Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΗΜΗ Ή ΟΧΙ


xrysanthi26

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Την Πέμπτη που πήγα στον ΟΑΕΔ για να μου πουν τι χαρτιά χρειάζεται να μαζέψω για το 6 μηνο δεν μου είπαν τίποτα τέτοιο.

Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι εργοδότες είναι δυσαρεστημένοι.

Απλά το βρίσκω πολύ δύσκολο να το καταργήσουν τόσο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες μιας και αναφερατε το θεμα του εξαμηνου θαθελα να με κατατοπισετε...λιγακι...

σκεφτομαι μεσα σαυτο τον χρονο να βαλω μπρος για το τριτο μπεμπουλινι

ειμαι τραπεζικος αλλα δεν γνωριζω τι χαρτια υποβαλλουμε στον οαεδ για το εξαμηνο!

και κατι ακομη ποιες το δικαιουνται??

ολες οι εργαζομενες??ευχαριστω :)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

κοριτσαρες μιας και αναφερατε το θεμα του εξαμηνου θαθελα να με κατατοπισετε...λιγακι...

σκεφτομαι μεσα σαυτο τον χρονο να βαλω μπρος για το τριτο μπεμπουλινι

ειμαι τραπεζικος αλλα δεν γνωριζω τι χαρτια υποβαλλουμε στον οαεδ για το εξαμηνο!

και κατι ακομη ποιες το δικαιουνται??

ολες οι εργαζομενες??ευχαριστω :)[/

απο τι ξερω το δικαιουνται ολες οσες εργαζονται στο ιδιωτικο τομεα κατα την διαρκεια του τοκετου.Αν δουλευεις σε ιδιωτικη τραπεζα το δικαιουσε σιγουρα οσο για τα χαρτια θα σου πουν στον ΟΑΕΔ]
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπέρα και από εμένα, δεν ξέρω σε ποιά τράπεζα εργάζεσαι όμως τουλάχιστον σε αυτήν που δουλέυω εγώ δεν ισχύει το εξάμηνο.[/αν δουλευεις σε ιδιωτικη τραπεζα το δικαιουσε σιγουρα]
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

[

Kαλησπέρα και από εμένα, δεν ξέρω σε ποιά τράπεζα εργάζεσαι όμως τουλάχιστον σε αυτήν που δουλέυω εγώ δεν ισχύει το εξάμηνο[σιγουρα δεν θα εχεις ΙΚΑ ]
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το κοιτάξεις λίγο προσεκτικά γιατί και εγώ ξέρω δύο κοπέλες που δουλευουν σε ιδιωτική τράπεζα και δεν το δικαιούνται γιατί η σύμβασή των τραπεζικών υπαλλήλων τους δινει άλλα δικαιώματα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το κοιτάξεις λίγο προσεκτικά γιατί και εγώ ξέρω δύο κοπέλες που δουλευουν σε ιδιωτική τράπεζα και δεν το δικαιούνται γιατί η σύμβασή των τραπεζικών υπαλλήλων τους δινει άλλα δικαιώματα.

 

Ακριβώς αυτό. Εγώ δουλεύω με σε ιδιωτική ωστόσο δεν έχουμε ΙΚΑ (καλό είναι αυτό, πολύ καλό θα έλεγα) και δεν το δικαιούμαστε. Εχουμε ωστόσο εννιάμηνο εφόσον δεν πάρουμε καθόλου μειωμένο. Βέβαια ούτε αυτό παίρνουμε διότι προυποθέτει την έγκριση της τράπεζας την οποία δεν έχουμε συνήθως. Εγώ στο πρωτο παιδί το πήρα, στο δεύτερο ούτε να το ακούσουν, αν κάνω και τρίτο θα με βάλουν τιμωρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι έχω ακούσει στην εταιρία που δουλεύω και η οποία ασχολείται με εργατικά ότι το εξάμηνο θα γίνει χρόνος. Θα ξαναρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία....

 

Κάτι άσχετο αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλα τα υπόλοιπα. Την εξάμηνη άδεια, οι γυναίκες που γέννησαν από πότε και μετά την δικαιούνται? Εγώ που γέννησα 20/8/2007 και δεν την δικαιούμουν γιατί όταν ίσχυσε τον Απρίλιο νομίζω ήμουν στην περίοδο του μειωμένου κατά 2 ώρες ωραρίου. Σήμερα διάβασα κάτι μπερδεμένο και είπα να το ξανά επιβεβαιώσω...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω ακούσει στην εταιρία που δουλεύω και η οποία ασχολείται με εργατικά ότι το εξάμηνο θα γίνει χρόνος. Θα ξαναρωτήσω με την πρώτη ευκαιρία....

 

Nαι κι εγώ αυτό άκουσα.

Έχουν να κανουν χαρές οι εργοδότες... :!:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την ακρίβεια δεν το ζητάς. Απλά ενημερώνεις ότι θα κάνεις χρήση του εξαμήνου. :wink:

 

ακριβως δεν το ζητας το παιρνεις.Αρκει να εισαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ΤΕΑΜ

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

ΙΚΑ exω και το δικαιούμαι και ούτε η εταιρία που δουλεύω έχει πρόβλημα να μου το δώσει αλλά είναι άδικο για τα αλλά ταμεία. Όπως άδικο ήταν και για μας. Τα προηγούμενα 4 χρόνια έκανα 2 παιδία. Στο πρώτο έκανα οικειοθελή παραίτηση αφού δεν μπορούσα να γυρίσω σε 3 μήνες και στο άλλο γύρισα στους 3 μήνες αναγκασμένη να διακόψω θηλασμό και να αφήσω το λιχουδακι χωρίς μανούλα απότομα. Έπρεπε εξ’ αρχής να γίνει χρόνος όπως στο δημόσιο. Δηλαδή στα δικά μας παιδία θα βάλουμε λίπασμα ώστε σε 3 μήνες να γίνουν 1 χρονών?.

 

Η απορία μου είναι αν σίγουρα στο δεύτερο δεν δικαιούμουν την άδεια. Δεν το είχα ψάξει τότε το θέμα άκουσα τι μου είπε η λογίστρια και ότι διάβαζα στο ίντερνετ. Γέννησα 20/8/2007 όπως ξαναείπα και χθες διάβασα κάπου και με μπέρδεψε οτι το εξάμηνο το διακαιόντουσαν όσες τον 4 που βγήκε ο νόμος διένυαν το μειωμένο ωράριο.... Λάθος κατάλαβα ή ισχύει?

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...