Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αίμα στις κενώσεις μας και.....άλλα......


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια.

Εχθες η μικρή μου η οποία σαραντίζει αύριο, είχε μια υποψία αίματος - ή ίσως αιματηρής βλένας - στα κακάκια της... Σήμερα όχι.

έχω πάρει 3 φορές την παιδίατρο και δεν έχω καταφέρει να μιλήσω και έχω άγχος!

Το μωράκι μου θηλάζει αποκλειστικά, και εχθες έκλαιγε την ώρα του θηλασμού σαν να πονούσε. Αφού αρχικά νόμιζα ότι δεν είχα γάλα να πιεί και γι αυτό έκανε έτσι. Αλλά όταν την έβγαλα από το στήθος να ελέγξω, είδα ότι είχα πολύ γάλα, όπως έχω και τόσο καιρό.

Μπορεί να είναι αλλεργία στο γάλα που πίνω εγώ?

Επίσης έχει σπιθουράκια στο πρόσωπό της, -μόνο- , αν και τα είχε απο πρίν, και είναι σαν "δροτσίλα" επειδή ιδρώνει και πολύ το μωρό μου με τόση ζέστη... Τώρα όμως σκέφτομαι τις αλλεργίες και είπα να ρωτήσω. Σε καμία ώρα θα ξαναπάρω την γιατρό.

 

Αν έχετε ανάλογη εμπειρία βοηθήστε... ευχαριστώ!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό βέβαια είναι να έρθεις σε επαφή με τον παιδίατρο. Η βλένα με αιματάκι μπορεί να είναι κολίτιδα-αλλεργία στα γαλακτοκομικά που τρως εσύ. Στη μικρή μου διαγνώστηκε κολίτιδα στους 5-6 μήνες και αναγκάστηκα να σταματήσω τα γαλακτοκομικά 4 μήνες. Καλό μου έκανε. Έχασα 10 κιλά έτσι χωρίς προσπάθεια, τα οποία και έβαλα όταν ξαναρχισα, αλλά μετά δεν είδαμε τέτοια προβλήματα στη μικρή. Η ίδια δεν καταναλώνει γαλακτοκομικά και είναι 22 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

μίλησα με την παιδίατρο. όντως είναι αλλεργία στο αγελαδινό γάλα, και γενικά στα γαλακτοκομικά.Κι εγώ τρώω πολλά! τώρα θα κόψω τα γιαούρτια και το γάλα να δούμε.Σήμερα ήδη είναι καλύτερα. ούτε αίμα είχε, και τα σπιθουράκια στο πρόσωπο είναι καλύτερα.το καημένο...ελπίζω μόνο να μην έχει πάντα πρόβλημα με τα γαλακτοκομικά! αυτό ξέχασα να το ρωτήσω στην παιδίατρο.από τη στιγμή που την πειράζουν τώρα, πάει να πει ότι θα έχει πάντα αλλεργία, ή αυτό δεν είναι απαραίτητο?μάλλον δεν είναι απαραίτητο, αλλά αν ξέρει κάποια σίγουρα, ας μου πει.ευχαριστώ και πάλι! :D:?

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα (7 μηνών τώρα). Οι αλλεργίες στα γαλακτοκομικά (και σε άλλα πχ ξηρούς καρπούς, αυγά ...) δεν κρατάνε για πάντα. Ο παιδίατρος μας είπε ότι 1% των παιδιών συνεχίζουν να έχουν αλλεργία μετά το χρόνο και μετά το δεύτερο χρόνο το ποσοστό είναι απειροελάχιστο. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να προσεχεις τις ετικετες στα γλυκα επισης γενικα οχι μονο γαλα,τυρι κτλ.

μην ανησυχεις παντως πολλα παιδακια το εχουν.απλα προσοχη και ναθυμασαι πως του κανεις πολυ καλο θηλάζοντας το οσο πιο πολυ καιρο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Niki-76 υπομονη θα περασει, αφου σταματησε το αιματακι με αποφυγη των γαλακτοκομικων εισαι σε καλο δρομο!

απεφυγε επισης τη σοκολατα, τη ντοματα, το πορτοκαλι, τα μπαχαρικα, ξηρους καρπους, σουσαμι για καμια εβδομαδα κι μετα βαζε τα διαδοχικα στη διατροφη σου για να δεις αποτελεσματα. επισης μπορεις να τρως γαλακτοκομικα απο αιγοπροβειο γαλα αν και στη δικη μας περιπτωση τα κοψαμε ολα!

μην ακουσεις κανενα να σου λεει να κοψεις το θηλασμο θα υπαρξουν πολλοι ακομα και γιατροι, ειναι το καλυτερο που κανεις !

αν συνεχισει επισκεφτητε ενα παιδογαστρεντερολογο. παντως εδω μεσα θα βρεις αρκετη βοηθεια και συμπαρασταση , εχουμε περασει πολλες τα ιδια!

 

 

ρωτα οτι θελεις! παντα στη διαθεση σου!

 

υγ. οι κενωσεις τι χρωμα εχουν;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Niki-76 να σου ζησει η μικρουλα σου!

Δυστυχως το θεμα των αλλεργιων εγινε πολύ της μοδας τον τελευταιο χρονο :cry::cry::cry:

 

Εχω περασει τα ιδια (εχουμε σχετικο τοπικ: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&postdays=0&postorder=asc&start=0)

 

και θα χρειαστει για ενα διαστημα να απεχεις απο ολα τα γαλακτοκομικα φανερα ή κρυμμενα στα συτατικά των προιοντων που τρως. Δες αρχικα πως θα πας με αυτα κ αν δεν δεις βελτιωση θα χρειαστει να κανεις πιο σκληρη διαιτα οπως ειπε κ η συμπασχουσα bon-bon.

Έχουμε κι εμείς το ίδιο πρόβλημα (7 μηνών τώρα). Οι αλλεργίες στα γαλακτοκομικά (και σε άλλα πχ ξηρούς καρπούς, αυγά ...) δεν κρατάνε για πάντα. Ο παιδίατρος μας είπε ότι 1% των παιδιών συνεχίζουν να έχουν αλλεργία μετά το χρόνο και μετά το δεύτερο χρόνο το ποσοστό είναι απειροελάχιστο. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Ετσι ειναι, δε ξερω αν ειναι αυτα ακριβως τα νουμερα, αλλα η πλειοψηφια ξεπερνα τις αλλεργιες στο 1ο χρονο.

 

Τι χρωμα εχουν τα κακα της? Επειδη λες οτι εχεις πολύ γαλα, υπαρχει μια πιθανοτητα υπερπαραγωγης, αλλα γιαυτο θα σε φωτισει καλυτερα η bon-bon. Εχεις δωσει καμια φορα ξενο γαλα?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξένο γάλα δεν έχω δώσει καθόλου...

Τα πάμε πολύ καλά με τον θηλασμό.

Τα κακά της είναι μια χαρά τώρα. Τις περισσότερες φορές κίτρινα, και καμιά φορά πρασινίζουν λίγο, αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι αφού θηλάζω αποκλειστικά δεν πειράζει, συμβαίνει.

 

αυτό με το πορτοκάλι με άγχωσε λίγο. Σήμερα ας πουμε, μόλις ξύπνησα ήπια μια πορτοκαλάδα. Τι να κάνω, έχω και λίγη υπόταση. Και χάνω τις δυνάμεις μου. Πως θα αναπληρώσω τα υγρά, με σκέτο νερό???

Τσάι δεν κάνει. Ούτε έγγυος δεν έπινα. Γάλα τώρα δεν κάνει. Δεν θα ίνω ούτε πορτοκαλάδες??? Ωχχχχ...

Πίνω κανένα άλλο χυμό που και που,αλλά αφού δεν είναι φυσικός δεν μου δίνει και πολλές θρεπτικές ουσίες...

 

Πάντως είμαστε σε καλό δρόμο. Το μαμιμουδάκι μου δεν γκρινιάζει καθόλου, είναι ευδιάθετη, τρώει μια χαρά, και τα κακάκια μας φτιαξανε.Α, και τα σπιθουράκια σιγά-σιγά εξαφανίζονται!!! :D:D

και είναι μόνο μια μέρα που έκοψα τα γαλακτοκομικά! ΄Αρα, αυτά κάνανε τη ζημιά!

 

:D:D:D:D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο που πατε τοσο καλά!!!!

Δε βρισκω λογο να κοψεις κατι αλλο αυτη τη στιγμη εκτος των γαλακτοκομικων... Αν ξανακανει αιματακι, βλέπεις για τα υπολοιπα αλλεργιογονα. Τσαι γιατι δεν πινεις? Εγω πινω πρασινο, παντως. Βεβαια οχι τωρα με την ζεστη...

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω επινα τσαι του βουνου!

 

& εγω συμφωνω για τα γαλακτοκομικα μονο προς το παρον! συνεχισε ετσι!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

για να δουμε... πριν λίγο ξαναείχε μια τελίτσα αίμα.

βέβαια η παιδίατρος εχθές μου το είπε, ότι ίσως να έχει και σήμερα, και αύριο βλέπουμε.

 

τσάι δεν πίνω για την καφείνη, γιατί ένα φλιτζάνι γάλα με καφέ το πίνω που και που.και όχι κάθε μέρα . -μάλλον το έπινα-.

οπότε είπα να μην το παρακάνω. η ρημάδα η καφείνη είναι παντού. :mad:

θα δούμε με τα γαλακτοκομικά. και μου άρεσε τόσο πολύ το γιαούρτι με μέλι για βραδινό... :?

 

ΧΑΛΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥΔΙΤΣΑ ΜΟΥ. ΣΙΓΑ ΤΟ ΠΡΑΜΑ!!! :D

 

Και μόνο που δεν κλαίει καθόλου σήμερα και χθες, τα λέει όλα...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου ανήκει στις περιπτώσεις που και μετά τον 1 συνέχισε η αλλεργία με τη μορφή εκζέματος. Γενικά, δεν της αρέσει το γάλα, αλλά που και που θα πιει λίγο κατσικίσιο. Της αρέσει η φέτα και το κατσικίσιο τυρί. Δεν της τα βγάζω από τη διατροφή της. Απλα όταν οι αλλεργίες είναι σε έξαρση τα μειώνω στο ελάχιστο. Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι όταν είναι να της προκαλέσει έκζεμα, τα απορρίπτει. Οποτε να ξέρεις ότι αν ένα παιδί δεν θέλει μια τροφή πιθανόν να μην είναι ανεκτή από τον οργανισμό του.

Δεν χρειάζεται να αποφύγεις πορτοκαλάδα. Δες πρώτα με τα γαλακτοκομικά. Καλό είναι το πράσινο τσάι που δεν έχει καφείνη. Κάνω ομοιοπαθητική και μου το επιτρέπει ο γιατρός και ως λεχώνα και θηλάζουσα καταναλωνα με τον σέσουλα

Link to comment
Share on other sites

Niki-76 το αιματακι που βλεπεις οφειλεται σε φλεγμονη, δε θα κλεισει σε μια μερα. απλα πρεπει να κοιτας τις πανες μηπως αυξηθει παλι....κουφια η ωρα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παθούσα :D:D:D:D:D

 

Το αιματάκι μπορεί να συνεχιστεί και 3-4 εβδομάδες.

Εσύ κάνε αποχή από γαλακτομικά, μη φας ούτε λίγο όμως!!!!!!!!!!!

 

Όλα θα πάνε καλά θα δεις δεν είναι τίποτα, βλέννες βλέπεις?

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα πάμε μια χαρά. είναι πολύ καλά. περιμένω να φύγουν όλα τα σπιθουράκια. έχει και λίγα στο λαιμό.

σήμερα θα πάρω την παιδίατρο το απόγευμα, και θα δω τι οδηγίες θα μου δώσει.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί? Έχω κόψει κι εγώ τα γαλακτοκομικά, μετά από συμβουλή του παιδιάτρου, από τις 8 Ιουνίου (από την ημέρα δηλαδή που η μπέμπα μου έγινε 1 μήνα) λόγω κάποιων σπιθουριών στο πρόσωπο - εμείς αίμα στα κακάκια δεν είδαμε. Από χθες όμως άρχισαν να με πονάνε πολύ η μέση και τα γόνατα και αγχώθηκα μήπως οφείλεται στην έλειψη ασβεστίου. Εσείς πώς αναπληρώνετε το ασβέστιο των γαλακτοκομικών? Ρωτάω όχι τόσο για μένα όσο για το μωράκι. Τι πρέπει να τρώω για να παιρνει κι εκείνο το ασβέστιο που χρειάζεται για την ανάπτυξή του?

Link to comment
Share on other sites

deminia, το μωρακι θα παρει ασβεστιο οτι και να κανεις εσυ. Εσυ χρειαζεσαι ασβεστιο το οποιο μπορεις να το παρεις ειτε απο αλλες τροφες ειτε με συμπληρωμα. Τροφες πλουσιες σε ασβεστιο ειναι τα φυλλωδη λαχανικα, τα ψαρια (ειδικα σαρδελα), το σουσαμι (οποτε ταχινι, χαλβας κτλ). Αν η αποχη απο τα γαλακτοκομικα ειναι για πολύ καιρο ισως πρεπει να παρεις συμπληρωμα ασβεστιου. Εγω επαιρνα το calcioral. Συζητησέτε ομως και με τον γιατρό σου.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

σήμερα και χθες τελικά είχαμε πάλι λιιιιγο αιματάκι ενώ εγώ δεν είχα φάει τίποτα απαγορευμένο... :(

τα σπιθουράκια όμως φεύγουν.

 

Η γιατρός που την είδε, είπε ότι τα πάει πολύ καλά, και σε 2 εβδομάδες περίπου, προληπτικά, να δωσουμε λίγα κακάκια για εξέταση κοπράνων, να δούμε τι γίνεται. της έπιασε και την κοιλίτσα και είπε ότι έχει πολλά αέρια που την πονάνε κιόλας. :(

πάντως είναι πολύ ευδιάθετη η κακομοίρα, αν εξαιρέσουμε κάτι κολικούς ήπιας μορφής που μας παιδεύουν που και που...

έχει πάρει ένα κιλό από την τελευταία φορά που την είδε, πριν περίπου 3 εβδομάδες. άρα τρώει καλά από την μανούλα... :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα νέα μας έχουν ως εξής :

 

καθόλου αίμα, ούτε σπιθουράκια, καλό βάρος, και μια πολύ καλή διάθεση! :D:D:D

σήμερα ξεκίνησα τα "άλλα" γαλακτοκομικά, δηλαδή κατσικίσιο και πρόβειο τυρί και γιαούρτι. με την άδεια της παιδιάτρου βέβαια.

 

τώρα αφού θα κόψω 3 μέρες κόκκινο κρεας και πράσινα λαχανικά, θα κάνουμε μια mayer κοπράνων, και μετά πάλι βλέπουμε... :?

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Το προηγούμενο Σάββατο η μπέμπα έκανε κακά γεμάτα με κοντές τριχούλες αίμα το ίδιο και τη Δευτέρα, εγώ τρέφομαι απο την αρχή κανονικά με όλα τα φαγητά, δεν έχω βγάλει τίποτα απο τη διατροφή μου και έτσι με την παιδίατρο απεκλείσαμε την πιθανότητα να είναι απο αλλεργία σε κάτι που τρώω εγώ. Είπαμε κρεμούλες που έχουν γάλα να αφήσουμε να περάσουν δύο τρείς μέρες και μετά να τις ξεκινήσουμε έτσι την Πέμπτη και εχθές της έδωσα ρυζάλευρο με γάλα όμως σήμερα είχε πάλι αιματάκι και δεν ξέρω τί να κάνω, σίγουρα κόβω τις κρέμες τα φρούτα λέτε να πειράζουνε και αυτά; Λε'ιπει και η παιδίατρος :mad:

.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό είναι ότι έχει αλλεργία στο αγελαδινό γάλα! Δεν είναι τίποτα φοβερό απλά δεν θα της δώσεις κρέμες με γάλα σκόνη (του εμπορίου), αν θέλεις σε εκείνο το γεύμα απλά την θηλάζεις, αλλιώς φτιάχνεις κρέμες με δικό σου γάλα ή με νερό αν δεν μπορείς να αντλείς...

Το πιο αλλεργιογόνο είναι το αγελαδινό γάλα, πρώτα πρέπει να αποκλείσεις αυτό από την διατροφή της και αν δεις αίμα και μετά από μία εβδομάδα διακοπής τότε σκέφτεσαι για κάτι άλλο.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το θέμα είναι ότι το αίμα το εμφάνισε πρωτού να ξεκινήσουμε τις κρέμες και τα φρούτα και 'έτσι σκεφτήκαμε ότι το αίμα δεν είναι απο αλλεργία αλλά απο κάτι άσχετο, συγκεκριμένα υποθέσαμε ότι θα έκανε κάποια ραγάδα στον ποπό , την κρέμα την ξεκίνησα τρείς μέρες μετά απο το αίμα. Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει ξαφνικά μετά απο τόσο καιρό αλλεργία και να την πειράζει κάτι που τρώω εγώ;

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...