Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

6μηνο ΟΑΕΔ: Πως το πηρε ο εργοδοτης σας?


irida85

Recommended Posts

Ναι οι 3,5 μήνες είναι στην ευχέρεια του εργοδοτη, όπως και το μειωμένο ωράριο για 2 ώρες την ημέρα. Υποχρεωτικό είναι η μία ώρα μειωμένου ωραρίου την ημέρα. Εγώ έχω μία βδομάδα που επέστρεψα και ο εργοδότης μου με ειρωνεύτηκε κιόλας "μπα καλώς την Βαλερια τον βρήκες τον δρόμο τελικά? Ρωτώντας πας στην πόλη του απάντησα και εγώ όχι θα τον άφηνα". Χθες και σήμερα ούτε καλημέρα δεν μου είπε και αυτό επειδή πηρα το 6μηνο. Εδώ ήθελε να με γυρίσει πριν λήξει η άδεια λοχίας.

Αλλά του την εχω στημένη. Αν όλα παν καλά βάζουμε μπρος για το δεύτερο σε κανένα δίμηνο θα πάρω άδεια από γιατρό+6μηνο θα τον ξαναβρώ τον δρόμο σε 18 μήνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα

 

Αρθρο 8

Μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα του τέκνου

 

Η άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιών του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, έχει ως αφετηρία τη λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή εννέα (9) εβδομάδες μετά τον τοκετό.Αρθρο 9

 

Εναλλακτική χρήση του μειωμένου ωραρίου

ως άδειας για φροντίδα του παιδιούΤο μειωμένο ωράριο («άδεια») θηλασμού και φροντίδας παιδιών του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, δικαιούται ο/η εργαζόμενος/-η με αίτησή του/της να το ζητήσει εναλλακτικά ως συνεχόμενη ισόχρονη άδεια με αποδοχές, εντός της χρονικής περιόδου κατά την οποία δικαιούται μειωμένου ωραρίου για τη φροντίδα του παιδιού.

Η εναλλακτική χορήγηση της άδειας προϋποθέτει συμφωνία του εργοδότη και χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά.

 

 

Για το αν θα φευγεις πριν η μετα πρεπει να συμφωνει και ο εργοδοτης,δηλαδη...αυτος αποφασιζει δυστυχως..

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλλά του την εχω στημένη. Αν όλα παν καλά βάζουμε μπρος για το δεύτερο σε κανένα δίμηνο θα πάρω άδεια από γιατρό+6μηνο θα τον ξαναβρώ τον δρόμο σε 18 μήνες......

 

χα χα μ αρεσεις!!!Ετσι το εκανα κ εγω.Μολις σαραντησα τσουπ ηρθε κ το δευτερο.Με ειδε στον 6 μηνα μονο για 20 μερες γιατι μου χρωσταγε κ την καλοκαιρινηκ ξανα εφυγα με αδεια για την δευτερη εγκυμοσυνη.Τωρα παω τελος νοεμβρη ξανα κ λειπω ηδη 13 μηνες εκτος δουλειας.Καλα να παθει του χρειαζοταν,εαν η συμπεριφορα του ηταν σωστη στο δευτερο δεν θα το επαιρνα ολο,αλλα...την πατησε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να σας ρωτήσω κάτι όσο θα βρίσκομαι στην 6 μήνη άδεια ο εργοδότης πληρώνει κανονικά το ικα μου? Επειδή δεν έχω σκοπό να γυρίσω πάλι στην δουλειά μην μου πει τίποτα μετά καταλαβαίνεται ότι πλήρωνε και εγώ τον αφήνω

i97Sp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...