Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ


Marakious

Recommended Posts

ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ :D

 

ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ 50 ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΙΝΑΜΕ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΤΟΤΕ) ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ ΣΤΑ 55 ....... :roll: ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ 4 ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 12ΜΗΝΟ + ΔΗΛΑΔΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΚΟΜΑ 8 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ???

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕς ΟΜΩΣ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΕΙΣΤΙΚΟ ΦΟΡΕΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ .ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΜΩΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΘΑΝΑΙ ΑΝΤΙΚΙΝΗΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ.Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΤΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΟΠΙΜΗ ΑΣΑΦΕΙΑ ΩΣΤΕ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Από χθες που βλέπω για το ασφαλιστικό μ'έχει πιάσει μια απογοήτευση..

Ένα είναι σίγουρο:ένα παιδί κοντά στα 35 θα το προσπαθήσω μπας και πάρω σύνταξη πριν πεθάνω..(λέμε τώρα)

 

Δεν κατάλαβα επίσης,οι ασφαλισμένοι του δημοσίου σε ποια ασφάλεια θα πάνε? :shock:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΥΠΑΡΧΩΝ 4 ΜΗΝΟ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ 12ΜΗΝΟ + ΔΗΛΑΔΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΚΟΜΑ 8 ΜΗΝΕΣ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ???

 

Ακούγεται πολύ ωραίο, αλλά πειτε μου ποιος εργοδότης στον ιδιωτικό τομέα θα σε προσλάβει ξέροντας ότι θα λείψεις για 1 χρόνο μετά τη γέννα?? Μάλλον κανείς :(

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Chiquititasssss τι κανεις εισαι καλα :D

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...μα εχει τωρα 2 μερες που το λενε και το ξαναλενε να σας πω την αμαρτεια μου εγω περιμενω να σκασει και κατι ακομα γιατι με τον ειδη νομο που υπαρχει μια γυναικα ειναι σιγουρη τουλαχιστον για 1 χρονο μετα δηλαδη δεν μπορει να την απολυσει .....αντε να δουμε τι αλλο μας περιμενει παντος για ενα πραγμα ειμαι σιγουρη οτι δεν προκειται να παρω συνταξη αλλα οι κρατησεις κρατησεις

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι σε εμας που βγαινουμε τωρα με αδεια τοκετου θα ισχυσει αυτος ο νομος??

 

Μεσα στο Μαρτιο ψηφιζεται...μακαρι να γινει αυτο ...Και εχει μια λογικη να γινει γιατι στις περισσοτερες πολεις της Ευρωπης αυτη η τακτικη υπαρχει εδω και χρονια , μονο στην Ελλαδα στον ιδιωτικο τομεα συμβαινει αυτο (στον δημοσιο τομεα καθονται 1 χρονο αλλα ως γνωστο υπαρχουν πολιτες 2 ταχυτητων...οι δημοσιοι υπαλληλοι και οι υπολοιποι...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτοί ωραία τα λένε.... Θα ψηφιστεί; ΄Και αν ψηφιστεί πόσες μητέρες θα έχουν τη δυνατότητα να μην πληρώνονται για 4 μήνες; (εφόσον ο εργοδότης δεν θα έχει πρόβλημα να αφήσει την υπάλληλό του τόσο καιρό). Ήδη τους τέσσερις μήνες που καθόμαστε τα λεφτά που δίνει το ΙΚΑ δεν αρκούν αν γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική. Τα έξοδα με τον ερχομό ενός παιδιού αυξάνονται και τα έσοδα έτσι όπως είναι τώρα μειώνονται.

 

Το μόνο θετικό είναι ότι ας γίνει τουλάχιστον η αρχή έστω και έτσι και στο μέλλον μπορεί να βελτιωθεί....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρξει εργοδοτης που θα προσλαβει κοπελα σε ηλικια που θα πιστευει εκεινος οτι θα κανει παιδια και θα του λειψει για 1 χρονο ....... εμενα να μου σφυριξετε.

8)8)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί ωραία τα λένε.... Θα ψηφιστεί; ΄Και αν ψηφιστεί πόσες μητέρες θα έχουν τη δυνατότητα να μην πληρώνονται για 4 μήνες; (εφόσον ο εργοδότης δεν θα έχει πρόβλημα να αφήσει την υπάλληλό του τόσο καιρό). Ήδη τους τέσσερις μήνες που καθόμαστε τα λεφτά που δίνει το ΙΚΑ δεν αρκούν αν γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική. Τα έξοδα με τον ερχομό ενός παιδιού αυξάνονται και τα έσοδα έτσι όπως είναι τώρα μειώνονται.

 

Το μόνο θετικό είναι ότι ας γίνει τουλάχιστον η αρχή έστω και έτσι και στο μέλλον μπορεί να βελτιωθεί....

 

Τους 4 μήνες (ισχύον μέχρι σήμερα) πληρωνόμαστε από το ΙΚΑ+ΟΑΕΔ και τα λεφτα αυτα (συνολικα) είναι παραπάνω από τον βασικό μισθο.

 

Οσο για τους υπόλοιπους 6 μήνες, θα παίρνουμε επίδομα από τον ΟΑΕΔ ίσο με τον κατώτερο βασικό μισθό. Κάποιες σίγουρα θα παίρνουν λιγότερα λεφτά. Αλλα εγω προσωπικά το προτιμώ αν είναι να μπορέσω να κάτσω κοντα στο παιδί μου.

.png
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το νομοσχέδιο περί ασφαλιστικών, μετά την άδεια τοκετού οι γυναίκες δικαιούνται και 6 μήνες άδεια με το βασικό μισθό από τον ΟΑΕΔ. Ξέρει κανείς αν αυτό μπορεί να ισχύσει και για εμάς που θα έχουμε γεννήσει μέχρι να ψηφιστεί ο νέος νόμος, αλλά δεν θα έχει λήξει ακόμη η άδεια τοκετού μας (όπως ισχύει μέχρι τώρα); Τουλάχιστον μέσα στα χίλια κακά που θα μας φέρει αυτός ο νόμος να μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε αυτό το 1 καλό και να φτάσουμε τα κουτσούνια μας 10 μηνών πριν τα αφήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μή το λέτε αυτό. Καλό είναι να κάτσει κανείς κάποιους μήνες μετά τη γέννα αλλά και εγώ που δουλεύω δημόσιο να φανταστείτε προτίμησα το μειωμένο ωράριο για τέσσερα χρόνια για να ξεσκάω και λίγο. Μες στους τέσσερις τοίχους με δύο παιδιά όλη μέρα θα καταλήξεις στο τρελάδικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτοί ωραία τα λένε.... Θα ψηφιστεί; ΄Και αν ψηφιστεί πόσες μητέρες θα έχουν τη δυνατότητα να μην πληρώνονται για 4 μήνες; (εφόσον ο εργοδότης δεν θα έχει πρόβλημα να αφήσει την υπάλληλό του τόσο καιρό). Ήδη τους τέσσερις μήνες που καθόμαστε τα λεφτά που δίνει το ΙΚΑ δεν αρκούν αν γεννήσεις σε ιδιωτική κλινική. Τα έξοδα με τον ερχομό ενός παιδιού αυξάνονται και τα έσοδα έτσι όπως είναι τώρα μειώνονται.

 

Το μόνο θετικό είναι ότι ας γίνει τουλάχιστον η αρχή έστω και έτσι και στο μέλλον μπορεί να βελτιωθεί....

 

Τους 4 μήνες (ισχύον μέχρι σήμερα) πληρωνόμαστε από το ΙΚΑ+ΟΑΕΔ και τα λεφτα αυτα (συνολικα) είναι παραπάνω από τον βασικό μισθο.

 

Οσο για τους υπόλοιπους 6 μήνες, θα παίρνουμε επίδομα από τον ΟΑΕΔ ίσο με τον κατώτερο βασικό μισθό. Κάποιες σίγουρα θα παίρνουν λιγότερα λεφτά. Αλλα εγω προσωπικά το προτιμώ αν είναι να μπορέσω να κάτσω κοντα στο παιδί μου.

 

 

Εμένα γιατί μου είπαν ότι ο ΟΑΕΔ θα πληρώνει για τους πρώτους 6 μήνες (το βασικό μισθό) και τους υπόλοιπους 4 δεν παίρνεις λεφτά; Λάθος πληροφορία μάλλον..... :(

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Μή το λέτε αυτό. Καλό είναι να κάτσει κανείς κάποιους μήνες μετά τη γέννα αλλά και εγώ που δουλεύω δημόσιο να φανταστείτε προτίμησα το μειωμένο ωράριο για τέσσερα χρόνια για να ξεσκάω και λίγο. Μες στους τέσσερις τοίχους με δύο παιδιά όλη μέρα θα καταλήξεις στο τρελάδικο.

ακόμα και στο μειωμένο ωράριο έχουμε διαφορά από τις δημοσίους υπαλλήλους!!

 

θέλω να κλάψω και να γελάσω μαζί :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο ιδιωτικός τομέας έχει μάνες ενός κατώτερου θεού .....

κι ύστερα αναρωτιούνται προς τι η υπογεννητικότητα....

 

και μόνο που τα σκέφτομαι συγχίζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες περιπτώσεις θα ισχύει από το 2010 και σε άλλες από το 2013

 

 

ααααααα μάλιστα :lol:

θα το κόψουν αυτό γύρω στο 2010 στη ζούλα και θα παραμείνει η σύνταξη στα 55 με ανήλικο παιδί :lol:

 

 

έ ρε δούλεμα που μας κάνουν και λέμε κι ευχαριστώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρώτησα μου είπαν ότι οι 4 μήνες που τους παίρνουμε ήδη θα πληρώνονται όπως πληρώνονται και τώρα. (2 μήνες πριν την γέννα και 2 μέτα). τους υπόλοιπους 6 θα επιδοτεί ο ΟΑΕΔ.

 

Είναι κάτι καινούργιο και ακομα τα πράγματα είναι ρευστα! Ας ψηθιστεί... να δούμε τι θα ισχύει και αν θα μπορούμε να το πάρουμε!

.png
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλισμένες στο ΙΚΑ, μετά την άδεια λοχείας και της ισόχρονης προς μειωμένο ωράριο άδειας, δικαιούνται ειδική άδεια 6 μηνών. Εάν η ασφαλισμένη δεν λάβει άδεια μειωμένου ωραρίου θα πάρει 6 μήνες άδεια μετά την άδεια λοχείας και μετά θα κάνει χρήση του μειωμένου ωραρίου.

 

Ο ΟΑΕΔ θα καταβάλει στη νέα μητέρα ποσό ίσο με το κάθε φορά κατώτατο μισθό, μείων την εισφορά που αντιστοιχεί στην ασφαλισμένη, ενώ θα καταβάλει και εργοδοτική εισφορά, προκειμένου να υπάρχει ασφαλιστική κάλυψη στο ΙΚΑ.

qbd8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Προστασία μητρότητας

Με τις νέες ρυθμίσεις προβλέπεται πλασματικός χρόνος ασφάλισης (επεκτείνεται σε όλα τα Ταμεία και όχι μόνο στο ΙΚΑ), μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών της μητέρας και ειδικό επίδομα για τις ημέρες άδειας λόγω λοχείας όπως και επέκταση της άδειας.

Αναλυτικότερα:

- Αδεια μητρότητας: Η ασφαλισμένη του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ, εργαζόμενη μητέρα, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται με το ισχύον πλαίσιο, δικαιούται ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι μηνών. Αν δεν γίνει χρήση της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και στη συνέχεια και το προβλεπόμενο μειωμένο ωράριο. Στην πράξη σημαίνει ότι η μητέρα μπορεί να λάβει άδεια συνολικά 12 μηνών.

- Αποδοχές αδείας: Καταβάλλονται από τον ΟΑΕΔ και είναι ίσες με τον εκάστοτε κατώτατο μισθό (σήμερα 659 ευρώ) με αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας. Ο χρόνος αυτός λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ. Οι προβλεπόμενες εισφορές, υπολογίζονται επί του παραπάνω μισθού και όσες βαρύνουν την ασφαλισμένη παρακρατούνται και αποδίδονται στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ από τον ΟΑΕΔ μαζί με την εισφορά εργοδότη, η οποία βαρύνει τον ΟΑΕΔ.

- Πλασματικός χρόνος: Αυξάνεται στα 5 έτη. Ισχύει για όλα τα ταμεία και για όσα τέκνα αποκτήθηκαν από την 1/1/2000. Χρησιμοποιείται τόσο για την θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος όσο και για προσαύξηση του ποσού της σύνταξης.

- Ασφαλιστικές εισφορές μητέρων: Καθιερώνεται μείωση κατά 50% των εισφορών της ασφαλισμένης για τον κλάδο κύριας σύνταξης για το πρώτο 12μηνο απασχόλησης μετά την γέννηση κάθε παιδιού της και μέχρι τρία παιδιά.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...