Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια, αλήθεια, η πάστα φλώρα δεν έχει γάλα/βούτηρο/αβγά;;; Κορίτσια, μπροστά της δεν τρώμε τίποτα πια.... εμείες τουλάχιστον της κάνουμε συμπαράσταση... έχει αρχίσει να ζητάει αλλά και να το συζητάει. Καμιά φορά μου έρχονται δάκρια στα μάτια. Στεναχωριέμαι και χαίρομαι μαζί. Στεναχωριέμαι γιατί φαίνεται σα να ζηλεύει λίγο ή τέλος πάντως σα να έχει μια απορία ¨γιατί¨ κι από την άλλη χαίρομαι γιατί αυτό μου δείχνει ότι πλέον αρχίζει να καταλαβαίνει. Π.χ. μου ζητάει τοστ, ή μου λέει όλη μέρα μαμά θέλω σοκολάτα ή όταν θα μεγαλώσω θα φάω πολύ σοκολάτα (θα μιλήσω με την αλλεργιολόγο για τη σοκολάτα υγείας, γράφει ότι μπορεί να περιέχει ίχνει γάλατος και φοβάμαι...). Μια μέρα έτρωγε πατατάκια κι έκανε πως διαβάζει την ετικέτα και μου λέει μαμά δεν έχει γάλα μπορώ να το φάω. Άλλο: κάνει πως μαγειρεύει και της λέω τί μαγειρεύεις, σαλάτα μου λέει, τί σαλάτα λέω χωριάτικη; ναι μου λέει αλλά εσύ μαμά δε θα φας γιατί έχω βάλει ένα μεγάλο τυρί μέσα, αυτά κι άλλα πολλά. Νά είναι καλά το κοριτσούλι μου.

 

Δεν έχει γάλα ούτε αυγά τώρα αν διαβασεις τις ετικέτες των περισσοτέρων προϊόντων όλα λένε ότι περιέχουν ίχνη από διάφορα συστατικά.Αυτό γίνεται καθαρά για προληπτικούς λόγους για να είναι καλυμμένες οι εταιρείες παραγωγής.Παράδειγμα εγώ του δίνω τα μπισκοτάκια nutri cookies του παπαδοπουλου (δεν κανω διαφήμιση) που αναγράφει ότι περιέχει ίχνη από γάλα ΑΛΛΑ ρώτησα μία ξαδέρφη μας που δουλεύει στην παραγωγή αν ισχύει αυτό και μου απάντησε πως οι ποιοτικοί έλεγχοι που κάνουν σε κάθε παρτίδα είναι 3-4 μέχρι να βγει το τελικό προϊον όπου δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει έστω και σαν δείγμα γαλα στο συγκεκριμένο μπισκότο.Επίσης για επιβεβαίωση ρώτησε και τον χημικό τους.

Τώρα για γλυκά καλό είναι να κοιτάξεις σε συνταγές νηστίσημες εκεί θα βρεις χωρίς αυγα και γάλα σίγουρα.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχει γάλα ούτε αυγά τώρα αν διαβασεις τις ετικέτες των περισσοτέρων προϊόντων όλα λένε ότι περιέχουν ίχνη από διάφορα συστατικά.Αυτό γίνεται καθαρά για προληπτικούς λόγους για να είναι καλυμμένες οι εταιρείες παραγωγής.Παράδειγμα εγώ του δίνω τα μπισκοτάκια nutri cookies του παπαδοπουλου (δεν κανω διαφήμιση) που αναγράφει ότι περιέχει ίχνη από γάλα ΑΛΛΑ ρώτησα μία ξαδέρφη μας που δουλεύει στην παραγωγή αν ισχύει αυτό και μου απάντησε πως οι ποιοτικοί έλεγχοι που κάνουν σε κάθε παρτίδα είναι 3-4 μέχρι να βγει το τελικό προϊον όπου δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει έστω και σαν δείγμα γαλα στο συγκεκριμένο μπισκότο.Επίσης για επιβεβαίωση ρώτησε και τον χημικό τους.

Τώρα για γλυκά καλό είναι να κοιτάξεις σε συνταγές νηστίσημες εκεί θα βρεις χωρίς αυγα και γάλα σίγουρα.

 

Εγώ του δίνω τα μιράντα που λένε το ίδιο και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Ρώτησα κι εγώ γιατί το γράφουν και μου απαντήσαν ότι φτιάχνονται σε γραμμή παραγωγής που μπορεί να έχει φτιαχτεί κάποιο άλλο προϊόν με αυγά και γάλα. Αρα το αναφέρουν για να είναι καλυμένοι !

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του δίνω τα μιράντα που λένε το ίδιο και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα.
Μιράντα τρώει κι η κόρη μου, αρχίζει σιγά-σιγά να τα βαριέται.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιράντα τρώει κι η κόρη μου, αρχίζει σιγά-σιγά να τα βαριέται.

 

Του μικρού του δίνω και σπιτικά κέικ μήλου και κουλουράκια λαδιού. Επιτρέπεται σε εσάς ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία κι εγώ αυτά προσέχω και τα φτιάχνω όλα μόνη μου για να είμαι ήσυχη. Μέχρι και ψωμάκι !
Για ότι φτιάχνεις κι έχεις συνταγές στείλε μου ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ με pm όποτε διευκολυνθείς γιατί η κόρη μου έχει αρχίσει να βαριέται. Τα προϊόντα του φούρνου δεν θα φοβάμαι γιατί ρωτάω το φούρναρη που τα φτιάχνει κι είμαι σίγουρη. Τώρα έχω σκεφτεί να της πάρω λουκουμά, ίσως της φανεί κάτι το διαφορετικό.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Του μικρού του δίνω και σπιτικά κέικ μήλου και κουλουράκια λαδιού.

 

Αχ βρε κοριτσάκι, αν μπορείς στείλε και σε μένα την συνταγή! Ή βάλτην εδώ πέρα, να την δούμε κι άλλες μαμάδες :-)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσάκι' date=' αν μπορείς στείλε και σε μένα την συνταγή! Ή βάλτην εδώ πέρα, να την δούμε κι άλλες μαμάδες :-)[/quote']

 

Το κέικ φρούτων το έχω προσθέσει εδώ :

http://www.sintagespareas.gr/sintages/keik-frouton-nistisimo.html

 

Τα κουλουράκια είναι τα γνωστά δηλ.

1 ποτήρι λάδι, 1 ποτήρι πορτοκάλι χυμός, 1 ή και λιγότερο ποτήρι ζάχαρη, λίγη κανέλλα και αλεύρι όσο πάρει. Μπορείτε επίσης να προσθέσετε και σουσαμάκι από πάνω αφού τα πλάσετε σε κουλουράκια.

 

Οποια θέλει ας μου στείλει πμ για να της στείλω συνταγές που τις έχω συγκεντρωμένες. Ανάλογα με τις αλλεργίες σας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις συνταγές που θέλετε. :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα!Η μικρη μου 5 και 35 ημερων ειχε αιμορραγικες κενωσεις (5 ημερων μας ειπαν οτι μαλλον ηταν ψευδοπεριοδος αφου το αιμα εβγαινε και στα ουρα της) αλλα δεν επιβεβαιωθηκε ποτε αλλεργια στο γαλα αγελαδος, μονο υποψια. Πιναμε μετα τον 6ο μηνα Alfare,Althera και τρωμε μεχρι και τωρα humana και nutricia allergy care.5 σεπτεμβρη ξεκινησαμε φρεσκο γαλα (αφου ειπιε ενα κουτι HUMANA HA) και μετα απο 10 μερες ειχαμε μια μαγιερ κοπρανων ασθενως θετικη και μια θετικη.Τις 4 τελευταιες μερες εχουμε 4 αρνητικες.Εγω, ο παιδιατρος και η αλλεργιολογος εχουμε καταμπερδευτει..σημερα θα συζητησουμε με το γιατρο τι θα κανουμε αλλα σας εχει τυχει?Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι αλλεργικη και επι μια βδομαδα οι εξετασεις ειναι καθαρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εχει τις τελευταίες μέρες η κόρη μου που όποτε τρωει ντομάτα κοκκινίζει το στόμα της γύρω γυρω όπως όταν έτρωγε τις πρώτες φορες γιαούρτι και εκδηλωσε την αλλεργία.Υπάρχει περίπτωση να παρουσίασε μετα απο τόσο καιρό αλλεργία και στην τοματα;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

σας εχει τυχει?Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι αλλεργικη και επι μια βδομαδα οι εξετασεις ειναι καθαρες!

Πολύ πιθανόν να είναι καθαρές οι μάγιερ και για περισσότερο από βδομάδα και να ξαναβγεί θετική μετά από καιρό. Γι αυτόν τον λόγο υποτίθεται ότι τις κάνεις και συχνά. Πραγματικά σας εύχομαι να μην ξαναδείτε θετική!!!!

 

εχει τις τελευταίες μέρες η κόρη μου που όποτε τρωει ντομάτα κοκκινίζει το στόμα της γύρω γυρω όπως όταν έτρωγε τις πρώτες φορες γιαούρτι και εκδηλωσε την αλλεργία.Υπάρχει περίπτωση να παρουσίασε μετα απο τόσο καιρό αλλεργία και στην τοματα;

Πολύ πιθανό. Και η ντομάτα δεν είναι και από τις αθώες τροφές. Πάντως αν της δίνεις ντομάτα να είναι σίγουρα χωρίς φλούδα και χωρίς σπόρια.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Fairy's mom.Κοριτσια μου έχουν μείνει δυο κουτιά αλθερα αν τα χρησιμοποιεί κάποια και τα θελει.Απλά το ένα το άνοιξε εχθες ο μπαμπάς μας κατα λάθος!!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου έχουν μείνει δυο κουτιά αλθερα αν τα χρησιμοποιεί κάποια και τα θελει.Απλά το ένα το άνοιξε εχθες ο μπαμπάς μας κατα λάθος!!

Κι εμένα μου έχουν περισσέψει αρκετά και θα τα βγάλω στο Χαρίζονται. Το ίδιο είχα κάνει και με τα Αλφαρέ και είχαν γίνει ανάρπαστα. Βάλτο κι εσύ στο Χαρίζονται, θα το δουν περισσότεροι από εδώ.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μου 8 μηνών έπαψε να πίνει γάλα. Ο παιδίατρος παρήγγειλε γενική αίματος και ούρων. Η ούρων βγήκε αρνητική, ενώ η αίματος έβγαλε 18.80 (!) λευκά, εκ των οποίων ηωσινόφιλα 26% (!). Έχουμε τρομοκρατηθεί... Θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει τα φώτα του για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μου 8 μηνών έπαψε να πίνει γάλα. Ο παιδίατρος παρήγγειλε γενική αίματος και ούρων. Η ούρων βγήκε αρνητική, ενώ η αίματος έβγαλε 18.80 (!) λευκά, εκ των οποίων ηωσινόφιλα 26% (!). Έχουμε τρομοκρατηθεί... Θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει τα φώτα του για το τι μπορεί να συμβαίνει;

Καλησπέρα μην τρομοκρατήσε η ψυχραιμία βοηθάει και όχι ο πανικός.Ερώτηση πρώτη όταν λες 18.80 λευκά τι τιμές δίνει το εργαστήριο?δεύτερη μαζι με τα ηωσινόφιλα μήπως είναι ανεβασμένα και τα δεκ(δικτυοερυθροκύτταρα)?τρίτη ο αιματοκρίτης του πόσο είναι?και τέταρτη τι φυσιολογικές τιμές σας δίνουν από το εργαστήριο?

αν υπάρχει συνδυασμός όλων αυτών πολύ πιθανόν να έχετε αναιμία με αγωγή σιδηρου θα στρώσει,δεν είναι τίποτα είναι πολύ συνιθησμένο φαινόμενο στα βρεφάκια.

τώρα όσο για το γάλα ΄συμβαίνει και σε μας τώρα ,ο μικρός μου πίνει μόνο το πρωί 120ml ούτε σταγόνα παραπάνω και για βραδυνό του δίνω την φαρίν λακτέ αντί του γάλακτος.Αυτό συμβαίνει γιατί έχει δοκιμάσει πολλές τροφές τώρα και ήδη ξεχωρίζει γεύσεις ή γιατί το βαρέθηκε.

τα έχω περάσει 2 φορές με τα πιτσιρίκια μου και σε καταλαβαίνω με τον μικρό ακόμα δεν τελείωσα και έχουμε μέλλον.......

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εδω και καιρο ηθελα να μοιραστω τους προβληματισμους μου σε σχεση με τις πηγες ασβεστιου σε παιδια ανω των 3 ετων, αλλεργικα στο γαλα. Το παιδι μας που ειναι 3 ετων εχει αλλεργια στο λευκωμα του αυγου και λιγο στο γαλα.Διαπιστωθηκε με εξετασεις προσφατα.Φυσικα φαινεται να ειναι αλλεργικος και σε αλλα πραγματα που τα ψαχνουμε ακομη.Η παιδογαστρεντερολογος δεν αντικατεστησε το γαλα με υποαλλερφικο, απλα προτεινε ενα διαιτολογιο χωρις γαλακτοκομικα γιατι πιστευει οτι ειναι μεγαλο το παιδι και μπορει να φαει τροφες πλουσιες σε ασβεστιο ετσι κιαλλιως ,το ιδιο ισχυριζεται και ο διαιτολογος φιλος μας. Θα ηθελα να μοιραστουμε με αλλες μαμαδες που τα παιδια τους παρουσιασαν αλλεργια σε μεγαλυτερη των 3 ετων ηλικια, διαφορα κολπακια για να εξασφαλισουμε διατροφη πληρη σε ασβεστιο.Ηθελα να ανοιξω καινουργιο θεμα για αυτο, απλα σκεφτηκα οτι οι μαμαδες που εχουν γραψει ηδη σε αυτο το θεμα με παιδακια πιο μικρα θα μπορεσουν να οφεληθουν στο μελλον διαβαζοντας εμας.Βασικα εσεις οι μαμαδες με παιδακια που εχουν την αλλεργια απο πιο νωρις και συνεχιζεται και μετα τα 3 τι κανετε ακριβως με το γαλα?

Το παιδι μας ειναι αλλεργικο στην β-γαλακτοσφαιρινη (0.64)του γαλακτος και οχι στα υπολοιπα κλασματα του ουτε στο ολικο γαλα και στο λευκωμα του αυγου (1.64) και τα συμπτωματα που ειχε ηταν πολλα αερια,φλεγμονη στον πρωκτο (ερυθροτητα) και κοκκινα τα κατω βλεφαρα.

Οταν ηταν 4 μηνων ειχε ολα τα συμπτωματα ενδεικτικα αλλεργιας αλλα χωρις εργαστηριακα ευρηματα ,βεβαια τοτε δεν ειχαν γινει και τα κλασματα του γαλακτος.παντως στο αυγο σιγουρα δεν ηταν οπως επισης δεν ηταν αυξημενες οι ανοσοσφαιρινες Ε.Μετα απο 2 μηνες περιπουμε με αποχη απο παρα πολλες τροφες (χωρις να καταλαβουμε τελικα σε ποια απο τις τροφες ηταν αλλεργικος) ειχε βελτιωθει ωσπου τελικα δεν ειχε κανενα προβλημα εκτος απο τα αερια.

ΑΥΤΑΑΑΑ ΠΡΟς ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, valeri, η κόρη μου, που είναι γύρω στα 2,5 είναι αλλεργική σε ΟΤΙΔΉΗΗΗΗΠΟΤΕ γαλακτοκομικό και σε οτιδήποτε έχει αβγό. Το γάλα που προβλέπεται για την περίπτωση της δεν το πίνει γιατί δεν της αρέσει με τίποτα... Αλλεργιολόγος και παιδίατρος που γνωρίζουν δεν της έχουν δώσει κάτι σε φαρμακευτικό τουλάχιστον συμπλήρωμα ασβεστίου κτλ. Τουλάχιστον θηλάζω, ΚΑΙ με την παρότρυνση πλέον του παιδίατρου, όχι μόνο από πλευράς ασβεστίου αλλά κι από ψυχολογικής πλευράς, κατά τη γνώμη του. Αυτά. Χρόνια Πολλά και μια νέα χρονιά χωρίς αλλεργίες εύχομαι!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα, valeri, η κόρη μου, που είναι γύρω στα 2,5 είναι αλλεργική σε ΟΤΙΔΉΗΗΗΗΠΟΤΕ γαλακτοκομικό και σε οτιδήποτε έχει αβγό. Το γάλα που προβλέπεται για την περίπτωση της δεν το πίνει γιατί δεν της αρέσει με τίποτα... Αλλεργιολόγος και παιδίατρος που γνωρίζουν δεν της έχουν δώσει κάτι σε φαρμακευτικό τουλάχιστον συμπλήρωμα ασβεστίου κτλ. Τουλάχιστον θηλάζω, ΚΑΙ με την παρότρυνση πλέον του παιδίατρου, όχι μόνο από πλευράς ασβεστίου αλλά κι από ψυχολογικής πλευράς, κατά τη γνώμη του. Αυτά. Χρόνια Πολλά και μια νέα χρονιά χωρίς αλλεργίες εύχομαι!

 

filaki εχω διαβασει την περιπτωση σου και σε εχω συνεχεια στο μυαλο μου

ποσες φορες το θηλαζεις? ο παιδιατρος πιστευει οτι καλυπτεις τις αναγκες για το ασβεστιο που για την δικη σου περιπτωση ειναι περιπου 500 μγ την ημερα.? εγω τον θηλασα μεχρι 18 μηνων ,αλλα οπως εγραψα και πιο πανω τοτε δεν ειχα καποια σοβαρη ενδειξη οτι η αλλεργια που ειχε μικρος υποτροπιασε .

 

kalimera k xronia polla!pws diapistwsate oti to mwro sas exei allergia sto ageladino?poia ta sumptwmata?to oti dn thelei pia gala mporei n thewrithei sumptwma?gt ta didumakia mm einai sxedon 2 etwn k o giokas mm dn pinei gala pia!

 

ΧΡΥΣΑ αν θες γραψε καλυτερα στα ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

filaki εχω διαβασει την περιπτωση σου και σε εχω συνεχεια στο μυαλο μου

ποσες φορες το θηλαζεις? ο παιδιατρος πιστευει οτι καλυπτεις τις αναγκες για το ασβεστιο που για την δικη σου περιπτωση ειναι περιπου 500 μγ την ημερα.? εγω τον θηλασα μεχρι 18 μηνων ,αλλα οπως εγραψα και πιο πανω τοτε δεν ειχα καποια σοβαρη ενδειξη οτι η αλλεργια που ειχε μικρος υποτροπιασε .

 

 

 

ΧΡΥΣΑ αν θες γραψε καλυτερα στα ελληνικα

valeri...συγνωμη αλλα η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι παρα πολυ να γραφω ελληνικα ενω greeklish μου ειναι οικεια,ειναι η καθημερινοτητα μου!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

valeri...συγνωμη αλλα η αληθεια ειναι οτι δυσκολευομαι παρα πολυ να γραφω ελληνικα ενω greeklish μου ειναι οικεια,ειναι η καθημερινοτητα μου!

 

xrysa αν θυμαμαι καλα δεν επιτρεπεται και απο τους κανονες του φορουμ εκτος του οτι ειναι πολυ κουραστικο.

να σου ζησουν τα παιδακια σου

παντως το να μην πινουν το γαλα χωρις κανενα αλλο συμπτωμα νομιζω δεν ειναι ενδειξη αλλεργιας

εαν διαβασεις τις παραπανω δημοσιευσεις μπορεις να καταλαβεις πια συμπτωματα μπορει να ειναι ενδειξη αλλεργιας απο το πεπτικο

ετσι συνοπτικα θα σου ελεγα τα εξης , εχει σχεση βεβαια και με την ηλικια

1.μετεωρισμος δηλ.πολλα αερια με πριξιμο κοιλιας

2.διαρροικες αφρωδεις κενωσεις με η χωρις βλεννα ,με η χωρις αιμα

3.δυσκοιλιοτητα

4.εκπτωση υψους - βαρους

5.δερματικες εκδηλωσεις οπως εξανθηματα,πριξιμο

6.περιπρωκτικη φλεγμονη δηλ.ερυθροτητα γυρω και μεσα στον πρωκτο που δεν υποχωρει με τις αλοιφες για συγκαμα

7.ανορεξια-αποφυγη της τροφης που προκαλει την αλλεργια

8.εκδηλωσεις απο το αναπνευστικο οπως μπουκωμα κ.α

9.κληρονομικο ιστορικο (γονεις ,αδελφια με αλλεργιες)

10,α επισης αναγωγες ,εμετοι ,συχνος λοξυγγας

11.ανησυχια

12.κοιλιακο αλγος

 

αυτα μου ερχονται τωρα

τα παιδια σου εχουν κανενα απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

xrysa αν θυμαμαι καλα δεν επιτρεπεται και απο τους κανονες του φορουμ εκτος του οτι ειναι πολυ κουραστικο.

να σου ζησουν τα παιδακια σου

παντως το να μην πινουν το γαλα χωρις κανενα αλλο συμπτωμα νομιζω δεν ειναι ενδειξη αλλεργιας

εαν διαβασεις τις παραπανω δημοσιευσεις μπορεις να καταλαβεις πια συμπτωματα μπορει να ειναι ενδειξη αλλεργιας απο το πεπτικο

ετσι συνοπτικα θα σου ελεγα τα εξης , εχει σχεση βεβαια και με την ηλικια

1.μετεωρισμος δηλ.πολλα αερια με πριξιμο κοιλιας

2.διαρροικες αφρωδεις κενωσεις με η χωρις βλεννα ,με η χωρις αιμα

3.δυσκοιλιοτητα

4.εκπτωση υψους - βαρους

5.δερματικες εκδηλωσεις οπως εξανθηματα,πριξιμο

6.περιπρωκτικη φλεγμονη δηλ.ερυθροτητα γυρω και μεσα στον πρωκτο που δεν υποχωρει με τις αλοιφες για συγκαμα

7.ανορεξια-αποφυγη της τροφης που προκαλει την αλλεργια

8.εκδηλωσεις απο το αναπνευστικο οπως μπουκωμα κ.α

9.κληρονομικο ιστορικο (γονεις ,αδελφια με αλλεργιες)

10,α επισης αναγωγες ,εμετοι ,συχνος λοξυγγας

11.ανησυχια

12.κοιλιακο αλγος

 

αυτα μου ερχονται τωρα

τα παιδια σου εχουν κανενα απο αυτα?

καλησπερα!ευχαριστω να εισαι καλα!βασικα τα μονα που εχω παρατηρησει απο οσα μου εγραψες ειναι η αποφυγη του γαλακτος κ το πρηξιμο στην κοιλια μετα απο λιγο οταν το πιει..αν το πιει ο μικρος μου!απο 6 μηνων εχουμε ενα θεμα με το γαλα του αλλα δεν ειχα σκεφτει τιν αλλεργια μεχρι χτες που μπηκα εδω!θα μιλησω στιν παιδιατρο μου!να σημειωσω οτι δεν τρωνε γιαουρτια κ τυρια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...