Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΠΑΡΑΜΥΘΕΝΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ(ΟΧΙ ΠΥΡΓΟΣ)


Recommended Posts

Καλημέρα σας!!

Σκεφτόμαστε να στείλουμε τον μικρό μας που είναι 2 χρονών παιδικό σταθμό επειδή είναι μοναχοπαίδι και θα θέλαμε να αρχίσει να συναναστρέφεται με άλλα παιδάκια της ηλικίας του και όχι μόνο με μεγάλους. Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά άρθρα στο forum για τους παιδικούς σταθμούς στις περιοχές Περιστέρι- Ίλιον- Πετρούπολη και έχουμε επισκεφτεί μέχρι σήμερα τέσσερις από αυτούς. Ο Παραμυθένιος Κόσμος θα μας βόλευε επειδή είναι πολύ κοντά μας και θα αποφεύγαμε το σχολικό λεωφορείο. Απλά δεν γνωρίζω κάποιον να στέλνει το παιδί του εκεί ούτε και έχω ακούσει κάτι ούτε θετικό ούτε αρνητικό. Θα παρακαλούσα εάν κάποιος στέλνει το παιδί του ή έχει ακούσει κάτι να με βοηθούσε σχετικά γιατί δυσκολεύομαι να αποφασίσω. Επίσης εάν έχετε να μου προτείνετε και κάποιον άλλον παιδικό σταθμό από προσωπική εμπειρία θα με βοηθούσατε πολύ. Τέλος διάβασα στο forum καλά λόγια για το Αγωγή & Φροντίδα στο Ίλιον και για το Παιχνίδια και Όνειρα στην Πετρούπολη. Εάν κάποια μαμά στέλνει ακόμα το παιδί της σε αυτούς τους σταθμούς θα ήθελα να μάθω εάν είναι ευχαριστημένες. Και τους τρεις τους επισκεφτήκαμε και μου φάνηκαν όλοι μια χαρά. Ή δεν ξέρουμε τι να κοιτάξουμε ή είναι και οι τρεις μια χαρά δεν ξέρω τι να πω. Ευχαριστώ.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα, εμεις στελνουμε το μικρο μας στην Αγωγη και Φροντιδα και ειμαστε παρα πολυ ευχαριστημενη, εχουμε αριστη συνεργασια με τις δασκαλες οσο και με την διευθνηση το παιδι ειναι χαρουμενο με το σχολειο του και γενικοτερα δεν εχουμε καποιο παραπονο.

τον Πυργο τον ειχαμε επισκεφθει και εμεις πρωτου παμε στον σταθμο που ειμαστε τωρα αλλα περαν το οτι ειναι πολυ ωραιος εμας μας εβγαζε μια ψυχρα θελαμε κατι πιο οικογενιακο κατι πιο κοντα σε εμας και οχι απλα εναν γκλαμορους σταθμο για να κανουμε εντυπωση.

 

ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν περίμενα να σου πω τόσο γρήγορα. Ναι για τον Παραμυθένιο Κόσμο μιλάω. Επειδή όλοι γνωρίζουν τον Παραμυθένιο Πύργο στο Περιστέρι για αυτό έγραψα και το θέμα έτσι. Και εγώ θέλω κάτι οικογενειακό και ζεστό για τον μικρό και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Αγωγή και Φροντίδα και απο μια άλλη μαμά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα πρέπει να πάει με το σχολικό γιατί δεν είναι κοντά μας αλλά βλέπω γενικά πολλά σχολικά να κυκλοφορούν και υποθέτω και άλλοι γονείς τα στέλνουν με σχολικό. Ποτέ δεν είχα προσέξει τα σχολικά να πω την αλήθεια. Αρχίζεις και προσέχεις μόλις σε ενδιαφέρει κάτι. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Αχ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν περίμενα να σου πω τόσο γρήγορα. Ναι για τον Παραμυθένιο Κόσμο μιλάω. Επειδή όλοι γνωρίζουν τον Παραμυθένιο Πύργο στο Περιστέρι για αυτό έγραψα και το θέμα έτσι. Και εγώ θέλω κάτι οικογενειακό και ζεστό για τον μικρό και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το Αγωγή και Φροντίδα και απο μια άλλη μαμά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θα πρέπει να πάει με το σχολικό γιατί δεν είναι κοντά μας αλλά βλέπω γενικά πολλά σχολικά να κυκλοφορούν και υποθέτω και άλλοι γονείς τα στέλνουν με σχολικό. Ποτέ δεν είχα προσέξει τα σχολικά να πω την αλήθεια. Αρχίζεις και προσέχεις μόλις σε ενδιαφέρει κάτι. Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

Σκέφτομαι να πάω τη μικρή στο Παραμυθένιο κόσμο. Τελικά μήπως πήγες εκεί το μικρό σου?

Ευχαριστώ

ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Σκέφτομαι να πάω τη μικρή στο Παραμυθένιο κόσμο. Τελικά μήπως πήγες εκεί το μικρό σου?

Ευχαριστώ

 

Επειδη ενδιαφερομαι και εγω για τον παραμυθενιο κόσμο αν ειναι ευκολο όποιος εχει εμπειρια παρακαλώ ας μας ενημερωσει. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτο που ειναι σαν πυργος δηλ;γιατι δεν ακουσα καλα λογια ..για τον πυργο εννοω

Οχι δεν ειναι αυτος.

Ο παιδικός για τον οποιο ρωταω λέγεται παραμυθενιος ΚΟΣΜΟΣ και ειναι στην Κηπούπολη-Περιστερι.

 

Δεν εχει παει καποιος το παιδακι του τελικα να μας πει την γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στέλνουμε τα παιδιά μας στον Παραμυθένιο Κόσμο εδώ και ένα χρόνο. Ξεκινήσαμε με τη μεγάλη μας κόρη, η οποία θα πάει νήπιο από Σεπτέμβρη, και πριν ένα μήνα στείλαμε και τη μικρότερη (2 ετών) για προσαρμογή για το Σεπτέμβριο. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από το σταθμό και τον συνιστούμε ανεπιφύλακτα. Η δουλειά που γίνεται είναι φανταστική, είδαμε σημαντικές αλλαγές στη μεγάλη σε θέματα κοινωνικοποίησης και συναναστροφής με άλλα παιδιά, ενώ η σχέση αγάπης που έχει χτιστεί με το προσωπικό είναι κάτι που με έχει χαροποιήσει ιδιαίτερα. Η λειτουργία του σταθμού δε στηρίζεται στα εφέ και στο χτίσιμο μιας καλής εξωτερικής εικόνας, αλλά (πάντοτε στο βαθμό που αυτό είναι δυνατό σε πραγματικές συνθήκες) στην ουσία της αλληλεπίδρασης με το παιδί. Οι εξωτερικοί συνεργάτες (παιδίατρος και παιδοψυχολόγος) είναι πάρα πολύ καλές επιλογές και τα σχόλιά τους πολύ βοηθητικά. Δεν είναι ένας "μεγάλος σταθμός", όλα γίνονται με μεράκι και χαμόγελο (γιορτές, δραστηριότητες κτλπ) και το αντίτιμο είναι από τα καλύτερα που μπορεί κάποιος να βρει στην περιοχή (φέτος θα έχουν και ειδικότερες τιμές). Εμείς, αφού ακόμη οι συνθήκες των οικονομικών μας το επιτρέπουν (έστω και οριακά), θα στείλουμε τη μικρή και φέτος. Προσωπικά, πιστεύω πως η λειτουργία τέτοιων σταθμών πρέπει να υποστηριχτεί (τουλάχιστον σε σχέση με πολλούς άλλους που γνωρίζω).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυριο εχω σκοπο να παρω τηλεφωνο και να κλεισω ραντεβου για να παω να δω εγκαταστασεις και τα σχετικα...επισης να μαθω το οικονομικο !!!παντως εχω ακουσει πολυ καλα λογια..!και γω ειμαι διπλα και δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιω σχολικο και αυτο ειναι ενα μεγαλο συν για μενα...ειναι πιο ευελικτο το ωραριο ετσι δεν αγχωνεσαι για δεκα λεπτα πριν δεκα μετα και φυσικα πιο φθηνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...