Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτοβαδίσματα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα Alikoula,

 

Η κόρη μου πάει σ' αυτόν το σταθμό από τον Σεπτέμβριο και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Το κτίριο είναι καινούριο και χτισμένο ειδικά για χρηση ως παιδικός σταθμός. Οι κοπέλες που τον έχουν, αλλά και η δασκάλα του βρεφικού (δεν γνωρίζω για τις άλλες), είναι συμπαθέστατες. Και γενικά είναι ένας σταθμός που ταιριάζει στη φιλοσοφία μας για το μεγάλωμα του παιδιού.

 

Δεν ξέρω πότε μπορείς να ρωτήσεις για του χρόνου αλλά παρτες τηλέφωνο όποτε θες για πληροφορίες. Καλύτερα μετά τις 5.30 το απόγευμα.

 

Αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο σχετικά με τον σταθμό, είμαι στη διάθεσή σου. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

to ωραριο ?υποθετω δεν ειναι υποχρεωτικο να φανε εκει,ετσι?το κτιριο καλο το εχω δει σε site..oι τιμες θες να μας πεις?ευτυχως κατι εγινε στη γειτονια μας :!:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Λοιπόν, το μενού το έφτιαξαν σε συνεργασία με παιδίατρο και έχει αρκετη ποικιλία. Το καλό είναι ότι μαγειρεύει η μαμά των κοριτσιών που έχουν τον σταθμό για όλους, οπότε είναι σπιτικό φαγητό φτιαγμένο με αγνά υλικά.

 

Το ωράριο ακριβώς δεν το θυμάμαι, αλλά την κόρη μου την παίρνουν γύρω στις 8.10 και την επιστρέφουν γύρω στις 4.30. Νομίζω όμως ότι μένουν τα παιδιά στον παιδικό μέχρι τις 5.30-6.00 εάν είναι να τα πάρουν οι γονείς. Τιμές έγραψα παραπάνω με σχολικό. Χωρίς σχολικό πρέπει να είναι 380 το μήνα, αν θυμάμαι καλά.

 

Πάντως είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και φαίνεται στο παιδί ότι περνάει καλά εκεί. Ασε που όταν είναι σπίτι όλο για τις φίλες της μιλάει και για το πόσο θέλει να πάει να παίξει μαζί τους.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα SophiaT,

ενδιαφέρομαι και εγώ για το συγκεκριμένο σταθμό. Ο γιος μου ειναι τώρα 14,5 μηνών και τον προσέχει η μαμα μου ομως μετά το Πάσχα δεν θα μπορεί. Θα πρέπει να επιστρέψει στο χωριο. Μου ειπε να τον πάρει μαζί της αλλα δεν νομίζω να αντέξω να μην τον βλέπω καθημερινα παρά μόνο τα σαβ/κα. Οπότε σκέφτομαι να ρωτήσω εκεί. Με αγχώνει το γεγονός ότι ειναι μικρουλης και θα πρέπει να αποχωριστεί τα γνωριμα πρόσωπα και πως θα γίνει να τον φροντίζουν καλά (είναι λιγο δυσκολος στο φαγητο και γενικα πολυ πολυ ζωηρος). Επισης οι ιωσεις ειναι εφιαλτης αφου τωρα που δεν παει σε παιδικο και μεσα σε διαστημα 2,5 μηνων κολλησε 2 φορες και παρολο που δεν χρειαστηκε να παρουμε αντιβιωσεις ο βηχας μας ταλαιπωρουσε παρα πολυ τα βραδια !

Πες μας ποσα παιδακια και ποσες δασκαλες έχουν?Ποσο ήταν η κόρη σου οταν την πηγες εκει?Απο άποψη υγιεινης και καθαριοτητας τι βαθμο βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

και εγώ την κόρη μου σ' αυτόν τον σταθμό την έχω και είμαι παααααρα πολύ ευχαριστημένη.

Είδα εξέλιξη στο παιδί και δεν την είδα ποτέ να έχει κάποια περίεργη συμπεριφορά που να με ανησυχήσει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Αντιθέτως το πρωί που έρχονται να την πάρουν πηδάει απο την αγκαλιά μου για να πάει στην αγκαλιά της δασκάλας της, αυτο μου κόστισε, χαχαχαχα

 

Την μικρή μου την πήγα 13 μηνών εκεί, στην αρχή την πας για λίγο και την συνοδεύεις εσύ

σταδιακά αυξάνεται η ώρα και εσένα σου επιτρέπουν να φύγεις και να μείνει μόνο του εκεί για λιγο.

Εμένα η δική μου γραμμένους μας είχε, μόλις είδε κόσμο, παιδάκια, παιχνίδια μας "εφτυσε" τελείως.

Η προσαρμογή ήταν για καθαρά τυπικούς λόγους, χαχαχαχα

 

Στο τμήμα της μικρής μου είναι 2 κοπέλες, τώρα πόσα παιδάκια έχουν στην επίβλεψή τους θα σε γελάσω :oops: ο αριθμος των παιδιών αυξάνεται συνεχώς.

 

Πάντως τη μικρή μου δεν την έχω δει ποτέ παραμελημένη, λερωμένη ή ατάιστη

 

και εμένα δεν έτρωγε εύκολα (είναι πολύ αδύνατη γενικά) αλλά η Ιωάννα έχει υπομονή και μπορώ να πω ότι και φαγητά που δεν έτρωγε τώρα τα έμαθε εξαιτίας του σταθμού.

Ειδικά το γιαούρτι που όταν το έβλεπε ήταν ικανή να μεταναστεύσει τώρα τρελαίνεται.

 

Έγω έχω μόνο τα καλύτερα να πω για τα κορίτσια

 

Νομίζω ότι ο καθρέπτης του σταθμού είναι η συμπεριφορά του παιδιού μετά στο σπιτι.

Είναι ήσυχη, ήρεμη, χαρούμενη και ξετρελλαμένη με την δασκάλα της και το χώρο.

 

Όσο για τις ιώσεις ΚΟΥΡΑΓΙΟ :roll: έρχεται το Καλοκαιράκι

 

αυτά απο εμένα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιόλη, ποια είναι η κόρη σου? Η δικιά μου φαντάζομαι κατάλαβες ποια είναι.

 

Γειά σου LittleMe,

 

Είχα καιρό να μπω στο φορουμ και τωρα ειδα το μηνυμα σου.

 

Θα συμφωνήσω με την Ιόλη και θα σου πω κι εγω ότι ειμαι πολυ ευχαριστημένη από τον σταθμό.

Την κόρη μου την πήγα όταν ήταν 18 μηνών και γενικά δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Το παιδι παντα είναι χαρουμενο και χορτασμενο όταν γυριζει απο τον παιδικο. Αυτο με κανει να πιστευω ότι περναει καλα και οτι την προσεχουν.

 

Οι ιώσεις είναι λιγο προβλημα αλλα από ότι λενε και από ότι βίωσα εγώ με την κόρη μου, όταν το παιδί πάει παιδικό στην αρχη αρρωσταίνει συνεχώς αλλά μετα μαζεύει αντισώματα και δεν αρρωσταίνει συχνα. Σίγουρα το κάθε παιδι είναι διαφορετικό, αλλά με την Αννα τουλάχιστον έτσι εγινε. Θέλει λίγο υπομονή.

 

Τα κυριότερα χαρακτηριστικά που με έκαναν να αποφασίσω να παει η Αννα σε αυτο τον σταθμό ηταν η περίοδος προσαρμογής (περίπου μία βδομαδα με τον γονιό και μόνο του το παιδί) και το φαγητό που το μαγειρευει η μαμά των κοριτσιών που έχουν το σταθμό. Και, όπως διαπίστωσα μετά από λίγο καιρό, οι δασκάλες είναι συμπαθέστατες και η Άννα τα πάει καλά μαζί τους.

 

:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολυ SophiaT για την απαντηση σου !

Εχω σκοπό να ρωτήσω αν μπορουν να μας δεχτουν τον Μαιο ......ή αν έχουν κλεισει οι θέσεις!

Απο οικονομικά πόσα πληρωνεις για διδακτρα+μεταφορα με λεωφορείο και τι ωραριο εχετε ? Εγω ενδιαφερομαι για ωραριο 8:30-5:00....

Εχω ακουσει οτι ειναι λιγο ακριβος 430euro????? ευτυχως που μου τον επιδοτεί η εργασία μου!!!

Αυτο που με λυπει για τις ιωσεις ειναι το γεγονος οτι ερχεται ανοιξη- καλοκαιρι και ειναι κριμα να αρρωσταινει ο μικρουλης μου!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως 430 ευρώ με το σχολικό (δες πιο πάνω). Είναι λιιιιγο ακριβός αλλά δεν ειναι και κάτι 650 ευρω που έχω ακούσει για άλλους. Και εφόσον έχεις επιδότηση... μια χαρα! Τυχερη είσαι.

Εμένα μου την φέρνουν στο σπίτι την μικρή κατά τις 4.30. Δεν ξέρω εαν γίνεται από τις 5 και μετά.

Για τις ιώσεις... θελει λιγο υπομονη. Το καλοκαιρι πάντως μειώνονται και δεν νομιζω να εχεις προβλημα.

 

 

Σε ευχαριστώ πολυ SophiaT για την απαντηση σου !

Εχω σκοπό να ρωτήσω αν μπορουν να μας δεχτουν τον Μαιο ......ή αν έχουν κλεισει οι θέσεις!

Απο οικονομικά πόσα πληρωνεις για διδακτρα+μεταφορα με λεωφορείο και τι ωραριο εχετε ? Εγω ενδιαφερομαι για ωραριο 8:30-5:00....

Εχω ακουσει οτι ειναι λιγο ακριβος 430euro????? ευτυχως που μου τον επιδοτεί η εργασία μου!!!

Αυτο που με λυπει για τις ιωσεις ειναι το γεγονος οτι ερχεται ανοιξη- καλοκαιρι και ειναι κριμα να αρρωσταινει ο μικρουλης μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(συγνώμη για το ορθογραφικό στον τίτλο)

 

αν αναλογιστείς οτι ενα ερείπιο :mad: στην συγκεκριμένη περιοχή εχει 280 (αλλα που να με πληρώνουν δεν αφήνω το παιδι μου) και οι κοπέλες είναι εξαιρετικές και φοβερά κατηρτησμένες και επίσης οτι αλλοι στθαμοί εκει γύρω εχουν 480, το θεωρώ πολύ καλα! μακάρι να ήταν δωρεάν αλλα ... δυστυχώς!:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπον εμεις επισκεφθηκαμε τον συγκεκριμενο σταθμο εχοντας ηδη δει και μερικους αλλους στην περιοχη αλλα και σε γειτονικη περιοχη..

 

πιστευω οτι τα χρηματα που ζητανε ειναι απλα..υπερτιμημενα..

 

οκ.. καλο το οτι το κτιριο ειναι προσφατο αρα και με αντισεισμικες προδιαγραφες αν και ειναι πολυκατοικια προορισμενη για οροφοδιαμερισματα οπου την εχουν αναλογα διαμορφωσει και καλο το οτι η διαχειριστρια ετων 34 ειναι αρκετα προσιτη και ανοικτη σε καθε συζητηση οπως και οτι ειναι οικογενειακη επιχειρηση που το κανει αυτοματα πιο οικειο.Συγκεκριμενα η μητερα τους οντως οπως εχει αναφερθει και παραπανω φροντιζει το καθημερινο φαγητο με βοηθεια.

Επισης να αναφερω και οτι ηταν γενικα καθαρο αρκετα..

 

ωστοσο για να μην υπαρχει κηπος και παιδικη χαρα οργανωμενη για να απασχολει και παιδια απο 3 και ανω δεν δικαιολογειται το ποσο που ζητουν..απλα εκμεταλλευονται τους δυο ακαλυπτους που ειναι στρωμενοι με μοκετα και εχουν καποια παιχνιδια ετοιμα εμποριου που προοριζονται για παιδια ηλικιας μεχρι 3 ετων..

 

οπως επισης 20 παιδια σε μια αιθουσα 9 επι 5 (max) παλι δεν μου κανει..

 

η παιδιατρος μια φορα στους 2 μηνες παλι ειναι μειον οταν σε ολα τα αλλα ειναι μια φορα το μηνα

 

επισης μας ανεφερε οτι η ημερησια αναφορα γινεται σε χαρτακι (να μαι ειλικρινης δεν το διευκρινησα περαιτερω) και δεν ανεφερε τετραδιο

 

για το προγραμμα δεν φερω γνωμη καθως μονο επι της πραξεως θα μπορουσα να κρινω αλλα απορησα καθως σε ολους τους αλλους σταθμους μου ειπαν για προγραφη για την ταξη τη επομενης σεζον οπου αφορα το παιδι μου ενω εκεινοι κανουν απο του χρονου ενω απο φετος κανουν μονο αγγλικα (οχι με γραφη αλλα με εννοιες μεσω παιχνιδιου)..

 

τελος παντων,ο καθενας τη δουλεια του κανει και ξερει και ποσα ειναι τα λειτουργικα του εξοδα αλλα και το κερδος που πρεπει να χει ΑΛΛΑ θεωρω οτι τα χρηματα ηταν υπερβολικα (επιπλεον και τα χρηματα της εγγραφης ηταν τραγικα με τη δικαιολογια να αγοραζουν οι ιδιοι την γραφικη υλη για ευνοητους βεβαια λογους) και ειδικα για μια τετοια

 

α) ΠΕΡΙΟΧΗ

β) ΠΕΡΙΟΔΟ

 

και βρηκα πραγματικα αστειο να μας αναφερει συγκεκριμενη εκπτωση αν και εφοσον κανουμε εγγραφη στο επομενο 15νθημερο.. χωρις βεβαια να υπαρχει αισθητη διαφορα..

 

ο καθενας βεβαια αναλογα τις αναγκες του και τις δυνατοτητες του επιλεγει.

Link to comment
Share on other sites

και μιας και αναφερθηκαν παραπανω οι τιμες.. 436 ειναι εξωτικη τιμη.. 470 χρεωνει full seson ο Φραγκης που εναι κολλεγιο μπροστα στο εν λογω.. συνεπως η εκπτωση απο 436 σε 400 ειναι αμελητεα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...