιρνω δώρα στα παιδια της.Το ίδιο κανει κ η δικη μου κουμπαρα

 

Έχω 2 παιδιά και 2 βαφτιστήρια. Και στις δύο περιπτώσεις ξεκίνησα να παίρνω δώρα-ανταλάσσω επισκέψεις, Χριστούγεννα, Πάσχα, γενέθλια-ονομαστικές εορτές των παιδιών τους, ονομαστικές εορτές δικές τους, σε άσχετες στιγμές κτλ. Κάθε φορά έπαιρνα δώρα και για τα 2 αδελφάκια (όχι μόνο τα βαφτιστήρια μου), στην ονομαστική εορτή τους + των συζύγων τους, Χριστούγεννα-Πάσχα κτλ πάντα πήγαινα κάποιο δωράκι για το σπίτι + γλυκά κτλ...

Η μία περίπτωση φέρεται κατά τον ίδιο τρόπο. Ανταλλάζουμε δηλαδή συχνά επισκέψεις και όλοι θυμούνται όλους σε όλες τις περιστάσεις.

Η άλλη περίπτωση θεωρεί προφανώς πως μόνο εγώ ως νονά έχω υποχρεώσεις. Κατά τα άλλα μας έχουν γραμμένους και εμάς και τα παιδιά και όχι δώρα (έστω και χαμηλής αξίας), αλλά πολλές φορές ούτε τηλέφωνα δεν κάνουν... Ε, σιγά σιγά στο πέρασμα των χρόνων έκοψα και εγώ τα πάντα. Μόνο στο βαφτιστήρι πάω δώρα, αλλά και εκεί πλεον έχω ρίξει πολύ το Budget (όχι στα 5ευρώ βέβαια:lol:).

Όσο καλή πρόθεση και να έχεις, όταν ο άλλος υπάρχει μόνο για να σε αρμέγει, στραβώνεις...

Link to comment
Share on other sites

Όσο καλή πρόθεση και να έχεις, όταν ο άλλος υπάρχει μόνο για να σε αρμέγει, στραβώνεις...

 

Ετσι ακριβώς! Εγώ πάντρεψα ένα ζευγάρι. Ο γάμος μου πήγε 2,500 με τον στολισμό. Μόνο τον παπά δεν στόλισε η νύφη - έτσι το'θελε και δεν το σχολίασα. Τότε. Μετά γέννησε και πήγα με ένα φορεματάκι μάρκας και αξεσουάρ, συνολικής αξίας ~60 ευρά. Κάπου τόσα, 50-60 δίνω στα δώρα γέννας. Μάλλον "έδινα".

 

Οταν γέννησα μου έφεραν κάτι ψιλοπραγματα απ' το τζάμπο.

Οταν γέννησα το δεύτερο δεν ήρθαν καν. To ίδιο έκανα την περασμένη εβδομάδα.

 

Οταν βάφτισα τα παιδιά μου μου έφεραν από ένα ζακετάκι φόρμας των 5 ευρώ. Πήγα και τα άλλαξα στις προσφορές των H&M. Εγώ στην βάφτιση τους είχα πάει ασημένια σετ φαγητού του μωρού, αξίας 140 ευρώ. Να τονίσω πως εγώ είχα και τραπέζι μετά, ενώ εκείνοι όχι.

 

Παίρνουν τα διπλά από εμάς (εμείς ειμαστε πολυ δύσκολα) απλά είναι τσιγγουνηδες προφανώς. Και στον γάμο μου, μετά τα όσα είχα κάνει στον δικό τους μας έφεραν μία ηλεκτρική σκούπα της πλάκας, εγώ είχα ήδη πολύ καλή και την γύρισα πίσω. 45 ευρώ.

 

Δεν ξέρω, δεν τα υπολόγιζα κάποτε αυτά αλλά μαζεύτηκαν πολλά, είναι που με τρέλαναν και στα τζαμπο-δώρα στην βάφτιση των παιδιών μου και μάλιστα άνθρωποι που δεν έχουν οικονομικά θέματα και έχω στραβώσει πολύ. Νιώθω πολύ βλάκας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιαζω εδω γενικα τις σχεσεις και το ποσα πληρωνει ο καθενας σε υποχρεωσεις, ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα-παιδειας κλπ στο τι σημασια δινει σε τετοια.

 

Ομως ο ρολος της νονας, δεν ειναι να δινει δωρα. Ο ρολος ειναι της πνευματικης μητερας του παιδιου, που στη θρησκεια μας εχει ενα βαθυ νοημα. Ειναι η συγγενης του που θα του μιλα για τη θρησκεια-καμμια σχεση με λιγα λογια, με υλικα πραγματα και ιδιως δωρα....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή έπαιρνα δώρα σε όλες τις γιορτές στα παιδιά και στους γονείς, επίσης στις ονομαστικές τους εορτές και στα γενέθλια. Εννοείται στις γιορτές των παιδιών παίρνανε δώρο και τα 2 αδέλφια!τωρα λόγω ανεργίας παίρνω στους νονούς δώρο μονο τα Χριστούγεννα (στη νονά επειδή βλεπόμαστε συχνά αφού είμαστε φίλες μπορεί να πάρω κάτι και στο άσχετο αξίας 1-10 ευρώ το ίδιο και στα παιδιά). Στα παιδιά τωρα της Νίνας παίρνω δώρο τα Χριστούγεννα και στα γενέθλια που εννοείται παίρνω και στα 2 παιδιά άσχετα με το πιο έχει γενέθλια. Το Πάσχα παίρνω τσουρέκι και κανένα σοκολατένιου αυγό μπορεί και παιχνίδι των 5 ευρώ! Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιαζω εδω γενικα τις σχεσεις και το ποσα πληρωνει ο καθενας σε υποχρεωσεις, ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα-παιδειας κλπ στο τι σημασια δινει σε τετοια.

 

Ομως ο ρολος της νονας, δεν ειναι να δινει δωρα. Ο ρολος ειναι της πνευματικης μητερας του παιδιου, που στη θρησκεια μας εχει ενα βαθυ νοημα. Ειναι η συγγενης του που θα του μιλα για τη θρησκεια-καμμια σχεση με λιγα λογια, με υλικα πραγματα και ιδιως δωρα....

 

Διαφωνώ. Ο ρόλος της νονάς, εκτός από πνευματικός γονέας είναι ΚΑΙ να παίρνει δώρο στο παιδί. Ουσιαστικά το βαπτιστήρι είναι και αυτό παιδί της (εγώ τουλάχιστον έτσι νιώθω με το δικό μου), οπότε πάντα θα το σκεφτώ να του πάρω δώρα, ρούχα ή ό,τι άλλο χρειάζεται σε ανύποπτη στιγμή. Και τα παιδιά, αυτό περιμένουν από την νονά τους, ένα δώρο. Είναι η χαρά τους.

Για την θεματοθέτρια. Εγώ την επόμενη φορά που θα με ρωτούσε τι δώρο να μου πάρει, θα της έλεγα κάτι σε ρούχο μάρκας και αξίας, για να δώ αν είναι διατεθειμένη να ξοδέψει για το πνευματικό της τέκνο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολιαζω εδω γενικα τις σχεσεις και το ποσα πληρωνει ο καθενας σε υποχρεωσεις, ειναι καθαρα θεμα χαρακτηρα-παιδειας κλπ στο τι σημασια δινει σε τετοια.

 

Ομως ο ρολος της νονας, δεν ειναι να δινει δωρα. Ο ρολος ειναι της πνευματικης μητερας του παιδιου, που στη θρησκεια μας εχει ενα βαθυ νοημα. Ειναι η συγγενης του που θα του μιλα για τη θρησκεια-καμμια σχεση με λιγα λογια, με υλικα πραγματα και ιδιως δωρα....

;Exεις δίκιο αλλά εδώ δεν μιλαμε γενικα για το ρόλο της νονας,μιλαμε για το συγκεκριμένο κομματι των υποχρεώσεων της που κατά τη γνώμη μου δεν επηρεάζει το ρόλο της .Εγώ δεν ειπα ότι θα μαλώσω με την κουμπαρα -φίλη μου απλά ηθέλα τη γνωμη σας για κατι που δεν θέλω να συζητησω με τον κύκλο μου γιατι δεν θέλω να την εκθέσω.

Η επιλογή της ειναι πρέπει μα πληρει τις προυποθέσεις που αναφέρεις αλλά δυστυχώς σήμερα δεν ειναι πάντα εφικτο,πολλοι νονοι ειναι μακρια απο τα βαφτηστηρια τους κ όσο κ να το θέλουμε δεν μπορουν να παιξουν καθοριστικό ρόλο στη ζωή τους.Έμενα με προβληματισε αυτό ,η αποσταση δηλαδη αλλα δεν υπήρχε κ καμια καλύτερη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...