Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική τομή 15 μήνες μετα...


kasia

Recommended Posts

Η τομή που έχω από την καισαρική είναι ακόμα αρκετά κόκκινη, το δέρμα προεξέχει προς τα έξω και αρκετά συχνά έχω φαγούρα και ενίοτε πονάκια... Έχουν περάσει 15 μήνες. Είναι φυσιολογικό; Δεν θα έπρεπε να έχει επουλωθεί περισσότερο ή πάντα θα έχω ενοχλήσεις εκεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μένα που έχουν περάσει 16 μήνες είναι λίγο κόκκινη η τομή και προεξέχει το δέρμα (πολύ λίγο) από τη δεξιά μόνο μεριά. Πω πω με αγχώσατε τώρα και είμαι και έγκυος. Λέτε να μην έχει επουλωθεί καλά. Πάντως και 2 μήνες μετά την γέννα που είχα πάει στο γιατρό μου είχε πει ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν μείνω έγκυος. Πάντως δεν έχω πονάκια, ποτέ δεν είχα και η φαγούρα είχε σταματήσει πολύ νωρίς. Ρωτήσατε τον γιατρό σας;;; Τί σας είπε;;;

cbgep2.png FPV2p2.png

 

Είναι η αγάπη ένα ταξίδι...από γιορτή...σε γιορτή

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η τομή στο δέρμα σχεδόν δεν φαίνεται (μια γραμμούλα μόνο) εδώ και αρκετούς μήνες (τώρα είναι 23), ούτε έχω κανένα πόνο ή φαγούρα από πολύ νωρίς. Μήπως έχει να κάνει και με την ποιότητα του δέρματος?

Η τομή στη μήτρα δεν είναι το ίδιο και δεν μπορούμε εμείς να ξέρουμε τι γίνεται εκεί, οπότε αν ο γιατρός λέει όλα οκ, μάλλον έχει δίκιο :wink:

Οπότε Λίνα δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεαι :D

Πάντως κορίτσια, αν έχετε ακόμα ενοχλήσεις κάντε καμιά ερώτησούλα στο γιατρό σας, δεν βλάπτει. (και πείτε μας κι εμάς να μορφωνόμαστε)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κοκκινιλα εφυγε αλλα επειδη με στραβοραψε δεν ειναι λεια η υφη της. Ενοχλησεις θα εχουμε παντα κοριτσια. Οπως με ολες τις εγχειρησεις, τραβηγματακια και φαγουρα στις μεταπτωσεις του καιρου. Εγω αυτον τον καιρο εχω φαγουρα... (ενα τζην που φοραγα προχθες...ξυσε ξυσε το ασπρισα στο σημειο...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kοριτσάκια όντως θα υπάρχουν οι ενοχλησούλες. κι εμένα είναι κάπως στραβο-προεξέχουσο-φαγουρίζουσα (λεξηπλάστρια! χαχα :D:D ) και ο γιος μου είναι 2 χρονών.

 

Κι επειδή ετοιμάζω το 2ο, είπα στον γιατρό μου να κανονίσει την πορεία του αυτή τη φορά να μουκάνει καλή πλαστική, γιατί θα μπέξει!

 

:D:D:D:D

Και τώρα που μεγαλώνει και η κοιλιά πάλι... εκεί να δεις φαγούρα!!..

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, εμένα επουλώθηκε η τομή απίστευτα γρήγορα (στον χρόνο) έγινε άσπρη και δεν προεξέχει τίποτα. Τώρα που η κοιλιά μου είναι τεράστια δεν έχει επηρεαστεί η τομή. Δεν έχω κοκκινίλα, φαγούρα, πόνο ή οτιδήποτε άλλο.

Kasia δεν ρωτάς τον γιατρό σου γιατί συμβαίνει αυτό τόσο καιρό μετά;

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας.. θα σας πω κατευθειαν το θέμα μου.. γεννησα πριν 1 χρόνο με καισαρικη τομη.. ήταν η 2η γεννα μου.. είχα και εχω αρκετά κιλά με συνέπεια η κοιλιά να κρεμάσει αρκετά.. η 2η καισαρικη ήταν δύσκολη στην ανάρρωση.. έκανε να κλείσει 1 μήνα σχεδόν.. κάθε 2 μερες νοσοκομείο για αλλαγες, αντιβιωση, betadine κ pulvo.. πριν 3 μερες λοιπόν ένιωσα ένα τσούξιμο. Κοιταω κ σε ένα σημείο σαν να εχω ανοιξει, οχι πολυ.. φανταστείτε είναι γύρω στους 2 πόντους κατά μήκος κ τσούζει κάποιες φορές. Η μητέρα μου λεει είναι συγκαμα κ λόγω ζεστης έγινε να ανοίξει λίγο..  δεν τρέχει υγρό ουτε αιμα.. σαν γρατζουνιά που σε ενοχλεί ο ιδρώτας. Αλλά μετά από 1 χρονο; εχει κάποια κατι αναλογο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...